1. Do pańskiego gabinetu wchodzi kobieta zdecydowana powiększyć swoje piersi. Co Doktor może jej zaproponować?

Przede wszystkim spokojną rozmowę. Pacjentka nie może czuć skrępowania opowiadając lekarzowi o swoich oczekiwaniach. Moją rolą jest wysłuchać, doradzić, skonfrontować oczekiwania z możliwościami technicznymi, tak aby zaproponować odpowiednią metodę do uzyskania wymarzonych efektów. Już podczas pierwszej wizyty przymierzamy sizery, czyli silikonowe modele implantów, które umieszcza się w specjalnym staniku. Dzięki nim pacjentka może przekonać się w jakim rozmiarze czuje się najlepiej. Nie ma tu miejsca na pośpiech, to decyzja na wiele lat.

Rozmawiamy też o samej operacji oraz okresie pooperacyjnym i rekonwalescencji. Jest to moment na wypracowanie wzajemnego zaufania. Pacjenta musi mieć pewność, że jest w dobrych rękach, a lekarz, że pacjentka powie mu o każdych wątpliwościach. Osobiście stawiam sobie za cel, aby pacjentka po wizycie wiedziała dokładnie jakie są etapy takiej procedury, jakiego efektu może się spodziewać i że otrzymała odpowiedzi na wszystkie pytania.

2. Czy zanim pacjentka zdecyduje się na metamorfozę może spróbować alternatywnych metod powiększania biustu?

Stosowanie silikonowych implantów jest sprawdzoną metodą dającą szybkie, trwałe i spektakularne efekty. W niektórych przypadkach (np. piersi tubularne) zastosowanie implantów nie da odpowiednich efektów. W takich przypadkach możemy zaproponować inne metody leczenia, czyli prze-szczep własnej tkanki tłuszczowej pacjentki pobranej w trakcie zabiegu liposukcji. Jest to metoda, w której osiągniecie porządnego efektu wiąże się z koniecznością wykonania kilku zabiegów. Proszę nie mylić tego zabiegu ze stosowaniem iniekcji żelu poliakryloamidu występującego pod kilkoma nazwami handlowymi - na przykład Aquafiling. Ten usieciowany związek podany w piersi potrafi przemieszczać się po całym organizmie i powodować stany zapalne, a usunięcie go z organizmu w całości jest prawie całkowicie niemożliwe. Jeśli chodzi o nasze zdrowie i życie powinniśmy zaufać specjalistom z odpowiednimi kwalifikacjami, sprawdzonym metodom opartym na badaniach naukowych i produktom medycznym. Ja często korzystam z implantów firmy Mentor, bo stoi za nimi jakość i bezpieczeństwo potwierdzone w badaniach, a dodatkowo objęte są dożywotnią gwarancją. 

3. Porozmawiajmy o zabiegu. Czego powinna spodziewać się pacjentka, która ma już wyznaczoną datę operacji?

Personel kliniki w której pracuję dokłada wszelkich starań by pobyt był jak najbardziej komfortowy - pomagają w tym również jednoosobowe pokoje, czy dostęp do wielu specjalistów w jednym miejscu. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, a specjaliści anestezjolodzy czuwają nad zniwelowaniem bólu również w okresie pooperacyjnym.

4. Operacje plastyczne wymagają także okresu rekonwalescencji. Jak wygląda ten proces w przypadku powiększania biustu?

Pacjentka już następnego dnia po operacji jest w pełni uruchomiona. W okresie rekonwalescencji ważne jest noszenie specjalnego modelującego stanika, który uniemożliwia przemieszczanie się im-plantu w pierwszych 3 tygodniach, kiedy dochodzi do gojenia się loży implantu. W niektórych przypadkach zalecane jest przedłużenie tego okresu do 6 tygodni. Po tym czasie pacjentka może wrócić do aktywności fizycznej, chociaż niektóre czynności takie jak gra w tenisa, czy skakanie na trampolinie powinno być odłożone na 3 miesiące .
 
W naszej klinice, w rekonwalescencji bierze udział cały zespół specjalistów, m.in. rehabilitant, który rozpoczyna pracę z pacjentką jeszcze przed operacją i kosmetolog, który w odpowiednim czasie wprowadza procedury optymalizujące wygląd blizny pooperacyjnej stosując zabiegi endermologii, czy terapię laserową.

5. Odwróćmy sytuację. Pacjentka już posiada obfity biust, który wywołuje u niej dyskomfort fizyczny i psychiczny. Jak wygląda operacja zmniejszania piersi i komu Doktor by ją zalecił?

Operacja redukcyjna piersi wskazana jest szczególnie u pacjentek które odczuwają dolegliwości bólowe kręgosłupa związane z dużą masą piersi. Jest to wskazanie bezwzględne. Jednak każda kobieta, która źle się czuje z rozmiarem swoich piersi, uważa, że są nieestetyczne, zaburzają jej sylwetkę, albo uniemożliwiają uprawianie ulubionego sportu, powinna rozważyć operację redukcyjną. Techniki operacyjne stosowane przy redukcji piersi są różne, ale wszystkie mają na celu głównie zmniejszenie masy piersi poprzez resekcję w dolnej półsferze i przeniesieniu kompleksu brodawka otoczka na szypule w nowe miejsce. Szypuła w tym przypadku to pasmo tkanki zawierające naczynia tętnicze żylne i nerwy „zasilające” kompleks brodawka otoczka.

6. Nie zapominajmy o mamach, zwłaszcza tych, które w efekcie procesu karmienia utraciły kształt swojego biustu. Co może im zaproponować chirurgia plastyczna i jakie są ewentualne przeciwwskazania?

Zmiany zachodzące w czasie ciąży oraz okresie karmienia piersią wiążą się zarówno z czynnikami fizycznymi - zwiększenie i zmniejszanie gruczołu, jak i hormonalnymi. Działają one negatywnie na elementy strukturalne piersi utrzymujące ich kształt, czyli tzw. więzadła Coopera. Często obserwuje-my ptozę piersi, czyli ich opadnięcie, przesunięcie kompleksu brodawka otoczka poniżej wysokości fałdu podpiersiowego. Chirurg plastyk ma dla mam c całą paletę zabiegów, nazywanych mommy makeover. Może to być powiększenie, podniesienie, podniesienie z implantem albo autoprotoezą lub nawet redukcja. Odpowiednio dobrany zabieg pozwoli przywrócić piękny kształt piersi.

Zobacz także:

7. Od dłuższego czasu w mediach gorące dyskusje wywołuje trend samoakceptacji swojego cia-ła wraz z jego niedoskonałościami. Jak wpisują się w niego operacje biustu?

Operacje korygujące deformacje piersi, takie jak przerost, zaburzenia rozwojowe, czy duże asymetrie powinny moim zdaniem być całkowicie wyłączone z tej dyskusji. Są to wskazania medyczne do operacji. Co do powiększenia piersi implantem, życzyłbym sobie by każda pacjentka zgłaszająca się na konsultacje była kierowana tylko i wyłącznie swoim pragnieniem i nie działała pod wpływem presji. Niestety pomimo dyskusji o samoakceptacji w mediach króluje obraz wyidealizowanego młodego ciała, co przekłada się na poczucie własnej wartości każdego z nas. Byłbym więc daleki od oceniania osób, które sięgają po pomoc chirurga plastyka, jeżeli dany zabieg ma na celu wzrost pewności siebie i poczucie szczęścia to nie widzę w tym nic złego. To tak jak byśmy mieli ganić koleżankę za to, że założyła piękną sukienkę, zrobiła zniewalający makijaż i pachnie najbardziej intrygującymi perfumami.
 


Ekspert:  lekarz Maciej Ferenc

Chirurg plastyk oraz chirurg ogólny. Jest absolwentem I wydziału lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Po ukończeniu stażu podyplomowego rozpoczął specjalizację w dziedzinie chirurgii ogólnej w klinice Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Tytuł specjalisty Chirurgii Ogólnej otrzymał w 2016r. Specjalizację z chirurgii plastycznej rozpoczął w Oddziale Chirurgii Plastycznej CSK MSWiA w Warszawie, następnie kontynuował szkolenie w Oddziale Chirurgii Plastycznej SPSK im. prof. W.Orłowskiego w Warszawie. Swoją wiedzę uzupełnia regularnie na licznych stażach i zjazdach naukowych. Zajmuje się również zabiegami z zakresu medycyny estetycznej w klinice Dr Szczyt - Charytonowicz.