Co to jest oczyszczanie czakr?

Oczyszczanie czakr to proces, który pomoże nam odciąć się tego, co nas obciąża, spowalnia i blokuje. Dzięki oczyszczeniu możemy pozbyć się całej negatywnej energii i zacząć wykorzystywać w pełni moc drzemiącą w naszym wnętrzu. 

Wspomnieć należy również, że oczyszczanie czakr i otwieranie czakr lub też odblokowywanie czakr, to pojęcia, które często stosowane są wymiennie, nie do końca jednak odpowiadają sobie znaczeniem. Czakry otwarte to takie, w których przepływ energii jest swobodny, niczym niezakłócony i które wykorzystują sto procent swojej mocy. Czakry oczyszczone to takie, z których usunęliśmy wszystkie negatywne pozostałości energetyczne, takie jak na przykład przekonania, które wywoływały w nas cierpienia. Oczyszczanie czakr jest kluczowe w procesie ich otwierania i odwrotnie. Mówiąc najogólniej - otwarta czakra zawsze będzie oczyszczona, ale oczyszczona czakra, nie zawsze będzie otwarta.

Jak oczyścić swoje czakry?

Jest wiele sposobów na to, aby oczyścić swoje czakry z negatywnej energii, a każdy z nich sprawdzi się lepiej w zależności od twoich indywidualnych potrzeb. Najlepsze efekty z pewnością da połączenie dwóch lub trzech z nich, pamiętaj jednak, że praca z czakrami nie jest rzeczą, którą robi się na czas. Dostosuj metodę do siebie, próbuj nowych rzeczy, ale do niczego się nie zmuszaj, jeśli będziesz czuła, że to nie twoja bajka. 

Oczyszczanie czakr samemu

Choć często słyszy się, że oczyszczaniem czakr powinna zajmować się wyłącznie specjalnie przeszkolona do tego osoba, to pamiętaj, że ty sama najlepiej znasz swoje ciało i własną energię. Jeśli czujesz, że wolisz oczyścić je samodzielnie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować. Zanim jednak zaczniesz, zapoznaj się z kilkoma najważniejszymi zasadami.

Przede wszystkim musisz zachować rozwagę - nie forsuj się i nie staraj się działać energetycznie ponad swoje siły. Bądź dla siebie delikatna i wyrozumiała. Po drugie, spróbuj spojrzeć na proces oczyszczanie holistycznie i zastanów się, jakie elementy w twoim życiu mogą blokować swobodny przepływ energii. Na koniec - zachowaj otwarty umysł. Być może w procesie oczyszczania okaże się, że będziesz musiała zmienić nawyki lub spróbować jakichś rzeczy po raz pierwszy. Staraj się podejść do tego z wdzięcznością i ciekawością.

Oczyszczanie czakry podstawy

Oczyszczanie czakry często kojarzone jest z rytuałami, dymem z kadzidła i dźwiękiem bębnów. Choć niekiedy może ono przebiegać też w taki sposób, to pamiętaj, że nawet najbardziej skomplikowany rytuał nie będzie skuteczny, jeśli nie zadbasz o swoją “energetyczną higienę” na co dzień. Zanim więc zapalisz świece i ułożysz się do medytacji, zrób krótki rachunek sumienia i odpowiedz sobie na poniższe pytania.

 1. Czy dbam o swoją dietę, zdrowo się odżywiam i przyjmuję wystarczającą ilość kalorii?
 2. Czy wystarczająco dużo się ruszam i dam o aktywność fizyczną?
 3. Czy odpowiednio długo śpię?
 4. Czy daję sobie czas na odpoczynek?
 5. Kiedy ostatni raz dałam się ponieść swojej kreatywności?
 6. Czy spędzam czas na łonie natury lub w towarzystwie zwierząt?
 7. Czy mam czas dla siebie i dla swoich bliskich?
 8. Czy potrafię nazywać swoje uczucia i rozumiem, co czuje?
 9. Czy jestem zadowolona ze swojego życia seksualnego?
 10. Czy czuję, że mam przestrzeń na to, aby się rozwijać?

