Medytacja kwantowa jest techniką, która wzbudza wiele kontrowersji. Choć ma grono swoich zwolenników, wciąż nie brakuje osób, które są wobec niej sceptyczne. Jest przy tym dość tajemnicza i trudna do wyjaśnienia, a podczas jej praktykowania, trzeba otworzyć się na rzeczy, które mogą nie dawać się uchwycić rozumem. Wyjaśniamy, jak krok po kroku powinna wyglądać medytacja kwantowa i jak możesz z jej pomocą manifestować zmiany w swoim życiu.  

Co to jest medytacja kwantowa?

Medytacja kwantowa jest jedną z najnowszych form medytacji. Stanowi ona odpowiedź na rosnące zainteresowanie fizyką kwantową i stara się połączyć tę naukę z technikami relaksacyjnymi pochodzącymi ze wschodu. Dziedzina nauki, jaką jest fizyka kwantowa, zajmuje się badaniem zachowania materii i energii w bardzo małej skali, w której przestają działać reguły standardowej fizyki. Choć jest to prężnie rozwijająca się gałąź nauki, wciąż wiele rzeczy pozostaje niewyjaśnionych, a naukowcy dalej pracują nad odpowiedziami i na najważniejsze pytania.

Medytacja kwantowa inspirowana tą gałęzią nauk ścisłych znacznie różni się od tego, co najczęściej pojawia się w naszych głowach, kiedy myślimy o medytacji. W przeciwieństwie do bardziej klasycznych form tej praktyki duchowej nie wymaga od nas robienia zupełnie niczego. Choć może się to wydawać nieco zaskakujące, w działaniu tym, a raczej w braku działania, kryje się głęboki sens.

Zobacz także: 

Jak działa medytacja kwantowa?

W pewnym sensie medytacja kwantowa ma sporo wspólnego z manifestacją, a regularne praktykowanie jej może pomóc nam wprowadzić do naszego życia poważne zmiany i otworzyć nas na działanie, które wepchnie nasze życie na wymarzone tory. Jednocześnie czerpie ona również z technik takich, jak medytacja miłującej dobroci, której celem jest wywołanie w nas uczucia radości. Jednym z jej głównych celów jest bowiem czysta zabawa i radość z uczestniczenia w procesie.

Podstawą tej techniki jest brak wysiłku. Filozofia, jaka za nią stoi zakłada, że już teraz masz wszystko, co jest ci potrzebne, aby cieszyć się życiem. Niezależnie od tego, w jakim punkcie jesteś, twoja egzystencja jest pełna znaczenia i kompletna. Medytacja kwantowa ma pomóc ci uświadomić to sobie, a tym samym dać ci spokój i pewność siebie, które pozwolą ci odzyskać kontrolę nad twoim życiem.

Korzyści medytacji kwantowej

Medytacji kwantowej przypisuje się podobne właściwości, co innym klasycznym nurtom medytacyjnym. Wiele z tych zalet jednak jest dość specyficznych. Do głównych z nich należą:

Zobacz także:

 • wyciszenie umysłu;
 • redukcja stresu;
 • wyciszenie stanów zapalnych w organizmie;
 • poprawa samopoczucia;
 • pomoc w nadaniu naszemu życiu pożądanego przez nas obrotu;
 • wzrost poczucia własnej wartości;
 • pomoc w przejściu przez proces zmiany;
 • otwiera umysł na nowe możliwości.

Warto podkreślić, że osoby, które praktykują medytację kwantową, stawiają największy nacisk na jej możliwości fizycznego uzdrowienia ciała. Pamiętaj, że medytacja, choć jest pomocna w procesie wychodzenia z niektórych dolegliwości, nie może być traktowana jako ekwiwalent kompleksowego leczenia i farmakoterapii.

Zagrożenia medytacji kwantowej

Medytacja kwantowa to niezwykle intrygująca technika, która może przynieść wiele korzyści zarówno ciału, jak i psychice. Nadmienić należy jednak, że nie jest ona pozbawiona wad. Główną z nich jest to, że jest to bardzo nowatorska metoda, która nie została jeszcze, w przeciwieństwie do klasycznej medytacji, przebadana przez naukowców. Jej skuteczność stwierdzić można jedynie na podstawie deklaracji osób, które twierdzą, że metoda ta zadziałała w ich wypadku.

