Co to jest czakra korzenia?

Czakra korzenia bywa również nazywana czakrą podstawy. Jest pierwszą z siedmiu czakr znajdujących się w naszym ciele i, jak sama nazwa wskazuje, pełni wśród nich podstawową funkcję - jest ona niejako punktem wyjścia dla wszystkich pozostałych. Utożsamiana jest z żywiołem ziemi i poczuciem stabilizacji w świecie fizycznym. 

System czakralny powstał w Indiach około tysiąca lat przed naszą erą, a pierwsze wzmianki o nim możemy znaleźć w starożytnych tekstach zwanych Wedami. Do kultury świata zachodniego dotarły one jednak dopiero w latach 80. XIX wieku. W sanskrycie czakra korzenia nazywana jest Mūlādhāra Czakra, gdzie słowo Mula oznacza korzeń, a słowo Adhara, podporę lub podstawę. Definicja słowa “czakra” to zaś wirujące koło. To właśnie jako wirujące koła, pozostające w ciągłym ruchu, starożytni wizualizowali sobie siedem ośrodków energii znajdujących się w naszym ciele. Do każdego z tych kół przypisany został również unikalny kolor, który współgra energetycznie z funkcjami czakry. W przypadku czakry korzenia jest to czerwony lub czarny.

Czakra korzenia: gdzie jest?

Czakra korzenia znajduje się u podstawy kręgosłupa, na samym końcu kości ogonowej. Często bywa też lokalizowana na dnie miednicy lub przy samych genitaliach, nie powinniśmy jednak mylić jej z innym ośrodkiem energii, który również znajduje się w tej okolicy (czakra sakralna). Każda z czakr powiązana jest z odpowiadającym jej splotem nerwowym oraz gruczołem dokrewnym. W przypadku czakry podstawy splotem będzie właśnie kość ogonowa, zaś gruczołem nadnercza.

Ze względu na swoje położenie, czakra korzenia pełni dwojaką funkcję. Podobnie jak korzeń, mocuje nas w ziemi, w świecie materialnym oraz koncentruje się na zapewnieniu nam wszystkich składników niezbędnych do wartościowej egzystencji. Z drugiej strony jest źródłem, z którego wyrasta wszystko inne. Słuszne będzie skojarzenie jej z piramidą Maslowa, w której stanowiłaby ekwiwalent podstawowych, najbardziej pierwotnych potrzeb, w tym potrzeby poczucia bezpieczeństwa, bez zadbania o które, trudno jest rozwijać całą resztę.

Za co odpowiada czakra korzenia?

Czakra korzenia jest więc odpowiedzialna przede wszystkim za połączenie nas z materią oraz za dbałość o nasze zdrowie fizyczne. Gdy jest utrzymana w dobrym stanie, możemy cieszyć się wysoką odpornością na choroby, sprawnością fizyczną, poczuciem bezpieczeństwa oraz zadowalającą nas sytuacją materialną. Czakra ta jest również ośrodkiem, w którym gromadzi się pamięć zbiorowa. To właśnie w niej przechowywane są wspomnienia naszych przodków oraz dawnych wieków. Wszystkie utarte zwyczaje i wszystkie rzeczy, które “po prostu takie są” postrzegane są przez nas w ten sposób właśnie za sprawą pamięci kumulujące się w czakrze podstawy. Odblokowanie jej energii będzie miało również szczególne znaczenie w procesie uzdrawiania wszystkich kolejnych czakr - stanowi ona zdrowy punkt wyjścia dla przepływu sił witalnych w całym naszym organizmie.

Objawy zablokowania czakry podstawy to:

  • chorobliwe wahania masy ciała;
  • nietrzymanie moczu;
  • problemy gastryczne;
  • ból miednicy lub nóg;
  • depresja i/lub zaburzenia lękowe;
  • brak poczucia bezpieczeństwa;
  • wrażenie “zawieszenia”, dryfowania poprzez życie bez konkretnego celu.

Jeśli któreś z wymienionych wyżej objawów wydają ci się znajome, może to oznaczać, że twoja czakra podstawy domaga się nieco uwagi.

Zobacz także:

Jak odblokować czakrę korzenia?

Czakra korzenia może zostać odblokowana na kilka sposobów. Zanim jednak przystąpisz do działania, powinnaś zdać sobie sprawę z tego, że otwarcie czakry jest długotrwałym procesem, który nawet praktykującym regularnie joginom może zająć kilka lub kilkanaście lat. Nie powinno cię to jednak martwić. Czakra otwierająca się, z którą będziesz systematycznie pracować, będzie dla twojego ciała o wiele zdrowszym rozwiązaniem niż nagłe otwarcie, które może spowodować niekontrolowany przepływ energii. W procesie uzdrawiania czakr czas i cierpliwość to twoi najwięksi sprzymierzeńcy.

Oczyszczenie czakr najczęściej związane jest z medytacją. Ułóż się w wygodnej pozycji lub usiądź w siadzie skrzyżnym. Następnie zwizualizuj sobie swoją czakrę korzenia jako wirujące, czerwone lub czarne koło energii. Staraj się skoncentrować na nim całą uwagę, ale bądź gotowa na przypadkowe myśli, które mogą pojawić się w twojej głowie - to naturalne. W miarę praktykowania nauczysz się skupiać uwagę na dłużej. Wyobraź sobie, jak koło energii rozświetla się, jak znika z niego wszystko to, co cię blokuje, jak koło zaczyna powoli i harmonijnie wirować. W czasie tego procesu pomocne może być śpiewanie mantry LAM (zwanej mantrą nasienia) oraz słuchanie muzyki o częstotliwości 396 Hz. Dobrze sprawdzą się też wszystkie dźwięki kojarzone z pierwotną muzyką plemienną, na przykład niski i rytmiczny dźwięk bębnów.

Jak pracować z czakrą korzenia?

Medytacja czakry jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na jej odblokowanie, ponieważ pozwala skoncentrować się na zadaniu i jasno zwizualizować swój sen. Oprócz niej istnieje jednak wiele innych sposobów na codzienną pracę z energią przepływającą przez nasze ciało. Są to unikatowe praktyki, które będą nieco różniły się od siebie w zależności od tego, z którą czakrą akurat będziesz chciała pracować. W przypadku pierwszej z nich doskonale sprawdzą się wszystkie aktywności związane z ziemią, czyli żywiołem, który utożsamiany jest z czakrą podstawy, takie jak:

  • uprawianie ogródka;
  • spacer boso po trawie;
  • opieka nad zwierzęciem;
  • fizyczny kontakt z roślinami;
  • jedzenie surowych warzyw i owoców;
  • bazowanie swojej diety głównie na roślinach takich jak strączki czy zboża;
  • kąpiel leśna;
  • wsłuchiwanie się w odgłosy natury;
  • dbanie o przyrodę;
  • ekologiczny styl życia.

Czakra korzenia jest również mocno związana z naszymi potrzebami fizjologicznymi. Możesz pracować z nią na co dzień, prowadząc styl życia, który pomoże ci utrzymać się w dobrym zdrowiu. Kluczem do sukcesu będzie stopniowe zmienianie nawyków, które pomogą ci zadbać o twoje najbardziej podstawowe potrzeby. Oto kilka pytań, na które możesz sobie odpowiedzieć, aby zainspirować się do zmiany przyzwyczajeń na takie, które wspierać będą proces uzdrawiania pierwszej czakry.

  1. Czy zapewniam sobie wystarczającą ilość snu?
  2. Czy moja dieta jest zbilansowana?
  3. Czy dostarczam mojemu organizmowi odpowiednią ilość kalorii?
  4. Czy pije wystarczająco dużo wody?
  5. Czy jestem aktywna fizycznie?
  6. Czy udaje mi się zachować balans między pracą a życiem osobistym?
  7. Czy znajduje czas dla siebie i moich bliskich?
  8. Czy moje finanse zapewniają mi poczucie bezpieczeństwa?
  9. Czy mam jakiekolwiek oszczędności?
  10. Czy nie spędzam za dużo czasu w ciągu dnia przed ekranami?
  11. Czy znam stan swojego zdrowia?
  12. Czy wykonuje badania kontrolne?
  13. Czy dbam o przestrzeń wokół mnie?

Powyższa pytania mogą skłonić cię do wykonania swoistego rachunku sumienia i zastanowienia się, nad którymi obszarami swojego życia możesz popracować, aby lepiej zadbać o sferę fizyczną, a jednocześnie regularnie pracować z czakrą korzenia.

Czakra korzenia: kamienie

W równoważeniu przepływu energii w naszym organizmie ogromną pomocą mogą być kamienie czakr, które łączą się na poziomie energetycznym z konkretnymi czakrami. Zazwyczaj dopasowane są do siebie na podstawie wibracji i koloru. Moc kryształów może pomóc nam otworzyć lub oczyścić czakrę, a także utrzymać ją w dobrym stanie przez długi czas.

Kamienie czakry korzenia to przede wszystkim:

Kamienie te możesz zarówno nosić przy sobie w formie biżuterii, jak i ułożyć w swoim mieszkaniu, lub jakiejkolwiek przestrzeni, w której spędzasz dużo czasu. Pamiętaj jednak, aby przed użyciem dokładnie je oczyścić i ponownie naładować pozytywną energią.