Alergia na choinkę! Dlaczego świąteczne drzewko powoduje alergię?

Tradycja ubierania choinki w czasie przygotowań do świat Bożego Narodzenia to coś, czego absolutnie nie można pominąć! Nic więc dziwnego, że świąteczne drzewko można znaleźć w praktycznie każdym polskim domu. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że to właśnie ta kultowa ozdoba może być powodem naszego złego samopoczucia, a nawet objawów przeziębienia! Święta przypadają na okres zimy, nic więc dziwnego, że osoby odczuwające takie dolegliwości, jak kaszel czy ból klatki piersiowej, uważają, że powodem są panujące w tym czasie choroby, jak przeziębienie, a nawet grypa. Tymczasem naukowcy z Upstate Medical University wykazali, że na choince możemy znaleźć aż 53 różne rodzaje pleśni, a także pyłki innych roślin, które utknęły w korze.

„Zaskakująco często odczuwa się objawy podobne do kataru siennego, gdy jest się w bliskim otoczeniu choinki. Tego typu sezonowe kichanie może być reakcją na różne pyły, unoszące się w powietrzu, które osadzają się na gałęziach i igłach drzewka. Wszystkie te alergeny razem wzięte mogą być potężnym wyzwalaczem dla osób wrażliwych. Nawet sztuczne drzewka mogą gromadzić ogromne ilości pyłów, które powodują alergię.” – mówi Max Wiseberg, będący wiodącym ekspertem od alergenów przenoszonych drogą powietrzną.

Zobacz też: Jak stylowo udekorować dom na Święta? Najpiękniejsze pomysły na świąteczne aranżacje

Jakie są objawy alergii na choinkę?

Jeżeli nie czujesz się najlepiej i dokuczają Ci typowe objawy przeziębienia, powinieneś rozważyć, czy na pewno nie jest to alergia na bożonarodzeniowe drzewko. Jest to prawdopodobne zwłaszcza wtedy, gdy objawy nasilają się, gdy jesteś w bliskim otoczeniu choinki. Dotyczy to zarówno tej sztucznej, kupionej w sklepie, jak i tej z lasu.

Typowe objawy alergii na choinkę:

 • Swędzenie nosa
 • Łzawienie oczu
 • Świszczący oddech
 • Kaszel
 • Bóle w klatce piersiowej
 • Bezsenność
 • Wysypka na skórze

Zobacz też: Joanna Przetakiewicz pochwaliła się spektakularną choinką! "Pasuje do Twojej osobowości" - piszą fanki

Alergia na choinkę. Jak sobie z nią radzić?

Jest kilka sposobów, jak ograniczyć wpływ bożonarodzeniowej choinki na nasze zdrowie i samopoczucie bez potrzeby rezygnowania z tej pięknej ozdoby! Wystarczy przestrzegać tych kilku prostych zasad:

 1. Oczyść naturalne lub sztuczne drzewka przed wniesieniem ich do domu. Najlepiej poproś o to kogoś, kto nie cierpi na alergię. W przeciwnym wypadku, ubieranie światełek bądź łańcuchów oraz przenoszenie drzewka z miejsca na miejsce może być dla Ciebie bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem.
 2. Postaw drzewko możliwe najpóźniej przed świętami, aby ograniczyć jego obecność w domu i jednocześnie ryzyko narażenia na pleśń.
 3. Używaj oczyszczacza powietrza, aby usunąć z niego pyły i cząstki pleśni.
 4. Przechowuj koce, przykrycia i maskotki w szafkach, aby zapobiec gromadzeniu się w nich alergenów.

Przestrzegając tych kilku zasad i zachowując bezpieczny dystans od choinki możesz ograniczyć ryzyko wystąpienia objawów alergii, bez konieczności pozbywania się najważniejszej świątecznej ozdoby. Dzięki temu dalej możesz mieć piękne, magiczne, a co najważniejsze, zdrowe święta Bożego Narodzenia!

Zobacz także:

Zobacz też: Kurkuma chroni przed zachorowaniem na COVID-19? Naukowcy odkryli ciekawą zależność!

Zobacz też: Boże Narodzenie 2020: 7 pomysłów na dekoracje domu ze świątecznej kolekcji H&M Home