Zobacz także: 

W związku z brakiem danych trudno też o informacje, takie jak optymalny czas trwania i zalecana częstotliwość praktyki. W związku z tym należy podchodzić do niej szczególnie ostrożnie. Zalecamy przerwanie praktykowania, jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek negatywne skutki.

Podkreślić należy też, że wbrew pozorom nierobienie niczego i uwolnienie umysłu od myśli nie jest wcale prostym zadaniem. Medytacja kwantowa może być ciekawym eksperymentem, na który jednak nie powinny decydować się osoby, które dopiero zaczynają. Zdecydowanie polecamy tę technikę medytacyjną tym z nas, które mają już nieco więcej doświadczenia.

Medytacja kwantowa krok po kroku

Medytacja kwantowa czerpie z technik relaksacyjnych i może w niektórych aspektach przypominać bardziej klasyczne formy jak na przykład medytacja zen. Zdecydowanie więcej ma jednak wspólnego ze swoistym ćwiczeniem filozoficznym, którego celem jest gruntowna zmiana naszej perspektywy. Medytacja kwantowa ma przenieść naszą uwagę z myśli, na samoświadomość istnienia i bycia. Choć brzmi to skomplikowanie, w gruncie rzeczy można podsumować to prostym hasłem “Bądź, a nie myśl”.

 1. Gdziekolwiek jesteś, zamknij oczy. Medytację tę możesz wykonać w dowolnym miejscu i momencie dnia.
 2. Zacznij obserwację swoich myśli. Nie oceniaj ich i nie analizuj, lecz po prostu zauważaj i puszczaj wszystko, co pojawi się w twojej głowie.
 3. Zadaj sobie kilka abstrakcyjnych pytań dotyczących twoich myśli. Na przykład, kto jest ich autorem i czy jesteś pewna, że pochodzą od ciebie? Może mają więcej wspólnego z wyuczonymi schematami niż z twoimi osobistymi przekonaniami. Zastanów się, czy mają smak, kolor, kształt itp.
 4. Otwórz oczy.
 5. Zastanów się nad tym, co działo się w twoim umyśle, kiedy szukałaś odpowiedzi na powyższe pytania.
 6. W tym czasie myśli powinny spowolnić, a nawet się zatrzymać.
 7. Gdy poczujesz, że udało ci się to osiągnąć, postaraj się wytrwać chwilę w tym stanie.
 8. W ten sposób uczysz się niemyślenia o niczym - w takich momentach możesz doświadczaj czystej radości, płynącej po prostu z tego, że jesteś.

Zobacz także: 

Manifestacja z pomocą medytacji kwantowej

Manifestowanie z wykorzystaniem medytacji kwantowej ma zadziałać podobnie jak lepiej znana większości osób medytacja z intencją. Jeśli jednak chodzi o ścieżkę, która prowadzić ma do tego efektu, należy zwrócić uwagę na kilka znaczących różnić.

 1. Zacznij od wybrania bardzo konkretnej intencji, którą chciałabyś zamanifestować podczas bieżącej praktyki. Może to być np. wymarzony awans lub przyciągnięcie do swojego życia miłości. (Uwaga, nigdy nie manifestuj konkretnej osoby, lecz miłość jako taką!)
 2. Przejdź przez opisane w poprzednim akapicie kroki.
 3. Gdy uda ci się już dotrzeć do momentu, w którym powinnaś odczuwać czystą radość z bycia, spróbuj przywołać do siebie uczucia, które wypełniają cię na myśl o tym, że twoje pragnienie się spełniło.
 4. Może to być dość trudne, ponieważ nie powinnaś myśleć o tej rzeczy, a jedynie poczuć emocje z nią związane, na przykład, spokój, ekscytację itd.
 5. Staraj się poczuć tak, jakby to, o czym myślisz, działo się dokładnie w tym momencie.
 6. Pozostań w tym stanie tak długo, jak będziesz tego potrzebować lub przerwij, gdy zorientujesz się, że zaczynasz rozumowo rozważać przedmiot swoich manifestacji.

Co szczególnie ważne, pamiętaj, że tego rodzaju praktyki pomagają ci skoncentrować umysł na celu i otworzyć się na nowe drogi, które mogą prowadzić do realizacji marzeń. Sama manifestacja, wykonana z nawet największym zaangażowaniem, nie załatwi za ciebie sprawy.