Tradycja ubierania choinki w czasie przygotowań do świąt Bożego Narodzenia to coś, czego absolutnie nie można pominąć. Nic więc dziwnego, że świąteczne drzewko można znaleźć w praktycznie każdym polskim domu. Większość z nas nie zdaje sobie jednak sprawy, że to właśnie ta kultowa ozdoba może być powodem naszego złego samopoczucia i prowadzić nawet do objawów przeziębienia. Choć wydaje się niepozorna, w rzeczywistości może przynieść nam sporo nerwów. Alergia na choinkę jest bowiem coraz powszechniejszym schorzeniem. 

Alergia na choinkę: dlaczego świąteczne drzewko powoduje alergię?

Święta przypadają na okres jesienno-zimowy, dlatego osoby odczuwające wówczas takie dolegliwości jak kaszel czy ból klatki piersiowej, uważają, że powodem są panujące w tym czasie choroby - np. przeziębienie czy grypa. Tymczasem naukowcy z Upstate Medical University wykazali, że na choince możemy znaleźć aż 53 różne rodzaje pleśni, a także pyłki innych roślin, które utknęły w korze.

Zaskakująco często odczuwa się objawy podobne do kataru siennego, gdy jest się w bliskim otoczeniu choinki. Tego typu sezonowe kichanie może być reakcją na różne pyły unoszące się w powietrzu, które osadzają się na gałęziach i igłach drzewka. Wszystkie te alergeny razem wzięte mogą być potężnym wyzwalaczem dla osób wrażliwych. Nawet sztuczne drzewka mogą gromadzić ogromne ilości pyłów, które powodują alergię – mówi Max Wiseberg, będący wiodącym ekspertem od alergenów przenoszonych drogą powietrzną.

Jak zatem widzicie, to niepozorne drzewko może sprawić, że nie będziemy czuć się dobrze. Co ciekawe, nawet sztuczna choinka jest w stanie wywołać u nas objawy alergii. Jakie to symptomy? Przekonajcie się sami. 

Zobacz też: 

Jakie są objawy alergii na choinkę?

Jeżeli nie czujesz się najlepiej i dokuczają ci typowe objawy przeziębienia, powinieneś rozważyć, czy na pewno nie jest to alergia na bożonarodzeniowe drzewko. Jest to prawdopodobne zwłaszcza wtedy, gdy objawy nasilają się, kiedy przebywasz w bliskim otoczeniu choinki. Dotyczy to zarówno sztucznej ozdoby, kupionej w sklepie, jak i tej z lasu.

Typowe objawy alergii na choinkę:

 • swędzenie nosa,
 • łzawienie oczu,
 • świszczący oddech,
 • kaszel,
 • bóle w klatce piersiowej,
 • bezsenność,
 • wysypka na skórze.
Warto pamiętać, że nie wolno bagatelizować takich objawów. Ciągły kontakt z alergenami może bowiem sprawić, że ostatecznie objawy alergii przerodzą się w chorobę np. zapalenie górnych dróg oddechowych. 

Alergia na choinkę. Jak sobie z nią radzić?

Jest kilka sposobów, które pozwalają ograniczyć wpływ bożonarodzeniowej choinki na nasze zdrowie i samopoczucie, bez potrzeby rezygnowania z tej pięknej ozdoby. Wystarczy przestrzegać tych kilku prostych zasad:

Zobacz także:

 1. Oczyść naturalne lub sztuczne drzewko przed wniesieniem go do domu. Najlepiej poproś o to kogoś, kto nie cierpi na alergię. W przeciwnym wypadku ubieranie światełek bądź łańcuchów oraz przenoszenie drzewka z miejsca na miejsce może być dla ciebie bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem.
 2. Postaw choinkę możliwie najpóźniej przed świętami, aby ograniczyć jej obecność w domu i jednocześnie ryzyko narażenia się na pleśń.
 3. Używaj oczyszczacza powietrza, aby usunąć z niego pyły i cząstki pleśni.
 4. Przechowuj koce i maskotki w szafkach, aby zapobiec gromadzeniu się w nich alergenów.

Przestrzegając tych kilku zasad i zachowując bezpieczny dystans od choinki, ograniczysz ryzyko wystąpienia objawów alergii bez konieczności pozbywania się najważniejszej świątecznej ozdoby. Dzięki temu dalej możesz mieć piękne, magiczne, a co najważniejsze - zdrowe święta Bożego Narodzenia.

Zobacz też: