Uwalnianie emocji nie jest zadaniem prostym, ponieważ często wymaga od nas zmierzenia się z obszarami, które łatwiej jest zepchnąć na dno swojej świadomości. Jest to jednak wyzwanie, którego ze względu na swoje zdrowie psychiczne i fizyczne warto się podjąć. Wyjaśniamy, w jaki sposób uwolnić emocje, przechodząc przez ten proces z łagodnością i czułością dla samych siebie.

Na czym polega uwalnianie emocji?

Uwalnianie emocji polega na wyrażaniu i odpuszczeniu emocji, uczuć i stanów, które towarzyszyły nam od dłuższego czasu. Trzymanie ich w sobie lub tłumienie może być przytłaczające, często prowadzi też do zwiększonego poziomu lęku lub zaburzeń, jak depresja lub nerwica oraz chorób, których podłożem jest stres. Uwolnienie nagromadzonych w nas emocji, pomaga nam osiągnąć spokój, zwiększa naszą inteligencję emocjonalną oraz podnosi odporność na działanie czynników stresogennych.

Zwykle zależy nam przede wszystkim na tym, aby uwolnić negatywne emocje, czyli te, których odczuwanie sprawia nam ból lub dyskomfort. Jednak czasem, zwłaszcza w przypadku osób, które cechuje nadwrażliwość emocjonalna, skuteczna nauka uwalniania nadmiaru radości, ekscytacji czy miłości jest równie ważna, dla zachowania ogólnej równowagi.

Co to znaczy przetwarzać emocje?

Przetwarzanie emocji jest procesem, który polega na zdrowym, świadomym, konstruktywnym i odbywającym się w zgodzie z nami przetwarzaniem i zaakceptowaniem naszych uczuć. Ma on kluczowe znaczenie dla nauki skutecznego uwalniania emocji.

Nie możesz uwolnić się od uczuć, których nie znasz, nie akceptujesz, nie rozumiesz, lub z których istnienia nawet nie zdajesz sobie sprawy. Oznacza to, że uwolnienie się od emocji nie powinno być utożsamiane z “pozbyciem” się ich za pomocą wyparcia lub negowania. Wręcz przeciwnie – wymagać będzie od nas często niełatwej konfrontacji.

Uwalnianie emocji wg Hawkinsa

Autorem jednej z najpopularniejszych teorii dotyczących uwalniania uczuć jest znany psychiatra i terapeuta, doktor David R. Hawkins. Stworzył on "Skalę Emocjonalną", która zakłada, że ​​emocje mogą być mierzone według stopnia wpływu, jaki mają na nasze codzienne życie. W skali tej opisuje on emocje od tych o niskiej częstotliwości, jak strach, gniew czy żal, aż do tych o wyższej częstotliwości, takich jak miłość, zrozumienie czy szacunek.

Uwalnianie emocji, według metody opracowanej przez Hawkinsa, polega na świadomym przechodzeniu przez kolejne etapy tej skali, dzięki czemu możemy przenieść się z trudnych uczuć o niskiej częstotliwości, do tych przyjemnych, o wyższej. Osiągnąć możemy to z pomocą czterech kroków:

Zobacz także:

  • Świadomość swoich emocji.
  • Akceptacja.
  • Przyjęcie odpowiedzialności za swoje emocje i wywołane przez nie reakcje.
  • Transformowanie niższych emocji w wyższe.

Dzięki tej metodzie możemy zaprosić do naszego życia pozytywne emocje oraz skutecznie przepracować te, o niższych wibracjach. Osoby, w przypadku których praca z tą metodą sprawdzi się najlepiej to:

  • coache;
  • psychoterapeuci, zwłaszcza terapeuci uzależnień;
  • osoby dążące do rozwoju inteligencji emocjonalnej;
  • osoby pragnące nauczyć się lepiej radzić sobie ze stresem;
  • ludzie zainteresowani duchowością.

Zobacz także: 

W jaki sposób uwolnić emocje?

Uwolnienie emocji może nastąpić z pomocą różnych środków i metod. Jednak niezależnie od sposobu, na który się zdecydujemy, powinniśmy zawsze przejść przez kilka etapów.

  1. Rozpoznaj swoje uczucia i emocje oraz spróbuj zagłębić się w nich i odkryć, z których emocji podstawowych się wywodzą.
  2. Zapytaj siebie, z czym kojarzy ci się sposób, w jaki się teraz czujesz. Czy przychodzi ci do głowy jakaś sytuacja z dzieciństwa lub dynamika dawnych relacji?
  3. Staraj się znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego reagujesz w ten sposób – już samo zracjonalizowanie rządzących naszymi emocjami schematów może być bardzo uwalniające.
  4. Skup się na doznaniach płynących do ciebie z ciała. Nie staraj się na nie wpływać, po prostu je obserwuj. W lepszym zrozumieniu tego, jak emocje manifestują się na poziomie fizycznym, może pomóc ci mapa emocji w ciele.
  5. Nie oceniaj swojej reakcji, zaakceptuj to, że wystąpiła i przyjmij ją jako część swojego doświadczenia.
  6. Znając i akceptując swoje emocje, jesteś w stanie skutecznie je uwolnić.

Pamiętaj, że emocje rządzą się swoimi prawami, a twój proces uwalniania ich nie musi przebiegać liniowo. Czasem zdarzy się, że będziesz czuła, że musisz powrócić do poprzedniego punktu – to zupełnie naturalne. Bądź dla siebie łagodna i wyrozumiała, a przede wszystkim daj sobie czas.

Zobacz także: 

Techniki uwalniania emocji

Istnieje wiele technik uwalniania emocji oraz skutecznego zarządzania nimi, a ponieważ każda z nas jest inna, również skuteczność tych metod jest kwestią niezwykle indywidualną. Wymieniamy kilka najpopularniejszych sposobów i polecamy wypróbować te z nich, które wydadzą ci się szczególnie interesujące.

Medytacja uwalniania emocji

Medytacja, która pomoże ci uwolnić emocje, sprawdzi się świetnie wypadku, jeśli ich nagromadzenie wywołuje w tobie duży chroniczny stres, który prowadzić może do chorób somatycznych lub wytworzenia się stanów lękowych.

  1. Znajdź ciche miejsce, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzał i ułóż się w wygodnej pozycji.
  2. Skup uwagę na oddechu.
  3. Następnie skoncentruj się na swoich emocjach. Nie oceniaj się, po prostu pozwól sobie je przeżyć.
  4. Zaakceptuj je takie, jakie są, nawet jeśli w tym momencie nie są one dla ciebie przyjemne.
  5. Zwizualizuj sobie proces uwalniania ich. Możesz np. wyobrazić sobie, jak dosłownie wypuszczasz je z rąk lub jak ulatniają się z twojego ciała. Intuicyjnie poczujesz, jakie rozwiązanie jest ci najbliższe.
  6. Gdy poczujesz się lżejsza i gotowa, aby zakończyć, ponownie skoncentruj się na oddechu.
  7. Porusz kończynami, przeciągnij się, a na koniec otwórz oczy.
  8. Podziękuj sobie za tę praktykę.

Warsztaty uwalniania emocji

Uwalniać emocje możesz również w grupie, podczas specjalnie organizowanych w tym celu warsztatów, które zapewniają dodatkowe wsparcie w procesie oraz dają nam okazję, by stworzyć siatkę społeczną opartą na wzajemnej pomocy. Często są one organizowane przez specjalizujących się w tej dziedzinie terapeutów lub specjalistów od rozwoju osobistego. Ich przebieg może natomiast znacznie różnić się zależnie od tego, jaką metodą pracuje organizator.

Jeśli jesteś zainteresowana wzięciem udziału w takich warsztatach, sprawdź, kto organizuje je w twojej okolicy. Najczęściej są to ośrodki zdrowia psychicznego, większe centra terapeutyczne i kluby wellness. Czasem też prowadzą je indywidualni terapeuci lub wydziały psychologii miejscowych uniwersytetów. Informacje te znaleźć możesz w internecie, na stronach potencjalnych organizatorów w lokalnych portalach i gazetach, na platformach ogłoszeniowych lub w mediach społecznościowych.

Zobacz także: 

Sztuka i ekspresja twórcza

Uwolnienie swojej kreatywności bardzo często jest bezpośrednio związane z uwalnianiem emocji. Dzięki działalności twórczej możesz wyładować to, co w tobie siedzi. Metoda ta jest szczególnie skuteczna, kiedy masz problem z nazwaniem i opowiedzeniem o swoich emocjach samej sobie lub drugiej osobie. Wyrażenie ich na za pomocą sztuki sprawia natomiast, że niejako przenosimy je z naszej głowy na inny fizyczny obiekt, np. namalowany pod ich wpływem obraz.

Wybierz dziedzinę twórczości, która jest ci najbliższa i w której czujesz się najswobodniej, ale nie bój się eksperymentować. Być może znajdziesz uzdrawiający potencjał tam, gdzie najmniej się go spodziewasz. Możesz spróbować malarstwa, śpiewu, tańca, pisania lub szydełkowania, gotowania, czy tworzenia własnej biżuterii lub lepienia z gliny. Co szczególnie ważne – pamiętaj, że nie musisz być w czymś dobra, aby mieć prawo czerpać z tego radość. Zamiast rozliczać się z efektu, staraj się cieszyć procesem.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna jestem jednym z najlepszych sposób uwolnienia emocji, które sprawiają, że czujemy nadmiar energii, jak złość, nienawiść czy euforia. Ruszając się, możemy wytracić tę energię na konkretne działanie, które dodatkowo sprawi, że nasz organizm zacznie produkować hormony szczęścia. Dzięki temu nie tylko uwolnimy emocje, a razem z nimi nagromadzony stres, ale też poczujemy się szczęśliwe i spokojniejsze.

Jeśli prowadzisz stresujący tryb życia lub jesteś w procesie wychodzenia z depresji czy zaburzeń lękowych, regularna aktywność fizyczna jest szczególnie ważna. Staraj się znaleźć dziedzinę, która będzie dawać ci radość, ale zadbaj o to, aby była ona odpowiednia dla twojego stanu zdrowia i kondycji fizycznej, ponieważ zbyt intensywne ćwiczenia mogą dać efekt odwrotny od zamierzonego. Jeśli masz w tej kwestii jakieś wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem, fizjoterapeutą, lub trenerem osobistym, którzy pomogą ci dopasować rodzaj sportu do twoich indywidualnych potrzeb.

Poproś o pomoc

Uwalnianie emocji jest procesem i rzadko kiedy da się to zrobić raz na zawsze. Ponieważ może być to trudna i wyboista droga, warto mieć wsparcie w kimś, kto nie będzie nas oceniał. Jeśli masz taką możliwość, rozmawiaj o swoich emocjach z bliskimi ci osobami, członkami rodziny, przyjaciółmi lub partnerem/partnerką. Staraj się otwarcie komunikować, jakiego rodzaju wsparcia od nich oczekujesz.

Nie bój się również skorzystać z pomocy psychiatry lub psychoterapeuty, którzy mogą wesprzeć cię w procesie leczenia. To osoby, które mają wiedzę i odpowiednie doświadczenie, aby pomagać innym w osiągnięciu dobrostanu psychicznego. Jeśli twój stan jest wyjątkowo ciężki lub zmagasz się z obniżonym nastrojem, możesz również rozważyć podjęcie lekoterapii.

Zobacz także: 

Książki o uwalnianiu emocji

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przetwarzaniu i uwalnianiu swoich emocji, polecamy kilka książek, które pomogą ci lepiej zrozumieć stojącą za uczuciami naukową teorię oraz podpowiedzą, jak pomóc sobie w trakcie procesu terapeutycznego.

  • “Technika uwalniania. Podręcznik rozwijania świadomości”, David R. Hawkins;
  • “Kod ciała”, Bradley Nelson;
  • “Kod emocji. Jak uwolnić zablokowane emocje i cieszyć się zdrowiem, szczęściem oraz miłością”, Bradley Nelson;
  • “Regulowanie emocji. Przewodnik po uczuciach, ciele i zachowaniach”, Raja Selvam;
  • “Wolność emocjonalna”, Judith Orloff;
  • “Jak rozumieć, nazywać i regulować swoje emocje”, Olga Daliga.