Czym są czakry i do czego są nam potrzebne w życiu?

Czakry są ośrodkami energetycznymi w naszym ciele – wszyscy je mamy, chociaż nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Samo słowo „czakra” pochodzi z sanskrytu i oznacza „koło” lub „wir”, stąd też niekiedy czakry określa się mianem „wirujących kół energetycznych”. Biegną one od podstawy kręgosłupa aż do czubka głowy. Wyróżnia się ich siedem – pierwszą jest czakra korzenia (podstawy) a ostatnią czakra korony. Niekiedy można spotkać się z teorią o istnieniu ósmej czakry, która nazywana jest czakrą jedności i jest umiejscowiona ponad naszą głową. Dzięki niej mamy kontakt z kronikami Akaszy, które zawierają informacje na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Każda z czakr znajdujących się w naszym ciele odpowiada za swoją strefę energetyczną, a także ma przypisane własne atrybuty, w tym: kamienie, kryształy, dźwięki i kolory. Nie są one przypadkowe – odpowiadają one energii, przepływającej przez daną czakrę, a także pomagają zachować jej równowagę. Warto wykorzystywać je przy pracy nad swoim systemem czakralnym, a także wspomagać się nimi w przypadku wystąpienia problemów z jego funkcjonowaniem.

Kolory czakr – dlaczego są tak istotne?

Każda z siedmiu czakr ma przypisany do siebie inny kolor. Co ważne, kolory czakr (patrząc od dołu, czyli od czakry podstawy) odpowiadają kolorom tęczy, przez co tworzą harmonijną całość, która stanowi klasyczną kartę kolorów. Jest ona wykorzystywana m.in. podczas praktykowania jogi. Kolory czakr nie są przypadkowe, ponieważ odzwierciedlają wibracje, które są kompatybilne z polem energetycznym danej czakry. Ich znaczenie zwykle powiązane jest z funkcjami ośrodka, co jest niezwykle ważne w kontekście zrozumienia roli i znaczenia systemu sakralnego dla naszego życia.

Czakry zwykle są przedstawiane w formie kolorów, jednak warto pamiętać, że może on się zmieniać w zależności do tego, jakie emocje, uczucia i myśli towarzyszą nam w danej chwili. Przykładowo: kolorem przewodnim dla czakry serca jest kolor zielony, jednakże niekiedy może on się zmienić na różowy. Dzieje się tak wtedy, gdy jesteśmy empatyczni i współodczuwamy nieszczęścia innych. Podobnie jest z czakrą podstawy, która opisywana jest przez pryzmat koloru czerwonego – w zależności od ładunku energii może ona przybierać barwę bordową, jaskrawoczerwoną czy też pomarańczową.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Kolor czakry korzenia (podstawy)

Czakra korzenia, nazywana również czakrą podstawy, jest uznawana za najważniejszy ośrodek energetyczny w naszym ciele. Zdradza to już znaczenie słowa z sanskrytu - Muladhara, które oznacza „filar” lub „wsparcie”. Czakra ta znajduje się u podstawy kręgosłupa, a dokładniej: na kości ogonowej.

Kolorem przypisanym do czakry podstawy jest kolor czerwony, który charakteryzuje się największą i najgęstszą wibracją spośród wszystkich innych kolorów. Charakteryzuje się on właściwościami stymulującymi, a także symbolizuje: niebezpieczeństwo, przetrwanie, i połączenie z energią Ziemi. Kiedy brakuje nam równowagi w czakrze podstawy, to zwykle emanujemy energią czerwoną – jesteśmy pobudzeni, niespokojni, niepewni. Może się to też objawiać problemami fizycznymi, zwłaszcza w zakresie pracy jelit, nerek i kręgosłupa.

Zobacz także:

Uzdrawianie czakry podstawy kolorem czerwonym

W przypadku gdy energia w czakrze podstawy nie przepływa w sposób prawidłowy lub jest zablokowana, to możemy wykorzystać kolor czerwony jako jeden z podstawowych elementów w procesie jej uzdrawiania. Kolor ten niesie ukojenie, ciepło i daje siły witalne do zmierzania się z prozą życia codziennego. Uwalnia ze stanów smutku, przygnębienia, odblokowuje niewykorzystywany potencjał i napawa optymizmem. Podczas pracy nad odblokowaniem czakry czerwonej z powodzeniem możemy wykorzystywać świece rytualne przeznaczone specjalnie dla niej (mają one kolor czerwony). Warto zastosować je przy medytowaniu, afirmowaniu bądź praktykowaniu jogi.

