Mantry buddyjskie i ich znaczenie

Mantry buddyjskie to niekiedy pojedyncze sylaby, czasami zaś formuły lub wersety, które w tradycji buddyzmu, hinduizmu lub ezoteryki stanowią niezwykle istotne elementy praktyki duchowej. W tradycji uznaje się, że najstarsze z nich pochodzą ze starożytnych, świętych tekstów zwanych Wedami, które spisane zostały w sanskrycie. Do dziś intonuje się je w tym oryginalnym języku, wierząc, że kluczowe znaczenie ma właśnie sposób, w jaki brzmią.

Jak działają mantry buddyjskie?

Zadaniem mantr jest wprawienie powietrza w drganie. Powstałe podczas śpiewu wibracje oddziałują energetycznie na całe otoczenie, jednak w szczególności na intonującą melodię osobę. Mogą mieć one różne działanie, najczęściej dzieli się je dość ogólnie na uspokajające oraz na energetyzujące. Wspomnieć należy również, że mantra nie jest równoznaczna z modlitwą, choć w wielu aspektach może ją przypominać i niekiedy bywa tak potocznie nazywana. Niektóre z nich poświęcone są co prawda konkretnym Bogom, pamiętać należy jednak, że istotę boską w buddyzmie i hinduizmie definiuje się zupełnie inaczej niż w kulturze zachodniej.

Mantry buddyjskie a dżapa

W hinduizme podczas intonowania mantr korzysta się ze sznura, na który nawleczone jest 108 koralików. Medytująca osoba przesuwa koraliki kolejno z każdym powtórzeniem, tak by w sumie zaintonować mantrę 108 razy, co stanowi najczęściej polecaną ilość powtórzeń. Przedmiot ten nazywa się dżapa i nieco przypomina znany chrześcijanom różaniec. Również forma praktyki medytacyjnej jest podobna, z tą różnicą, że wierzy się, że podczas śpiewania z dżapa w ręku praktykująca osoba, słowa mantry, oraz intencja, jaka temu towarzyszy, zlewają się jedność.

Mantry Bidża

Mantry buddyjskie zaliczane do grupy mantr Bidża mają szczególną moc. Symbolizują one pierwotne dźwięki, z których każdy przypisany jest do konkretnej czakry w naszym ciele. Ich wibracje rezonują z energią z poszczególnych czakr, dlatego są one jednym z najważniejszych elementów podczas medytacji mającej za zadanie ich oczyszczenie i otwarcie.

Mantry po polsku

Mantry po polsku są rozwiązaniem dla osób, które nie rezonują energetycznie z mantrami buddyjskimi. Jeśli wciąż słuchasz mantr w oryginalnym języki i bezskutecznie próbujesz znaleźć wśród nich odpowiednią dla siebie, może to oznaczać, że po prostu nie jest to sposób medytacji dostosowany do potrzeb swojej duszy. Możesz spróbować za to z mantrami w języku polskim. Niekiedy wypowiadanie słów w języku, który dobrze znamy i rozumiemy, wbrew pierwotnym założeniom, wpływa na nas lepiej niż koncentrowanie się na samym dźwięku i wibracji. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Mantra uspokajająca

Mantry buddyjskie już z racji swojej natury działają na nas uspokajająco, ponieważ praktykowanie rytmicznego powtarzania jednego dźwięku połączone z równym oddechem jest bardzo zdrowe i wyciszające dla naszego układu nerwowego. Jest jednak pewna grupa mantr, które z tym zadaniem poradzą sobie lepiej niż pozostałe. Szczególnie miejsce zajmuje wśród nich MAHAMRITJUNDŻAJA. Pomaga nam osiągnąć spokój, ale nie tylko za pomocą spływającego na nas błogiego uczucia rozluźnienia. Jest to spokój aktywny, czyli taki, który daje nam wiarę w nasze możliwości i moc, aby pokonać przeszkody. Przywraca do naszego życia zdrowie i szczęście, a nas napełnia odwagą i optymizmem. Jej pełny tekst brzmi:

Zobacz także:

Om trijambakam jadżāmahe

sugandhim pusztiwardhanam

urvārukamiva bandhanāt

mritjormukszija māmritāt 

Mantrę tę najlepiej intonować w sobotę, tuż przed zachodem Słońca. Odmów ją w intencji sprowadzenia pokoju na siebie oraz na wszystkie istoty żywe. Inną dobrą porą na zaśpiewanie tej mantry jest moment zaraz po przebudzeniu, kiedy jeszcze jesteś w łóżku. Wtedy możesz powtórzyć ją 11 razy.

Buddyjska mantra zdrowia

Buddyjska mantra zdrowia, jeśli jest odpowiednio silna, może zadziałać na nas korzystnie aż na czterech poziomach:

 • fizycznym;
 • duchowym;
 • emocjonalnym;
 • energetycznym.

W ten właśnie sposób działa RA MA DA SA - niezwykle prosta, ośmiosylabowa mantra, której potęgi nie należy jednak lekceważyć. Ma ona moc oczyszczania z negatywnej energii oraz uzdrawiania na poziomie fizycznym. Oprócz tego może wspomóc nas również w procesie leczenia traumy, a tym samym przyspieszyć gojenie się ran z przeszłości. “Uzdrawia” również nasze otoczenie i relacje z innymi ludźmi - ma moc rozwiązywania konfliktów i pomaga nam zdystansować się od negatywnej energii z naszego otoczenia. Pełne brzmienie uzdrawiającej mantry to:

Ra Ma Da Sa

Sa Say So Hung

Śpiewanie uzdrawiającej mantry powinnaś rozpocząć od znalezienia wygodniej pozycji. Staraj się nie krzyżować nóg, ale jednocześnie zachowaj wyprostowany kręgosłup. Otwarte dłonie trzymaj zwrócone do nieba. Zamknij oczy i staraj się maksymalnie skoncentrować swoją uwagę na dźwięku mantry. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze śpiewaniem mantr, proponujemy zacząć od odsłuchania nagrania. Spróbuj śpiewać równolegle z lektorem, aby mieć pewność, że prawidłowo powtarzasz wszystkie dźwięki. Jeśli chcesz, możesz położyć dłoń na sercu. Uzdrawiającą mantrę powinno się śpiewać od około 11 do 13 minut, z czasem jednak będziesz w stanie intuicyjnie poczuć, kiedy chcesz skończyć praktykę.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Najpiękniejsze mantry

Piękno mantr dla praktykujących ich śpiewanie osób jest niezaprzeczalne, jednak wybranie kilku najpiękniejszych może przysporzyć nie lada kłopotu. Jest to kwestia niezwykle indywidualna, a to czy mantra podoba nam się, czy nie często będzie zależało od tego, czy rezonuje ona z nami na poziomie energetycznym. Można wskazać jednak kilka szczególnie popularnych mantr, które ze względu na swoją moc oddziaływania często uchodzą za jedne z najpiękniejszych.

 1. OM MANI PADME HUM - mantra ta ma sześć sylab, które symbolicznie odnoszą się do wszystkich nauk Buddy. Jest symbolem współczucia i mądrości, pomaga nam rozwijać w sobie te cechy. Dzięki niej możemy spojrzeć na świat z większym obiektywizmem i bez oceny.
 2. OM SHANTI, SHANTI, SHANTI - to mantra, która wnosi do naszego życia pokój. Dzięki niej możemy odnaleźć ukojenie dla naszych zbłąkanych myśli i skołatanych uczuć. Pomaga też lepiej odnaleźć się w otoczeniu i rozwiązać spory.
 3. HO’ OPONOPONO - ta prastara mantra jest szczególnie ciekawa, ponieważ pochodzi z Hawaii. Intonować ją można, kiedy chcemy wybaczyć i odpuścić, lub kiedy sami prosimy o wybaczenia. Uczy nas, jak z miłością i wyrozumiałością spojrzeć na doznane krzywdy.
 4. OM NAMAH SHIVAYA - mantra ta stanowi oddanie czci Sziwie - jednemu z najważniejszych Bogów hinduizmu. Wzmacnia ona naszą pewność siebie i przypomina, że każdy z nas nosi w sobie boską cząstkę.
 5. OM GUM GANAPATAYEI NAMAH - pozdrowienie Geneśi - hinduskiego Boga mądrości i sukcesu. Śpiewanie tej mantry pomaga nam w przezwyciężaniu przeciwności losu, zaprasza do naszego życia bogactwo i dobrobyt. Warto intonować ją, kiedy stoimy w obliczu dużego wyzwania.
 6. HAMSA - słowo to w dosłownym tłumaczeniu oznacza łabędzia i jest symbolem naszej jaźni, która rwie się do połączenia z Bogiem, wszechświatem i absolutem. Warto stosować ją, w celu afirmowania boskiej cząstki, jaka drzemie w każdym z nas.

Najsilniejsze mantry

Mantry buddyjskie mogą być nie tylko piękne. Większość z nich oprócz wartości artystycznej niesie ze sobą również potężną moc, z której możemy czerpać. Kilka z nich zdecydowanie jednak wyróżnia się na tle pozostałych, a wibracje, jakie wywołują w naszym ciele i otoczeniu, są niezwykle silne.

 1. GAYATRI MANTRA - jest to modlitwa do Bogini Gayatri, uznawana za matkę mantr. Ma moc wyciszania i uwalniania duszy i ciała. Jej działanie jest niezwykle potężne, dlatego trzeba korzystać z niej rozważnie.
 2. MANTRA OM - jeśli zauważyłaś już, że spora część mantra zaczyna się od sylaby “om,” to nie jesteś błędzie. Om oznacza początek, a jednocześnie jest wszechogarniającym dźwiękiem, w którym zawierają się wszystkie odgłosy wszechświata. Praktyki takie, jak medytacja transcendentalna nie byłby tym samym bez mantry Om.
 3. ADI SHAKTI - uznawana jest za niezwykle potężną, ponieważ łączy nas z Boską Matką, odpowiada za kreatywność i płodność. To mantra idealna dla kobiet, które starają się zajść w ciążę. Pomaga nam też odzyskać wiarę we własną moc sprawczą. Najlepiej rezonuje z energią kobiecą.
 4. NARANAYA - mantra ta ma moc wpływania na kolejną ważną sferę ludzkiego życia. Pomaga nam w szukaniu miłości przede wszystkim romantycznej, ale nie tylko. Poza sprowadzeniem do naszego życia idealnego partnera może też pomóc nam w odnalezieniu miłości i współczucia dla samych siebie oraz w dostrzeżeniu własnej wartości.
 5. AD GURAY NAMEH - to silna mantra ochronna, która tworzy wokół nas prawdziwą energetyczną tarczę. Sprawia, że stajemy się bardziej odporni na odpływy i ubytki naszej energii oraz nie pozwalamy innym wpływać na nasze myśli i uczucia. Jednocześnie jednak zachowujemy otwarty, spokojny i życzliwy umysł.

ZOBACZ TAKŻE: