Co to są kamienie czakry?

Kamienie czakry, zwane też niekiedy kryształami czakry, są kamieniami szlachetnymi lub półszlachetnymi przypisanym do konkretnych czakr znajdujących się w naszym organizmie. Czakry, to inaczej 7 ośrodków energii, które umiejscowione są w naszym ciele wzdłuż linii kręgosłupa aż do czubka głowy. Najczęściej wizualizowane są one jako kolorowe, wirujące koła, ponieważ słowo “czakra” pochodzi z języka sanskryckiego i oznacza właśnie koło. W przypadku klasyfikacji konkretnych kamieni, które im odpowiadają, kluczowe znaczenie będą mieć jednak kolory. Najczęściej to właśnie na tej podstawie przyporządkowuje się kryształy do każdego ośrodka energii.

Kamienie czakry mają ogromne znaczenie nie tylko, gdy w grę wchodzi oczyszczenie czakr. Mogą być również nieocenioną pomocą w procesie ich otwierania oraz przy ogólnym dbaniu o przepływ energii w naszym ciele i umyśle. Kryształy pomagają przywrócić równowagę zarówno w naszym wnętrzu, jak i w życiu osobistym, dlatego właśnie ludzie praktykujący rozwój duchowy, bardzo chętnie korzystają z ich mocy. Aby móc jednak w pełni wykorzystać ich potencjał, polecamy zapoznać się z dokładnymi instrukcjami, jak używać mocy kamieni i w jaki sposób może ona wpłynąć na nasze czakry.

Jak używać kamieni do czakr?

Kamienie czakr łączą się z ośrodkami energii w naszym ciele w niezwykle unikatowy sposób - na podstawie odpowiadających sobie wibracji, które przenoszą się z wnętrza kryształu wprost do naszego ciała i ducha. Istnieje kilka sposobów na transferowanie owej energii, jednak zanim do nich przejdziemy, powinnaś zdawać sobie sprawę z tego, że kryształy wymagają szczególnej opieki. Sposoby pielęgnacji będą różnić się niuansami, ze względu na specyfikację każdego kamienia (na przykład jego twardość), jednak pewne zasady pozostają uniwersalne.

 1. Powinnaś oczyścić kamień, zanim zaczniesz korzystać z jego mocy. Zasady tej należy przestrzegać zwłaszcza w wypadku, jeśli pochodzi on z masowej produkcji lub otrzymałaś go z drugiej ręki. Pozbądź się wszelkiej negatywnej energii, która mogła przyczepić się do kryształu, zanim trafił on w twoje ręce.
 2. Dobrze jest od czasu do czasu naładować kamień promieniami księżycowymi lub słonecznymi (zależy od okazu), zwłaszcza jeśli wcześniej wykonałaś oczyszczanie. W niektórych wypadkach możliwe będzie też ładowanie ich z pomocą innych kryształów.
 3. Każdy kamień ma unikalny dla siebie zestaw właściwości. Świadome korzystanie z tej wiedzy podczas medytacji pomoże ci w pełni wykorzystać jego potencjał.
 4. Pamiętaj, że różne kamienie będą współgrały lepiej z różnymi osobami. Choć istnieje pewien uniwersalny system ich klasyfikowania, to dobierając kamień do siebie, powinnaś przede wszystkim kierować się intuicją.

Jeśli twoje kamienie są już oczyszczone i naładowane pozytywną intencją, możesz przejść do kolejnego kroku, czyli transferu energii. Jednym z najpopularniejszych sposobów, aby tego dokonać, jest medytacja czakry. Przygotuj kamień odpowiadający czakrze, z którą w danym momencie chcesz pracować. Jeśli czujesz, że możesz sobie na to pozwolić, możesz pracować z kilkoma czakrami naraz. Jeśli jednak dopiero zaczynasz, polecamy skoncentrować się tylko na jednej z nich. Ułóż się w wygodnej pozycji i umieść kamień na części ciała, w której znajduje się wybrany przez ciebie ośrodek energii. W międzyczasie możesz słuchać muzyki, której częstotliwość będzie odpowiadała czakrze oraz powtarzać przypisaną do niej mantrę. Jest to jeden z najbardziej intensywnych sposobów na transfer energii, ponieważ kamienie i czakry znajdują się blisko siebie w fizycznym sensie, a ty sama działasz świadomie i w pełnym skupieniu.

