Jak się nie stresować

Jeśli zadajesz sobie pytanie “Jak się nie stresować?”, to polecamy zacząć przede wszystkim od zmiany perspektywy i raczej zapytać siebie “Jak zdrowo radzić sobie ze stresem?” Nie ma sposobu na to, aby pozbyć się go z naszego życia raz na zawsze i, wbrew temu, co mogłoby się wydawać, to dobrze. Stres pełni w naszym życiu i w naszym organizmie bardzo wiele potrzebnych funkcji. Pierwotnie był on niezbędny do przetrwania, ponieważ aktywował reakcję walki lub ucieczki. Obecnie występuje w nieco innych warunkach, dalej jednak jest niezbędnym składnikiem w wielkiej, hormonalnej układance, jaką jest nasze ciało. Kluczem do sukcesu jest to, aby stres nie trwał zbyt długo i nie przerodził się w zaburzenia lękowe, nerwicę lub depresję. Podpowiadamy, w jaki sposób zyskać nad nim kontrolę i zadbać o swój codzienny komfort.

Dlaczego wszystkim się stresuję?

Jak się nie stresować - to pytanie, które zadaje sobie codziennie wiele z nas. Jednak zanim zaczniesz zastanawiać się, jak zredukować objawy stresu, powinnaś najpierw postarać się poznać jego przyczyny, ponieważ tylko wtedy będziesz mogła skutecznie przejść do ofensywy i zadbać o swoje zdrowie psychiczne.

Codzienny stres

Jeśli twój grafik jest bardzo napięty i masz mało czasu dla siebie, to nic dziwnego, że prędzej czy później stres (którego nie masz okazji rozładować) zacznie Cię przygniatać. Zastanów się, czy w codziennym życiu nie przytłoczył cię nadmiar obowiązków? Być może czujesz się przygnieciona ogromną odpowiedzialnością? Czy masz wrażenie, że jesteś sama ze wszystkimi swoimi problemami i nie masz do kogo zwrócić się po pomoc? Jeśli tak, to sposób, w jaki organizujesz swoją codzienność, może być jednym z głównych powodów stresu.

Niewyleczone traumy

Przeszłość może niekiedy prześladować nawet tych, którzy traktują ją jak zamknięty rozdział. Być może w tym momencie nie przychodzi ci do głowy nic, co nazwałabyś traumą w dosłownym rozumieniu tego słowa. Pamiętaj jednak, że środowisko, z jakiego się wywodzisz i które cię ukształtowało, ma ogromny wpływ na to, kim się stajesz. Być może nosisz w sobie nieuświadomione przekonania, które sprawiają, że jesteś bardziej podatna na działanie stresu, np.: poczucie, że musisz komuś coś udowodnić.

Uwarunkowania neurologiczne

Zobacz także:

Choć nie mówi się o tym często, warto pamiętać, że skłonność do odczuwania lęku może być dziedziczona. Podobnie jest w przypadku nerwicy, zaburzeń depresyjnych i podatności na stres. Ze względu jednak na to, jak wygląda komórka rodzinna, trudno jest stwierdzić, co faktycznie odziedziczyłaś, a co nabyłaś w procesie dorastania. Jeśli podejrzewasz, że twoje skłonności do stresu są uwarunkowane genetycznie, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u psychiatry w celu dobrania odpowiedniego leczenia.

Nierównowaga chemiczna

Kolejną, często pomijaną, przyczyną przewlekłego stresu może być nierównowaga chemiczna w twoim organizmie. Alkohol i inne używki, niezdrowe jedzenie, brak snu i brak odpowiedniej suplementacji - to wszystko wpływa na sposób funkcjonowania naszego organizmu, na równowagę hormonów, a co za tym idzie na naszą podatność na odczuwanie stresu. Zdrowy tryb życia jest kluczowy w walce z przewlekłym stresem. Polecamy zacząć od wykonania badań profilaktycznych oraz zmiany codziennych nawyków. 

