Afirmacje życia są niezwykle przydatnym narzędziem, które może zupełnie odmienić zarówno ciebie, jak i otaczający cię świat. Aby jednak były skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne, powinnaś pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Dowiedz się, jak tworzyć afirmacje, które pomogą ci zostać najlepszą wersją samej siebie.

Co to jest afirmacja życia?

Afirmacje życia są pozytywnymi wrażeniami, które zawierają w sobie pełne optymizmu stwierdzenia na temat otoczenia, lub jednostki, która je wygłasza. Stosowane są głównie w celu zmiany naszej perspektywy oraz przyciągnięcia do naszego życia wyczekiwanych, wymarzonych przez nas zdarzeń. Zadaniem afirmacji jest również wzmocnienie naszej pewności siebie, a także dodanie sobie siły i odwagi do działania.

Afirmacje powinny przede wszystkim mieć charakter twierdzący i być powtarzane regularnie i z dużym przekonaniem. Można wypowiadać je zarówno w myślach, jak i na głos, możesz też zapisywać je w swoim dzienniku. Kluczem do sukcesu jest konsekwencja, która sprawi, że wygłaszane przez nas zdania z czasem staną się coraz bardziej naturalne.

Zobacz też:

Czy afirmacje coś dają?

Skuteczność afirmacji jest niezwykle subiektywną kwestią, która uzależniona jest od wielu czynników. U jednych sprawdzą się one świetnie, u innych miną długie miesiące, zanim zaczną zauważać pierwsze efekty. Działanie afirmacji opiera się na założeniu, że nasze przekonania kształtują nasze myśli, emocje i zachowania, dlatego wygłaszanie pozytywnych stwierdzeń może prowadzić do zmian na lepsze w naszym życiu. Pamiętaj jednak, że siła z jaką będą działać na ciebie może być uzależniona od kilka istotnych czynników:

 1. Potęga podświadomości, na której opiera się skuteczność manifestacji działać może z różną siłą. Niektórym wystarczy lekka sugestia, inni będą potrzebowali nieco czasu, aby przekonać się co do wypowiadanych przez siebie afirmacji.
 2. Regularność jest kluczem do sukcesu. Afirmacje można powtarzać nawet kilka razy dziennie, ważne jednak, aby nie robić długich, kilkudniowych przerw.
 3. Pewność siebie i własnej sił, a także poczucie sprawczości są podstawą wiary w to, że możemy wykreować sobie nasze wymarzone życie. Pamiętaj, że cechy te wzmocnią się u ciebie w miarę praktykowania.
 4. Słowa to nie wszystko. Afirmacje nie są magicznym zaklęciem, które rozwiąże za ciebie wszystkie problemy. Ich zadaniem jej dodanie ci wiary we własne możliwości i ukierunkowanie na cel. Nie zapominaj o tym, aby oprócz afirmowania, podejmować zdecydowane kroki.

Co dają afirmacje?

Afirmacje życia stanowią doskonałe narzędzie, które może przekształcić naszą rzeczywistość o 180°, o ile tylko będziemy właściwie z niego korzystać. Główne zalety płynące z regularnego afirmowania to przede wszystkim:

 • zwiększenie pewności siebie;
 • zmiana perspektywy na bardziej optymistyczną;
 • zyskanie wiary we własne możliwości;
 • zwiększenie swojej inspiracji;
 • wzrost poziomu motywacji;
 • koncentracja na celu;
 • zdolność do szybkiego i pewnego podejmowania decyzji;
 • odczuwanie wdzięczności;
 • lepsze znoszenie porażek lub przeciwności losu;
 • zyskanie sympatii naszego otoczenia;
 • nastawienie na sukces;
 • zwiększenie odporności na stres;
 • większy spokój wewnętrzny.

Odpowiednio zastosowane afirmacje mogą wpłynąć na niemal każdy aspekt naszego życia. Większość osób używa ich przede wszystkim do rozruszania swojej zawodowej kariery, mogą jednak świetnie sprawdzić się też w obszarach takich jak:

Zobacz także:

 • rozwój osobisty;
 • praca nad charakterem;
 • rozwijanie pasji;
 • dbanie o zdrowie;
 • pielęgnowanie relacji z innymi ludźmi;
 • zmiana lub budowanie nowych nawyków.

Sprawdź także:

Manifestacja i afirmacja

Zanim przejdziemy do tego, jak afirmować, aby nasze myśli i słowa faktycznie miały moc wpływania na otaczającą nas rzeczywistość, powinniśmy wyjaśnić różnicę między afirmacją a manifestacją, czyli dość zbliżonym terminem, który również koncentruje się na dość podobnych metodach działania.

Afirmacja jest pozytywnym zdaniem na nasz temat lub na temat naszej rzeczywistości, które ma za zadanie zmienić nasz sposób myślenia. Manifestacja zaś jest długim procesem i często złożonym zestawem działań, których celem jest wykreowanie naszej wymarzonej rzeczywistości. Afirmacja może być jednym z elementów manifestacji obok wizualizacji, przygotowywania tablic manifestacyjnych, lub pracy z energią. Medytacje na każdy dzień są przykładem praktyki, która spina ze sobą manifestację i afirmację.

