Mapa emocji w ciele jest owocem holistycznego podejścia do psychologii człowieka. Uwzględnia ona połączenia między ciałem a umysłem, ucząc nas odczytywać nasze stany emocjonalne na podstawie doznań fizycznych. Wyjaśniamy, gdzie w ciele kryją się emocje oraz jak nauczyć się je skutecznie rozpoznawać.

Mapa emocji w ciele

Mapa emocji w ciele jest koncepcją z pogranicza psychologii i neurobiologii. Zakłada ona, że doświadczane przez nas uczucia i emocje nie są jedynie obecne w naszych umysłach, lecz mają realne przełożenie na organizm. Każda z nich w inny sposób wpływa na nasze ciało, powodując konkretne reakcje, spięcia, bóle, łaskotanie lub inne fizyczne doznania.

Koncepcja mapy emocji często wykorzystywana jest przez psychoterapeutów. Nauka odczytywania wrażeń płynących z ciała pomaga nam lepiej rozpoznawać związane z nimi emocje. W efekcie ułatwia samopoznanie i często prowadzi do uwolnienia i odpuszczenia zgromadzonego napięcia.

Zobacz także: 

Podkreślić należy, że choć istnieją różne, ogólne schematy takich map, a odczuwanie danych emocji zazwyczaj kojarzy się z konkretnymi reakcjami, to zwykle faktyczne sposoby przeżywania ich są niezwykle indywidualne i mogą znacznie różnić się między sobą zarówno intensywnością, rodzajem doznań, jak i miejscem, w którym się pojawiają.

Jak emocje objawiają się w ciele?

Mapa emocji w ludzkim ciele jest pomocnym narzędziem, które pomoże ci lepiej poznać siebie, swoje reakcje i potrzeby, a w efekcie skuteczniej zadbać o swój dobrostan. Aby stworzyć swoją indywidualną mapę emocji, warto wiedzieć, w jaki sposób manifestują się one w twoim organizmie.

  1. Bóle somatyczne pojawiają się, gdy długo nosimy ze sobą negatywne emocje. Stres może doprowadzić np. do zmian chemicznych w ciele lub do spięć mięśni, które powodują ból i dyskomfort, czasem dający się pomylić z objawami innych chorób.
  2. Gwałtowne zmiany w procesach fizjologicznych również są czymś, co powinno zwrócić twoją uwagę. Do najczęstszych i najłatwiej zauważalnych sygnałów należą spłycony oddech, zwiększone tętno krwi, przyspieszona akcja serca, uderzenia gorąca lub zimna, drgawki itd.
  3. Silne emocje mogą również wpływać na układ pokarmowy, powodując brak lub zwiększenie się apetytu. Często są też odpowiedzialne za zaparcia, biegunki i zgagi.
  4. Zmiany w percepcji otaczającej cię rzeczywistości, np. wrażenie rozkojarzenia, derealizacja, czy widzenie tunelowe również mogą zostać spowodowane przeżywanymi uczuciami.

Zobacz także: 

Zobacz także:

Gdzie w ciele czuje się emocje?

Mapa emocji w ciele jest subiektywna, dlatego poniższą listę powinnaś potraktować jedynie jako zbiór wskazówek, w których miejscach szukać danych emocji. Jeśli zaś czujesz coś, ale nie wiesz co, być może to ogólne zestawienie będzie pomocne w szukaniu odpowiedzi.

  • Złość - ściągnięcie mięśni twarzy, zaciśnięta szczęka, zaciśnięte pięści, wrażenie rozpierającej energii, zwłaszcza w rękach i nogach.
  • Strach - szeroko otwarte oczy, ściśnięte gardło, przyspieszone bicie serca, spłycenie oddechu, chęć skulenia się, zamknięta postawa ciała.
  • Radość - wrażenie lekkości, poczucie energii, uśmiech, rozluźnienie mięśni, spokojny miarowy oddech, przyjemne mrowienie.
  • Miłość - łaskotanie w brzuchu, lekkość, wrażenie bycia “rozpromienionym”, uczucie ciepła wypełniające brzuch i klatkę piersiową.
  • Zaskoczenie - zmiana w rytmie oddechu, poczucie, że zastygło się w bezruchu, wrażenie odrętwienia, szeroko otwarte oczy lub usta.
  • Smutek - ból w okolicy serca, zgarbione ramiona, zwieszona głowa, kąciki ust opuszczone w dół, uczucie ciężkości w brzuchu lub klatce piersiowej, płacz.

Narysuj swoją mapę emocji

Mapa emocji w ciele jest narzędziem, które ułatwi ci rozpoznanie i zapanowanie nad uczuciami. Aby ją narysować, przygotuj kilka wydruków ze schematycznym rysunkiem ciała człowieka i kolorowe kredki.

  1. Gdy poczujesz jakąś emocje, weź jeden ze schematów i spróbuj ją na nim narysować.
  2. Zastanów się, w jakim miejscu na ciele ją czujesz? Jaki ma kolor, kształt temperaturę, fakturę? Czy mieści się w granicach twojego ciała, czy czujesz potrzebę, aby wyjechać za linię?
  3. Staraj się oddać to za pomocą rysunku, ale jeśli chcesz, dopisz na marginesie słowami konkretne hasła, których nie potrafisz narysować.
  4. Pytania te mogą wydawać ci się abstrakcyjne, ale nie myśl nad nimi zbyt długo. Pozwól się prowadzić swojej intuicji.
  5. Zapisz na kartce datę. Jeśli masz taką potrzebę, dodatkowo zanotuj na odwrocie swoje uczucia, lub opisz sytuację, która je wywołała.
  6. Wyrób sobie nawyk tworzenia kolejnych kartek, gdy tylko poczujesz silne emocje. Spinaj kartki razem lub trzymaj je w segregatorze. Z czasem zaczniesz zauważać, które miejsca, kolory i kształty się powtarzają oraz jakie sytuacje je wywołują.
  7. Powtarzające się schematy pomogą ci rozpoznać swoje prawdziwe emocje.

Taka mapa jest szczególnie przydatna w sytuacjach, gdy zdaje nam się, że odczuwamy emocję, która z jakiegoś powodu jest dla nas łatwiejsza, a reakcje naszego ciała świadczą o tym, że być może próbujemy wyprzeć trudną do zniesienia prawdę.

Zobacz także: 

Jak uwolnić emocje ukryte w ciele?

Zablokowane emocje w ciele mogą być źródłem bólu i dyskomfortu zarówno na poziomie fizycznym, jak i i psychicznym i emocjonalnym. Uwalnianie emocji to niełatwa sztuka, warto jednak podjąć ten wysiłek. Oto kilka sposobów na odpuszczenie nagromadzonego w ciele napięcia.

  1. Łagodna aktywność fizyczna nastawiona na łączenie ze sobą ciała i ducha, np. joga, tai-chi lub taniec, pomoże rozciągnąć spięte mięśnie, poprawi naszą kondycję i zwiększy odporność na stres.
  2. Terapia poznawczo-behawioralna uczy nas jak skutecznie wyrażać i odpuszczać uczucia i lęki, które nam nie służą.
  3. Spróbuj uwolnić swoje emocje z pomocą sztuki. Wyrażenie się za pomocą malarstwa, śpiewu, sztuk performatywnych lub kreatywnego pisania, pomaga przenieść przeżywane emocje poza obszar naszego własnego ciała.
  4. Masaż relaksacyjny lub masaż tkanek głębokich pomaga rozbić napięcia mięśniowe, które powstają na skutek kumulowania się w naszym ciele emocji.
  5. Terapia EMDR, czyli wykonanie serii ruchów gałek ocznych, których efektem jest ograniczenie intensywnych, nieprzyjemnych myśli. To dość nowa technika, która powinna być wykonana pod nadzorem profesjonalisty.