Medytacja w ruchu często praktykowana jest poprzez wywodzące się z dalekiego wschodu sporty jak joga, tai chi i qigong. Może jednak być wykonywana podczas uprawiania niemal każdej innej dyscypliny, a nawet w czasie zwykłego spaceru. Jakie korzyści niesie ze sobą medytacja w ruchu?

Co to jest medytacja w ruchu?

Medytacja w ruchu to praktyka medytacyjna, która opiera się na świadomości ruchów naszego ciała. Podobnie jak medytacja uważności jest mocno zakorzeniona w ruchu mindfulness. Największy nacisk kładzie na pozostanie w głębokim kontakcie z własnym ciałem. Podczas praktyki nasza uwaga powinna koncentrować się odczuciach płynących z naszego organizmu oraz zmianach, jakie wywołuje w nim przechodzenie między różnymi sekwencjami czy pozycjami.

Jest ona przeciwieństwem tradycyjnej medytacji zazen, w której medytujący siedzi nieruchomo lub innych, statycznych, nurtów medytacyjnych. Zadaniem medytacji w ruchu jest zsynchronizowany naszego oddechu, ciała i umysłu. Z pomocą tego typu medytacji możemy:

 • zwiększyć świadomość naszego ciała;
 • osadzić się w chwili obecnej;
 • skierować uwagę do wewnątrz;
 • poprawić kondycję fizyczną i elastyczność;
 • pracować nad wyczuciem równowagi;
 • rozładować stres i napięcie;
 • zrelaksować się;
 • zwiększyć produkcję endorfin.

Taka medytacja sprawdzi się świetnie u osób, które mają za dużo energii i nie potrafią usiedzieć w miejscu. Polecana jest też u tych z nas, którzy po całym dniu pracy biurowej potrzebują odrobiny ruchu.

Zobacz też:

Co to jest medytacja dynamiczna?

Medytacja dynamiczna jest odmianą medytacji w ruchu, różni się jednak od niej charakterem sekwencji. W medytacji dynamicznej przeplatają się etapy intensywnej fizycznej aktywności, koncentracji na emocjach, energicznych ruchów, śpiewania mantr oraz trwania w spokoju i bezruchu, jak podczas klasycznej medytacji.

Założeniem medytacji dynamicznej jest, że dzięki intensywnym szybkim ruchom pozbywamy się z ciała napięcia i stresu. Następnie wyrażamy siebie i swoje emocje poprzez śpiew. Ostatnia sekwencja jest czasem na odpoczynek i regenerację. Podczas niej możemy oddać się refleksji nad tym, jakie są nasze odczucia po zakończonej praktyce.

Zobacz także:

Jak medytować w ruchu?

Medytacja w ruchu jest praktyką, z której czerpać można liczne korzyści, przede wszystkim jest to świetna medytacja na uspokojenie. Podpowiadamy, jak wdrożyć ją do swojej rutyny, aby wyciągnąć z niej jak najwięcej, a przy okazji się nie zniechęcić.

 1. Wybierz rodzaj aktywności, który jest dla ciebie najbardziej przyjemny. Najczęściej poleca się sporty pełne łagodnych płynnych ruchów jak joga, balet lub pływanie. Może to być jednak jakakolwiek inna dyscyplina - ważne, abyś czuła się w niej swobodnie.
 2. Znajdź spokojną przestrzeń, w której nikt nie będzie cię rozpraszał. Możesz też medytować na zajęciach grupowych specjalnie dedykowanych temu celowi.
 3. Słuchawki z muzyką dopasowaną do rodzaju ruchy, jaki wykonujesz lub wygłuszacze do uszu mogą być pomocną opcją dla osób, które łatwo się rozpraszają.
 4. Skoncentruj swoją uwagę na oddechu. Zacznij od wzięcia głębokiego, powolnego wdechu przez nos i wydechu przez usta. Spróbuj zsynchronizować to z wykonywanymi ruchami.
 5. Bądź cały czas obecna w swoim ciele. Podczas ruchu zwróć uwagę na fizyczne doznania, jakie do ciebie docierają. Zauważ, jak mięśnie się rozciągają i rozluźniają, staraj się zauważyć, jak w miarę praktyki odpuszcza napięcie nagromadzone w twoim ciele.
 6. Twój umysł może zacząć odpływać. Jeśli zauważysz, że myślami jesteś gdzieś indziej, ponownie zawróć do wewnątrz. Nie złość się na siebie za ewentualne rozproszenia. Możliwość skupienia uwagi na dłużej przyjdzie w miarę praktykowania.
 7. Gdy poczujesz się gotowa, aby zakończyć, pozostań na chwilę w bezruchu, na przykład w pozycji zazen. Poświęć ten czas na przeskanowanie swojego ciała i zauważenie, jak czuje po tej praktyce. Podziękuj sobie za wykonane ćwiczenia.

Przeczytaj też:

Jak medytować na spacerze?

Spokojny spacer, zwłaszcza ten połączony z doświadczaniem natury (na przykład w parku, lub nad brzegiem rzeki) jest doskonałą okazją, aby na co dzień wypróbować medytację w ruchu. By tego typu relaks był udany, powinnaś pamiętać o kilku rzeczach.

 1. Spacer powinien być powolny i niewymuszony. Jeśli maszerujesz spóźniona do pracy, raczej odpuść sobie medytację.
 2. Skup się na swoim oddechu. Staraj się zintegrować go ze swoimi krokami i staraj się nie stracić tego rytmu w trakcie dalszego spaceru.
 3. Bądź uważna. Obserwuj otoczenie wokół ciebie. Staraj się zebrać jak największą ilość bodźców, wszystkimi zmysłami. Nie prowadź rozważań nad swoimi obserwacjami ani ich nie oceniaj - po prostu je odnotuj.
 4. Staraj się być maksymalnie obecna w danej chwili. Jeśli twoje myśli zaczną błądzić, delikatnie przywróć je z powrotem do swojego ciała i wróć do obserwacji otoczenia.
 5. Gdy będziesz gotowa, aby zakończyć, pozostań na chwile w bezruchu i zaobserwuj, jak taki spacer wpłynął na twoje samopoczucie.

Medytacja w tańcu

Medytacja w tańcu jest dość podobna do medytacji na spacerze z tą różnicą, że będzie o wiele bardziej dynamiczna. Co istotne, praktykowanie jej podczas okoliczności, w których tańczy się najczęściej - czyli na imprezach - nie będzie najlepszym pomysłem ze względu na dużą ilość rozpraszaczy.

 1. Puść muzykę, do której masz ochotę zatańczyć.
 2. Zacznij się ruszać, ale nie patrz w lustro. Nie oceniaj się. Po prostu wykonuj gesty, które podpowiada ci twoja intuicja.
 3. Nie zapominaj o oddechu - staraj się zintegrować go ze swoimi ruchami.
 4. Bądź obecna w swoim ciele. Staraj się poczuć, jak twoje ciało rozciąga się. Zaobserwuj, jakie wywołuje to w tobie uczucia.
 5. Na koniec pozostań na chwilę w statycznej pozycji i ponownie spróbuj poczuć swoje ciało.

O czym należy pamiętać podczas medytacji w ruchu?

Medytacja w ruchu powinna być przyjemnością, może jednak zdarzyć się, że zamiast spodziewanego relaksu, doświadczysz frustracji spowodowanej niemożnością wykonania niektórych ćwiczeń. Kluczowe jest to, aby do tej praktyki podejść z odpowiednim nastawieniem. Pamiętaj, że twój zakres ruchów, rozciągnięcie mięśni i siła będą zwiększać się w miarę regularnego praktykowania. Zamiast się złościć, podziękuj sobie za to, że próbujesz.

Pamiętaj też, że w wypadku medytacji w ruchu ryzyko przetrenowania jest o wiele większe niż przy praktykowaniu innych nurtów. Z tego powodu staraj się, aby medytacja nie przekraczała pół godziny dziennie.

Sprawdź także:

Medytacja w ruchu Osho

Buddyjski mistyk i przewodnik duchowy Osho, znany również jako Bhagwan Shree Rajneesh, znacznie przysłużył się do rozpowszechnienia technik medytacji w ruchu oraz szeroko rozumianego mindfulness. Jego nauki na temat medytacji podkreślają znaczenie indywidualnych poszukiwań. Swoich uczniów zachęca do eksperymentowania w celu znalezienia rodzaju praktyk medytacyjnych, które będą rezonować z nami najlepiej.

To właśnie Osho jest twórcą wspomnianej już metody dynamicznej medytacji. Oprócz niej spopularyzował też inną technikę medytacji w ruchu zwaną Kundalini. Polega ona na wykonaniu sekwencji ruchów fizycznych, ćwiczeń oddechowych i technik wizualizacji. Jej celem jest zaś pobudzenie energii, która zgodnie z wierzeniami buddyzmu, koncentruje się u podstawy kręgosłupa. Dzięki ruchowi może ona zostać rozprowadzona na pozostałe partie ciała, dając nam tym samym siłę, energię i witalność.

Zainspiruj się: