Kto to jest optymista?

Optymista to osoba o pozytywnym nastawieniu, według której szklanka zawsze jest do połowy pełna. Taki człowiek wierzy w to, że świat jest z gruntu dobry, inni ludzie mają wobec niego uczciwe zamiary, a każda, nawet najtrudniejsza życiowa sytuacja może obrócić się na jego korzyść. Optymiści, nawet kiedy napotykają życiowe problemy, trwają w przekonaniu, że kiedyś los jeszcze się do nich uśmiechnie lub że cała sytuacja nieoczekiwanie obróci się na ich korzyść.

Cechy optymisty to:

 • entuzjazm;
 • niespożyta energia;
 • pozytywne nastawienie;
 • umiejętność cieszenia się z prostych rzeczy;
 • wiara w to, że najlepsze możliwe rozwiązanie jest w zasięgu ręki;
 • zaufanie do ludzi i do świata;
 • dostrzeganie nowych szans i możliwości w porażkach.

Zobacz także: 

Niepoprawny optymista

Optymista jest więc z natury radosną osobą, która potrafi cieszyć się chwilą i czerpać z życia pełnymi garściami. Ten rodzaj życiowej filozofii wynika najczęściej z naturalnych predyspozycji człowieka do odczuwania radości lub wydarzeń z jego życia, które w ten sposób go ukształtowały. Skrajną odmianą tej postawy jest zaś niepoprawny optymizm, który objawia się tym, że dana osoba praktycznie w ogóle nie dostrzega ciemnych stron życia, nawet gdy większość osób już dawno stwierdziłaby, że jest to sytuacja bez wyjścia.

Czy optymizm może być wadą?

Optymizm jest często postrzegany jako wielka zaleta i trudno się temu dziwić. Może być bardzo pomocny w osiąganiu celów. Pomaga też utrzymać dobry nastrój, a co za tym idzie żyć zdrowiej i w mniejszym stresie. Często również towarzyszy mu bujne poczucie humoru, które sprawia, że optymista łatwo zjednuje sobie nowych przyjaciół.

Niestety, są sytuacje, w których optymizm może obrócić się przeciwko nam. Oto kilka z nich.

 1. Optymizm może sprawić, że na oczy spadną nam klapki, które sprawią, że przestaniemy dostrzegać wady osób z naszego otoczenia lub potencjalne zagrożenia, które mogą na nas czyhać.
 2. Optymizm, który wiąże się z bezkrytycznym podejściem do otaczającego nas świata, może sprawić, że zostaniemy odebrane jako osoby infantylne lub naiwne.
 3. Głęboka wiara w to, że wszystko koniec końców ułoży się na naszą korzyść, może umacniać nas w bierności i odebrać nam wolę do aktywnego kształtowania swojego losu.
 4. Przekonanie, że wszyscy ludzie są po naszej stronie, może niekiedy doprowadzić do sytuacji, w której w łatwy sposób damy się wykorzystać lub pozwolimy innym na nadużycia wobec siebie.
 5. Patrzenie na świat przez różowe okulary i szczere przekonanie, że spełnić może się każde nasze marzenie może prowadzić do głębokie rozczarowania, kiedy zderzymy się z rzeczywistością odbiegającą od naszych wyobrażeń.

Zobacz także: 

Zobacz także:

Optymista a pesymista

Optymista jest często przedstawiany jako przeciwieństwo pesymisty, czyli osoby, która zwykle spodziewa się najgorszego. Te dwa typy skrajnie różnią się w swoim sposobie patrzenia na świat, ale wspólnie są w stanie wypracować złoty środek. Oczywiście, pod warunkiem, że obie strony wykażą się otwartością na inny punkt widzenia.

Wymieniamy główne aspekty, w których mogą się poróżnić.

 1. Życiowa filozofia - sceptycyzm lub stoicyzm może bardziej odpowiadać pesymiście. Optymista będzie raczej epikurejczykiem lub zwolennikiem ruchu mindfulness.
 2. Nawiązywanie relacji - optymista jest zwykle bardziej otwarty, szybciej i chętniej zaufa nowo poznanej osobie.
 3. Rozwiązywanie problemów - pesymista często spodziewa się najgorszego, ale dzięki temu zwykle ma przygotowany plan B. Optymista, który święcie wierzy w powodzenie swojego przedsięwzięcia, może niekiedy bagatelizować niepowodzenie i tym samym doprowadzić do swojej klęski.
 4. Tworzenie planów na przyszłość - osoby o optymistycznym usposobieniu mają tendencję do pokładania większej wiary w swoje możliwości, a tym samym skłonni są podejmować śmielsze kroki i snuć bardziej ambitne plany.
 5. Skłonność do ryzyka - z powodu naturalnej skłonności do dostrzegania dobra we wszystkim, optymista chętniej podejmie ryzyko, podczas gdy pesymista postawi raczej na bezpieczne rozwiązanie.

Zobacz także: 

Jesteś optymistą? Rozwiąż test

Poniżej znajdziesz pytania, które możesz sobie zadać, jeśli zastanawiasz się, czy jesteś optymistą. Jeśli na więcej niż połowę odpowiesz twierdząco, może to oznaczać, że faktycznie masz naturalną skłonność do postrzegania świata w jaśniejszych barwach.

 1. Czy w przypadku niepowodzenia zwykle starasz się odnaleźć przynajmniej jeden pozytywny aspekt swojej obecnej sytuacji?
 2. Czy żywisz głębokie przekonanie, że koniec końców wszystko się ułoży, nawet jeśli w danym momencie nic nie idzie po twojej myśli?
 3. Czy unikasz oskarżania i oceniania ludzi, którzy wyrządzili ci krzywdę? Być może nawet próbujesz ich usprawiedliwić?
 4. Czy potrafisz cieszyć się z małych rzeczy i drobnych przyjemności?
 5. Czy na co dzień masz dobre samopoczucie?
 6. Czy lubisz snuć plany na przyszłość, bo wierzysz w to, że każde marzenie da się spełnić?
 7. Czy jesteś w stanie swoją postawą sprawić, że ludzie z twojego otoczenia również zaczynają spoglądać na świat z optymizmem?
 8. Czy jesteś gotowy podejmować ryzyko, z powodu rozpierającej cię energii i głębokiej wiary we własne możliwości?
 9. Czy łatwo przychodzi ci wybaczenie i zwykle szybko puszczasz w niepamięć błędy z przeszłości?
 10. Czy koncentrujesz się przede wszystkim na odniesionych sukcesach i masz tendencję do bagatelizowania porażek?

Zobacz także: 

Jak być optymistą?

Optymizm może, ale nie musi, być wrodzoną cechą. Często jest on wynikiem wieloletniej pracy nad swoim charakterem, uwolnienia traum z przeszłości i świadomego kształtowania swojej perspektywy. Podpowiadamy, co możesz zrobić, aby zostać optymistą.

 1. Zastanów się, co sprawia, że nie możesz czerpać z życia tego, co najlepsze. Być może nie potrafisz obdarzyć innych ludzi zaufaniem, nie umiesz prosić o pomoc, lub wciąż prześladują cię błędy z przeszłości? Namierz obszar, który wymaga twojej pracy i poświęć mu tyle czasu, ile tylko potrzebujesz.
 2. Prowadź dziennik wdzięczności, w którym codziennie rano zapisywać będziesz kilka rzeczy, za które jesteś wdzięczna. Mogą to być nawet najbardziej błahe sprawy. To ćwiczenie pomoże ci skupić się na pozytywnych stronach swojej codzienności.
 3. Przeanalizuj swoją życiową sytuację. Być może nie potrafisz cieszyć się chwilą, ponieważ jest coś, co ściąga cię w dół, np. nie lubisz swojej pracy lub nie masz zainteresowań, które pozwalają ci się rozwijać. Co możesz zrobić, aby nadać swojej codzienności nieco więcej kolorów?
 4. Skup się również na swoich relacjach. Czy zadajesz się z osobami, które nie pozwalają ci się rozwijać, są negatywnie nastawione do wszystkiego i sprawiają, że wszystkie twoje pomysły wydają się niewarte zainteresowania? Jeśli tak, możesz spróbować zdystansować się od toksycznych relacji, nawet jeśli czasem wydaje się to trudne.