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

5 sposobów na radzenie sobie ze stresem

Jak się nie stresować i przechodzić przez każdy dzień z uśmiechem na ustach? Odpowiedź prawdopodobnie ci się nie spodoba, otóż: nie da się. Stres jest potrzebnym i nieodłącznym elementem naszego życia, którego nie powinniśmy unikać. Dobrze jednak jest wiedzieć, jak w zdrowy dla nas sposób możesz stawić mu czoła. Istnieją sposoby na to, aby nad nim zapanować, jeśli jednak mają być w pełni skuteczne, musisz być gotowa na to, że będą wymagały od ciebie dużego nakładu pracy i czasu, a niekiedy zupełnej zmiany nawyków. Oto kilka najważniejszych kroków, które powinnaś podjąć, aby nauczyć się radzić sobie ze stresem.

Terapia

Wciąż pokutuje przekonanie, że terapia jest tylko dla osób, które nie radzą sobie z codziennością, lub mają poważne problemy uniemożliwiające im funkcjonowanie w społeczeństwie. To nieprawda - z procesu terapeutycznego może skorzystać każdy. Pod czujnym okiem specjalisty nauczysz się radzić sobie ze stresem oraz zbudujesz nawyki, które pomogą ci w przyszłości. Musisz być jednak gotowa na długi i trudny proces.

Aktywność fizyczna

Choć żarty z biegania, jako lekarstwa na depresję są już kultowe, to trzeba przyznać - nie są to żarty bez pokrycia. Z pewnością nie raz słyszałaś, że aktywność fizyczna uwalnia hormon szczęścia, to prawda, ale jest to tylko jeden z powodów, dla których warto o nią zadbać. Przede wszystkim dzięki niej poprawisz ogólny stan zdrowia, który bezpośrednio przełoży się na gospodarkę hormonalną. Oprócz tego będziesz mogła stale obserwować swój progres, co podniesie ogólny poziom motywacji. Kluczem do sukcesu jest to, aby znaleźć dyscyplinę, w której będziesz czuć się najlepiej.

Higiena snu

Deprywacja snu może prowadzić do wystąpienia poważnych chorób, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Zdrowa ilość snu jest kluczowa do prawidłowego funkcjonowania gospodarki hormonalnej i chemii mózgu. Jedna przespana noc sprawi, że nie będziesz drażliwa i poirytowana, lecz gdy nauczysz się utrzymywać zdrowe nawyki związane z higieną snu, zauważysz ogólną poprawę samopoczucia i przypływ energii. Zastanów się, jak zorganizować swój dzień, aby zacząć kłaść się do łóżka odrobinę wcześniej.

Czas dla siebie

Trudno jest się nie stresować, jeśli nie masz okazji, aby na bieżąco rozładowywać zgromadzone w ciągu dnia napięcie. Spróbuj codziennie wygospodarować, choć chwilę dla siebie, podczas której nie będziesz zaglądać do telefonu. Poświęć ją, na cokolwiek tylko masz ochotę, staraj się jednak, aby były to czynności, które cię odbodźcują, a nie nabodźcują. Polecamy książkę, spacer, zabawę z ukochanym zwierzakiem, przygotowanie zdrowej kolacji, gorącą kąpiel. Staraj się unikać przede wszystkim spędzania czasu przed ekranem i toczenia rozmów pełnych negatywnej energii, np.: plotek i oceniania innych.

Zmiana perspektywy

Poświęć chwilę na to, aby zastanowić się, co konkretnie cię stresuje i dlaczego. Postaraj się dotrzeć do sedna problemu. Być może dzięki temu uda ci się nieco przewartościować swoje życie, zyskać dystans do siebie i zobaczyć rzeczy, które do tej pory spędzały ci sen z powiek w innym, nieco łagodniejszym świetle. Zadaj sobie pytanie “Co najgorszego może się stać?”. W wielu przypadkach odpowiedź nie będzie nawet w połowie tak przerażająca, jak wydawało ci się jeszcze chwilę temu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Jak się odstresować w 5 minut?

Jeśli masz mało czasu, ale nagle stanie się coś stresującego, co wytrąci cię z równowagi, możesz zastosować którąś z kilku bardzo szybkich technik relaksacyjnych, które pomogą ci zapanować nad obezwładniającym napięciem. Pamiętaj jednak, że powinnaś traktować je wszystkie jako rozwiązania doraźne. Pomogą ci one zredukować niewygodne objawy stresu, które odczuwasz w danym momencie, jednak nie wyeliminują jego przyczyny. Jeśli ograniczysz swoją antystresową profilaktykę wyłącznie do doraźnych działań, prawdziwy problem będzie jedynie coraz głębiej zakopywał się w twojej podświadomości. Warto jednak pamiętać o nich, gdy potrzebujesz szybko zapanować nad trudnymi emocjami.

Szybkie sposoby na to, jak się nie stresować to przede wszystkim ćwiczenia oddechowe, które warto połączyć z medytacją. Na początek usiądź wygodnie i poświęć chwilę na to, aby skoncentrować się wyłącznie na swoim oddechu. Pozwól wszystkim myślom swobodnie przepływać przez swoją głowę, ale nie koncentruj się na żadnej z nich. Jednocześnie staraj się, aby maksymalnie wydłużyć wydech i poczuj, jak przepływa przez ciebie energia życiowa. Jeśli uda ci się uspokoić oddech, całe ciało ogarnie błogi spokój. Zaletą tego ćwiczenia jest to, że możesz wykonać je absolutnie wszędzie. Gdy po jakimś czasie poczujesz, że opanowałaś je do perfekcji, możesz spróbować zastosować bardziej skomplikowane techniki oddechowe.

Inne sposoby na szybkie zredukowanie poziomu stresu to:

  • zabawa ze zwierzęciem;
  • szybkie intensywne ćwiczenia fizyczne (np.: 5 minut skakania na skakance);
  • rozmowa z kimś na temat, który oderwie nasze myśli;
  • poświęcenie chwili na wypicie uspokajającej herbaty w samotności;
  • ochlapanie twarzy wodą.

Którykolwiek ze sposobów wybierzesz, ważne jest, abyś skupiła na nim całą swoją uwagę. Jeśli zdecydujesz się na przykład na filiżankę herbaty, staraj się być jak najbardziej skoncentrowana w trakcie parzenia jej. Skup swoją uwagę na wszystkich szczegółach i staraj się przyswajać bodźce płynące ze wszystkich zmysłów, takie jak jej zapach ziół, szum gotującej się wody, ciepło filiżanki. Ta technika, zwana uważnością, jest jednym z najlepszych sposobów na szybkie wyciszenie galopujących myśli.

ZOBACZ TAKŻE:

Jak się nie stresować w pracy

Praca jest szczególnie stresogennym środowiskiem dla większości z nas. Zachowanie wewnętrznej równowagi, gdy przygniata nas ogrom obowiązków, a kolejne terminy już pojawiają się na horyzoncie, bywa trudne, ale nie jest niemożliwe. Aby móc lepiej radzić sobie z napięciem w miejscu pracy, możesz stosować techniki relaksacyjne lub postarać się zmienić swoją perspektywę i nabrać więcej dystansu, o czym wspominaliśmy już wcześniej, Oprócz tego:

Planuj i unikaj prokrastynacji - lepsza organizacja pracy, to mniejsza dawka adrenaliny, za każdym razem, gdy zbliżać będzie się deadline.

  1. Bądź asertywna - nie bój się odmówić czemuś, co może cię przerosnąć.
  2. Zachowaj balans między pracą a życiem prywatnym - dbaj o to, aby spędzać wartościowy czas z ludźmi z innych środowisk.
  3. Nie przepracowuj się - czas skończyć z nadgodzinami, których prawdopodobnie nikt ci nie wypłaci.
  4. Proś o pomoc - nie musisz robić wszystkiego sama, być może jest ktoś, kto pomoże ci z zadaniem, które cię zestresowało.