Podsumowując, manifestacja jest pojęciem szerszym od afirmacji i koncentruje się na całościowej zmianie naszej rzeczywistości, podczas gdy afirmacja jest pozytywnym zdaniem mającym wpłynąć na naszą podświadomość.

Jak afirmować życie?

Afirmowanie życia nie zajmuje zbyt wiele czasu i jest stosunkowo proste. Jeśli jednak chcesz, aby przyniosło szybkie rezultaty, polecamy przestrzegać kilku ważnych zasad.

 1. Zastanów się, czego tak naprawdę pragniesz. Spróbuj jak najbardziej precyzyjnie określić swoje cele. Daj sobie też czas na przemyślenia, aby dotrzeć do źródła. Przykładowo, możesz myśleć, że chcesz zmienić pracę, podczas gdy w głębi duszy lubisz swoje obecne stanowisko, ale doskwierają ci kontakty ze współpracownikami, które chciałabyś poprawić.
 2. Odpowiednio sformułuj swoją afirmację w taki sposób, aby zawierała pozytywne stwierdzenie, które jak najdokładniej opisywać będzie twój cel.
 3. Powtarzaj swoją afirmację regularnie. Możesz wybrać na to stałą porę dnia lub odświeżać ją w głowie za każdym razem, gdy poczujesz, że tego potrzebujesz. Możesz też zapisać ją w miejscu, w którym często będzie rzucać ci się w oczy, na przykład na lustrze, lub na tapecie w telefonie.
 4. Podczas powtarzania swojej afirmacji staraj się wyobrazić sobie i poczuć jak najwięcej szczegółów z nią związanych. Jak czujesz się, wiedząc, że się spełnia? Jaka jesteś? Jakie jest twoje otoczenie?
 5. Spróbuj znaleźć wsparcie z zewnątrz. Mów o swoich afirmacjach zaufanym osobom. Mogą to być twoi bliscy lub grupy koncentrujące się na działaniach, które są obiektem twoich afirmacji. Rozmawiaj jak najwięcej z ludźmi, którzy będą motywować cię w dążeniu do celu.
 6. Dąż do spełnienia się twojej afirmacji. Szukaj sposobów na to, aby zrealizować swoje marzenia i nieustannie powtarzaj wybrane przez siebie zdanie. Nie bój się podejmować działań związanych z realizacją twoich celów - same słowa nie wystarczą.
 7. Nie zniechęcaj się, jeśli mimo afirmacji poniesiesz porażkę. Spróbuj dostrzec w niej element swojej podróży. Wyobraź sobie, że podczas swojej drogi do celu badasz różne ścieżki. Niektóre z nich po czasie okazują się nieprzejezdne - to nie powód do zmartwień. Oznacza, że wyeliminowałaś jedną z opcji i możesz robić to tak długo, aż w końcu trafisz na właściwą.

Przeczytaj także:

Co powinny zawierać skuteczne afirmacje?

Kluczową kwestią, która zagwarantuje ci skuteczność afirmacji, jest jej brzmienie. Aby stworzyć pozytywną afirmację, która nieść będzie ze sobą potencjał na zmiany, pamiętaj o kilku ważnych zasadach.

Zdania twierdzące i pozytywne

Dobra energia jest kluczowa do stworzenia pozytywnej afirmacji. Staraj się nie używać słowa “nie”. Twoje zdania powinny koncentrować się na pozytywnych aspektach rzeczywistości, dlatego, zamiast zaprzeczać negatywnym stanom, skoncentruj się na tych, do których dążysz. Na przykład, zamiast “Nie jestem zestresowana”, mów “Jestem spokojna” lub “Jestem opanowana”.

Zdania w czasie teraźniejszym

Aby afirmacje były skuteczne, powinnaś wierzyć w to, że zmiany, które zapraszasz do swojego życia, dzieją się już teraz. Dlatego niezwykle ważne jest, abyś przeformułowała swoje zdania tak, by były one w czasie teraźniejszym, nawet jeśli na początku może wydawać się to mało oczywiste. Na przykład, zamiast mówić “Osiągnę sukces zawodowy”, mów “Jestem kobietą sukcesu”.

Opisuj pożądane stany

Tworząc swoją afirmację, skoncentruj się na tym, co jest twoim celem. Jak chcesz się czuć? Jak chcesz się zachowywać? Jaka jest rzeczywistość wokół ciebie? Dla przykładu, zamiast mówić “Unikam brania na siebie problemów innych ludzi” powiedz “Jestem asertywna” lub “Dbam o swoje granice”.

Bądź autentyczna

Afirmacje powinny być dla ciebie jak najbardziej autentyczne i rezonować z twoją energią. Czasami nawet lekkie zmiany w ich treści mogą zrobić ogromną różnicę. Jeśli chcesz uczynić je bardziej osobistymi, możesz też zawrzeć w nich nawiązanie do ulubionych żartów lub wesołych wspomnień. Mogą pojawić się tam też słowa, których używałaś w dzieciństwie, których znaczenie znają tylko twoi bliscy.

