Rozczarowanie nikomu raczej nie kojarzy się z niczym przyjemnym, a mimo to jest ono uczuciem, które jest tak samo ważne i potrzebne, jak każde inne. Wyjaśniamy, co to znaczy “rozczarować się” i jak w zdrowy sposób poradzić sobie z rozczarowaniem

Rozczarowanie - czy to uczucie?

Rozczarowanie jest uczuciem, które towarzyszy nam zawsze wtedy, kiedy nasze oczekiwania rozmijają się z rzeczywistością. Emocje podstawowe, jakie mogą towarzyszyć odczuwaniu rozczarowania to smutek, złość, czy frustracja. Może ono zostać wywołane różnymi czynnikami i spotyka nas często zarówno w życiu uczuciowym, miłosnym, prywatnym, jak i na polu zawodowym. Kojarzy się zazwyczaj bardzo negatywnie, jako coś, czego pragniemy unikać. Ważne jednak jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, że może być ono dla nas ważnym sygnałem informującym o naszych potrzebach.

Kiedy czujemy rozczarowanie?

Rozczarowanie pojawia się, gdy nasze oczekiwania nie zostają spełnione. Przedstawiamy listę kilku przykładowych sytuacji, w których towarzyszy nam ono najczęściej.

Rozczarować możemy się na polu zawodowym, na przykład wtedy, gdy nie dostaniemy wymarzonej pracy, mimo tego, że czułyśmy, że rozmowa rekrutacyjna poszła nam świetnie.

  1. Rozczarowanie dotyczy platonicznych relacji interpersonalnych, pojawia się np. gdy ktoś, komu ufaliśmy, nas zawiedzie.
  2. Rozczarować możemy się drugą osobą, na przykład, kiedy potencjalny kandydat na partnera okazuje się nie być dobrą partią.
  3. Niepowodzenia mogą być źródłem rozczarowań. Przykładem może tu być niezdany egzamin na prawo jazdy.
  4. Możemy być również rozczarowani, kiedy spełniamy nasze marzenia. Np. jeśli dzień naszego ślubu nie wyglądał tak, jak sobie zaplanowałyśmy, lub nasze życie po narodzinach dziecka zmieniło się w sposób, który nie do końca nam odpowiada.
  5. Czasem rozczarowanie budzić może też nasza ogólna sytuacja życiowa jak polityka czy gospodarka kraju. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy nowe przepisy wchodzą w konflikt z naszymi osobistymi interesami, lub gdy nie zgadzamy się z nimi ideologicznie.
  6. Rozczarowana możesz być również samą sobą. Niekiedy nasze osiągnięcia, to jaką osobą się stałyśmy, odbiegają od oczekiwań, jakie w sobie nosimy. Sytuacja ta jest zwykle trudna i bolesna, dlatego warto pracować nad zdementowaniem tego typu przekonań.

Pamiętaj, że odczuwanie rozczarowania jest kwestią niezwykle indywidualną i często może pojawiać się przy okazji innych sytuacji, które nie zostały tu opisane. Żałoba, rozstanie, czy jakakolwiek wielka zmiana w życiu może wiązać się z tym uczuciem, dlatego, aby sobie z nim poradzić, powinnaś zacząć od nauki skutecznego rozpoznawania go.

Zobacz także: 

Po czym poznać rozczarowanie?

Rozczarowanie stosunkowo łatwo rozpoznać. Często wiąże się ono z konkretnymi reakcjami fizjologicznymi i psychicznymi, jak:

Zobacz także:

  • bóle głowy;
  • napięcie mięśni;
  • bóle brzucha lub problemy żołądkowe;
  • inne bóle somatyczne;
  • ściśnięte gardło;
  • smutek lub przygnębienie;
  • problemy ze snem;
  • uogólniony lęk;
  • unikanie, np. wycofanie się z życia społecznego;
  • utrata zainteresowania tym, co do tej pory sprawiało nam radość;
  • przytłoczenie negatywnymi myślami;
  • nieustanne narzekanie na swoją sytuację;
  • usilne szukanie winnych;
  • poczucie pustki i bezsilności;
  • wrażenie utraty kontroli.

Gdy zauważysz, że po wydarzeniu, które wywołało w tobie rozczarowanie, pojawią się u ciebie te lub podobne objawy, zwolnij i daj sobie czas na to, aby przeżyć wszystkie trudne uczucia, które ci towarzyszą. Jeśli jednak powyższe symptomy pojawiają się, choć nie jesteś w stanie połączyć ich z żadnym konkretnym wydarzeniem, lub utrzymują się one u ciebie alarmująco długo, może być to sygnał, że blokujesz się na uczucia i nie dajesz im dojść do głosu. W takiej sytuacji pomocna może być psychoterapia.

Jak poznać rozczarowanie?

Każdy człowiek jest indywidualny, dlatego możliwe, że będziesz miała swój własny unikatowy sposób na przechodzenie rozczarowania. Aby lepiej nauczyć się rozpoznawać swoje emocje polecamy prowadzić dziennik, w którym zapisywać będziesz szczegóły swoich przeżyć:

  • miejsce, w którym to uczucie znajduje się w twoim ciele;
  • kształt tego uczucia;
  • jego kolor;
  • faktura;
  • temperatura.

Gdy nauczysz się zauważać podobne szczegóły, zaczniesz również zwracać uwagę na powiązania między sytuacjami, podczas których w twoim ciele pojawiają się podobne stany. To zaś może rzucić zupełnie nowe światło na powody twoich reakcji, a tym samym pomagając ci dotrzeć do źródła problemu.

Co to znaczy rozczarować się?

Rozczarować się, to znaczy przeżyć sytuację, która albo uniemożliwiła nam realizację swoich planów, marzeń czy celów, albo przebiegła inaczej, niż byśmy sobie tego życzyły. Rozczarowanie jest dla nas sygnałem, który mówi “Twoje potrzeby nie zostały zaspokojone”. Dzięki niemu możemy przystanąć i zadać sobie pytania, które pogłębiają naszą samoświadomość i pomogą dowiedzieć się czegoś więcej o sobie.

  • Jakie były moje oczekiwania?
  • Jaka potrzeba nie została zaspokojona?
  • Jakie emocje wiążą się z rozczarowaniem?

Przeczytaj także: 

Niekiedy należy zastanowić się również nad tym, czy to, co nas rozczarowało, jest strefą naszego wpływu. Trudne uczucia mogą zostać wywołane, np. przez reakcje innych ludzi, których nie możemy kontrolować. Zadaj sobie pytanie, czy źródło twojego rozczarowania jest pod twoją kontrolą. Jeśli odpowiedź brzmi nie, pracuj nad zaakceptowaniem tego, że nie na wszystko masz wpływ. Choć często jest to niezwykle trudne zadanie, wykonanie go jest bardzo uwalniające i pomaga pozbyć się ogromnych pokładów złości i frustracji, które często towarzyszą rozczarowaniu.

Jak poradzić sobie z rozczarowaniem?

Rozczarowanie może być trudnym i przytłaczającym uczuciem, zwłaszcza w swojej początkowej fazie. Istnieją jednak sposoby na to, aby sobie z nim radzić, zarówno doraźnie, jak i w szerszej perspektywie. Oto lista rzeczy, które możesz zrobić, aby nauczyć się lepiej znosić przyszłe rozczarowania.

  1. Regularnie korzystaj z technik relaksacyjnych. Dzięki nauce medytacji, jogi, czy ćwiczeniom oddechowym, twoje ciało samo wykorzysta zdobyte narzędzia, gdy będzie ich potrzebowało.
  2. Staraj się zwiększyć swoją elastyczność psychiczną, aby być gotową na nowe nieoczekiwane rozwiązania. Otwórz się na próbowanie nowych rzeczy i poszerzaj swoje horyzonty, np. próbując zrozumieć perspektywę ludzi, z których poglądami się nie zgadzasz.
  3. Staraj się uczyć na swoich błędach. Za każdym razem, gdy poczujesz rozczarowanie, spróbuj przelać swoje emocje na papier. Skup się na przeżyciu swoich uczuć i postaraj się wyciągnąć wnioski na przyszłość. Gdy w swoich działaniach zaczniesz zauważać pewne schematy, łatwiej będzie ci przepracować targające tobą emocje.
  4. Zastanów się, jakie masz oczekiwania względem swoich przyszłych osiągnięć, relacji itd. oraz odpowiedz sobie na pytanie, czy są one realistyczne. Często skonfrontowanie się z rzeczywistością w bezpiecznych warunkach, pomaga uniknąć głębokiego rozczarowania w przyszłości.
  5. Jeśli tego potrzebujesz, zapisz się na terapię, która pomoże ci zmienić swoją perspektywę lub zdementować przekonania, które są dla ciebie krzywdzące.

Są również sposoby na poradzenie sobie z trudnymi uczuciami, gdy rozczarowanie zaskoczy cię w momencie, w którym najmniej się tego spodziewałaś.

  1. Daj sobie czas na przeżycie swoich uczuć. Na początku nie staraj się ich analizować ani racjonalizować – po prostu usiądź i spróbuj zauważyć to, co do ciebie przyszło, nawet jeśli uczucia te są trudne lub nieprzyjemne.
  2. Porozmawiaj z kimś, komu ufasz. Czasem wygadanie się przyjacielowi ma ogromną terapeutyczną moc. Pamiętaj, że możesz prosić o wsparcie i nie musisz zostawać sama ze swoimi myślami.
  3. Znajdź sposób na to, aby wyrazić swoje uczucia z pomocą działań kreatywnych. Możesz spróbować coś napisać, może to być wiersz lub wpis w pamiętniku, możesz też zaśpiewać piosenkę lub narysować coś, co pozwoli ci zwizualizować sobie swoje emocje.
  4. Wykonaj ćwiczenie relaksacyjne, np. krótką medytację lub ćwiczenie z oddechem. Czasem też proste czynności, jak gotowanie lub szydełkowanie, a nawet sprzątanie mogą stanowić formę medytacji, która pozwoli ci oczyścić umysł. Ważne jest, aby w pełni skoncentrować się na wykonywanej czynności.