Jeśli zależy ci na czymś o nieco bardziej subtelnym działaniu, to dobrym pomysłem będzie używanie kamieni jako elementów wystroju wnętrza. Przebywanie w wypełnionej nimi przestrzeni również będzie skutecznie oddziaływać na czakry. W przypadku, gdybyś chciała, aby jednak znajdowały się one bliżej twojego ciała, świetnie sprawdzi się noszenie ich w formie biżuterii lub luzem, w kieszeni, w staniku (najbliżej serca), a nawet w portfelu. Możesz też zostawić je w każdej przestrzeni, w której spędzasz dużo czasu, np.: w samochodzie lub przy biurku w pracy.

Jakie kamienie na czakry

Kamienie czakry dobierane są do ośrodków energii najczęściej na podstawie koloru oraz opowiadających sobie wibracji. Rozpoznanie, które z nich będą pomocne przy pracy z konkretnymi czakrami, jest kluczem do sukcesu. Ważne jest też, aby zdawać sobie sprawę z tego, że do każdej z czak przyporządkowane jest kilka różnych kryształów, spośród których możesz wybrać najlepszy dla siebie. Może spotkać cię sytuacja, w której jeden z nich nie będzie zgrywał się z tobą energetycznie, a inny wprost przeciwnie. W pracy z kamieniami czakr zachowaj otwarty umysł, abyś mogła intuicyjnie rozpoznać, który z nich sprawdza się najlepiej w twoim wypadku.

Kamienie czakry korzenia

Lokacja: na końcu kości krzyżowej

Zobacz także:

Kolor: czerwony, czarny

Muzyka: częstotliwość 396 Hz

Mantra: LAM

Czakra korzenia odpowiedzialna jest za nasze najbardziej podstawowe potrzeby, pierwotne instynkty oraz poczucie bezpieczeństwa. Jej uzdrowienie zapewni ci uziemienie oraz przyniesie głęboki, płynący prosto z wnętrza spokój. Zapewni ci też poczucie stabilizacji, a nawet wpłynie pozytywnie na twoje finanse. Oprócz tego też wzmocni twoją pewność siebie, doda ci siły do działania i wzięcia swojego losu we własne ręce. Jest ona odpowiedzialna również za witalność i siłę fizyczną, dlatego praca z nią przysłuży się tym z nas, które wciąż chodzą wyczerpane i na nic nie starcza im energii. 

Kamienie czakry korzenia to:

 • agat,
 • rubin,
 • koral,
 • hematyt,
 • czarny czerwony jaspis,
 • czarny obsydian,
 • czarny turmalin,
 • kwarc dymny,
 • granat.

Wybrane z wyżej wymienionych kamieni możesz umieścić na swoim ciele podczas medytacji w pachwinach lub w okolicy stóp. Jeśli planujesz pozostawić je w swojej przestrzeni, to najlepszymi będą sypialnia lub miejsce przy drzwiach wejściowych, na przykład pod wycieraczką. 

Kamienie czakry sakralnej

Lokacja: na wysokości kości krzyżowej

Kolor: pomarańczowy lub morski

Muzyka: częstotliwość 417 Hz

Mantra: VAM

Czakra sakralna ulega zablokowaniu, jeśli nie masz kontaktu ze swoją seksualnością, z własną siłą twórczą, intuicją, lub mówiąc najogólniej, kiedy nie wiesz, co cię napędza. Uzdrowienie tej czakry pozwoli ci nie tylko znaleźć odpowiedź na to pytanie, ale też zwiększy libido, sprawi, że będziesz w lepszym kontakcie ze swoim ciałem, uważnie wsłuchując się w jego potrzeby. Oprócz tego pomoże ci też otworzyć się na odczuwanie zmysłowej przyjemności, nie tylko w kontekście seksualnym, lecz ogólnym - na nowo pomoże ci docenić radość płynącą z jedzenia, aktywności fizycznej, podziwiania pięknych przedmiotów itd.

Kamienie czakry sakralnej to:

 • tygrysie oko,
 • wanadynit,
 • miedź,
 • topaz cesarski,
 • turkus,
 • pomarańczowe odmiany agatu, kalcytu, awenturynu i kwarcu.

Podczas medytacji ułóż wybrany przez siebie kamień na miednicy, w okolicy kości krzyżowej. Będzie on również wpływać na ciebie pozytywnie, jeśli umieścisz go w swojej przestrzeni, w której jesteś najbardziej kreatywna. Możesz przez to rozumieć zarówno swoje biurko, fotel, w którym lubisz rozmyślać, kuchnię, gdzie tworzysz nowe potrawy lub garaż, jeśli lubisz majsterkować.

Kamienie czakry splotu słonecznego

Lokacja: pomiędzy mostkiem a pępkiem

Kolor: złoty, żółty

Muzyka: częstotliwość 528 Hz

Mantra: RAM

Odblokowanie czakry splotu słonecznego będzie niezwykle pomocne w przypadku osób, które mają poczucie, że wciąż prowadzą bezskuteczną walkę o swoje interesy. Jej złota lub jaskrawo żółta barwa jest utożsamiana z płonącym w naszych trzewiach ogniem. Dobre funkcjonowanie tej czakry zapewni nam więc osobistą moc, siłę przebicia oraz chęci i narzędzia do realizacji nawet najbardziej ambitnych celów. Dzięki płynącej z niej energii znajdziesz siłę do tego, aby wcielić w życie tkwiący w tobie potencjał, ale też, aby wziąć odpowiedzialność za swoje życie i własne wybory. 

Kamienie czakry słonecznej to:

 • jaspis,
 • apatyt,
 • tygrysie oko,
 • żółte odmiany kalcytu, topazu i fluorytu,
 • bursztyn,
 • cytryn,
 • kamień słoneczny.

W trakcie medytacji ułóż wybrany kamień na swoim brzuchu, między mostkiem, a pępkiem, mniej więcej na wysokości wcięcia w talii. W swoim domu pozostaw go w miejscach związanych z wodą, na przykład w okolicy zlewu, w łazience, przy wannie, przy domowym basenie, jacuzzi lub fontannie. 

Kamienie czakry serca

Lokacja: na wysokości serca, na środku klatki piersiowej

Kolor: zielony lub różowy

Muzyka: częstotliwość 639 Hz

Mantra: YAM

Czakra serca jest odpowiedzialna za odczuwanie miłości i empatii oraz za niezwykle istotną w rozwoju duchowym umiejętność wybaczania sobie i innym. Jej uzdrowienie przyniesie ci emocjonalną równowagę oraz pomoże odzyskać spokój, odnaleźć harmonię oraz zwiększyć poziom swojej inteligencji emocjonalnej. Jeśli jesteś zainteresowana nieco bardziej spirytystycznymi korzyściami, to z pomocą tej czakry, będziesz mogła udawać się w podróże astralne, jednak ta praktyka wymaga wielu lat regularnej i ostrożniej pracy z czakrą serca.  

Kamienie czakry serca to:

 • malachit,
 • awenturyn,
 • kryształ górski,
 • różowy kwarc,
 • turmalin arbuzowy,
 • lepidolit,
 • rosasyt.

Podczas medytacji nad czakrą serca połóż kamień między piersiami. Aby móc czerpać jego energię z przestrzeni, polecamy pozostawić go w miejscu, które jest dla ciebie metaforycznym sercem domu. Może to być twoja sypialnia, jadalnia, salon lub jakiegokolwiek inne pomieszczenie, które utożsamiasz z tym określeniem. 

Kamienie czakry gardła

Lokacja: na środku gardła

Kolor: błękit

Muzyka: częstotliwość 741 Hz

Mantra: HAM

Wciąż mówisz za dużo lub masz wrażenie, że plącze ci się język? A może wręcz przeciwnie, uważasz, że nigdy nie potrafisz się wysłowić? Jeśli tak, może to oznaczać, że twoja czakra gardła domaga się nieco uwagi. Jej oczyszczenie sprawi, że staniesz się bardziej elokwentna, podniosą się twoje umiejętności komunikacyjne oraz nauczysz się jasno i sprawnie wyrażać swoje myśli i uczucia. Pozytywnie wpłynie to też na twoją umiejętność słuchania i rozumienia innych, ale też pomoże ci wsłuchać się w swoje własne emocje i lepiej zrozumieć swój wewnętrzny głos.

Kamienie czakry gardła:

 • amazonit,
 • akwamaryn,
 • chryzokola,
 • angelit,
 • niebieskie odmiany kwarcu, topazu, agatu i turmalinu.

Kamień podczas medytacji najlepiej jest położyć na gardle lub jeśli będzie on zsuwał się ze względu na kształt tej części ciała, między obojczykami. W domu najlepiej jest umieścić go w przestrzeni, w której najczęściej dochodzi do komunikacji, na przykład w salonie, lub w bawialni. Dobrym pomysłem będzie też zabranie go ze sobą na spotkania w sali konferencyjnej lub trzymanie go w pobliżu komputera, jeśli pracujesz zdalnie.

Kamienie czakry trzeciego oka

Lokacja: nad linią brwi, pomiędzy oczami

Kolor: granat, indygo, ciemny fiolet

Muzyka: częstotliwość 852 Hz

Mantra: OM

Praca z czakrą trzeciego oka pomoże ci zwiększyć swoją intuicję oraz nauczyć się ufać swojemu wewnętrznemu głosowi. Pomoże też otworzyć umysł na naukę nowych rzeczy, zwłaszcza z obszaru rozwoju duchowego. Może też pomóc nam poprawić pamięć i koncentrację, pozbyć się mgły mózgowej lub uwolnić się, od natrętnych myśli. Odblokowanie tej czakry pozwoli ci na połączenie się ze swoją podświadomością oraz uwolnienie drzemiących w tobie pokładów kreatywności. 

Kamienie czakry trzeciego oka to:

 • fluoryt,
 • ciemny ametyst,
 • turmalin,
 • sodalit,
 • tanzanit,
 • azuryt,
 • lapis lazuli.

Jeśli planujesz medytować z wybranym przez siebie kamieniem, najwięcej efektów przyniesie ci położenie go na czole, między brwiami, nieco powyżej ich linii. Jeśli planujesz ozdobić nim przestrzeń, najlepiej sprawdzi się, gdy położysz go w miejscu, w którym pracujesz, w którym jesteś najbardziej kreatywna lub które ma dla ciebie duchowe znaczenie.

Kamienie czakry korony

Lokacja: czubek głowy

Kolor: biel i jasny fiolet

Muzyka: częstotliwość 963 Hz

Mantra: AUM

Czakra korony znajduje się na czubku naszej głowy lub według niektórych źródeł unosi się nad nim. Jest ona swoistym mostem łączącym nas z Bogiem, Wszechświatem lub Absolutem. Praca z nią jest najczęściej jednym z elementów drogi do oświecenia. Pozwala nam skupić się na wartościach duchowych, pomaga w medytacji lub kontemplacji oraz w snuciu filozoficznych rozważań. Dzięki jej oczyszczeniu i otwarciu będziesz w stanie odnaleźć boską cząstkę w sobie i w całym świecie, nadać sens egzystencji oraz wprowadzić do swojego życia harmonię.

Kamienie czakry korony to:

 • kryształ górski,
 • ametyst,
 • diament,
 • herkimer,
 • kwarc,
 • biały topaz,
 • perła,
 • selenit.

Medytacja z wybranym przez ciebie kamieniem będzie najbardziej efektywna, jeśli ułożysz się na płasko, a kryształ umieścisz na poduszce nad czubkiem swojej głowy, ale w taki sposób, aby się z nią stykał. Umieszczenie go w przestrzeni domowej może być nieco bardziej skomplikowane, ponieważ jest on związany głównie z domeną ducha. Jeśli masz w swoim mieszkaniu miejsce, w którym szczególnie chętnie oddajesz się kontemplacji lub medytacji, połóż kamień w jego pobliżu. Jeśli nie, dobrym pomysłem będzie też zabieranie go ze sobą na praktykę jogi, lub w jakiegokolwiek miejsce, mające dla ciebie duchowe znaczenie.

Co daje noszenie bransoletki 7 czakr?

Niezwykle popularnym sposobem na zharmonizowanie ze sobą energii wszystkich siedmiu czakr jest noszenie bransoletki czakralnej. Na bransoletkę nawleczone są w odpowiedniej kolejności kamienie odpowiadające ośrodkom energii w naszym ciele, najczęściej połączone z kamieniem o właściwościach oczyszczających lub ochronnych, jak kryształ górski czy hematyt lub po prostu stop złota, srebra lub innego kruszcu. Noszenie tej bransoletki ma wiele plusów, jednak nie u każdego sprawdzi się jednakowo dobrze. Może być ona bardzo silnym talizmanem, który pomoże nam utrzymać nasze życie na właściwych torach. Dzięki noszeniu kamieni w formie biżuterii możemy też łatwo zadbać o to, żeby zawsze mieć je przy sobie.

Kamienie czakr są jednak potężnym źródłem energii, dlatego bransoletka nie sprawdzi się najlepiej w przypadku osób, u których czakry znajdują się na skrajnie różnym poziomie otwarcia. Jeśli należysz do tej grupy, polecamy skupić szczególną uwagę na ośrodkach energii, które wymagają od ciebie największej pracy. Po bransoletkę czakralną lub każdą inną tego typu formę biżuterii, najlepiej sięgnąć, gdy nasze czakry zaczynają się już harmonizować. Wtedy wzmocni ona ten proces bez ryzyka, że któreś z czakr przytłoczą pozostałe. Inną wadą bransoletki czakralnej jest fakt, że najczęściej nie można wybrać jednego z kilku kamieni odpowiadających danej czakrze. Przez to może się okazać, że trafisz na zestaw, który nie będzie dopasowany energetycznie do twoich indywidualnych potrzeb.