Gayatri mantra co to jest?

Gayatri mantra uważana jest za matkę wszystkich mantr, a co za tym idzie najpotężniejszą z nich. Pochodzi ze starożytności i należy do mantr wedyjskich. Sekret jej potęgi leży w tym, że zawiera ona w sobie wszystkie pozostałe mantry, a jednocześnie jest ona dźwiękową reprezentacją jednej z najważniejszych Bogini hinduizmu. 

Dlaczego Gayatri mantra jest tak potężna?

Bogini Gayatri jest więc ucieleśnieniem wed, czyli świętych, starożytnych ksiąg będących podstawami hinduizmu, a także łączy w sobie aspekty pozostałych Bogów. Jest jednocześnie kreatorką świata jak Brahma, jego opiekunką, jak Vishnu i niszczycielską, jak Shiva. Jednocześnie opisuje ona trzy aspekty istnienia świata, czyli Ziemię, Podziemia oraz Zaświaty tudzież Niebo. Dzięki temu mantra Gayatri ma niezwykłą moc, która sprawia, że jest w stanie sprowadzić pokój na każdego, kto ją intonuje.

Budowa tej mantry opiera się na symbolicznym i magicznym znaczeniu liczby trzy. To zaś sprawia, że jako modlitwa, również zawiera ona w sobie trzy elementy, które są różnorodnymi formami wielbienia Boga, czyli opis, medytację, oraz właśnie modlitwę. Pierwsze dziewięć słów jest opisem Boga. Dziesiąte słowo jest medytacją. Ostatni wers jest zaś modlitwą, w której prosimy Boga, aby zesłał nam spokój, mądrość i jasność umysłu.

Kiedy korzystać z Gayatri mantra?

Gayatri mantra wycisza i sprowadza spokój, pozwala spojrzeć na swoje problemy z dystansem i zrozumieć, że nie ma takiej rzeczy, z którą nie dalibyśmy sobie rady. Jeśli poszukujesz w swoim życiu odpowiedzi na dręczące Cię pytania egzystencjalne, starasz się znaleźć kontakt z sacrum lub z absolutem, to mantra Gayatri jest dla ciebie. Pomaga ona otworzyć umysł i serce na Boga oraz uczy nas tego, jak, zamiast osądzać, możemy zrozumieć i zaakceptować. Z tego powodu jest ona często nieodłącznym elementem praktyk takich jak medytacja transcendentalna.

Gayatri mantra - działanie

Gayatri mantra ma niezwykle charakterystyczną cechę, a są to dokładnie 24 sylaby, a w tym trzy stopy, z których każda zawiera 8 sylab. Inne mantry, które również mają taki układ to na przykład Lakshmi Gayatri, Ganesha Gayatri. Wyśpiewanie ich w sanskrycie, czyli oryginalnym języku, w którym zostały spisane, sprawia, że nasz głos wprawia powietrze w drganie w konkretny sposób. Tak powstała wibracja oddziałuje zaś na nasz organizm i umysł. W przypadku tej mantry powinniśmy poczuć przede wszystkim wszechogarniającą nas falę spokoju. Po pewnym czasie regularnej praktyki możesz zauważyć, że znacznie rozwinęła się twoja intuicja, a słuchanie podszeptów podświadomości zaczęło bardzo pomagać ci w codziennym życiu. To również może być efekt regularnego powtarzania mantry Gayatri.

