Mantra tekst i jego znaczenie

Mantra jest dźwiękiem, który wypowiedziany w odpowiedni sposób, wprawia powietrze wokół nas wibracje, a tym samym wywiera wpływ na naszą duszę, ciało, a nawet całe nasze otoczenie. Większość mantr napisana została w sanskrycie, dlatego odtworzenie ich oryginalnej wymowy może sprawić niewprawionej osobie nieco problemu. Mimo to warto podjąć tę próbę, ponieważ to właśnie brzmienie słów ma kluczowe znaczenie w praktyce śpiewania mantry. Jeśli chcesz mieć pewność, że dźwięki, które z siebie wydobywasz, zadziałają zgodnie z założeniem, polecamy zacząć od dokładnego przestudiowania tekstu mantry, którą planujesz intonować. Warto podkreślić przy tym, że samo tłumaczenie słów, choć może budzić ciekawość, ma drugorzędne znaczenie.

Teksty najważniejszych mantr

Zanim zaczniesz praktykować śpiewanie mantr, powinnaś bardzo dobrze poznać ich tekst. Aby lepiej go zapamiętać oraz nauczyć się poprawnej wymowy trudnych, starożytnych słów polecamy na początek praktykować równolegle z nagraniami. Tego typu ścieżki dźwiękowe możesz łatwo znaleźć na przykład na Youtube’ie lub Spotify. Zacznij od słuchania czyjegoś głosu, a następnie, gdy poczujesz się gotowa, próbuje śpiewać równolegle z lektorem. Gdy nabierzesz wprawy, będziesz mogła intonować mantry samodzielnie. Aby ułatwić ci zdanie, poniżej znajdziesz teksty kilku najbardziej popularnych mantr, które mogą przydać ci się w codziennym życiu. Pod każdą z nich przeczytać będziesz mogła również tekst mantry po polsku.

Gayatri mantra tekst

Om bhur bhuvaha svaha

Tat savitur varenyam

Bhargo devasya dhimahi

Dhiyo yonah prachodayat

Tekst Gayatri mantra jest dość trudny do przetłumaczenie, ale jak podaje portal Wyciszalnia.pl, możemy interpretować go w tej sposób:

Zobacz także:

Medytuj nad OM, pradźwiękiem Boga, z którego biorą początek trzy sfery, Bhur - ziemska, Bhuvah - eteryczna, subtelniejsza i Swaha - niebieska. Oddajemy cześć najwyższemu, niepojętemu, Boskiemu Bytowi, a także twórczej, życiodajnej sile przejawiającej się w słońcu. Medytujemy nad promieniowaniem, światłem Boga, które unicestwia wszelką ciemność, niewiedzę i wszelkie wady. Niech Twoje światło rozjaśni nasz umysł - Boże, prosimy Cię o to usilnie.

Gayatri jest matką wszystkich mantr, nic więc dziwnego, że uchodzi za najpotężniejszą z nich. Z tego powodu, należy podchodzić do jej intonowania ze szczególną rozwagą. Praktyką, podczas której warto ją wykorzystać jest na przykład medytacja transcendentalna.

Mul Mantra tekst

Ek Ong Kar Sat Nam Kartaa Purkh Nirbhao Nirvair Akaal Moorat Ajoonee, Saibhang, Gur Prasaad Aad Sach, Jugaad Sach Hai Bhee Sach, Nanak Hosee Bhee Sach Nanak Hosee Bhee Sach.

Tłumaczenie tej mantry, jakie możemy znaleźć na portalu popolsku24.pl, brzmi:

Jeden Stwórca. Prawdą jest Jego imię. Sprawca wszystkiego. Nieustraszony, Niemściwy, Nieśmiertelny, Nienarodzony, Self oświecony, dar Guru, Medytować! Prawda na początku. Prawda, przez wszystkie wieki. Prawda, nawet teraz. O Nanak jest zawsze prawdą.

Mul mantra opisuje boski pierwiastek, jaki znajduje się głęboko w świadomości każdego człowieka. Śpiewanie jej jest prośbą o to, abyśmy byli w stanie rozpoznać jego istotę, a tym samym osiągnąć oświecenie duchowe i pełnię naszego potencjału w życiu codziennym. Regularne praktykowanie tej mantry pomoże nam działać zgodnie z Najwyższą Prawdą, sprawi, że staniemy się sprawiedliwi i obiektywni, ale też empatyczni i nieoceniający.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Moola mantra tekst

Om Satchitananda Parabrahma

Purushothama Paramatma

Sri Bhagavati Sametha

Sri Bhagavate Namaha

Hari Om Tat Sat

Moola mantra w tłumaczeniu na język polski, zgodnie z portalem Migaloona.pl, brzmi:

Oddaję pokłon Boskiej Energii

pełnej spełnienia, świadomości i uczucia niewymownego szczęścia,

które przejawiają się we Wszechświecie

w kobiecych i męskich aspektach.

Mantra ta zaprasza do naszego życia bezwarunkową miłość i nieograniczoną radość, zarówno tę romantyczną, jak i tę do samego siebie. Uważana jest za swego rodzaju klucz, który otwiera drzwi do świata duchowego. Jej intonowanie sprawia, że czujemy błogość i spokój. Wypowiadana z odpowiednią intencją może przyciągnąć do naszego życia osoby, które otoczą nas miłością i opieką.

Ganesh mantra tekst

Om gan ganapathaye namo namaha

Shri sidhivinayaka namo namaha

Ashta vinayaka namo namaha

Ganapathi bappa moraya

Jak podaje strona Migaloona.pl, tekst tej mantry przetłumaczyć można jako:

Kłaniam się tej mocy,

 która usuwa przeciwności losu.

Ganesho, proszę pomóż mi otworzyć moją muladharę,

chcę żyć bez lęku.

To mantra wychwalająca hinduskiego Bog, Ganeshę. Warto śpiewać ją, gdy chcesz wyostrzyć swój umysł, szybko posiąść nową umiejętność, poszerzyć swoje perspektywy - a zwłaszcza, gdy planujesz na tym zarobić. Ganesha jest uznawany za Boga dobrobytu, który może pomóc nam pokonać przeszkody na drodze do bogactwa. Medytacja poranna to doskonała okazja, aby zaintonować tę mantrę.

Mahamritjundżaja mantra tekst

Om trijambakam jadżamahe

sugandhim pusztiwardhanam

urvarukamiva bandhanat

mritjormukszija mamritat

Angielski tekst mantry podaje strony isha.sadhguru.org. Przetłumaczony na język polski brzmi:

Oddajemy cześć Trójokiej,

która jest wonna i która karmi wszystkich.

Jak owoc odpada od niewoli łodygi,

tak niech nas wyzwoli od śmierci, od śmiertelności.

Mahamritjundżaja mantra nazywana jest Wielką Uzdrowicielką, a jej nazwę tłumaczyć można jako “zwycięstwo nad śmiercią”. Przywraca nam zdrowie i odwagę, pomaga odzyskać siły po walce z chorobą oraz napełnia nas spokojem, gdy musimy zmierzyć się z przeciwnościami losu. Warto śpiewać ją, kiedy czujemy, że nasze codzienny sprawy zaczynają nas przytłaczać i musimy dodać sobie nieco otuchy.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Mantra miłości

Mantry, które pomogą nam zaprosić do naszego życia miłość, mają szczególne znaczenie w religiach dalekiego wschodu. Choć jest ich wiele, to wśród najpotężniejszych należy wymienić Tumi Baha Re mantra.

Tumi bhadźa za Mana Tumi Japa za Mana

Om Sri Ram Jaya Ram Japa re Mana

Polskie tłumaczenie tej mantry podaje portal decorexpro.com, a brzmi ono:

O mój umyśle, nie męcz się śpiewaniem boskiego majestatu, niestrudzenie powtarzaj imię Boga!
Panie Ram! Zwycięstwo dla Ramy! Powtórz to, o mój umyśle!

Tumi Baha Re mantra wypełnia nas spokojem, harmonią i miłością. Oczyszcza nas i nasze otoczenie z negatywnej energii, a tym samym, robi w naszym życiu miejsce na coś nowego i dobrego. Możesz intonować ją w następujących intencjach:

  • znalezienie odwzajemnionej miłości;
  • ożywienie związku, w którym nieco przygasła dawna namiętność;
  • otworzenie siebie lub bliskiej osoby na ogrom uczucia;
  • zwrócenie na siebie uwagi obiektu twoich westchnień;
  • szybkie zamążpójście;
  • długie, spokojne i szczęśliwe życie razem z twoją drugą połówką.

Zanim zaczniesz intonować tę mantrę, musisz pamiętać o jednej istotnej kwestii - każdy człowiek ma swoją własną wolną wolę. Z tego powodu wybierając intencję, która będzie towarzyszyć ci przy śpiewaniu tej mantry, skoncentruj się na tym, jak ty sama chcesz się czuć w relacji, a nie na tym, czego oczekujesz od drugiej osoby.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: