Medytacje na sen są jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z bezsennością. Pomagają się zrelaksować i sprawić, że nasz wieczorny odpoczynek będzie głęboki i relaksujący. Korzyści medytacji na sen jest wiele, jednak co zrobić, aby czerpać z uzdrawiającej mocy tej praktyki pełnymi garściami? Wyjaśniamy jak medytować na lepszy sen, aby od razu zaobserwować efekty.

Medytacje na sen

Medytacje na sen są formą medytacji, która nastawiona jest na to, aby zapewnić ci spokojną i relaksującą noc. Zdrowy sen składa się kilku czynników, do których zaliczyć można to, jak szybko zasypiasz i jak długo śpisz. Pod uwagę brane jest także to, jak głęboko zapadniesz w sen lub w której jego fazie się wybudzisz. Regularne rozładowywanie stresu, jaki w ciągu dnia może zgromadzić się w twoim ciele, jest kluczowe do tego, aby móc zasnąć spokojnie i obudzić się wypoczętą, gotową na kolejny dzień.

Medytacja na wyciszenie i dobry sen pomoże ci skupić się na oddechu oraz zawróci twoje myśli do ciała. Dzięki temu będziesz mogła namierzyć i rozluźnić ewentualne napięcia, które sprawiają ci dyskomfort. Regularna medytacja, nawet jeśli nie jest zbyt długa, może przynieść szereg zdrowotnych korzyści zarówno twojemu ciału, jak i duszy.

Zobacz także: 

Korzyści medytacji na sen

Medytacja przed snem ma wiele korzyści, które odczujemy zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Przede wszystkim pomoże nam ona pozbyć się napięcia, jakie mogło zgromadzić się w naszym ciele w ciągu całego dnia pełnego wyzwań i stresu. Pomoże nam ona również oczyścić umysł i nabrać dystansu do spraw, które w ciągu dnia zaprzątały nasze myśli.

Inne ważne zalety medytacji na sen to:

 • poprawa jakość snu
 • szybsze zasypianie
 • rozluźnienie napięcia mięśni
 • poprawa koncentracji
 • zwiększenie zdolności poznawczych
 • poprawa samopoczucia
 • większa odporność na stres

Jak medytować na lepszy sen?

Medytacja na sen nie musi odbywać się bezpośrednio przed udaniem się na spoczynek, jednak najlepsze efekty da, jeśli będziesz praktykować ją wieczorem, maksymalnie na godzinę przed tym, jak położysz się do łóżka. Na początku może być ona bardzo krótka, wystarczy nawet kilka minut. Staraj się jednak być regularna i stopniowo wydłużaj czas, jaki poświęcasz na swoją praktykę.

Zobacz także:

 1. Usiądź lub połóż się w cichym i spokojnym miejscu. Możesz wykorzystać do tego specjalną poduszkę medytacyjną lub po prostu rozsiąść się wygodnie w ulubionym fotelu.
 2. Skoncentruj się na oddechu. Staraj się, by był głęboki i spokojny. Możesz położyć swoje dłonie na brzuchu i starać się wyczuć, jak podnosi się i opada twoja klatka piersiowa.
 3. Spróbuj nie myśleć o niczym konkretnym. Może to być dość trudne, zwłaszcza na początku, ale nie poddawaj się. Pozwól swoim myślom pojawiać się i znikać i nie koncentruj się na żadnej z nich. Nie zapominaj o swobodnym oddechu, utrzymuj go w równym tempie.
 4. Jeśli w trakcie praktyki, zaczniesz koncentrować się na codziennych zmartwieniach, nie miej do siebie o to pretensji. Łagodnie przywróć swoje myśli z powrotem do wewnątrz. Rozproszenie uwagi jest naturalne, jednak w miarę nabierania doświadczenia, będziesz w stanie skupić się na dłużej.
 5. Na koniec weź jeszcze kilka głębokich oddechów i podziękuj sobie za czas, jaki sobie poświęciłaś.

Medytacja prowadzona jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tą praktyką. Na platformach jak Youtube lub Spotify możesz znaleźć mnóstwo nagrań, w których spokojny i kojący głos lektora przeprowadzi cię przez kolejne kroki w medytacji.

Pamiętaj również, że kluczem do sukcesu jest regularność. Pierwsze efekty zauważysz już po jednym wieczorze, jednak im dłużej będziesz ćwiczyć, tym głębsze osiągniesz rezultaty. 20 minut medytacji każdego wieczoru, może znacząco wpłynąć nie tylko na poprawę jakości twojego snu, ale również na twoje zdrowie i samopoczucie w ciągu kolejnego dnia.

Medytacje na sen: o czym należy pamiętać?

Medytacja na sen jest praktyką, która pomoże ci sprawić, że każda noc stanie się czasem dogłębnego wypoczynku, po którym obudzisz się zregenerowana i rozluźniona. Aby jednak była ona w pełni skuteczna, nie powinnaś zapominać o innych czynnikach, które mogą wpływać na jakość twojego snu. Holistyczne podejście do swojego ciała i umysłu oraz zadbanie o odpowiednią higienę snu w nie mniejszym stopniu co medytacja, wpłynąć mogą na twój sen.

Praktykując medytacje na sen, pamiętaj również, aby:

 • Co najmniej pół godziny przed snem nie patrzeć na żaden ekran, aby nie narazić się na działanie światła niebieskiego
 • Spać w odpowiednio zaciemnionym i dobrze przewietrzonym pokoju
 • Wybierać pościel i piżamę z materiału, który jest przyjemny dla twojej skóry
 • Wybrać odpowiedni materac, poduszki i kołdrę
 • Starać się nie jeść zbyt dużych posiłków niedługo przed snem

Zadbanie o higienę snu pomoże ci zapewnić sobie jak najlepsze warunki na chwilę, przed udaniem się na spoczynek. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że to, jak spędzamy nasz dzień, również przekłada się na jakość naszego snu. Staraj się zapewnić sobie odpowiednią ilość ruchu i zdrowo się odżywiać. Pomocne będzie również skupienie się na praktykach takich jak mindfulness, czy pisanie intuicyjne.

Zobacz także: 

Medytacje na sen z afirmacjami

Jeśli pragniesz sprawić, że twoja medytacja przyniesie jeszcze lepsze efekty, możesz połączyć ją z afirmacjami. Afirmacje to krótkie, twierdzące zdania zawierające pozytywne stwierdzenia. Ich zadaniem jest przyciągnięcie do naszego życia wymarzonych zdarzeń i realizacja naszych celów.

Jeśli chciałabyś spróbować wykorzystać moc afirmacji podczas swojej wieczornej praktyki medytacyjnej, powinnaś, tak jak zawsze, zacząć od wyciszenia się i uspokojenia oddechu. Gdy już oczyścić swój umysł, zacznij powtarzać (w myślach lub na głos) wybraną afirmację. Oto kilka propozycji afirmacji, które pomogą ci lepiej zasnąć:

 • “Jestem spokojna i wyciszona”
 • “Moje ciało rozluźnia się i odpręża”
 • “Odpuszczam cały stres i napięcie, jakie zgromadziły się dziś w moim ciele”
 • “Zasypiam szybko, śpię głęboko, budzę się wypoczęta”
 • “Śpię spokojnie. Noc jest dla mnie czasem regeneracji i odpoczynku”

Aby twoje afirmacje były jak najbardziej skuteczne, powinnaś być w pełni skupiona na wypowiadanym przez siebie zdaniu. Staraj się traktować je jako relację z czegoś, co już się dokonało. Wyobraź sobie siebie w sytuacji, w której twoje afirmacja się spełniła. Jak wyglądasz, jak się czujesz? Im więcej szczegółów, tym lepiej.

Medytacje na sen dla dzieci

Medytacja na głęboki sen może pomóc nie tylko tobie, ale również twojemu dziecku. Jednak ze względu na to, że dzieci są z natury bardzo ruchliwe, a skupienie uwagi na oddechu może być dla nich trudnym zadaniem, taka medytacja powinna wyglądać nieco inaczej.

Przede wszystkim, w przypadku maluchów najlepiej sprawdzi się medytacja prowadzona. Niestety zwykłe nagranie z lektorem może ich nie zainteresować. Najlepiej, jeśli usiądziecie do medytacji wspólnie. Spokojnie kieruj uwagę dziecka na jego oddech. To właśnie na nim powinniście skupić się w pierwszej kolejności. Jeśli maluch jest starszy lub ma już pierwsze medytacyjne doświadczenia za sobą, możecie wspólnie wypróbować medytację mindfulness. U starszych dzieci powinna sprawdzić się też medytacja zazen.

Ważnym czynnikiem, o którym należy pamiętać, jest również to, że medytacja dla dzieci powinna być krótsza niż ta, którą praktykują dorośli. Zacznijcie od 3 minut dziennie. W miarę praktyki możecie stopniowo wydłużać ten czas, jednak nie powinien od przekraczać 10 minut w ciągu jednego dnia.

Zobacz także: 

Medytacja na sen Jacobsona

Medytacja na stres i lęk, nawet jeśli nie odbywa się bezpośrednio przed udaniem się na spoczynek, może mieć ogromny wpływ na jakość twojego snu. Dużą popularnością cieszy się metoda Jacobsona, znana również pod nazwą metoda relaksacji mięśniowej Jacobsona. Jej celem jest odpuszczenie napięcia nagromadzonego w naszym ciele, poprzez świadome odczuwanie i rozluźnianie kolejnych grup mięśni.

 1. Ułóż się wygodnie, najlepiej, w pozycji leżącej na plecach
 2. Uspokój swój oddech i oczyść umysł z myśli
 3. Skoncentruj się na wybranej partii mięśni. Twoim zdaniem będzie przeskanowanie całego ciała w poszukiwaniu ewentualnych napięć, nie ma jednak znaczenia, czy zaczniesz od góry, czy od dołu, ani w którą stronę, będziesz się poruszać
 4. Skup swoją uwagę na wybranej partii mięśni. Trzykrotnie zaciśnij je i rozluźnij
 5. Poczuj, jak zgromadzone w nich napięcie opuściło twoje ciało
 6. Stopniowo przesuwaj się do kolejnych partii
 7. Swoje ciało możesz przeskanować raz, aby pozbyć się ewentualnych napięć, lub powtarzać cały proces aż do zaśnięcia
 8. Weź jeszcze kilka głębokich wdechów i podziękuj sobie za tę praktykę