Podsumowując, Gayatri mantra może wpłynąć na następujące aspekty naszego życia:

 • wyciszenie umysłu;
 • osiągnięcie wewnętrznego spokoju;
 • wzmocnienie naszej intuicji;
 • wzrost zaufania dla naszej podświadomości;
 • otwarcie się na doświadczenia, które poszerzą naszą perspektywę;
 • pomoc w zdobywaniu mądrości życiowej (niekiedy w sposób, który przy pierwszym kontakcie będzie budził nasz sprzeciw);
 • spojrzenie na życie z nowej perspektywy;
 • nabranie dystansu do siebie i do świata;
 • obiektywizm w patrzeniu na życie i na innych ludzi;
 • otwarcie serca i umysłu na działanie Boga i absolutu;
 • pomoc w poszukiwaniu odpowiedzi na dręczące nas pytania.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Zobacz także:

Gayatri mantra znaczenie

Gayatri, czyli słowo będące zarówno nazwą mantry, jak i imieniem Bogini, pochodzi najprawdopodobniej od sanskryckiego słowa “gayanath” oznaczającego “śpiewanie” lub “wielbienie”. “Gaya” przetłumaczyć można natomiast jako “siły witalne”. Skojarzenie z gracką boginią Gają, utożsamianą z Matką Ziemią, dającą początek wszelkiemu życiu jest tu jak najbardziej uzasadnione. Niektórzy badacze wskazują również, że może wywodzić się od słowa “trayate”, które przetłumaczyć można jako “dawać energię”. Podsumowując, Gayatri mantra oznaczać może dawanie lub uwalnianie świadomości i sił witalnych, a to zaś bezpośrednio wskazuje na sposób, w jaki działa ona nasz umysł podczas praktyki.

Gayatri mantra tekst

Mantra Gayatri jest dość krótka, ponieważ składa się z zaledwie 4 wersów. Pamiętać należy jednak, że mimo tego niepozornego wyglądu, jest ona niezwykle potężna, dlatego zawsze staraj się wypowiadać ją z należnym szacunkiem i w skupieniu. Rozpoczyna się ona od niezwykle istotnej w hinduizmie mantry om, co dodatkowo wpływa na moc jej oddziaływania. Cały tekst mantry zapisany w oryginalnym języku, czyli sanskrycie brzmi:

Om bhūrbhuvah svah

Tatsavitur varenyam

Bhargo devasya dhīmahi

Dhiyo yo nah prachodayāt

Gayatri mantra tekst polski

Mimo że w praktyce mantr kluczowe nie jest znaczenie słów, lecz ich brzmienie, to zrozumiałe zdaje się, że czujemy potrzebę, aby rozszyfrować pochodzące z sanskrytu słowa, które śpiewamy podczas praktyki. Być może jesteś też po prostu ciekawa, jakie jest znaczenie starożytnych wersów pochodzących z pradawnego języka. Na szczęście większość mantr przetłumaczona jest na języki narodowe. Portal wyciszalnia.pl podaje tłumaczenie Gayatri mantra na język polski, które brzmi:

Medytuj nad OM, pradźwiękiem Boga, z którego biorą początek trzy sfery, Bhur - ziemska, Bhuvah - eteryczna, subtelniejsza i Swaha - niebieska. Oddajemy cześć (Varenyam) najwyższemu, niepojętemu, Boskiemu Bytowi (Tat), a także twórczej, życiodajnej sile przejawiającej się w słońcu (Savitur). Medytujemy (Dhimahi) nad promieniowaniem (Bhargo), światłem (Devasya) Boga, które unicestwia wszelką ciemność, niewiedzę i wszelkie wady. Niech Twoje światło rozjaśni nasz umysł (Dhi) - Boże, prosimy Cię o to usilnie (Yo nah Prachodayat).

Gayatri mantra wymowa

Równie nieoczywistym zagadnieniem może być prawidłowa wymowa tekstu mantry. Podkreślić należy jednak, że jest ona kluczowym elementem do tego, abyśmy podczas jej wypowiadania wprawili powietrze w drganie w prawidłowy sposób. Dlatego, zanim zaczniesz samodzielną praktykę i przejdziesz do recytowania lub śpiewania mantry, koniecznie upewnij się, że prawidłowo wypowiadasz jej słowa. Poprawną wymowę tekstu Gayatri mantra również znaleźć można na portalu wyciszalnia.pl:

Om Bhur Bhuwa Słaha,

Tat Sawitur Warenjam,

Bhargo Dewasja Dhimahi,

Dhijo Jo Nah, Praciodajat.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Jak praktykować Gayatri mantra

Gayatri mantra działa najlepiej, jeśli praktykujemy ją z samego rana - może to być nawet pierwsza z rzeczy, którą zrobisz zaraz po przebudzeniu, jeszcze leżąc w łóżku. Ułóż się wygodnie na plecach, zamknij oczy i przywołaj w myślach intencję, która towarzyszyć będzie ci podczas tej medytacji. O intencjach możesz dowiedzieć się więcej w kolejnym akapicie. Zacznij intonować mantrę, starając się jednocześnie całą swoją uwagę skupić na sposobie, w jaki słowa wibrują w twoim gardle. Już po pierwszej praktyce powinnaś poczuć różnicę w swoim samopoczuciu, ale najlepsze efekty zauważysz, jeśli wprowadzisz taką medytację do swojej porannej rutyny. Praktyka, która polega na spokojnej recytacji mantry, nazywa się Mantra Japa, a stosowana regularnie przynosi doskonałe rezultaty.

Jeśli wolisz, możesz po prostu posłuchać nagrania z mantrą, medytując nad głosem innej osoby, wtedy jednak nie poczujesz wibracji, w jakie śpiew wprawi twoje ciało, a co za tym idzie, działanie mantry nie będzie aż tak mocne. Słuchanie mantr również wpłynąć może pozytywnie na twój umysł, zdecydowanie nie jest jednak tak efektywne, jak samodzielne ich intonowanie. Jeśli jednak zdecydujesz się na puszczenie sobie nagrania, powinnaś pamiętać o tym, aby nie słuchać go jako muzyki w tle, podczas gdy zajmujesz się czymś innym. Działanie mantr jest niezwykle potężne, dlatego w momencie, kiedy obcujesz z nimi, powinnaś być maksymalnie skoncentrowana na ich brzmieniu i skupiona na swojej intencji.

Sankalpa, czyli intencja

Mantra działa najlepiej wtedy, kiedy połączymy właściwości wytwarzanej przez nią wibracji z intencją, jaką mamy w naszym sercu i umyśle podczas praktyki. Sankalpa to nic innego jak intencja towarzysząca recytacji mantry. Gayatri mantra sprawdzi się doskonale, jeśli celem naszej praktyki jest zwiększenie jasności umysłu i pozbycie się tak zwanej “mgły”, która niekiedy ogranicza nasze zdolności poznawcze. Będzie też świetnym wyborem, jeśli chcemy wspomóc się w procesie osiągania mądrości lub kiedy pragniemy pozostać w kontakcie z własną intuicją. Oba te aspekty są ze sobą ściśle połączone, dlatego mantra ta może pomóc nam, kiedy stoimy przed życiowym wyborem lub chcemy wprowadzić do naszej codzienności zmiany na lepsze.

Sekwencja

Gayatri mantra może być z powodzeniem stosowana jako samodzielna sekwencja. Możesz wypowiadać ją tyle razy, ile podpowie ci twoja intuicja. Staraj się w nią wsłuchać i zakończ wtedy, kiedy poczujesz się gotowa. Choć osoby praktykujące śpiewanie mantr najczęściej zalecają, aby intonować 11, 111 lub 108 powtórzeń, to w niektórych przypadkach, zwłaszcza takich jak Gayatri mantra, która rozwijać ma naszą intuicję, wsłuchanie się w podszepty naszego wewnętrznego głosu jest uzasadnione i może dać o wiele lepsze efekty.

Medytacja poranna również jest doskonałą okazją do tego, aby wprowadzić mantrę gayatri do swojej praktyki jako jeden z jej elementów. Jest ona na przykład istotną częścią mantry Sadhana, która składa się z 11 powtórzeń Mahamritjundżaja mantra, po których następuje 11 powtórzeń Gayatri mantra, a na koniec intonowane są słowa Om Szanti Szanti Szanti Hari Om.

NIE PRZEGAP: