Medytacja na odchudzanie może okazać się niezwykle pomocnym narzędziem na drodze do zdrowia i wymarzonej sylwetki. Jednak, aby tak się stało niezbędne jest odpowiednie podejście i umiejętne jej wykorzystanie. Wyjaśniamy, w jaki sposób medytacja może pomóc nam zrzucić kilka kilogramów oraz proponujemy skuteczne afirmacje na odchudzanie.

Czy medytacja pomaga w odchudzaniu?

Medytacja na odchudzanie jest tematem, który wzbudza mieszane uczucia. Z jednej strony są osoby, które wychwalają tę metodę, z drugiej sceptycy, którzy nie dają jej szans. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, czy medytacja na odchudzanie działa i faktycznie daje odczuwalne rezultaty, powinnaś zacząć od zdania sobie sprawy z tego, że efekt tej praktyki jest kwestią niezwykle indywidualną.

Efekty medytacji na odchudzanie zależą od wielu czynników, do których zalicza się stan zdrowia i kondycję osoby medytującej, jej nastawienie do medytacji i styl życia, a przede wszystkim – jej oczekiwania. Jeśli pragniesz, aby medytacja odchudzająca załatwiła sprawę za ciebie, z pewnością się rozczarujesz. Nie jest to magiczny sposób, od którego samoczynnie spalać zaczniesz nadmiar kalorii. Jeśli jednak szukasz czegoś, co pomoże ci wykształcić zdrowe nawyki, zmienić twój stosunek do odżywiania, do ruchu i do zdrowia, a także wspierać cię będzie na drodze do samoakceptacji, to medytacja na odchudzanie z pewnością warta jest twojej uwagi.

Zobacz także: 

Medytacja odchudzająca: wpływ na ciało

Medytacja na odchudzanie, tak jak każda inna medytacja, ma wpływ nie tylko na twoje samopoczucie i dobrostan psychiczny, ale również na ciało. Oto kilka najważniejszych aspektów, na jakie może wpłynąć medytacja na odchudzanie w miarę regularnej praktyki:

 1. Redukcja stresu i obniżenie się poziomu kortyzolu we krwi sprawia, że organizm ma mniejszą potrzebę gromadzenia tkanki tłuszczowej, ponieważ przestaje stale wypatrywać zagrożenia.
 2. Stres prowadzi często do zwiększenia się apetytu, a zwłaszcza do zaostrzenia ochoty na słodkie lub tłuste przekąski. Rozładowanie napięcia z pomocą medytacji, może pomóc nam ograniczyć tego typu zachcianki.
 3. Medytacja często podnosi również nasz poziom energii, sprawiają, że stajemy się bardziej aktywni, to zaś może przełożyć się na większą motywację do aktywności fizycznej.
 4. Medytacja na głęboki sen podnosi jakość naszego wypoczynku. Higiena snu jest zaś jednym z najważniejszych elementów pozwalających utrzymać wagę pod kontrolą.
 5. Medytacja pomaga również ograniczyć rozwój wielu chorób, zwłaszcza tych o podłożu autoimmunologicznym, które mogą w znacznym stopniu utrudniać proces chudnięcia.

Korzyści medytacji na odchudzanie

Zaznaczyć należy jednak, że medytacja na odchudzanie wpływać może na nas nie tylko na poziomie biologicznym. Ma ona też liczne korzyści dla naszej psychiki, a przy regularnym praktykowaniu może pomóc nam w znacznym stopniu zmienić nasze życie na lepsze.

Główne korzyści płynące z tej praktyki to:

Zobacz także:

 • zwiększenie się świadomości spożywanych posiłków poprzez naukę uważności;
 • budowanie zdrowych nawyków;
 • większa motywacja do dbania o zdrowie;
 • nauka samokontroli;
 • poprawa samooceny;
 • nauka wychwytywania sygnałów płynących z naszego ciała, które są informacją o jego potrzebach;
 • zwiększenie się samoświadomości.

Szczególnie dobre efekty daje zwykle medytacja z intencją, która ma być odpowiedzią na bardzo konkretny problem. Na przykład, jeśli twoją intencją jest walka z impulsywnym zajadaniem “złych” emocji, tego rodzaju medytacja, najlepiej połączona z afirmacjami, pomoże ci rozpoznać je, kiedy tylko się pojawią. Nauczy cię też zdrowych sposobów radzenia sobie z nimi oraz pomoże zaakceptować fakt, że są trudną, ale nieodłączną i potrzebną częścią twojego życia.

Zobacz także: 

Zagrożenia medytacji na odchudzanie

Medytacja na odchudzanie jest narzędziem, które może być bardzo pomocne w procesie utraty wagi, należy jednak pamiętać, że nieodpowiednio zastosowane, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Potencjalne zagrożenia, które może nieść ze sobą ta praktyka to między innymi:

 • wydobycie traum i lęków, które pozostawały do tej pory ukryte;
 • frustracja spowodowana złym zrozumieniem roli medytacji w procesie odchudzania;
 • wydobycie zachowań obsesyjnych, jak na przykład ortoreksja, kompulsywne ćwiczenia fizyczne u osób, które mają skłonność do takich zachowań;
 • przetrenowanie, w wypadku, gdy medytujący praktykuje zbyt długo i zbyt często.

Pamiętaj, że w medytacji najważniejsza jest regularność, łagodność i zachowanie umiaru. Jeśli czujesz, że ta praktyka nie do końca ci służy, polecamy skonsultować się z doświadczoną w tej dziedzinie osobą, która pomoże ci znaleźć odpowiedź na nurtujące cię pytania.

Medytacja na odchudzanie krok po kroku

 1. Znajdź ciche i spokojne miejsce, gdzie nikt nie będzie ci przeszkadzał. Może to być specjalny kąt w domu, ogród lub jakiekolwiek pomieszczenie, które pozwoli ci się zrelaksować.
 2. Wybierz wygodną pozycję, na przykład usiądź na poduszce, na krześle lub połóż się na macie. Ważne jest, abyś przez całą medytację mogła utrzymać prawidłową postawę.
 3. Zamknij oczy i zacznij zwracać uwagę na swoje ciało. Skoncentruj się na oddechu, wyobrażając sobie, jak przepływa przez twoje ciało, uwalniając cię od napięcia. Nie próbuj jednak kontrolować swojego oddechu, po prostu go obserwuj.
 4. Zacznij skupiać się na teraźniejszości. Zauważ myśli, które przychodzą i odchodzą, ale nie koncentruj się do nich na dłużej. Pozwól im po prostu płynąć - w ten sposób trenujesz uważność.
 5. Możesz włączyć w medytację na odchudzanie element wizualizacji. Wyobraź sobie siebie w swojej optymalnej wadze, jak podejmujesz zdrowe wybory i jesteś dla siebie samej wsparciem.
 6. W trakcie medytacji możesz powtarzać pozytywne afirmacje związane z odchudzaniem i zdrowym stylem życia, które dodatkowo pomogą ci skoncentrować się na swojej intencji.
 7. Zakończ medytację stopniowo. Gdy poczujesz, że jesteś gotowa, aby przestać, delikatnie otwórz oczy i złap głęboki oddech. Przeciągnij się i podziękuj sobie za tę praktykę.

Innym pomysłem na medytację na odchudzanie, który może być pomocny w odchudzaniu, jest też ćwiczenie uważności w trakcie jedzenia. Za każdym razem, gdy siadasz do posiłku, staraj się całą swoją uwagę poświęcić jedzeniu. Próbuj doświadczyć go wszystkimi zmysłami, nie tylko smakiem. Ten rodzaj skupienia pomoże ci nauczyć się wychwytywać sygnały płynące z organizmu, dzięki czemu nauczysz się szybciej zauważać, kiedy jesteś już najedzona.

Zobacz także: 

Afirmacje na odchudzanie

Medytacja na odchudzanie może zostać wzbogacona o afirmacje, które pomogą ci lepiej zwizualizować sobie cel, do którego dążysz. Wybierz tę z nich, która najmocniej do ciebie przemawia, lub ułóż własną.

 • Codziennie jestem coraz zdrowsza i czuję się coraz lepiej.
 • Cieszę się z każdego kroku, jaki podejmuje na drodze do mojej wymarzonej sylwetki.
 • Pracuję nad swoim ciałem z szacunkiem, miłością i akceptacją.
 • Kocham moje ciało i jestem za nie wdzięczna.
 • Jestem pełna energii i gotowa na aktywność fizyczną.
 • Jestem zdolna do zbudowania zdrowych nawyków, dzięki którym zadbam o swoje ciało.
 • Wiem, co jest dla mnie dobre i podejmuje dobre decyzje żywieniowe.
 • Mam siłę i motywację, które pomagają mi zadbać o swoje zdrowie.
 • Jestem wdzięczna za możliwość pracowania nad swoim stylem życia.
 • Dbanie o moje ciało z każdym dniem staje się coraz bardziej naturalne.

Medytacja odchudzająca: o czym należy pamiętać

Medytacja odchudzająca może być bardzo pomocna w czasie pracy nad wymarzoną sylwetką, są jednak kwestie, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem praktyki. Po pierwsze, sama medytacja nie załatwi sprawy. Powinna ona zawsze iść w parze ze zdrowym stylem życia, zróżnicowaną dietą bogatą w składniki odżywcze oraz odpowiednią dawką aktywności fizycznej.

Sprawa ma się podobnie, jeśli chodzi o zdrowie fizyczne i psychiczne – choć medytacja może pomóc nam poprawić oba te aspekty, to nie zastąpi ona regularnych wizyt u lekarza. Trudności w utrzymaniu zalecanej masy ciała mogą wynikać z nieprawidłowego funkcjonowania naszego organizmu lub nieleczonych problemów psychicznych. Jeśli masz przesłanki, aby podejrzewać, że tak jest też w twoim wypadku, skontaktuj się z lekarzem i/lub skorzystaj z pomocy psychiatry, psychoterapeuty lub psychodietetyka.