Medytacja na stres i lęk jest jedną z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej skutecznych form radzenia sobie z napięciem i negatywnymi skutkami stresu. W świecie, w którym przygniata nas nadmiar obowiązków i w którym wciąż otaczają nas przeróżne bodźce, zadbanie o swój komfort psychiczny jest szczególnie istotne. Wyjaśniamy, jak powinna wyglądać medytacja na uspokojenie i jak medytować na stres, aby szybko zauważyć efekt. 

Medytacja na stres i lęk

Medytacja na stres i lęk nie jest jedną konkretną techniką medytacyjną. Osoba, która medytuje w celu rozładowania napięcia związanego ze stresem i lękiem, koncentruje się przede wszystkim na celu, jaki chce osiągnąć, zaś środki, z pomocą których się do niego zbliża, schodzą na drugi plan. Tak więc medytacją, która pomoże ci pozbyć się negatywnych skutków stresu i rozładować napięcie, jakie nagromadziło się w twoim ciele w ciągu dnia, może być zarówno medytacja przed snem, która pomoże ci się zregenerować, jak i medytacja odpuszczania, która nauczy cię, że nie nad wszystkim trzeba mieć kontrolę.

W wypadku, gdy twoim celem jest rozładowanie stresu i lęku, najważniejsze jest dopasowanie techniki medytacyjnej do swoich indywidualnych potrzeb, dlatego nie bój się eksperymentować z różnymi praktykami. Polecamy założenie dziennika medytacyjnego, w którym po każdym ćwiczeniu będziesz zapisywać nazwę wypróbowanej medytacji, swoje wrażenia i długość praktyki. Dzięki temu ćwiczeniu będziesz mogła sprawdzić, która technika relaksacyjna sprawdziła się u ciebie najlepiej.

Zobacz także: 

Czy medytacja jest dla każdego?

Medytacja jest powszechnie uważana za bardzo bezpieczną technikę relaksacyjną, która ma potencjał sprawdzić się niemal u każdego i każdej z nas. Szczególnie często zalecana jest osobom, które:

 • cierpią na zaburzenia lękowe, jak na przykład lęk uogólniony;
 • odczuwają negatywne skutki stresu na poziomie fizycznym i psychicznym;
 • dążą do zwiększenia swojej produktywności i efektywności w pracy;
 • chcą być bardziej kreatywne;
 • pragną rozwijać się duchowo;
 • zmagają się z bólem fizycznym, zwłaszcza związanym z chorobami somatycznymi;
 • cierpią z powodu depresji, uzależnień itp.

Sama medytacja co prawda nie załatwi wymienionych problemów, stanowić może jednak ogromną pomoc na drodze do ich rozwiązania. Niestety jednak są też pewne grupy, którym medytacja może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Są to:

 • osoby z nieleczonymi zaburzeniami psychicznymi;
 • kobiety w ciąży (wymaga konsultacji z lekarzem);
 • dzieci (powinny korzystać ze specjalnych form medytacji);
 • osoby z traumami, które medytacja może pogłębić;
 • osoby z ograniczonym zakresem ruchów (wymaga konsultacji z lekarzem);

Jeśli należysz do którejś z tych grup, przed rozpoczęciem medytacji koniecznie powinnaś skonsultować się z lekarzem, fizjoterapeutą, psychiatrą lub psychoterapeutą – zależnie od natury swojego pytania.

Zobacz także:

Zalety medytacji na stres i lęk

Medytacje na każdy dzień są doskonałym sposobem na rozładowanie stresu i lęku, jakie mogą towarzyszyć nam w życiu codziennym. Główne zalety płynące z regularnej medytacji to:

 • regulacja emocji;
 • zmniejszenie się negatywnych skutków stresu;
 • pomoc w zwalczaniu chorób o podłożu stresowym;
 • zwiększenie odporności;
 • obniżenie ciśnienia krwi;
 • poprawa jakości snu;
 • wzrost kreatywności;
 • poprawa zdolności poznawczych;
 • lepsze samopoczucie;
 • nauka radzenia sobie z lękiem i stresem na przyszłość;
 • pomoc w walce z problemami natury psychicznej.

Medytacja na uspokojenie

Jedną z najpopularniejszych medytacji, która pomaga szybko się uspokoić, jest technika polegająca na skanowaniu swojego ciała w poszukiwaniu ewentualnych napięć, a następnie powolnym i świadomym rozluźnianiu mięśni. Ćwiczenie to możesz wykonać zarówno w domowym zaciszu, jak i w miejscu publicznym. Czas trwania tej medytacji jest zależny od twoich potrzeb i preferencji – już nawet 5 minut pomaga przezwyciężyć nieprzyjemne objawy napięcia.

 1. Udaj się w ciche i spokojne miejsce, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzał i usiądź lub połóż się w wygodnej pozycji.
 2. Zamknij oczy i całą swoją uwagę skoncentruj na oddechu.
 3. Gdy zaczniesz już miarowo i spokojnie oddychać, skup swoją uwagę na palcach u stóp. Wyobraź sobie, jak odpływa z nich całe napięcie. Staraj się maksymalnie je poczuć i skup na nich całą swoją świadomość.
 4. Następnie powtórz ten krok, przesuwając swoją uwagę w górę ciała. Koncentruj się po kolei na każdym kolejnym odcinku, starając się świadomie rozluźnić zgromadzone w nim napięcie.
 5. Szczególną uwagę poświęć swojej twarzy, ponieważ często to właśnie w tym obszarze gromadzi się najwięcej napięcia, którego nie jesteśmy świadome.
 6. Gdy poczujesz się gotowa, aby zakończyć, weź jeszcze kilka głębokich wdechów. Delikatnie porusz palcami, a następnie kończynami. Przeciągnij się, jeśli masz ochotę. Podziękuj sobie za tę praktykę i otwórz oczy.

Zobacz także: 

 

Jak medytować na stres?

Medytacja na stres może mieć jednak o wiele więcej różnych oblicz, a żadne z nich nie jest ani lepsze, ani gorsze – pamiętaj, że najskuteczniejsza medytacja to taka, która jest dopasowana do twoich potrzeb. Aby jednak mieć pewność, że czerpiesz ze swojej praktyki jak najwięcej dobrego, należy pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach.

 1. Powinnaś uzbroić się w cierpliwość. Medytacja może, ale nie musi, przynieść rezultaty już po pierwszej praktyce. Niekiedy na efekty trzeba będzie poczekać nieco dłużej.
 2. Bądź dla siebie łagodna. Nie staraj się medytować zbyt długo, aby nie doprowadzić do “przetrenowania”. Nie złość się też, gdy na chwilę stracisz koncentrację. Z czasem będzie ci szło coraz lepiej.
 3. Jeśli chcesz, możesz dołączyć do swojej praktyki afirmacje lub mantry, które mogą sprawić, że medytacja będzie głębsza i bardziej efektywna.
 4. Zadbaj o odpowiedni czas i miejsce. Medytacja może być skuteczna tylko wtedy, gdy czujesz się bezpiecznie i wiesz, że nikt nie będzie ci przeszkadzał, ani cię oceniał.
 5. Znajdź grupę ludzi o podobnych zainteresowaniach. Możesz szukać ich na mediach społecznościowych lub znaleźć grupę medytacyjną w swojej okolicy.
 6. Medytacja prowadzona to świetne rozwiązanie na początek, kiedy brakuje ci jeszcze doświadczenia. Nagranie, w którym lektor przeprowadzi cię przez kolejne kroki w praktyce, może w znacznym stopniu zapobiec rozpraszaniu uwagi.
 7. Dbaj o swoją przestrzeń. Przewietrz pomieszczenie, w którym medytujesz i staraj się utrzymywać swój dom w porządku i harmonii.

Czy medytacja pomaga na nerwicę?

Nerwica jest zaburzeniem lękowym, które charakteryzuje się częstym występowaniem napadów lęków. Niekiedy mogą przybierać one formę ataków paniki, czasami są trudnym do zniesienia niepokojem, który towarzyszy osobie cierpiącej na to zaburzenie przez większość czasu.

Medytacja może pomóc w leczeniu nerwicy. Przede wszystkim pomaga ona rozładować napięcie, które u chorych osób kumuluje się przede wszystkim w zaciśniętych mięśniach szczęki czy pleców. Ogranicza również negatywne skutki stresu, który powodować może objawy somatyczne na przykład bóle brzucha, migreny, a nawet gorączkę. Co więcej, medytująca osoba uczy się też zdrowych mechanizmów radzenia sobie z lękiem i niejako trenuje swoje ciało, do opowiadania na niego z pomocą reakcji wyuczonych w trakcie praktyki medytacyjnej.

Czy medytacja jest dobra na depresję?

Depresja jest poważnym zaburzeniem polegającym na długoterminowym obniżeniu nastroju, niskiej samoocenie, braku energii, przygnębieniu, utracie zainteresowań i siły do działania, a w najpoważniejszych przypadkach wystąpieniem myślami samobójczymi.

Medytacja może być bardzo pomocna w leczeniu depresji, ponieważ pomaga ona nauczyć się odpuszczania faktorów, które mogą być powodem obniżonego nastroju. Ponadto uczy ona akceptacji dla swoich myśli i emocji, co z kolei pomaga w przepracowaniu i odpuszczeniu tego, co nam nie służy. Równie pomocna może być medytacja na sen, która pomaga zwalczyć bezsenności, będącą jedną najczęstszych przyczyn, a zarazem objawów depresji.

Pamiętaj jednak, że choć medytacja jest bardzo skutecznym narzędziem, które może pomóc ci walczyć z nerwicą czy depresją, nie może ona zastąpić psychoterapii i farmakoterapii. Jeśli zmagasz się z tymi lub innymi zaburzeniami koniecznie skonsultuj się z psychiatrą i psychoterapeutą.