Powyższe pytania to punkty, od których możesz rozpocząć rozważania na temat swojego trybu życia. Stres i zaniedbywanie własnych potrzeb, a także brak kontaktu ze swoją duchowością pozostawiają w naszych czakrach negatywne ślady energetyczne i choć zmiana nawyków może być niekiedy trudna, pamiętaj, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Zobacz także:

Muzyka oczyszczająca czakry

Oczyszczanie czakr może zostać przeprowadzone z pomocą muzyki. Słuchanie melodii, które sprawiają ci przyjemność, zawsze będzie dobrym pomysłem, jednak jeśli chcesz skoncentrować się na uzdrawianiu konkretnej czakry, to pewne brzmienia będą sprawdzały się lepiej, inne nieco gorzej.

 1. Czakra korzenia - częstotliwość 396 Hz, niskie dźwięki, muzyka plemienna, dudniąca rytmiczna;
 2. Czakra sakralna - częstotliwość 417 Hz, wszelkiego rodzaju szumy, np. dźwięki wody lub lasu;
 3. Czakra splotu słonecznego - częstotliwość 528 Hz, muzyka skoczna i dynamiczna, taka, do której masz ochotę tańczyć;
 4. Czakra serca - częstotliwość 639 Hz, muzyka spokojna, harmonijna, delikatna;
 5. Czakra gardła - częstotliwość 741 Hz, muzyka celtycka, lub zupełna cisza;
 6. Czakra trzeciego oka - częstotliwość 852 Hz, rytmiczna muzyka o powtarzających się sekwencjach;
 7. Czakra korony - częstotliwość 963 Hz, delikatne, rytmiczne, wysokie dźwięki, wywołujące uczucie ASMR.

Medytacja czakry

Medytacja czakry jest doskonałym sposobem na oczyszczanie, ponieważ, dzięki niej masz możliwość skupienia całej swojej uwagi na ośrodku energii, z którym chcesz pracować. Na początek polecamy pracować z każdą czakrą pojedynko. Ułóż się w wygodnej pozycji i skoncentruj na miejscu, w którym znajduje się wybrana przez ciebie czakra. Następnie wyobraź sobie, jak cała negatywna energia i wszystkie nieprzychylne ci emocje opuszczają to miejsce. Sposób wizualizacji tego procesu jest kwestią niezwykle indywidualna, jednak staraj się nadać temu, jak najbardziej plastyczny wymiar. W pewnym momencie powinnaś intuicyjnie poczuć, że jesteś gotowa, by zakończyć. Aby wspomóc się w tym procesie, możesz słuchać muzyki, która łączy się z daną czakrę, zapalić świece w odpowiadającym jej kolorze lub wyśpiewywać mantrę, czy też powtarzać afirmacje.

Kamienie czakry

Kamienie czakry to naturalne akumulatory energii, które są doskonałą pomocą w oczyszczaniu czakr. Możesz czerpać z nich energię, nosząc je przy sobie w formie biżuterii lub też układając je w swoim bliskim otoczeniu. Możesz też położyć je na miejscu, w którym znajduje się dana czakra podczas medytacji. Choć moc kryształów jest wyjątkowo silna, należy zaznaczyć, że w procesie oczyszczania nie powinnaś polegać wyłącznie na nich. Traktuj je raczej jako dodatkowe wsparcie i nie zaniedbuj zdrowych nawyków ani nie rezygnuj z medytacji, afirmacji czy jogi. Pamiętaj też, aby przed pierwszym użyciem oczyścić kamień z negatywnej energii, a następnie ponownie go naładować.

Co się dzieje po oczyszczaniu czakr?

Bezpośrednio po oczyszczeniu czakr możesz czuć się nieco śpiąca lub zmęczona, jednak w przyjemny sposób, dlatego ważne jest, abyś zaplanowała sobie też czas na odpoczynek. Możesz czuć lekkość w ciele, ciepło, lub delikatne mrowienie. Efekt ten nie będzie jednak utrzymywał się długo. Prawdziwą różnicę powinnaś zauważyć natomiast na poziomie psychicznym. W ciągu najbliższych dni możesz być spokojniejsza i o wiele bardziej cierpliwa niż zazwyczaj. Prawdopodobnie podniesie się też twój poziom motywacji i satysfakcji z wykonywanej pracy. Będziesz mieć więcej energii i chęci do działania. To dobry czas na to, aby wprowadzić do swojego życia nowe nawyki, ponieważ twoja chęć do zmiany na lepsze będzie w tym czasie napędzać cię do działania, a fakt, że pozostaniesz wyciszona, zneutralizuje frustrację, jaką niekiedy może wywołać wprowadzenie zmiany.