Mantra Om: co daje?

Mantra Om uważana jest za niezwykle potężną, ponieważ opiera się na świętej slabie buddyzmu i hinduizmu. Om jest też pierwszą literą alfabetu, z tego powodu uważa się je za dźwięk uniwersalny, zawierający w sobie naturę wszystkich rzeczy i całego świata. Jest jednocześnie punktem wyjścia i podsumowaniem wszystkich pozostałych dźwięków. Jest też często utożsamiany z kosmicznym dźwiękiem, jaki towarzyszył Wielkiemu Wybuchowi i który dał początek istnieniu Wszechświata. Jest reprezentacją naszej wyższej świadomości oraz drogą, która zaprowadzi nas do otwarcia się na działanie siły wyższej.

Mantra Om, jeśli stosujemy ją świadomie i regularnie, może przynieść nam szereg korzyści, zwłaszcza na poziomie duchowym. Do najważniejszych z nich należą:

 • wsparcie w procesie otwierania czakry trzeciego oka;
 • połączenie umysłu i ciała;
 • otwarcie się na działanie siły wyższej;
 • uziemienie i osadzenie się w tu i teraz;
 • połączenie się z naturą i wszystkimi żywymi stworzeniami;
 • wyciszenie i obniżenie stresu;
 • spowolnienie systemu nerwowego.

Szczególnie istotnym i pożądanym skutkiem praktykowania mantry Om jest aktywacja całego aparatu mowy - oddechowego, fonacyjnego i artykulacyjnego, co z kolei związane jest bezpośrednio z poprawieniem funkcjonalności czakry gardła. Dzięki temu będziemy mogli jaśniej i spokojniej formułować nasze myśli oraz zacząć świadomie korzystać z mocy naszego oddechu.

Om Mani Padme Hum

Om Mani Padme Hum jest jedną z najpopularniejszych mantr, które wykorzystują sylabę Om i biorą od niej swój początek. Jest ona niezwykle istotna dla ludzi, dla których inspirację stanowi Dalajlama, ponieważ uważa się, że jest on reinkarnacją bóstwa, nazywanego Panem patrzącym w dół, któremu poświęcona jest ta mantra. Jej literackie tłumaczenie brzmi, jak podaje Wikipedia: "Bądź pozdrowiony, skarbie w kwiecie lotosu". Wypowiadając ją, sprowadzamy na siebie współczucie wszystkich Buddów, które ma pomóc nam pokonać przeszkody w drodze, jakie napotykamy do oświecenia.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Mantra Om: znaczenie

Mantra Om, podobnie jak Gayatri mantra, wywodzi się z sanskrytu, starożytnego języka, w którym spisane zostały święte teksty buddyzmu i hinduizmy zwane wedami. Jego charakterystyczną cechą jest duża niejednoznaczność, przez którą słowa często mają więcej niż jedno znaczenie. W związku z tym Om przetłumaczyć można jako wszechogarniającą moc, wszechobecność i wszechwiedzę. Co szczególnie istotne, dźwięk Om wibruje z częstotliwością 431 Hz, która odpowiada większości dźwięków, jakie usłyszeć możemy na łonie natury, takim jak szum liści lub fal. To sprawia, że wibracja tego dźwięku wycisza nas i uspokaja, odwołując się do naszych pierwotnych instynktów.

Mantra Om ma tym samym wiele znaczeń, z których spora część opiera się na triadach, czyli trzech naturach połączonych w jedność. Pierwsza z nich odnosi się trzech stanów świadomości, czyli czuwania, snu i głębokiego snu (oznaczającego nieświadomość). Druga to trzy kanały, którymi przepływa nasza świadomość, czyli mowa, umysł i oddech. Om jest reprezentacją trójki hinduskich Bogów, czyli Brahmy, Vishnu i Shivy, reprezentujących kolejno stworzenie, ochronę i zniszczenie, a także przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. 

Zobacz także:

Znak Om co oznacza?

Warto dodać, że również graficzny zapis dźwięku Om, ma ogromną moc. Dla wyznawców hinduizmu i osób zajmujących się ezoteryką jest świętym symbolem zapewniającym ochronę oraz dodającym mocy. Podobnie jak krzyż w chrześcijaństwie lub Gwiazda Dawida w judaizmie jest on też symbolem przynależności do danej religii, z którym utożsamiają się jej wyznawcy. Tak samo, jak bardziej rozpowszechniony w naszej kulturze, krzyż symbol Om spotykany jest w formie naszyjników zapewniających indywidualną ochronę lub formie większych, ozdobnych elementów, które można zawiesić w domu.

Fot. Adobe Stock

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Jak praktykować z mantrą Om?

Mantra Om, podobnie jak większość mantr, wymagać będzie on nas pełni skupienia podczas praktyki. Nie polecamy słuchania nagrań ze śpiewaną mantrą jako muzyki w tle, ponieważ uniemożliwi nam to oddanie jej należnego szacunku i nie pozwoli w pełni skoncentrować uwagi na brzmieniu sylaby Om. Słuchanie nagrań w trakcie medytacji, jest za to świetnym pomysłem. Jeśli chcesz, możesz skupić się wyłącznie na słuchaniu czyjegoś głosu, jednak wtedy efekty nie będą aż tak mocne, jak w momencie, kiedy samodzielnie zaintonujesz melodię. Jednak w wypadku, gdy dopiero zaczynasz praktykowanie z mantrami, polecamy śpiewanie razem z nagraniem, które pomoże ci złapać odpowiedni rytm. Kolejnym ważnym aspektem jest zapewnienie sobie cichej i spokojnej przestrzeni, w której nic nie będzie cię rozpraszało. Jeśli chcesz może zapalić świecie lub kadzidło, które dodatkowo pomogą ci się wyciszyć i zrelaksować. Jeśli zadbałaś już o te elementy, możesz przejść do praktyki. Mantry możesz wykorzystać na cztery sposoby:

 1. Śpiewając wybraną przez siebie mantrę;
 2. Wprowadzić wybraną przez siebie mantrę do kompozycji kilku mantr;
 3. Jako element medytacji;
 4. Jako element jogi.

To właśnie dwa ostatnie warianty wymagają naszej szczególnej uwagi dlatego, zanim wprowadzisz mantrę Om do praktyki jogi lub medytacji, dowiedz się, jak zrobić to poprawnie.

Medytacja z Om

Medytacja z mantrą Om pomaga nam połączyć naszą indywidualną jaźń, nazywaną atma, z bezosobowym, wszechogarniającym i przedwiecznym absolutem, czyli brahman. Sprzyja nam w rozwoju duchowym i jest jedną z najczęściej polecanych praktyk na ścieżce naszego indywidualnego rozwoju. Medytacja transcendentalna, jak najczęściej się ją nazywa, odgrywa również kluczową rolę w procesie otwierania naszych czakr, szczególnie zaś korzysta na niej czakra trzeciego oka. Dodanie do tej praktyki dźwięku Om wspomagać będzie naszą koncentrację, pomoże w oczyszczeniu umysłu i rozładowaniu napięcia. Co szczególnie istotne, w przypadku medytacji z tą mantrą powinnaś zadbać o swoją pozycję. Możesz stać lub wygodnie się rozsiąść, najważniejsze jednak jest to, aby twoja głowa była skierowana do góry, ku niebu. Jeśli się położysz, mantra nie zadziała z pełnią swojej mocy.

Om w jodze

Mantra Om może zostać wykorzystana też jako wstęp do praktyki jogi. Nie musi zostać wprowadzona przez zawodową joginkę, możesz spokojnie intonować ją podczas indywidualnej praktyki. Również w tym wypadku istotne będzie jednak, abyś śpiewała ją w pozycji, w której twoja głowa skierowana będzie ku górze. Oprócz tego pamiętaj również, że mantra ta ma na celu przede wszystkim wyciszyć nasze galopujące myśli. Z tego powodu polecamy stosować ją w czasie spokojniejszych, bardziej statycznych ćwiczeń lub w trakcie praktyki, w której zostajemy na długi czas w jednej pozycji. Ze względu na swój powolny, uspokajający charakter, sprawdzi się też lepiej podczas wieczornych, niż porannych ćwiczeń.