Liczenie kroków w aplikacji - jak to działa?

Wielu osobom krokomierz kojarzy się ze specjalistycznym urządzeniem, z którego korzystają sportowcy. Tego typu sprzęt przypomina zegarek lub opaskę sportową i w swoim działaniu wykorzystuje precyzyjny mechanizm wahadłowy, akcelerometr i moduł GPS. To dość złożona konstrukcja, czy zatem prosta aplikacja na telefon może być równie dokładna co sprzęt sportowy? Okazuje się, że tak.

Współczesne smartfony są dosłownie naszpikowane wszelkiego rodzaju czujnikami i modułami. Nas najbardziej interesują dwa wymienione wcześniej - akcelerometr i GPS. O ile funkcja tego drugiego dla wszystkich jest oczywista (gwoli doprecyzowania, GPS to moduł łączności satelitarnej wykorzystywany przede wszystkim do ustalania lokalizacji i nawigowania) to wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że na pokładzie jego urządzenia pracuje coś takiego, jak akcelerometr. Ten sensor służy do wykrywania przyspieszenia kątowego i liniowego. To właśnie za sprawą jego działania telefon wie, czy ma wyświetlać obraz w orientacji poziomej, czy pionowej. Ma też zastosowanie w grach, w których sterowanie jest realizowane za pomocą ruchu ekranu (np. w tytułach wyścigowych). Jak to się ma do zliczania kroków?

Algorytmy wirtualnych krokomierzy wykorzystują akcelerometr właśnie w celu wykrycia przyspieszenia, które jest interpretowane jako krok. Niektóre programy korzystają też z modułu GPS, który pozwala określić kierunek ruchu, prędkość i dystans. Te dane konfrontowane są z informacjami na temat średniej długości kroku dla osoby o danym wzroście. Ot, cała tajemnica. 

Przyjrzyjmy się teraz kilku popularnym aplikacjom do liczenia kroków, które możemy zainstalować w pamięci smartfona.

Krokomierz - aplikacja licząca kroki i kalorie

Pierwszą pozycją, którą bierzemy pod lupę, jest Krokomierz - Bezpłatny Licznik Kroków i Kalorii. Ta aplikacja nie korzysta z modułu GPS, co ma sprzyjać oszczędzaniu energii zgromadzonej w akumulatorze smartfona. Jak się okazuje, nie ma to większego wpływu na dokładność pomiarów. Program precyzyjnie liczy kroki, jest niezwykle łatwy w obsłudze, a do dyspozycji użytkownika oddany jest też szczegółowy i przejrzysty system raportów przedstawiony w formie wykresu. 

Aplikacja Licznik kroków

Kolejna interesująca aplikacja to Krokomierz Licznik Kroków i Kalkulator Kalorii. Program działa nawet bez Internetu, więc spokojnie można z niej korzystać nawet tam, gdzie nie dociera sygnał sieci - w lesie, górach itp. Oprócz informacji o liczbie kroków i spalonych kaloriach, apka udostępnia wiele innych przydatnych funkcji, w tym przypominania motywujące do chodzenia, przypominania o konieczności nawodnienia organizmu i codzienne raporty. Warto wspomnieć, że dane z aplikacji można synchronizować z Google Fit. Nie można nie wspomnieć, że interfejs Licznika Kroków jest w całości po polsku. 

Mierzenie kroków - aplikacja

Kolejna godna polecenia aplikacja, która liczy kroki, to Step Counter - Pedometr & Activity Tracker. To rozbudowane narzędzie nie tylko zlicza kroki, ale także monitoruje poziom aktywności, mierzy przebyty dystans, czas trwania spaceru oraz spalone kalorie. Użytkownik może wyznaczać indywidualne cele, a stopień ich realizacji będzie ujęty w raportach, które mogą być podawane w formacie dziennym, tygodniowym i miesięcznym. Na pochwałę zasługuje też niezwykle przejrzysty i estetyczny interfejs.    

Zobacz także:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Córka meksykańskiej uzdrowicielki do Polek: "Dajcie ciału odpocząć"

Te ćwiczenia na biodra powinnaś wykonać raz dziennie, jeśli pracujesz z domu

Aplikacja do liczenia kroków - która jest najlepsza? TOP 6

W sklepach Google Play i App Store znajdziemy całą masę aplikacji do mierzenia kroków. Każda z nich ma swoje zalety, więc wybór tej właściwej nie jest łatwy. W celu ułatwienia tej kwestii wybraliśmy pięć pozycji, które naszym zdaniem zasługują na największą uwagę. 

Pacer - to idealna propozycja dla osób aktywnych, które od miernika kroków oczekują czegoś więcej niż tylko podstawowej funkcjonalności charakteryzującej tego typu narzędzia. Pacer może zapisać przebytą trasę na mapie, wyliczyć spalone kalorie, prowadzić monitoring masy ciała użytkownika i rejestrować wykonane treningi. Duży plus należy się też za możliwość ustalania celów i funkcję dzielenia się swoimi osiągnięciami z przyjaciółmi, co dla użytkownika stanowi dodatkową motywację. 

Easy Fit Step Counter - to propozycja dla osób, które od wirtualnego krokomierza oczekują przede wszystkim prostoty obsługi. Mamy tu do dyspozycji zestaw podstawowych funkcji - licznik kroków, miernik przebytego dystansu, spalonych kalorii oraz powiadomienia o konieczności nawodnienia organizmu. Easy Fit Step Counter wyróżnia się przede wszystkim niezwykle przejrzystym interfejsem i atrakcyjną oprawą graficzną, w której nie brakuje żywych kolorów. Ciekawostką jest system wirtualnych odznak, które stanowią dodatkową motywację dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z aktywnym stylem życia. 

Accupedo Pedometr - mocną stroną tej aplikacji jest dokładność działania. Accupedo Pedometr wykorzystuje unikalny algorytm, który niezwykle skutecznie różnicuje poszczególne rodzaje aktywności. W tym przypadku nie ma szans pomylenia spaceru z powolną jazdą samochodem, co przekłada się na niezwykle precyzyjne wyniki. Nie znajdziemy tu wielu dodatkowych funkcji, a sam interfejs jest wyjątkowo minimalistyczny, ale czy można uznać to za wadę? Niekoniecznie. Opisywana aplikacja ma być precyzyjnym narzędziem liczącym kroki i z tej funkcji wywiązuje się wzorowo.

Zdrowie Apple - ta propozycja jest dedykowana użytkownikom smartfonów z logo nadgryzionego jabłka. To niezwykle minimalistyczna aplikacja, która nie dostarcza użytkownikowi żadnych zbędnych informacji. Jej funkcjonalność ogranicza się do liczenia kroków, przebytych pięter (program precyzyjnie wykrywa wchodzenie po schodach) i spalonych kalorii. Co więc stanowi jej wyróżnik? Dokładność. Aplikacja Zdrowie podaje wyniki najbardziej zbliżone do tych, które zliczają profesjonalne krokomierze.  

Steps App - ta pozycja na naszej liście także wyróżnia się funkcjonalnym minimalizmem. Steps App precyzyjnie zlicza pokonane kroki i właściwie bezbłędnie wykrywa moment, w którym użytkownik przestaje spacerować, a zaczyna biec. 

Walking, running, jogging goals App - jeśli lubisz osiągać cele i znać swoje statystyki - ta aplikacja jest dla Ciebie. W aplikacji walking, running, jogging goals możesz śledzić swoją wagę, policzyć spalone kalorie oraz przebyty dystans. Oprócz tego masz pełen wgląd do czasu trwania każdego spaceru, tempa i wysokości. Dodatkowo aplikacja jest kompatybilna z smartwatchami, dzięki czemu możesz śledzić progress swojego spaceru bez wyciągania telefonu.

ZOBACZ TAKŻE:

Jak schudnąć 5 kg w miesiąc. Nie musisz ćwiczyć na siłowni!

Jak poprawić pamięć? 5 prostych sposobów