Jak medytować? Na czym polega medytacja? 

Medytacja to technika, która polega na wyciszeniu umysłu. Większość z nas w ciągu dnia zmaga się z natłokiem różnego rodzaju myśli. Nieustannie planujemy, zamartwiamy się, wracamy do przeszłości czy rozmyślamy nad sensem swojego życia. W efekcie stajemy się niespokojne i nie potrafimy był w pełni obecne tu i teraz. Aby odzyskać spokój umysłu, warto rozpocząć praktykę medytacji mindfulness. Jest to trening uważności, który pozwala skupić swoją uwagę do wewnątrz i zapanować nad rozpraszającymi nas bodźcami. Podczas medytacji należy przyjąć odpowiednią pozycję ciała oraz skoncentrować swoją uwagę na oddechu. Praktyka polega również na uważnym obserwowaniu przepływających myśli. 

Co daje medytacja? 

Medytowanie, zwłaszcza kiedy jest regularną praktyką, zapewnia wiele korzyści. Dzięki niemu możemy żyć w bardziej świadomy sposób, a także zmniejszyć wewnętrzny niepokój i spowolnić nieustanną gonitwę myśli. Medytacja pomaga podejmować bardziej przemyślane decyzje i przestać ulegać emocjom. Osoba praktykująca medytację lepiej rozumie własne pragnienia, uczucia i potrzeby. Staje się bardziej empatyczna i wrażliwa na krzywdę. Rzadziej pozwala również sobą manipulować. 

Dzięki medytacji możemy zapanować nad stresem w swoim życiu. Przestajemy mieć tendencję do zamartwiania się, popadania w rozpacz czy porównywania się z innymi ludźmi. Łatwiej jest ustalać życiowe priorytety i postępować w zgodzie ze sobą. 

Mindfulness to również medytacja uzdrawiająca, pozwalająca pozbyć się wielu problemów zdrowotnych. Osoby systematycznie praktykujące mają większą odporność, a także rzadziej chorują na choroby przewlekłe – zwłaszcza związane z układem oddechowym oraz krążeniowym. Są także mniej narażone na takie problemy jak m.in.: 

    • bezsenność,

    • bóle głowy,

Zobacz także:

    • problemy z pamięcią i koncentracją,

    • chwiejność emocjonalna,

    • depresja,

    • stany lękowe,

    • rozdrażnienie,

    • problemy trawienne.

Jak medytować? Krok po kroku 

Jak zacząć medytować? W pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w pomocne akcesoria, takie jak mata i poduszka do medytacji. Następnie siadamy na poduszce, przyjmując wyprostowaną, lecz niezbyt usztywnioną pozycję ciała. Możemy zamknąć oczy lub pozostawić je półotwarte. Medytacja mindfulness polega na tym, aby skoncentrować swoją uwagę na przepływających myślach. Nie należy z nimi walczyć, oceniać ani zatrzymywać się nad nimi. Podczas medytacji ważne jest to, aby być świadomym swoich myśli, przypatrywać się im, a po chwili pozwalać im spokojnie odpływać.  

Medytująca osoba koncentruje również swoją uwagę na swoim oddechu oraz biciu serca. Nie chodzi jednak o to, aby myśleć o takich wewnętrznych procesach, lecz starać się je odczuwać i jak najpełniej doświadczać. 

Aby zachować skupienie podczas medytacji, można posłużyć się mantrą. Jest to krótkie wezwanie, na którym koncentrujemy swoją uwagę i powracamy do niego w chwilach rozproszeń. Są one nieuniknione w przypadku początkujących osób. Dlatego nie warto się zniechęcać, poddawać czy popadać w samooskarżenia. Wskazane jest, aby mantra była słowem obcojęzycznym, które nie wzbudza określonych skojarzeń. W przypadku medytacji chrześcijańskiej najczęściej jest to wezwanie „marana tha!”. Wybrane słowonależy zsynchronizować z oddechem. 

Początkujący adepci mogą również skorzystać z pomocy, jaką jest muzyka do medytacji. Są to zwykle wyciszające odgłosy natury, np. śpiew ptaków, szum deszczu, fal morskich czy strumyka. Takie nagrania są przydatne zwłaszcza w przypadku odprężającej medytacji na sen, która pomaga uporać się z bezsennością.

Jak często i długo medytować?  

Kiedy już wiemy, jak medytować, warto zadać sobie pytanie o częstotliwość praktyki oraz długość pojedynczej sesji. Na początek warto zaplanować sobie krótką, kilkuminutową medytację, a z czasem wydłużać pojedynczą sesję do kilkunastu minut. Bardziej zaawansowane osoby mogą medytować kilkadziesiąt minut lub nawet dłużej – w zależności od ilości wolnego czasu.  

Praktyka medytacji powinna być regularna. Najlepiej medytować zatem codziennie lub chociaż kilka razy w tygodniu. Zaprzestanie treningu na długi czas może spowodować, że dotychczasowe starania pójdą na marne. 

Medytacja mindfulness może być wykonywana nie tylko w klasyczny sposób. Tego typu trening uważności można realizować także w różnych sytuacjach codziennego życia. Przykładem może być medytacja w ruchu – na przykład w czasie spaceru, obierania ziemniaków, gotowania, sprzątania czy zmywania naczyń. Podczas wykonywania tego typu codziennych czynności należy skoncentrować na nich całą swoją uwagę. Pozwala to, podobnie jak klasyczna medytacja, pozbyć się gonitwy myśli i nieustannych zmartwień. Regularna praktyka mindfulness pomaga żyć w sposób bardziej świadomy, a przez to szczęśliwszy.