Medytacja odpuszczania to jedna z najskuteczniejszych medytacji, które mogą pomóc ci wyleczyć się z nieudanych związków, uwolnić od toksycznych ludzi i złych nawyków oraz pracować nad relacją z samą sobą. Wyjaśniamy, dla kogo jest medytacja odpuszczania i jakie są zalety tej praktyki.

Medytacja odpuszczania - co to?

Medytacja odpuszczania jest praktyką medytacyjną, której głównym celem jest pozbycie się obciążających nas przekonań, uwolnienie się od przeszłości i rozwinięcia umiejętności radykalnej akceptacji. Ten rodzaj praktyki sprzyja rozliczeniu się ze swoją przeszłością i pomaga pozbyć się niewspierających nas przekonań, które mogą blokować nasz rozwój osobisty.

Medytacja odpuszczania to jedna z najbardziej intymnych, a zarazem najtrudniejszych emocjonalnie form medytacji, ponieważ wymaga od nas skonfrontowania się z tym, co często jest dla nas niezwykle trudne. Praktyka ta pomaga nam jednak nie tylko przezwyciężyć traumy, ale też zupełnie zmienić nasz sposób myślenia o sobie i o świecie.

Medytacja ta może być praktykowana samodzielnie lub pod okiem przewodnika. Możesz też wykonywać ją podczas specjalnych warsztatów lub w grupach medytacyjnych. Świetnie sprawdzi się zarówno jako praktyka, od której zaczniesz swój dzień, jak i medytacja przed snem pozwalająca ci odpuścić zmartwienia minionego dnia przed udaniem się na spoczynek.

Sprawdź także: 

Dla kogo jest medytacja odpuszczania?

Skuteczność tego rodzaju medytacji opiera się na przekonaniu, że cierpienie, stres i lęk w naszym życiu wynikają z rzeczy, których nie potrafimy odpuścić, takich jak:

  • traumy z dzieciństwa lub z młodości;
  • relacje z toksycznymi ludźmi lub nawet psychiczne uzależnienie od relacji, które nam nie służą;
  • negatywne zdanie na temat otaczającego nas świata;
  • brak wiary we własne możliwości;
  • świadome lub podświadome przekonanie o tym, że nie zasługujemy na dobre rzeczy, które nas spotykają;
  • opór przed zmianą na lepsze;
  • niska samoocena;
  • przekonanie o tym, że inni ludzie są ważniejsi od nas;
  • brak przyzwolenia na odczuwanie niektórych emocji;
  • ciągłe osądzenie samej siebie i innych;
  • zamknięty umysł, który nie pozwala nam się rozwinąć.

Jeśli wymienione wyżej aspekty brzmią znajomo, być może medytacja odpuszczania jest dla ciebie. Jeśli chcesz się o tym przekonać, polecamy zacząć od spisania w swoim dzienniku wszystkich rzeczy, od których chciałabyś się uwolnić. Na początek wybierz jedną z nich i skup się na medytacji w celu uwolnienia się od niej. Staraj się być jak najbardziej regularna i codziennie zapisuj emocje, jakie wzbudza w tobie rzecz, nad którą aktualnie pracujesz. Zastanów się, czy widzisz poprawę i czy udaje ci się stopniowo uwalniać od przekonania, które ci nie służy.

Zobacz także:

Zalety medytacji odpuszczania

Jeśli zastanawiasz się, czy medytacja odpuszczania jest dla ciebie, z pewnością chciałabyś wiedzieć, w jaki sposób może wpłynąć ona na twoją codzienność i samopoczucie. Główne zalety medytacji na odpuszczanie to:

  • zmniejszenie się poziomu lęku i niepokoju;
  • nauka radzenia sobie z trudnymi emocjami;
  • rozliczenie się z przeszłością;
  • otwarcie się na teraźniejszość i przyszłość;
  • regulacja emocji;
  • zwiększenie się samoświadomości;
  • poprawa koncentracji i zdolności poznawczych;
  • wzrost kreatywności;
  • akceptacja dla siebie samej i innych;
  • poprawa jakości snu;
  • dobra energia na resztę dnia;
  • poprawa zdrowia fizycznego;
  • pomoc w pracy nad relacjami z innymi ludźmi.

Pamiętaj jednak, że to jaki końcowy efekt uzyskasz, jest zależne od wielu różnych czynników i najczęściej jest kwestią niezwykle indywidualną. Aby twoja medytacji była jak najbardziej skuteczna powinnaś być przede wszystkim regularna i podchodzić do swojej praktyki z czułością i otwartym umysłem.

Zobacz także: 

Czy medytacja odpuszczania jest bezpieczna?

Medytacja odpuszczania, choć może być emocjonalnie wykańczająca i trudna, jest powszechnie uważana za jedną z najbezpieczniejszych technik medytacyjnych. Mimo to, tak jak w przypadku każdej innej praktyki, również tutaj warto zachować ostrożność i przestrzegać kilku zasad, które pomogą ci sprawić, że medytacja będzie jak najbezpieczniejsza.

  1. Nie medytuj zbyt długo ani zbyt często. Przetrenowanie w przypadku medytacji może być tak samo szkodliwe, jak i w wypadku ćwiczeń fizycznych. Staraj się nie przekraczać 30 minut w ciągu doby.
  2. Nie bój się prosić o pomoc bardziej doświadczonych osób. Możesz dołączyć do grupy medytacyjnej, zapisać się na kurs lub wypróbować medytację prowadzą.
  3. Nie staraj się za bardzo. Forsowanie się jest jednym z najczęstszych błędów, który przynieść może więcej szkody niż pożytku. Może prowadzić do przemęczenia, bezsenności, a nawet stanów lękowych.
  4. Dopasuj praktykę do siebie. Jest kilka różnych sposobów medytacji odpuszczania, dlatego ważne jest, aby wybrać taką, która będzie najlepiej dobrana do naszych preferencji i możliwości. Jeśli masz taką potrzebę, skonsultuj się z profesjonalistą.

Medytacja odpuszczania krok po kroku

  1. Wybierz moment w ciągu dnia, kiedy nikt nie będzie ci przeszkadzał, na przykład, gdy wieczorem już leżysz w łóżku. Równie ważne jest ciche i spokojne miejsce, w które wzbudza w tobie poczucie bezpieczeństwa.
  2. Przyjmij wygodną dla siebie pozycję. Możesz położyć się z rękami wzdłuż ciała, usiąść na poduszce medytacyjnej lub w ulubionym fotelu. Ważne jest, aby pozycja była dla ciebie w pełni komfortowa.
  3. Skoncentruj się na swoim oddechu. Staraj się, aby był spokojny i głęboki. Obserwuj, jak zmienia się w trakcie twojej praktyki. Możesz położyć dłonie na klatce piersiowej, aby poczuć, jak unosi się i opada pod wpływem oddechu.
  4. Pozwól swoim myślom i emocjom pojawiać się samowolnie. Obserwuj je, ale staraj się ich nie odpychać i nie oceniać. Skup się również na wrażeniach fizycznych, jakie wywołują w twoim ciele.
  5. Jeśli zauważysz, że zaczynasz się koncentrować mocniej na jednej z tych emocji, pozwól sobie zatrzymać się przy niej na dłużej. Wyobraź sobie, jak rozpuszcza się w powietrzu, jak rozwiana przez mocniejszy podmuch chmura.
  6. Jeśli zauważyłaś napięcia fizyczne, które wywołała w tobie ta emocja, na przykład zaciśnięte dłonie, spróbuj świadomie i powoli je rozluźnić.
  7. Poczuj jak wrażenie ulgi i wolności rozlewa się po twoim ciele. Jednocześnie starając się cały czas spokojnie i świadomie oddychać.
  8. Gdy poczujesz się gotowa, powoli zakończ swoją praktykę. Poruszaj delikatnie palcami i otwórz oczy. Weź jeszcze kilka głębokich wdechów i podziękuj sobie za ten czas.

Medytacja odpuszczania prowadzona

Medytacja prowadzona sprawdzi się świetnie u osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z medytowaniem. To również bardzo dobre rozwiązanie dla tych z nas, które mogą mieć problem ze skupieniem uwagi na dłużej. Medytację prowadzoną możemy odbyć zarówno pod okiem doświadczonego przewodnika duchowego, jak i wsłuchując się w głos lektora na nagraniu - wybór należy do ciebie.

Przy tak trudnych praktykach, jak medytacja na odpuszczanie, przewodnictwo pełni szczególną rolę. Pomaga zachować spokój, dodaje otuchy i prowadzi nas krok po kroku przez całą praktykę. W Internecie dostępne jest mnóstwo nagrań z medytacjami prowadzonymi, które znaleźć możemy na platformach jak YouTube czy Spotify. Dużą popularnością cieszą się również aplikacje, które mogą przeprowadzić nas przez medytacje.

Medytacja odpuszczania z afirmacjami

Afirmacje mogą być ogromną pomocą w trakcie medytacji odpuszczania. Jeśli chcesz, możesz wdrożyć je do swojej praktyki w momencie, kiedy leżąc już spokojnie, poczujesz, że twój oddech jest głęboki i jednostajny, a umysł jasny. W tym momencie zacznij powtarzać wybrane przez siebie zdanie dotyczące tego, co chciałabyś odpuścić. Nie ma znaczenia, czy będziesz wypowiadać je na głos, czy w myślach, ważne jednak by zdanie było pozytywne. Na przykład, zamiast mówić “Nie przejmuje się opinią innych osób” mów “Moje własne samopoczucie jest dla mnie najważniejsze”.

Afirmacje na odpuszczenie

Oto kilka przykładowych afirmacji na odpuszczenie, które możesz wykorzystać, lub inspirując się nimi, ułożyć własną.

  • “Odpuszczam to, co było. Akceptuję to, co jest. Otwieram się na to, co będzie”;
  • “Jestem na właściwej drodze - odpuszczam kontrolę”;
  • “Doceniam i szanuję samą siebie - odpuszczam walkę o ocenę innych osób”;
  • “Zmiana jest normalnym elementem życia. Akceptuję ją i dopuszczam do siebie”;
  • “Wszystko ułoży się jak najlepiej. Przyszłość maluje się w jasnych barwach”;
  • “Odcinam się od toksycznych relacji i ludzi, którzy stopują mój rozwój”;
  • “Celebruję swoją własną życiową ścieżkę. Odpuszczam porównywanie się do innych”;
  • “Akceptuję swoje wady, słabości i ograniczenia. Wciąż nad sobą pracuję, ale odpuszczam potrzebę bycia idealną”;
  • “Uwalniam się od poczucia winy”;
  • “Przebaczam błędy sobie i innym”.

Medytacja odpuszczania: o czym należy pamiętać?

Medytacja odpuszczania może realnie wpłynąć na poprawę twojego codziennego samopoczucia oraz zdrowia psychicznego, jednak, aby była skuteczna, powinnaś pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad.

  1. Często jedna medytacja nie wystarczy. Jeśli chcesz na dobre coś odpuścić, to zależnie od okoliczności możesz medytować nad tym kilku lub kilkanaście razy. Daj sobie czas, którego potrzebujesz.
  2. Bądź regularna. Krótsze, ale codzienne medytacje przyniosą lepszy skutek niż jedna długa, wykonana raz na jakiś czas.
  3. Najskuteczniejsza medytacja to taka, którą wykonujesz z uważnością i w pełnym skupieniu. Staraj się ćwiczyć swoją koncentrację, aby móc osiągnąć jak najlepszy efekt. Jednocześnie jednak nie bądź dla siebie zbyt surowa.
  4. Medytacja powinna być jednym z elementów rutyny, która pozwoli ci zadbać o twoje zdrowie psychiczne, ale powinna iść w parze również z działaniami na innych polach. Pamiętaj o zdrowym odżywianiu, regularnym śnie, ćwiczeniach fizycznych i wizytach u psychoterapeuty, jeśli tego potrzebujesz.
  5. Nie bój się prosić o pomoc, kiedy czujesz, że się zagubiłaś. Możesz skorzystać z porad osoby bardziej doświadczonej w medytacji lub zasięgnąć rady w społeczności osób zainteresowanych tematem.
  6. Staraj się wprowadzać do swojego życia rutynę, która pozwoli ci zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, a tym samym utrzymać pozytywny efekt medytacji. Jedz posiłki o podobnych porach, dbaj o porządek wokół siebie, zapisuj swoje myśli w dzienniku itp.