Her Story: historie kobiet z rakiem piersi

Październik od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. Z okazji "Różowego Października przygotowałyśmy dla Was cykl rozmów z kobietami, które dotknęła choroba nowotworowa.

Jak poradzić sobie z taką sytuacją, która, w końcu, może spotkać każdą z nas? Skąd kobiety walczące z rakiem biorą siłę? Czego możemy się od nich nauczyć? Zobaczcie nasze wideo z jedną z "Boskich Matek", która dowiedziała się o chorobie, gdy jej synek miał osiem miesięcy. Historia ta naprawdę porusza!

Rak piersi w Polsce

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet, stanowi aż 23% wszystkich zachorowań. W Polsce co roku raka piersi diagnozuje się u 19 tys. kobiet. W praktyce oznacza to, że każdego dnia ponad 50 Polek dowiaduje się o chorobie i aż 15 kobiet umiera z powodu nowotworu piersi.

Doktor Agnieszka Wolska z CM VenaMed uspokaja: Specjalistyczne USG piersi wykonywane regularnie, tj. raz do roku, powinno na stałe zagościć  w świadomości Polek. Badanie to pomaga stwierdzić ekspertowi przeprowadzającemu zabieg czy wykryta zmiana ma charakter łagodny, czy budzi podejrzenia zmiany złośliwej. Regularne badania po 20 roku życia mogą przyczynić się do zmniejszenia ryzyka rozwoju nowotworu piersi i sprawić, że statystyki umieralności na tę chorobę będą mniej przerażające.