Entuzjazm jest bardzo pożądanym stanem, który kojarzy się z pełnią szczęścia i niczym niezachwianą satysfakcją. Sprawia, że codzienność staje się łatwiejsza, praca ciekawsza, a życie prywatne nabiera barw. Czy jednak oznacza to, że wszystko przepada, gdy nasz zapał nagle zniknie? Wyjaśniamy, czym może być spowodowany brak entuzjazmu oraz jak na nowo go w sobie rozbudzić.

Co to znaczy mieć entuzjazm?

Entuzjazm to pozytywny stan, w którym odczuwająca go osoba jest pełna zapału i energii. Towarzyszy mu pozytywne nastawienie, dobre samopoczucie i wysoki poziom motywacji. Entuzjazm sprawia, że jesteśmy gotowi podejmować nowe wyzwania i stawiać czoła przeciwnościom losu. Odczuwanie go jest kwestią niezwykle indywidualną, u jednych pojawiać się będzie bardzo często, u innych niezwykle rzadko – jest to uzależnione zarówno od cech charakteru, jak i sposobu życia.

Entuzjastyczne nastawienie może towarzyszyć nam w wielu dziedzinach naszego życia. Najczęściej mówi się o nim w kontekście pracy, gdyż jest to cecha, którą ceni sobie wielu rekruterów. Z entuzjazmem możemy jednak podejść też do innych dziedzin naszego życia, takich jak:

  • relacje z innymi ludźmi;
  • działalność charytatywna;
  • uprawianie sportu;
  • realizowanie postanowień dotyczących samorozwoju;
  • nauka;
  • rozwijanie swoich zainteresowań.

Co dzieje się z mózgiem, gdy odczuwamy entuzjazm?

Entuzjazm w ciekawy sposób wpływa również na nasz mózg. Sprawia, że uwalniają się liczne neuroprzekaźniki, między innymi te, które potocznie nazywane bywają hormonami szczęścia: dopamina, oksytocyna, endorfiny i serotonina. Mieszanka ta sprawia, że odczuwamy ogromną radość i satysfakcję z tego, czym właśnie się zajmujemy. Oprócz tego na nasz organizm zaczyna działać również adrenalina, która sprawiają, że stajemy się skoncentrowane na celu i gotowe do działania. Dodatkowo obniżony zostaje kortyzol, czyli hormon stresu. Dzięki temu czujemy spokój nawet w sytuacjach, które wymagają od nas szybkich i intensywnych działań.

Zobacz także: 

Jak wpływa na nas entuzjazm?

Entuzjazm większości z nas kojarzy się bardzo pozytywnie i nic w tym dziwnego. Nie tylko sprawia, że jesteśmy bardziej efektywne, ale też podnosi nasz poziom zadowolenia z życia.

  1. Jest źródłem motywacji i skłania nas do podjęcia wysiłku niezbędnego do osiągnięcia celu.
  2. Prowadzi do osiągania lepszych wyników w pracy, nauce itd.
  3. Robienie tego, co sprawia nam radość, sprzyja redukcji stresu i ogranicza negatywne skutki jego działania.
  4. Pomaga budować satysfakcjonujące życie, w którym czujemy się pełne, zrealizowane i spełnione.
  5. Pozytywne nastawienie i uśmiech, które towarzyszą osobom o entuzjastycznym nastawieniu, sprawiają, że nawiązywanie relacji staje się łatwiejsze, a ludzie podchodzą do nas z większą życzliwością.
  6. Entuzjazm jest lekarstwem na słomiany zapał – szczera radość z tego, co robimy, sprawia, że stajemy się wytrwalsze w dążeniu do celów.
  7. Entuzjastyczne podejście do życia może również sprawić, że staniemy się bardziej twórcze i kreatywne.

Entuzjazm jest bezpośrednio powiązany z produktywnością. Pamiętaj jednak, że choć pozwala on nam przenosić góry, bardzo możliwe jest, że jego pokłady w końcu się wyczerpią. Nie znaczy to, że przestałaś lubić to, co robisz – kryzysy są naturalne. Nie ma nic złego w tym, że od czasu do czasu do twojego życia wkradnie się nuda lub frustracja, ponieważ one też są potrzebne. Bądź dla siebie łagodna i daj sobie czas na odpoczynek, który odnowi twoje pokłady entuzjazmu.

Zobacz także:

Co to jest brak entuzjazmu?

Odczuwanie entuzjazmu na co dzień jest scenariuszem idealnym, który jednak niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Pozytywne nastawienie, zapał i energia do działania mogą tworzyć nam często, nawet przez znaczną część czasu, jeśli zadbamy o to, aby zbudować sobie życie, które będzie dla nas satysfakcjonujące. Należy pamiętać jednak, że entuzjazm nawet mimo naszych starań może czasem zniknąć lub nie pojawić się wtedy, gdy będziemy go najbardziej potrzebować.

Brak entuzjazmu nie jest problemem, może być jednak alarmującym sygnałem, który świadczy o tym, że z jakiegoś powodu to, co do tej pory ładowało nas pozytywną energią, nagle przestało nas cieszyć. Jeśli zauważysz, że straciłaś swój dawny zapał, może być to znak, aby zatrzymać się i przemyśleć kierunek, który obrało twoje życie. Poniżej wymieniamy kilka najpowszechniejszych powodów utraty entuzjazmu.

  1. Popadnięcie w rutynę sprawia, że nawet najbardziej ekscytujące rzeczy stają się codzienne i nijakie. Być może zaczęła dokuczać ci monotonia i chciałabyś coś zmienić?
  2. Pojawienie się silnego stresu, który nie pozwala ci się cieszyć codziennością i zaprząta twoje myśli na tyle, że wszystko inne schodzi na dalszy plan.
  3. Przemęczenie, zarówno w sensie psychicznym, jak i fizycznym. Nadmiar obowiązków, ciężka praca fizyczna lub przetrenowanie mogą nie tylko pozbawić nas zapału i energii do działania, ale też osłabić organizm.
  4. Brak pasji i zainteresowań sprawia, że nie ma w naszym życiu niczego, co wywoływałoby w nas ekscytację.
  5. Brak jasno określonego celu, do którego można by dążyć, sprawia, że codzienny wysiłek jawi się jako bezsensowny obniżając w ten sposób poziom naszej motywacji.
  6. Przeciwności losu, nieprzewidziane wypadki lub życiowe tragedie mogą znacząco wpłynąć na obniżenie się nastroju, a tym samym pozbawienie nas danego entuzjazmu.

Utrata entuzjazmu może być niekiedy zupełnie naturalna – wyciszenie, zmęczenie, a nawet znudzenie są drugą stroną tego samego medalu i są tak samo potrzebne, ponieważ pomagają nam zachować równowagę. Podkreślić należy, że długotrwałe przebywanie w tym stanie może być niekiedy związane z zaburzeniami takimi, jak depresja lub stany lękowe. W takiej sytuacji warto skorzystać z konsultacji ze specjalistą jak psychiatra lub psychoterapeuta.

Zobacz również: 

Jak wzbudzić w sobie entuzjazm?

Entuzjazm nie jest czymś, co jest nam dane raz na zawsze. Można go w sobie pielęgnować i sprawiać, żeby codziennie napełniał nas siłą i energią. Można też świadomie pracować nad tym, aby go w sobie wzbudzić. Oto kilka sprawdzonych sposobów, które mogą ci w tym pomóc.

  1. Dbaj o odpowiednią ilość odpoczynku. Staraj się znaleźć sobie sposoby na spędzanie wolnego czasu, które nie będą wymagały od ciebie patrzenia na ekran.
  2. Zdrowo się odżywiaj i nie zaniedbuj aktywności fizycznej. Dzięki temu będziesz mieć więcej energii i będziesz lepiej radzić sobie ze stresem.
  3. Znajdź sobie nowe hobby lub skup się na rozwijaniu dotychczasowych zainteresowań. Staraj się regularnie poświęcać czas rozwijaniu pasji.
  4. Otwórz się na nowe rzeczy, staraj się próbować potraw, których do tej pory nie jadłaś, lub sięgnij po książki, jakich nigdy nie czytałaś do tej pory. Zachowaj otwartą głowę, a być może znajdziesz coś dla siebie, w miejscu, w którym się tego nie spodziewasz.
  5. Podziel się swoimi pasjami z innymi. Być może w twojej okolicy są grupy ludzi o podobnych zainteresowaniach, do których mogłabyś dołączyć?
  6. Trenuj uważność i staraj się maksymalnie skoncentrować na chwili obecnej. Pomoże ci to ograniczyć zamartwianie się przyszłością lub rozpamiętywanie przyszłości.
  7. Podejmuj działania mimo lęku i staraj się wychodzić ze swojej strefy komfortu. Entuzjazm często musi pokonać początkowe objawy, zanim na dobre zagości w twojej codzienności.
  8. Pamiętaj, że wszystko wokół ciebie może stać się inspiracją. Ludzie, teksty kultury, codziennie, proste obserwacje mogą sprawić, że wpadniesz na pomysł, który wniesie do twojego życia coś dobrego.
  9. Stale się ucz. Nie chodzi bynajmniej o to, aby co roku zapisywać się na kolejne studia, lecz o to, aby rozwijać się w kierunkach, które cię interesują. Książki, szkolenia, warsztaty, wyjazdy - to wszystko poszerza twoje horyzonty i sprawia, że stajesz się coraz bardziej głodna wiedzy.

Entuzjazm w pracy

Entuzjazm w pracy wpływa nie tylko na twoją produktywność, kreatywność i moce przerobowe, ale przede wszystkim na twoje samopoczucie. Przyczynia się też do lepszego zarządzania stresem i podnosi poziom satysfakcji z wykonywanego zawodu.

  1. Zastanów się, jakie znaczenie ma twoja praca. Nie musisz ratować świata – wystarczy, że dostrzeżesz w niej coś małego, co uznasz za warte zachodu.
  2. Ustal sobie realistyczne cele, do których będziesz starać się dążyć. Może zrobić to wspólnie ze swoim bezpośrednim przełożonym.
  3. Otwórz się na nowe wyzwania i obowiązki. To pomoże ci wprowadzić powiew świeżości do swojej pracy. Pamiętaj jednak, aby nie brać na siebie zbyt dużo.
  4. Zachowaj balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym i nie zaniedbuj czasu na odpoczynek.
  5. Dbaj o relacje ze swoim zespołem i spróbuj zakolegować się z osobami z twojej firmy. Poprawienie relacji w miejscu pracy jest w stanie zupełnie zmienić nasze podejście do codziennych obowiązków.
  6. Staraj się zapewnić sobie poczucie kontroli, uczestnicząc w podejmowaniu decyzji. Nie bój się też głośno wyrażać swojej opinii i przedstawiać pomysłów na alternatywne rozwiązania.
  7. Zastanów się, czym się interesujesz lub w czym jesteś dobra i spróbuj wykorzystać to w swoim miejscu pracy. Może jest jakiś projekt odpowiadający twoim zainteresowaniom, w którym mogłabyś spróbować swoich sił?