Medytacja dla dzieci zdecydowanie różni się od medytacji, która poleca się dorosłym. Z tego powodu, zanim zaczniesz praktykować ze swoją pociechą, sprawdź, jak nauczyć dziecko medytacji, aby nie straciło ono zainteresowania tematem i co zrobić, aby potrafiło wykorzystać techniki relaksacyjne w praktyce. 

Dlaczego warto nauczyć dziecko medytacji?

Medytacja dla dzieci może mieć ogromny wpływ na codzienne życie, umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz funkcjonowanie w szkole i wśród rówieśników. W dzisiejszych czasach dzieci są narażone na ogromną ilość bodźców oraz na przewlekły stres, które w dłuższej perspektywie mogą mieć tragiczne skutki dla ich zdrowia. Aby im przeciwdziałać, należy sięgnąć po skuteczne formy rozładowywania napięcia, takie jak medytacja.

Niestety zachęcenie z natury ruchliwego dziecka do skupienia uwagi na praktykach relaksacyjnych może być niekiedy nie lada wyzwaniem. Mimo wszystko warto próbować pokazać im medytację jako coś atrakcyjnego i ciekawego, co może pozytywnie wpłynąć na ich życie. Oto kilka głównych powodów, dla których warto nauczyć dziecko medytacji:

 • regulacja stresu (medytacja na uspokojenie);
 • pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne;
 • ułatwia zarządzanie ADHD (medytacja w ruchu);
 • pomaga w napadach padaczkowych;
 • pomaga uniknąć przebodźcowania;
 • ułatwia zasypianie;
 • uczy skupiania uwagi na dłużej.

Zobacz także: 

Czy medytacja pomaga w nauce?

Medytacja może mieć zbawienny skutek w przypadku maluchów, które wykazują problemy w nauce. Profesor Sanforda Nidich z Maharishi University of Management przeprowadził badania, których podmiotem była medytacja transcendentalna. Zebrał grupę 189 uczniów, z których 125 ochotników miało regularnie medytować, zaś 64 pozostałych uczestników stanowiło grupę kontrolną. Eksperyment trwał rok. Po tym czasie przeanalizowano wyniki uczniów i odkryto, że 41% z nich poprawiło swoje oceny. W grupie niemedytujących dzieci było to zaledwie 15%.

Medytacja dla dzieci a medytacja dla dorosłych - różnice

Medytacja dla dzieci znacznie różni się od typowych technik medytacyjnych praktykowanych przez dorosłych. Warto podkreślić, że choć środki, jakim osiąga się efekt wyciszenia, są różne i zawsze powinny być dopasowane do wieku malucha, to zasadniczy efekt jest taki sam, jak w przypadku medytacji dla dorosłych.

1. Skróć medytację

Pierwsza podstawową różnicą jest czas trwania praktyki. Maksymalna dzienna długość medytacji zalecana dla dorosłego to 30 minut. U dziecka jest to zaledwie kilka minut. Tak krótki czas ma za zadanie niezniechęcenie malucha, a tym samym zbudowanie zdrowego nawyku, który zostanie z nim na lata.

Zobacz także:

2. Medytacja przez zabawę 

Medytacja dla dzieci nie polega na spokojnym leżeniu lub siedzeniu, gdy w tle gra mantra. Są to głównie ćwiczenia pomagające poprawić koncentrację i uważność lub zachęcające dziecko do jak najdłuższego wytrwania w ciszy. Wyzwaniem dla rodzica może być otwarcie się na te skrajnie inne formy medytacji, należy jednak pamiętać, że dla umysłu dziecka będą one o wiele bardziej skuteczne. Skuteczną zachętą do dalszej nauki jest też chwalenie dziecka za każdy, najmniejszy postęp.

3. Bądź cierpliwa

Ostatnią, ale być może najważniejszą różnicą jest to, że dziecko o wiele bardziej niż dorosły potrzebować będzie przewodnika, od którego będzie mogło nauczyć się medytacji. Może być nim rodzic, starsze rodzeństwo lub opiekunowie w przedszkolu. Ważne jednak jest, aby osoba podejmująca się tego zadania zdawała sobie sprawę z możliwości i ograniczeń dziecięcego umysłu. Niezbędna będzie również dużą dawką cierpliwości.

Zobacz także: 

Jak nauczyć dziecko medytacji?

Zainteresowanie dziecka tematem medytacji może nie być proste, dlatego ważne jest, aby przedstawić to jako coś atrakcyjnego, co może być dobrą zabawą. Oto kilka kroków, od których należy zacząć, aby łagodnie wprowadzić medytację do rutyny dziecka.

 1. Zacznij oswajać dziecko z przebywaniem w ciszy. Możesz zrobić to na przykład za pomocą zabaw takich jak “król ciszy”. Staj się jednak przypilnować, aby w trakcie podobnych zawodów pociecha nie korzystała z telefonu, aby zabić czas.
 2. Ucz dziecko koncentrowania się na oddechu. Możesz poprosić, aby w trakcie milczenia obserwowało ruchy klatki piersiowej. Możecie też wspólnie wykonywać ćwiczenia oddechowe. Potraktuj to jako okazję do spędzenia czasu razem.
 3. Dzieci uczą się poprzez naśladowanie dorosłych, dlatego staraj się świecić przykładem. Pozwól dzieciom na obserwowanie, jak medytujesz, ale poproś, aby w tym czasie ci nie przeszkadzały. Być może z czasem będą chciały do ciebie dołączyć.
 4. Spróbuj wydzielić w domu specjalną przestrzeń do medytacji i zorganizuj ją wspólnie ze swoim dzieckiem. Pozwól mu wybrać kolory poduszek lub położyć tam jego ulubione pluszaki czy kocyki. Możecie też wspólnie wykonać ozdoby z papieru. Zaaranżujcie przestrzeń, w której twoje dziecko będzie chciało przebywać.
 5. Oswajaj dziecko z opowiadaniem o emocjach. Zwracaj uwagę na jego reakcje, zwłaszcza na smutek, złość i radość. Pytaj, co je sprowokowało. Również tutaj powinnaś dawać dobry przykład, dlatego sama też staraj się otwarcie nazywać swoje emocje.

Jak ćwiczyć uważność u dzieci?

Trening uważności dla dzieci jest ze wszystkich technik medytacyjnych najbardziej zbliżony do tej, którą uprawiają dorośli. W największej mierze odnosi się on do obserwowania odczuć płynących z naszego ciała. Główna różnica w przypadku dzieci jest taka, że będą one bardziej potrzebowały przewodnika, który nadawać będzie rytm ich medytacji.

Aby trenować uważność u dziecka, możesz:

 • poprosić je o skupienie się na oddechu;
 • poprowadzić medytację, w której będzie po kolei skupiało się na każdym fragmencie swojego ciała;
 • zaproponować powolne ćwiczenia, na przykład inspirowane jogą;
 • prosić je o opisanie jak największej ilości wrażeń zmysłowych, na przykład podczas jedzenia ulubionego dnia, czy w czasie zabawy na dworze.

Zobacz także: 

Jak medytować w szkole?

Medytacja w szkole może mieć bardzo pozytywny wpływ nie tylko na wyniki w nauce, ale też na poziom stresu oraz na funkcjonowanie dziecka w grupie. Jeśli regularnie trenujesz medytację ze swoją pociechą, po pewnym czasie wykształci ona narzędzia, które pozwolą jej praktykować samodzielnie.

Najlepszymi metodami medytacji w przestrzeni publicznej są medytacja uważności oraz ćwiczenia oddechowe. Naucz swoje dziecko tych dwóch praktyk i zaproponuj, aby wykorzystało je, jeśli z jakiegoś powodu się zestresuje. Jeśli skorzysta ono z twojej rady, nie zapomnij zapytać je o uczucia i emocje, jakie się z tym dla niego wiązały. 

Medytacja dla dzieci do snu

Dobrą porą na naukę medytacji jest wieczór, ponieważ dziecko zmęczone po całym dniu nie będzie rozpraszało się z powodu nadmiaru energii. To też doskonała pora, aby pozbyć się napięcia, które mogą nagromadzić się w ciele podczas całego dnia. Możesz puścić swojemu maluchowi nagranie z medytacją prowadzoną lub poprowadzić ja samodzielnie, pamiętaj jednak o kilku kwestiach:

 • medytacja wieczorna powinna być skupiona na relaksacji;
 • zaproponuj dziecku przeskanowanie całego ciała w poszukiwaniu napięć;
 • skoncentruj się na oddechu pociechy, staraj się zachęcić ją do regularnego i głębokiego oddechu;
 • w tle możesz puścić delikatną muzykę i zaproponować, aby dziecko skupiło się na jej brzmieniu.

Zobacz także: