Czy szczoteczki elektryczne lepiej czyszczą zęby niż manualne?

Teoretycznie nie, ale wymaga to odpowiedniej techniki czyszczenia szczoteczka manualną. Samo mycie powinno trwać minimum 3 minuty ruchami wymiatającymi. Ważny jest też odpowiedni dobór włosia – dla osób o zębach i dziąsłach wrażliwych idealna będzie szczoteczka o włosiu miękkim, dla pozostałych o średnim. Lepiej unikać szczoteczek z włosiem twardym, bo mogą podrażnić one dziąsła.

Szczoteczki elektryczne są bardzo wygodne. Nie wymagają odpowiednich ruchów, wystarczy przesuwać główkę po kolejnych zębach. Nowoczesne szczoteczki elektryczne wyposażone są też w system 3D polegający na dodatkowych ruchach pulsacyjnych w górę i dół (oprócz standardowych obrotów w obu kierunkach). Posiadają też takie dodatkowe funkcje jak czujnik nacisku ostrzegający przez zbyt mocnym dociskaniem szczoteczki do zębów oraz minutnik odliczający czas mycia.

Oprócz mycia zębów minimum dwa razy dziennie (a najlepiej po każdym posiłku) należy też pamiętać o stosowaniu płynów do płukania oraz nici dentystycznych, które skutecznie usuwają resztki pokarmu z przestrzeni między zębowych.