Kolor czakry sakralnej

Czakra sakralna, tuż obok czakry podstawy, jest drugim co do ważności ośrodkiem energetycznym w naszym ciele. W języku sanskryckim określa się ją mianem: „Svadisthana”, co dosłownie można przetłumaczyć jako: „Twoje miejsce”. Czakra ta znajduje się tuż nad narządami płciowymi (pod pępkiem). Uważa się ją za źródło naszej płodności i seksualnej energii.

Kolorem właściwym dla czakry sakralnej jest kolor pomarańczowy, który oznacza witalność, energię, emocjonalność, a także kojarzy się z przepływem, kreatywnością i seksualnością. Łączy się on z kolorem czerwonym – również uznawany jest za potężny i zakorzeniony. Chcąc uzdrowić czakrę sakralną, a także zapewnić lepszy przepływ energii do niej, można wykorzystywać kolor pomarańczowy do medytacji czy też praktykowania jogi. Dobrym pomysłem jest wykorzystywanie naturalnych źródeł tego koloru, czyli: słońca (zwłaszcza wschodzącego lub zachodzącego). Możemy też używać świec rytualnych o pomarańczowym kolorze, a także zwizualizować sobie pomarańczowe światło, które wypełnia nas od środka.

Uzdrawianie czakry sakralnej kolorem pomarańczowym

Kolor pomarańczowy z powodzeniem możemy potraktować jako narzędzie do odblokowania lub uzdrowienia energii płynącej do czakry sakralnej. Kolor ten, jako niezwykle ciepły i pogodny, pobudza naszą kreatywność oraz siły twórcze do zmieniania siebie i swojego życia. Dodaje nam również pewności siebie i sprawia, że możemy na siebie spoglądać nieco łaskawszym okiem. Kolor pomarańczowy jest także barwą uwalniającą energię seksualną. Przypisuje się mu powodzenie, atrakcyjność fizyczną i pomoc w osiągnięciu satysfakcji seksualnej.

NIE PRZEGAP:

Kolor czakry splotu słonecznego

Czakra splotu słonecznego jest trzecim z kolei ośrodkiem energetycznym w naszym ciele. Znajduje się ona tuż nad pępkiem (w okolicach splotu słonecznego). W języku sanskryckim określa się ją mianem: „ManiPura”, co dosłownie tłumaczy się jako „miasto klejnotów”. Kumuluje się w niej nasza wewnętrzna moc, która wyznacza kierunki naszego zawodowego i osobistego rozwoju. Dzięki niej mamy szacunek do siebie i do innych, a także posiadamy zdolność do samopoznania.

Przewodnim kolorem czakry splotu słonecznego jest kolor żółty, który jest kolorem słonecznym. Symbolizuje on poczucie własnej wartości, jest emanacją naszego wewnętrznego światła, które rozświetla naszą osobowość i zapewnia pomyślność w życiu codziennym. Oprócz tego kolor żółty symbolizuje intelekt, czynności umysłowe, wolę walki o siebie i swoje życie. Z powodzeniem możemy używać go w procesie uzdrawiania czakry splotu słonecznego zarówno podczas medytacji, jak i praktykowania jogi. Ponadto zablokowaną czakrę możemy zharmonizować poprzez kąpiele słoneczne.

Uzdrawianie czakry splotu słonecznego kolorem żółtym

Kolor żółty z powodzeniem możemy wykorzystywać w procesie uzdrawiania czakry splotu słonecznego oraz uzdatniania przepływu energii do niej płynącej. Kolor ten charakteryzuje się właściwościami kojącymi i łagodzącymi. Ułatwia drogę do siebie i samopoznanie. Oprócz tego stymuluje myślenie, a także łagodzi nerwobóle i sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu układu trawiennego. Działa pozytywnie również na nasze emocje – ma moc rozweselania i wprawiania w dobry nastrój.

Kolor czakry serca

Czakra serca jest uznawana za centralny ośrodek energetyczny w naszym ciele. Umiejscowiona jest na wysokości serca i jest łącznikiem pomiędzy trzema niżej położonymi czakrami (korzenia, sakralnej i splotu słonecznego) z tymi wyżej położonymi (gardła, trzeciego oka i korony). W języku sanskryckim określa się ją mianem „Anahata”, co dosłownie tłumaczy się jako „niezraniony”, „nietknięty” i „nieskazitelny”. Czakra serca nazywana również czakrą równowagi odpowiada za takie uczucia, jak: współczucie, przebaczenie, empatię czy miłość (w tym zarówno do innych, jak i do samego siebie).

Przewodnim kolorem dla czakry serca jest kolor zielony, który jest kolorem życia, a także synonimem natury. Wiąże się on z miłością, nadzieją, zespoleniem z innymi, przebaczeniem i współczuciem. Reprezentuje on także zdrowie fizyczne, żywotność, siłę i równowagę. Osoby, które mają dobrze zharmonizowaną czakrę serca emanują zieloną energią – są żywiołowi, chętnie pomagają innym, nie zapominając przy tym również o zaspokajaniu własnych potrzeb. Dla nich niezwykle ważne są relacje z ludźmi, potrafią wczuwać się w sytuację innych, nie zazdroszczą i życzą wszystkim dobrze. Kolorem zielonym z powodzeniem możemy otaczać się wówczas, gdy chcemy zrównoważyć czakrę serca. Najlepiej przebywać jak najczęściej na łonie natury, np. spacerując po lesie.

Uzdrawianie czakry serca kolorem zielonym

Kolor zielony niesie za sobą moc rozwiązywania problemów z funkcjonowania czakry serca. Otaczanie się nim przywraca utracony spokój, równowagę i harmonię. Dzięki niemu możemy osiągnąć balans energetyczny, a także zregenerować zmęczone ciało i umysł. Nie bez znaczenia jest również to, że kolor zielony pozytywnie wpływa na pracę serca – normuje jego pracę, obniża tętno i przywraca prawidłowe ciśnienie tętnicze. Zieleń jest również reprezentantem kontaktów z innymi ludźmi – przywraca ona relacje na właściwe tory, a przy tym również przeciwciała chciwości i zawiści.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kolor czakry gardła

Czakra gardła uznawana jest za łącznik pomiędzy umysłem a sercem. Jest naszym wewnętrznym głosem, który umożliwia nam samopoznanie i życie zgodne ze sobą. Umiejscowiona jest ona w centralnym punkcie gardła. W języku sanskryckim określa się ją mianem: „Vishuddi”, co tłumaczy się jako wyjątkowo/szczególnie czysty. Oznacza to, że czakra gardła charakteryzuje się największymi wibracjami, jest przy tym szczera i nieskazitelna. Pełni ona niezwykle istotną rolę w komunikacji – zarówno z samym sobą, jak i otoczeniem. Dzięki niej możemy zrozumieć siebie i innych.

Przewodnim kolorem dla czakry gardła jest kolor niebieski/błękitny, który jest kolorem bezchmurnego „czystego” nieba. Jest on synonimem spokoju, radości i prawdy. Wiąże się go też z intuicją, mądrością i wrażliwością. Kolor niebieski pomaga w wyrażaniu siebie, a także zapewnia spokój dla naszego umysłu, dzięki czemu ma on idealne warunki do rozwoju. Oprócz tego wspomaga on pracę układu oddechowego, a dokładniej przepływu powietrza. Kolorem tym powinny się otaczać osoby, które mają problemy z funkcjonowaniem czakry gardła. Mogą one się objawiać trudnościami komunikacyjnymi, częstym uczuciem „guli” w gardle czy też nieumiejętnością słuchania innych osób. Chcąc uzdrowić tę czakrę, możemy medytować lub praktykować jogę wpatrując się bezchmurne niebo, które emanuje prozdrowotną, niebieską energią.

Uzdrawianie czakry gardła kolorem niebieskim

Energia koloru niebieskiego charakteryzuje się właściwościami kojącymi i uspokajającymi. Świetnie wpływa na zszargane nerwy, potrafi też zatrzymać natłok myśli. Oprócz tego niesie ona za sobą ciszę, mądrość i prawdę. Niekiedy mówi się również o tym, że jest symbolem wierności, lojalności i szczerości zarówno wobec innych, jak i samego siebie. Otaczanie się kolorem niebieskim przynosi ukojenie, spokojny sen i zbliża do poznania prawdy.

Kolor czakry trzeciego oka

Czakra trzeciego oka uznawana jest za jedną z najważniejszych ośrodków energetycznych w naszym ciele. Odpowiada za nasze intuicyjne i świadome myśli, a także strefę metafizyczną. Umiejscowiona jest na czole, pomiędzy brwiami i symbolizuje to, czego nie dostrzegamy zmysłem wzroku. W języku sanskryckim nazywa się ją „Ajną”, co oznacza „postrzeganie”. Za sprawą czakry trzeciego oka możemy mieć różne przeczucia, rozwijać wyobraźnię, a także swoją twórczą i kreatywną stronę. Osoby, które mają dobrze rozwiniętą czakrę szóstą i bez problemu kontrolują przepływ energii do niej, często podejmują decyzje intuicyjnie, a przy tym są natchnieni i pewni siebie.

Kolorem przewodnim dla czakry trzeciego oka jest kolor indygo, który nazywany jest królewskim błękitem. Jest on synonimem duchowej przemiany, oświecenia i głębi przebudzenia. Kolor indygo jest też kolorem nocy. Dlatego też w procesie odblokowania czakry trzeciego oka rekomenduje się medytowanie w nocy, wpatrując się przy tym w światło gwiazd. Możemy też korzystać z uzdrawiającej mocy głębi oceanu, który również ma kolor indygo.

Uzdrawianie czakry trzeciego oka kolorem indygo

Kolor indygo nieco przypomina kolor niebieski, jednak jest on znacznie głębszy i ma wyższe wibracje energetyczne. Symbolizuje on duchowość, przebudzenie, wyobraźnię, kreatywność, świadomość, wewnętrzny spokój oraz bycie „tu i teraz” - wszystko to, co cechuje czakre trzeciego oka. Na tym jednak nie kończą się cudowne właściwości koloru indygo. Charakteryzuje się on również właściwościami prozdrowotnymi – równoważy zmysły, łagodzi ból mięśni, wspomaga detoksykację, a także działa przeciwzapalnie.

Kolor czakry korony

Czakra korony kończy nasz układ czakralny. Znajduje się ona na czubku naszej głowy i odpowiada za nasz intelektualny potencjał. W języku sanskryckim nosi nazwę „ Sahasrara”, co tłumaczy się jako „tysiąc płatków”. Zrównoważona czakra korony wpływa na naszą kosmiczną świadomość, moc duchową oraz poczucie łączności z siłą wyższą. Dzięki niej możemy lepiej zrozumieć siebie i otaczający nasz wszechświat. Możemy też odkrywać sens życia, a także mieć wysokie poczucie własnej wartości.

Kolorem właściwym dla czakry korony jest kolor fioletowy, który uznawany jest za najbardziej wibrujący spośród wszystkich kolorów. Jest on kolorem magii, oczyszczenia i tajemnicy, która łączy to, co przyziemne z tym, co duchowe. Co ważne kolor ten jest połączeniem sprzeczności: koloru czerwonego i niebieskiego. Nie bez powodu reprezentuje on czakrę korony – niegdyś był on kolorem zarezerwowanym dla królów i władców (do dziś tradycja ta przetrwała w postaci szat duchownych).

Uzdrawianie czakry korony kolorem fioletowym

Zablokowaną czakrę korony z powodzeniem można uzdrowić czerpiąc energię z koloru fioletowego. Warto jednak robić to z dużą dozą ostrożności, ponieważ niekiedy może to być niebezpieczne, gdyż kolor ten charakteryzuje się najwyższymi wibracjami spośród wszystkich kolorów czakr. Fiolet ma działanie stymulujące, pomaga uzyskać świadomość, a także dodaje pewności siebie i wspiera koncentrację. Niekiedy może działać również uspokajająco i wyciszająco. Oprócz tego też wspomaga proces medytacji i relaksacji. Może być przydatny także w leczeniu przewlekłych bólów głowy.

PRZECZYTAJ TEŻ: