Fighterka to kobieta, którą wiele z nas podziwia. Jest silna, odważna i zdeterminowana, a w ludziach ze swojego otoczenia budzi podziw i szacunek. Nic dziwnego, że my również zaczynamy marzyć o emanowaniu tego rodzaju wewnętrzną siłą. Co możesz zrobić, aby zostać fighterką i o czym należy pamiętać, aby nie wypalić się za szybko na swojej drodze do samorealizacji?

Co to znaczy fighterka?

Fighterka to neologizm, który pochodzi od angielskiego słowa fighter, czyli wojownik i funkcjonuje przede wszystkim w języku potocznym. Oznacza kobietę-wojowniczkę, która się nie poddaje, jest pewna siebie, zna swoją wartość i nie boi się sięgać po własne marzenia.

Zależnie od kontekstu może podkreślać jej siłę psychiczną lub fizyczną, zawsze jednak odnosi się do osoby, która nie boi się stawić czoła przeciwnościom losu. Określenie to często używane jest również w stosunku do kobiety, która wiele przeszła lub przeżyła jakieś wyjątkowo trudne doświadczenie, a mimo to udało jej się odnaleźć swoją wewnętrzną siłę i przywrócić życiu sens.

Zobacz także: 

Co to fighterka zależnie od kontekstu?

Fighterka to kobieta odważna i silna. Pojęcie to jest jednak bardzo pojemne, dlatego, aby lepiej je zobrazować, wymieniamy kilka przykładowych sytuacji, w których można nazwać kogoś fighterką.

  1. Określenie to często odnosi się do siły fizycznej. Fighterką byłaby więc kobieta, która intensywnie uprawia sport i dzieli się z innymi swoją pasją do aktywności fizycznej. Najczęściej używa się go w kontekście zawodowych sportswomen, które osiągają ogromne sukcesy w swoich dyscyplinach.
  2. Kobieta sukcesu, która rozwinęła imponującą zawodową karierę, również może zostać nazwana tym określeniem. Zwłaszcza jeśli po drodze musiała przezwyciężyć trudności, takie jak np. rozwinięcie skrzydeł w środowisku zdominowanym przez mężczyzn.
  3. Fighterką można nazwać też kobietę, która przeżyła niezwykle trudne osobiste doświadczenie, które jednak zdołała emocjonalnie przepracować. Przykładem może być powrót do zdrowia po okresie ciężkiej choroby lub podźwignięcie się po śmierci kogoś bliskiego.
  4. Zmagania fighterek nie zawsze mają charakter jednorazowego wydarzenia. Czasem ten termin określa kobietę, która na co dzień funkcjonuje w trudnych warunkach, a mimo to daje radę, np. żyjącą na zasiłku matkę niepełnosprawnego dziecka.
  5. Na tytuł fighterki zasługują również kobiety z misją, które mimo przeciwności losu i niesprzyjających okoliczności obstają przy swoim i walczą o bliskie im idee, np. wyjeżdżają, by w ramach wolontariatu pomagać ludziom w regionach objętych wojną.

Cechy fighterki

Fighterka wyróżnia się pewnym zestawem cech, które pozwalają jej przetrwać i realizować swoje cele. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich, pamiętaj jednak, że jest to ogólny zbiór stereotypów, a cechy konkretnych osób mogą znacznie różnić się między sobą.

  1. Fighterka jest osobą silną psychicznie i odporną na stres. Potrafi się opanować i zachować stoicyzm, nawet kiedy wszystko wokół się wali.
  2. Jest zdeterminowana i zorientowana na cel. Jeśli czegoś chce, zawsze znajdzie sposób, aby to osiągnąć.
  3. Potrafi działać mimo braku motywacji i nie uzależnia swojej skuteczności od własnego samopoczucia - po prostu robi to, co do niej należy.
  4. Część fighterek może czerpać siłę ze swoich emocji i słabości - nie ukrywa ich, ale uznaje za równoważną część swojej natury.
  5. Niektóre mogą z kolei tłumić trudne emocje i za wszelką cenę odcinać się od tego, czego się wstydzą.
  6. Fighterki przywiązują dużą wagę do niezależności. Pragną być samowystarczalne i niezależne, co samo w sobie jest wielką zaletą. Czasem jednak przesadzają i nie pozwalają sobie pomóc.
  7. Szybko podejmują decyzję, czerpiąc ze swojej wiedzy i doświadczenia. Są zdecydowane i zwykle mają wysoką tolerancję na ryzyko.
  8. Kobieta-wojowniczka ma zwykle elastyczny umysł. Potrafi z dużą łatwością zaadaptować się do zmiany warunków, w których musi operować.
  9. Kreatywność w rozwiązywaniu problemów i zdolność myślenia poza schematami są cechami, z których może być szczególnie dumna. Fighterka zawsze znajdzie sposób na realizację swoich planów, nawet gdyby wymagało to podjęcia odważnych i niestandardowych kroków.
  10. Jest też optymistką - mimo trudności potrafi zachować wiarę w to, że kiedyś w końcu wszystko się ułoży.

Czy jestem fighterką?

Zastanawiasz się, czy ty również jesteś fighterką? Znając powyższą charakterystykę, odpowiedz szczerze na nasze pytania i zastanów się, czy twój sposób postępowania jest zbieżny z opisem fighterki. Pamiętaj jednak, że są to tylko wskazówki, a najważniejsze jest to, jak sama się ze sobą czujesz.

Zobacz także:

  • Jak reagujesz na przeciwności losu?
  • Czy potrafisz działać w każdych warunkach?
  • W jaki sposób przyjmujesz niespodziewane zmiany?
  • Czy umiesz walczyć o swoje ideały?
  • Czy jesteś odporna na stres?
  • Co jest dla ciebie w życiu najważniejsze?
  • Czy umiesz priorytetyzować swoje potrzeby i marzenia?
  • Czy i w jaki sposób wspierasz osoby w swoim otoczeniu?
  • Jak dbasz o siebie na co dzień?
  • W jaki sposób ze sobą rozmawiasz i czy nie jesteś przypadkiem swoim najgorszym krytykiem?

Zobacz także: 

Jak zostać fighterką?

Bycie fighterką jest dla niektórych naturalnym stanem i cechą charakteru, od innych będzie wymagało pewnego nakładu pracy. Jeśli pragniesz nauczyć się myśleć jak typowa wojowniczka, oto kilka aspektów, na które polecamy zwrócić szczególną uwagę.

  1. Przede wszystkim zastanów się, jakie są twoje cele i co chcesz osiągnąć. Spróbuj przy tym zagłębić się w swoich potrzebach i dotrzeć do najgłębszych warstw swoich pragnień.
  2. Pracuj nad pewnością siebie. Staraj się zbudować ją w oparciu o zdrowe i silne podstawy i nie koncentruj się na wyglądzie - skup się raczej na cechach charakteru, z których jesteś szczególnie dumna.
  3. Zastanów się, jakie cechy mogą stopować cię przed realizacją swoich celów - być może nie jesteś asertywna, a może cechuje cię słomiany zapał. Co możesz zrobić, aby pracować nad podobnymi wadami?
  4. Staraj się zwiększać swoją odporność na stres. Możesz robić to np. poprzez medytację, ćwiczenia relaksacyjne, czy pisanie w dzienniku. Praca z lękiem może wydawać się przerażająca na samym początku, ale efekty są tego warte.
  5. Jeśli jesteś osobą, której trudno zabrać się za realizację swoich celów, przestań zadawać sobie pytanie, skąd wziąć motywację, a raczej zaakceptuj fakt, że czasem można działać również bez niej. Nie każdy dzień będzie prosty, ale to jest w porządku.
  6. Choć może być to trudne, zachowaj jednocześnie łagodność i bądź dla siebie wyrozumiała. Nie gań się i nie oceniaj, jeśli coś ci się nie uda. Pamiętaj, że progres nie zawsze jest liniowy.
  7. Doceniaj przeciwności losu, bo to właśnie one uczą cię tego, jak stawać się coraz silniejszą osobą i jak sobie radzić, kiedy wydaje się, że świat wokół ciebie się wali.
  8. Korzystaj ze wsparcia, jakie oferują ci twoi bliscy. Bycie fighterką nie oznacza samotnego stawiania czoła wszystkim wyzwaniom. Umiejętność sięgnięcia po pomoc, również wymaga ogromnej siły.
  9. Bycie fighterką może być związane z nakładaniem na siebie ogromnej presji. Niezwykle ważne jest, aby nauczyć się balansowania między dążeniem do realizowania swoich celów a dbaniem o swój dobrostan. Pamiętaj, że bycie skuteczną to nie to samo, co zajeżdżanie się.