Czy afirmacje mogą szkodzić?

Afirmacje same w sobie nie są szkodliwe, o ile stosujemy je prawidłowo. Może jednak zdarzyć się, że nieodpowiednio sformułowane wprowadzą do naszego życia więcej szkody, niż pożytku. Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych zagrożeń związanych z afirmacjami, których należy się wystrzegać.

 1. Jeśli nieodpowiednio sformułowałaś swoją afirmację, możesz niechcący sprowadzić do swojego życia to, czego próbujesz uniknąć. Dlatego tak ważne jest stworzenie jej zgodnie z opisanymi powyżej zasadami.
 2. Afirmacja nie będzie też skuteczna, jeśli nie wierzysz w to, co mówisz. Bez wiary w jej moc możesz łatwo się zniechęcić i poddać frustracji.
 3. Unikanie brania odpowiedzialności za swoje życie i podejmowania zdecydowanych działań to prosty przepis na katastrofę. Nie polegaj wyłącznie na afirmacji, lecz aktywnie działaj, aby poprawić swoją sytuację.
 4. Stosowanie afirmacji, które są skrajnie różne od twoich przekonań o rzeczywistości, może wywołać nie tylko frustrację, ale i emocjonalny ból. Na przykład, jeśli powtarzasz “Jestem zdrowa”, wiedząc o poważnej chorobie, której odpowiednio nie leczysz, możesz wyrządzić sobie dużo szkód.

Zainspiruj się:

Afirmacje życia: przykłady

Przykłady afirmacji życia, które mogą wpłynąć na twoją podświadomość, są niezliczone. Wybierz wśród nich te, które najlepiej adresują twoje cele i które najsilniej rezonują z twoją energią.

Poranna afirmacja

Afirmowanie z samego rana jest jednym z najlepszych sposób, aby zacząć dzień z pozytywną energią. Poranna afirmacja, która może zmienić twoją perspektywę na codzienne obowiązki to na przykład:

 • Zaczynam dzień pełen możliwości;
 • Kocham siebie i akceptuje taką, jaka jestem;
 • Jestem wdzięczna za nowy dzień pełen cudownych możliwości;
 • Zaczynam dzień z radością i z otwartym sercem;
 • Otwieram się na możliwości, które mnie dziś spotkają;
 • Korzystam z każdej okazji do nauki i rozwoju.

Afirmacje na bogactwo

 • Przyciągam do swojego życia bogactwo i dostatek;
 • Zarządzam swoimi pieniędzy w odpowiedzialny sposób;
 • Moje przepływy finansowe stale rosną, zarabiam coraz więcej;
 • Przyciągam do swojego życia ciekawe możliwości biznesowe;
 • Jestem otwarta na wpływy pieniędzy do mojego budżetu;
 • Zasługuję na życie w dobrobycie.

Pozytywne afirmacje radości życia

 • Każdy dzień jest prezentem od losu, który sprawia, że jestem spełniona i szczęśliwa;
 • Jestem wdzięczna za drobne przyjemności i wiem, jak czerpać radość z pięknych chwil;
 • Jestem optymistką, bije ode mnie pozytywna energia, którą promieniuje na innych;
 • Radość jest moją naturą - widzę świat w jasnych kolorach;
 • Radość daje mi energię, moc do działania, siłę i inspirację do bycia kreatywną;
 • Radość kieruje moimi wyborami i jest moim życiowym przewodnikiem.

Afirmacje na zdrowie

 • Cieszę się dobrym zdrowiem i jestem pełna energii;
 • Kocham siebie i swoje ciało, dbam o nie każdego dnia.
 • Czuję siłę i witalność w każdej komórce mojego ciała;
 • Moja dusza i ciało pozostają w doskonałej harmonii;
 • Zdrowo się odżywiam, uprawiam sport i dbam o odpoczynek - moje ciało jest mi za to wdzięczne;
 • Zasługuje na to, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.

Afirmacje na miłość

 • Zasługuje na to, by kochać i być kochaną;
 • Moja druga połówka dąży do mnie, tak jak ja do niej;
 • Tworzę szczęśliwe, zdrowe i inspirujące relacji z innymi ludźmi;
 • Jestem otwarta na miłość, która pojawia się w moim życiu;
 • Buduje ciepłe relacje oparte na zaufaniu i szacunku;
 • Przyjmuje i daję miłość.

Afirmacje na stres

 • Odpuszczam napięcie i stres, wypełnia mnie siła i spokój;
 • Akceptuję to, że nie mogę kontrolować wszystkiego i ze spokojem przyjmuje dary losu;
 • Moją duszę wypełnia spokój i harmonia;
 • Doskonale radzą sobie ze stresem;
 • Zapewniam sobie czas i przestrzeń na odpoczynek;
 • Panuję nad swoimi odruchami i wiem, jak radzić sobie z trudnymi uczuciami.

To cię zainteresuje: