Medytacja na początek dnia

Medytacja na początek dnia jest praktyką, od której warto rozpocząć poranną rutynę. Możemy wykonać ją jeszcze w łóżku, zaraz po tym, jak się obudzimy lub chwilę po wstaniu z łóżka i przygotowaniu sobie ulubionej kawy. Szczegóły zależą od nas samych i od naszych indywidualnych preferencji. Ważne jednak jest, aby poranną medytację praktykować, zanim jeszcze zabierzemy się do innych codziennych obowiązków, zwłaszcza pracy.

Celem porannej medytacji jest przygotowanie nas na nadchodzący dzień, dodanie siły i energii do działania. Jest kilka różnych technik medytacyjnych, które szczególnie dobrze sprawdzą się zaraz po przebudzeniu, na przykład medytacja oddechowa lub medytacja z intencją.

Zobacz także: 

Korzyści medytacji na początek dnia

Medytacja na początek dnia może przynieść wiele prozdrowotnych korzyści zarówno dla ciała i umysłu. Pierwsze efekty, takie jak ogólne rozluźnienie i redukcję napięcia, poczujesz od razu po zakończeniu praktyki. Na długofalowe efekty trzeba będzie jednak nieco poczekać. Nie zniechęcaj się i trenuj regularnie, a po pewnym czasie powinnaś zauważyć skutki, z których najważniejsze to:

 • redukcja stresu;
 • zmniejszenie napięcia mięśni;
 • poprawa koncentracji;
 • lepsze przygotowanie do pracy;
 • wzrost kreatywności;
 • przeformułowanie naszych myśli na bardziej pozytywne;
 • przyrost energii;
 • kontrola reakcji emocjonalnych;
 • nauka zdrowego regulowania emocji;
 • zmniejszenie tendencji do reagowania stresem i lękiem na bieżące wydarzenia.

Najlepsza medytacja na początek dnia

Najskuteczniejsza medytacja powinna być przede wszystkim dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb. Możesz codziennie wypróbowywać inną technikę i obserwować uważnie swoje ciało i umysł, aby sprawdzić, która z nich zadziała na ciebie najlepiej. W tym celu polecamy prowadzenie dziennika medytacji, w którym codziennie, po zakończeniu ćwiczenia będziesz zapisywać swoje doznania i przemyślenia.

Niezależnie od tego, na jaką formę medytacji się zdecydujesz, każda z nich powinna zawierać w sobie najważniejsze elementy.

 1. Wybór odpowiedniego, spokojnego miejsca, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzał.
 2. Ułożenie ciała w wygodnej pozycji, która będzie dla ciebie komfortowa.
 3. Uspokojenie oddechu i koncentracja na przepływie powietrza przez płuca.
 4. Łagodne zawracanie uwagi z powrotem do oddechu za każdym razem, gdy się rozproszysz.
 5. Pozbawiona oceny obserwacja naszych myśli.
 6. Łagodność i czułość dla naszego ciała i umysłu.
 7. Okazanie sobie wdzięczności za odbytą praktykę.

Zależnie od konkretnego rodzaju medytacji możesz dodać do swojego treningu dodatkowe elementy lub skupić się na wybranym aspekcie wymienionym powyżej. Najważniejsze jest jednak, aby zachować umiar i unikać przetrenowania. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z medytacją, kilka minut dziennie w zupełności wystarczy. Stopniowo możesz wydłużać ten czas, jednak z zasady nie powinien od przekraczać 30 minut dziennie (nie licząc pewnych wyjątkowych technik).

Zobacz także:

Zobacz także: 

Poranna medytacja wdzięczności

Poranna medytacja wdzięczności powinna przebiegać podobnie jak medytacja miłującej dobroci lub medytacja spokoju. Celem takiej praktyki jest rozbudzenie w sobie pozytywnych uczuć, które napełnią nas dobrą energią na resztę dnia. Kiedy już wyciszysz oddech i uda ci się rozluźnić mięśnie, możesz przejść do części, w której postarasz się wzbudzić w sobie uczucia wdzięczności i miłości.

 1. Pomyśl o czymś, za co jesteś wdzięczna w tym konkretnym momencie. Może to być coś bardzo prozaicznego, na przykład fakt, że obudziłaś się wyspana i bez bólu głowy.
 2. Innym sposobem jest skoncentrowanie swoich myśli na szerszym obrazie. Pomyśl o trzech rzeczach, które ostatnio wydarzyły się w twoim życiu, za które jesteś wdzięczna. Również w tym wypadku nie muszą być to wielkie osiągnięcia, czy radykalne zmiany.
 3. Staraj skoncentrować się, na prostych codziennych rzeczach, które w innych warunkach być może zupełnie nie zwróciłyby twojej uwagi.
 4. Jeśli chcesz, możesz zapisać te rzeczy w swoim dzienniku medytacyjnym, nie jest to jednak konieczne.
 5. Staraj się całą swoją uwagę skoncentrować na tym, jakie emocje i doznania w ciele wzbudzają w tobie rzeczy, o jakich pomyślałaś. Jeśli się rozproszysz, łagodnie zwróć swoją uwagę z powrotem do myśli o wdzięczności.

Poranna medytacja z afirmacjami

Afirmacje możesz dodać do swojej medytacji w tym samym momencie, w którym myśli o wdzięczności, czyli zaraz po tym, jak uda ci się wyciszyć i pogłębić oddech. Pozytywne zdania, jakimi są afirmacje, mają na celu skierowanie naszych myśli na odpowiednie tory. Oprócz tego dodają siły i motywacji do działania oraz pomagają uwierzyć w swoje możliwości.

Przykładowe afirmacje, jakie możesz wykorzystać w swojej porannej medytacji to:

 • Jestem wdzięczna za kolejny dzień pełen możliwości.
 • Jestem spokojna, wypoczęta, szczęśliwa i gotowa do działania.
 • Promieniuje pozytywną energią.
 • Jestem inspiracją dla siebie samej i innych.
 • Zasługuje na dobre rzeczy, które mnie spotykają.
 • Kocham siebie bezwarunkowo.
 • Otaczam troską swoje ciało i umysł.
 • Codziennie podejmuję kroki, aby żyć swoim wymarzonym życiem.
 • Kocham i jestem kochana.
 • Zasługuję na szczęście, miłość i sukces.
 • Przede mną kolejny dzień pełen nowych, ekscytujących wyzwań.
 • Jestem wierna sobie - podążam za swoją intuicją.
 • Zachowuje balans pomiędzy pracą i odpoczynkiem.
 • Jestem zmotywowana, skupiona i kreatywna.
 • Odnoszę sukcesy i jestem dumna ze swojej sytuacji zawodowej.

Jeśli chcesz, możesz ułożyć swoją własną afirmację. Aby to zrobić, powinnaś pamiętać, że musi być to zdanie w czasie teraźniejszym. Nigdy też nie zawieraj w nich słowa “nie”. Staraj się sformułować je w taki sposób, aby były to pozytywne stwierdzenia. Poranna afirmacja nie musi być długa i skomplikowana – ważne, aby była szczera i płynęła prosto z serca.

Zobacz także: 

Krótka medytacja na początek dnia

Poranki bywają niezwykle intensywne i mało kto może pozwolić sobie na długą, wieloetapową praktykę medytacyjną. Na szczęście nawet 3 lub 5 minut medytacji z samego rana może przynieść zamierzone rezultaty. Jeśli rano zawsze brakuje ci czasu, polecamy tę ekspresową, ale bardzo skuteczną technikę medytacyjną.

 1. Usiądź w wygodnej dla siebie pozycji i zamknij oczy.
 2. Weź głęboki wdech i wydech. Powtórz to 10 razy, odliczając od tyłu.
 3. Skup się na rozluźnieniu wszystkich mięśni w swoim ciele. Szczególną uwagę zwróć na mięśnie twarzy, gdzie często nieświadomie kumulujemy dużo napięcia.
 4. Na koniec weź jeszcze kilka głębszych oddechów.
 5. Powoli otwórz oczy i przeciągnij się zaczynając od palców, a następnie kończyć. Na koniec mocno wyciągnij całe ciało.
 6. Wstań i energicznie pomachaj rękami, możesz też kilka razy podskoczyć, aby "strzepnąć" z siebie całe napięcie jakie mogło jeszcze pozostać w twoim ciele.
 7. Podziękuj sobie za tę praktykę.

Cała medytacja może trwać zaledwie kilka minut, jednak kluczem do sukcesu jest, aby starać się maksymalnie skoncentrować swoją uwagę na oddychaniu i rozluźnianiu mięśni. Nie przejmuj się, kiedy twoje myśli zaczną błądzić. Jeśli będziesz praktykować regularnie, będzie zdarzać ci się to coraz rzadziej i stopniowo nauczysz się utrzymywać skupienie nawet przez kilkanaście minut.