Na czym polega wiara w przeznaczenie?

Wiarę w przeznaczenie określa się również mianem fatalizmu. Słowo to pochodzi od łacińskiego wyrazu „fatum”, co dosłownie można przetłumaczyć jako „to, co wypowiedziane”. Pogląd ten opiera się na przekonaniu, że przyszłe wydarzenia są już z góry ustalone i nie możemy zmienić ich biegu. Ważna jest tu rola siły wyższej, która wyznacza kierunek naszego życia. W tym kontekście wszelakie decyzje, które podejmujemy w życiu, nie mają znaczenia i nie możemy za ich pomocą zmienić biegu wydarzeń. Wiara w przeznaczenie nie jest szczególnie rozpowszechniona w świecie zachodnim, w którym dominuje racjonalizm i pragmatyzm. Dużym uznaniem cieszy się natomiast w świecie wschodnim, w którym popularne jest przekonanie o istnieniu pewnego porządku rzeczy, z którym nie należy walczyć i którego nie można zmienić. Co istotne, zwykle wiara w przeznaczenie nie towarzyszy nam na co dzień. Sięgamy po nią wówczas, gdy pewne doświadczenia lub zjawiska wymykają się naszemu poznaniu rozumowemu. Myśl, że siła wyższa kieruje naszym życiem, w jego pewnych momentach może być przydatna i krzepiąca.

Przeznaczenie a wolna wola

Wiara w wolną wolę jest przeciwieństwem wiary w przeznaczenie. Tej pierwszej przyświeca sentencja, że każdy jest kowalem swojego losu i każdy swoimi decyzjami, wyborami i działaniem, może dowolnie kierować swoim życiem. Żadna siła wyższa nie ma wpływu na to, jak wygląda nasza egzystencja. Jeśli przyjmiemy pogląd, że mamy wolną wolę, to wtedy nasze decyzje, rozwój osobisty i nasze postępowanie, mogą wpływać na nasze życie. Z kolei w przypadku fatalizmu wyżej wymienione aspekty nie mają sensu z punktu widzenia naszego losu i przyszłości, która jest z góry ustalona. Niekiedy jednak osoby, które są przekonane o tym, że są kowalem swojego losu, nie wykluczają ingerencji sił wyższych. Może mieć ona postać odpowiedzi (np. w postaci karmy) na różne działania. Oba te poglądy znacząco się od siebie różnią i wiążą się z zupełnie odmiennym spojrzeniem na swój los. Z pozoru życie, w którym wierzy się w przeznaczenie, jest łatwiejsze. Jednak wówczas, gdy jesteśmy przekonani, że wszystko jest z góry ustalone, to może pojawić się u nas duże poczucie bezcelowości naszych działań i decyzji. Z kolei wiara w wolą wolę wiąże się z dużym ciężarem odpowiedzialności, który – szczególnie w trudnych chwilach – może być dla nas destrukcyjny.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Przeznaczenie a religie

Wiara w przeznaczenie nie wyklucza się z wiarą w siłę wyższą, w tym Boga w religii chrześcijańskiej. Wręcz przeciwnie jednym z jej podstawowych założeń jest przeświadczenie, że Bóg ma plan wobec danego człowieka i nic nie dzieje się przez przypadek. Niemniej jednak to nie jest tak, że ludzie nie mają wpływu na to, jak potoczy się ich życie i wszystko już jest z góry ustalone, a my możemy jedynie biernie się temu przyglądać, zgadzając się na wszystko. W przypadku religii wiara w przeznaczenie nie wyklucza się z wiarą woli. Oznacza to, że fatalizm ogranicza się wyłącznie do pewnego boskiego planu, który my możemy zmienić swoimi decyzjami i postępowaniem.

Wiarę w nieuchronność pewnych wydarzeń zdecydowanie odrzuca Buddyzm, w którym największe znaczenie ma karma rozumiana jako zespół sił nawzajem na siebie oddziałujących i pozwalających zachować porządek moralny. Karmę tworzą działania wszystkich osób, co w praktyce oznacza, że nie mogą być one z góry wiadome.

Numerologia – czy przeznaczenie zapisane w liczbach?

Odpowiedź na potrzeby osób, które chcą poznać swoje przeznaczenie, może przynieść numerologia. Rozszyfrowanie mistycznego znaczenia kryjącego się za liczbami nie jest jednak prostym zadaniem i wymaga dogłębnej analizy, uwzględniającej m.in. wibracje życia, warunki zewnętrzne, cykle numerologiczne, wyznania uczuciowe i wiele innych elementów, które z pozoru mogą wydawać się pozbawione znaczenia. Warto jednak wiedzieć, że w numerologii wyróżnia się kilka typów przeznaczeń, w tym:

  • Przeznaczenie karmiczne, które w dużej mierze uwarunkowane jest związkami przyczynowo-skutkowymi. Oznacza ono, że wszystko to, co się wydarza w teraźniejszości ma wpływ na to, co wydarzy się w przyszłości. Jest ono właściwe ponad 90% ludzi. Co istotne, zakłada ono, że każdy może kierować swoim życiem w dowolny sposób, ale warto mieć świadomość, że wybory, nawet z pozoru mało istotne, determinują naszą przyszłość (np. spóźnienie się na pociąg może oznaczać, że nie spotkamy kogoś, kto mógłby stać się naszym towarzyszem życia lub wręcz przeciwnie spóźnienie się na pociąg i pojechanie następnym może sprawić, że poznamy kogoś wartościowego)
  • Przeznaczenie miękkie, które znacząco różni się od przeznaczenia karmicznego. W jego przypadku mamy do czynienia ze znaczącym ograniczeniem wolnej woli i udziałem sił wyższych. W tym przypadku możliwość wyboru ścieżek życiowych jest znacząco ograniczona, a wiele z nich prowadzi do tego samego losu. Osoby, które mają takowe przeznaczenie należą do mniejszości – jest ich mniej niż 5%.
  • Przeznaczenie twarde, w którym mocno do głosu dochodzi odgórność egzystencji. W tym przypadku dany człowiek rodzi się z pewnym mistycznym celem i nie może zmienić swojego życia, gdyż jego wolna wola jest znacząco ograniczona. Osoby z przeznaczeniem twardym stanowią znaczącą mniejszość w społeczeństwie (jest ich mniej niż 1%).

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Zobacz także:

Czy można zmienić lub oszukać przeznaczenie?

Wiara w przeznaczenie bazuje na nieuchronności naszego losu, co oznacza, że chociaż nie wiadomo jakbyśmy starali się zmienić bieg swojego życia, to i tak nie zdołamy tego zrobić. Jest ono z góry zapisane i kieruje nim pewna siła wyższa, a wszystkie sytuacje w naszym życiu mają głębszy sens. Wobec tego nie można zmienić czy też oszukać przeznaczenia. Takie myślenie o świecie może być bardzo deprecjonujące i doprowadzić do rozleniwienia. Możemy zadawać sobie pytania: po co inwestować w swój rozwój i starać się zmienić swoje życie na lepsze, skoro i tak z góry jest ono przesądzone. Warto jednak pamiętać, że nie znamy swojego przeznaczenia i to, co robimy może doprowadzać nas nie tylko do wypełnienia z góry założonego losu, ale również uczynić z nas szczęśliwszych ludzi.

Przeznaczenie w miłości – wiara w dwie połówki jabłka

Jednym z najczęstszych przejawów wiary w przeznaczenie jest wiara w to, że jesteśmy komuś przeznaczeni. Wiąże się to z koncepcją dwóch połówek jabłka, która wywodzi się jeszcze z czasów starożytnych. Wówczas wierzono, że jedna dusza została przepołowiona i umieszczona w dwóch ciałach, których misją jest znalezienie się w świecie i ponowne zjednoczenie. Wiara w to, że jesteśmy komuś przeznaczeni może być niebezpieczna, ponieważ możemy stale poszukiwać kogoś, z kim będziemy mieć „magię przyciągania”, odrzucając po drodze szereg wartościowych relacji. Innym przykładem tego, że w miłości fatalizm nie jest najlepszym pomysłem jest trwanie przy kimś (mimo nieszczęścia), ponieważ uważamy, że jest on naszą drugą połówką.

Po czym poznać, że jesteśmy komuś przeznaczeni?

Wiele osób oczekuje, że po poznaniu tego lub tej jedynej od razu będziemy mieć 100% pewność, że jest to właśnie „to”. W praktyce nie jest to tak oczywiste, jednak są pewne znaki, które mogą sprawiać, że dane relacje będą mieć większe, a inne mniejsze szanse na powodzenie. Na początku jest to przyciąganie fizyczne, z czasem dochodzi akceptacja, podobieństwo na poziomie energetycznym, a także wzajemna akceptacja swoich mankamentów. Ważne jest także to, jak czujemy się w towarzystwie drugiej osoby i czy chcemy z nią spędzać każdą wolną chwilę (przynajmniej na początku relacji).

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ: