Nuda – z czym kojarzy ci się to słowo? Większość osób postrzega nudę jako problem lub stan, którego należy za wszelką cenę unikać. Tymczasem nuda, w odpowiednich ilościach, może sprawić, że obudzimy w sobie pokłady kreatywności, o których wcześniej nam się nie śniło. Polecamy sprawdzone sposoby na nudę, które pomogą ci w satysfakcjonujący sposób spędzić wolny czas.

Nuda – czym jest?

Nuda jest stanem, w którym trudno nam skupić uwagę na wykonywanej przez nas czynności, ponieważ nie wydaje nam się ona ciekawa i angażująca. Może być też związana z faktem, że nie zajmujemy się akurat niczym konkretnym i nie mamy pomysłu, na czym skoncentrować swoje myśli. Uczuciem, które często jest powiązane z nudą, jest też frustracja, na przykład, gdy nudzimy się, czekając w długiej kolejce. Do najczęstszych przyczyn nudy należą:

 • zbyt duża ilość wolnego czasu;
 • nieuczestniczenie w czynnościach, które faktycznie nas interesują;
 • brak zainteresowań i pasji;
 • spadek motywacji;
 • przepracowanie lub przemęczenie;
 • popadnięcie w rutynę;
 • brak inspiracji.

Czy nuda jest zła?

Społecznie nuda postrzegana jest bardzo negatywnie i często utożsamiana bywa z lenistwem i celowym unikaniem obowiązków. Prawda jest jednak o wiele bardziej złożona, a pozostawanie w stanie nudy samo w sobie nie jest ani dobre, ani złe. Wiele zależy od powodu, który wywołał twoją nudę, od twojej reakcji i od skutków, jakie niesie ze sobą zaistniała sytuacja. Na przykład, jeśli zauważasz, że zawsze nudzisz się w towarzystwie konkretnej osoby, może być to sygnał do tego, aby przemyśleć waszą relację.

Zamiast próbować wyeliminować nudę ze swojego życia, staraj się raczej dostrzegać momenty, w których się pojawia. W takich chwilach możesz zapisywać w swoim dzienniku odpowiedzi na takie pytania, jak dlaczego się nudzisz i jak się w związku z tym czujesz? Ważnym, choć trudnym pytaniem, jest również, dlaczego w ogóle martwi cię fakt, że jesteś znudzona? Czy nosisz w sobie przekonanie o tym, że to coś złego? Tego typu przemyślenia pomogą ci lepiej zrozumieć swoją naturę oraz skupić się na swoich emocjonalnych potrzebach.

Zobacz również: 

Czy nuda jest potrzebna?

Nuda w wielu wypadkach nie tylko nie jest szkodliwa, ale wręcz może mieć na nas ogromnie pozytywny wpływ.

 1. Może być bodźcem do poszukiwania nowych zajęć.
 2. Poprawia kreatywność.
 3. Jeśli pojawia się wielokrotnie w podobnych sytuacjach, jest dla nas cenną informacją o tym, jak wpływają na nas okoliczności, w których się znajdujemy.
 4. Może być motywacją do tego, aby zmieniać swoje życie i dążyć do samorealizacji.
 5. Dzięki nudzie odpoczywa nasz mózg i układ nerwowy.
 6. Pomaga układać priorytety i dążyć do satysfakcjonującego życia.
 7. Uczy wprowadzania do swojej codzienności work life balance.

Zarządzanie nudą w zdrowy sposób i przekuwanie jej w kreatywne działa jest często nie lada wyzwaniem, którego niektórzy uczą się latami. Warto jednak spróbować przekuć ją w coś, co będzie działało, na twoją korzyść i zrobić z nudzenia się swoją mocną stronę, zamiast popadać w apatię i obwiniać się o lenistwo.

Zobacz także:

Czy nuda to objaw depresji?

Nuda nie powinna być bezpośrednio utożsamiana z depresją, ponieważ są to dwa odmienne stany emocjonalne. Zdarza się jednak, że w niektórych wypadkach mogą one współwystępować. Osoby z depresją mogą, ale nie muszą, odczuwać nudę częściej. Dzieje się tak, ponieważ cierpiącym na tę chorobę osobom często towarzyszy głęboki smutek, tracą one chęci do życia, są pozbawione energii, porzucają zainteresowanie codziennymi sprawami, nawet tymi, które wcześniej sprawiały im radość.

Zobacz także: 

To wszystko może prowadzić do częstego odczuwania nudy, którą trudno przekuć w kreatywne działanie. Jeśli stan ten utrzymuje się długo lub utrudnia ci funkcjonowanie na takim poziomie, jak do tej pory, być może warto rozważyć konsultację ze specjalistą jak psychiatra lub psychoterapeuta, który może pomóc ci zapanować nad tym stanem.

Co robić w czasie nudy?

Poszukiwanie sobie zajęcia jest jak najbardziej naturalną reakcją na nudę. W czasach z łatwym dostępem do internetu często w takich momentach odruchowo sięgamy po telefon i godzinami bezmyślnie przeglądamy social media. Choć nie ma w tym nic złego, warto zwrócić uwagę na to, aby nie powtarzało się to zbyt często, ani nie trwało zbyt długo. Przedstawiamy listę kilku alternatywnych pomysłów na spędzenie wolnego czasu, w o wiele zdrowszy dla naszego mózgu sposób.

 1. Idź na spacer - to bardzo proste rozwiązanie, które dodatkowo podniesie twoją aktywność fizyczną. W czasie spaceru możesz słuchać muzyki, podcastu lub audiobooka. Czasem najlepszą opcją jest też wsłuchanie się w dźwięki natury lub gwar otaczającego cię miasta.
 2. Zapisz się na zajęcia takie jak joga, zumba, nauka pływania. Wyjście z domu, nawet tylko na godzinę zajęć, może niekiedy zdziałać cuda, wywołać uśmiech i sprawić, że rozkręcisz się na resztę wieczoru.
 3. Poszukaj ciekawych wydarzeń w twojej okolicy. Wiele instytucji kultury lub placówek samorządowych organizuje warsztaty, oprowadzania po wystawach lub pokazy filmów, a wydarzenia te często są bezpłatne lub stosunkowo niedrogie. To nie tylko świetny pretekst, żeby wyjść z domu, ale też okazja do pogłębiania swoich zainteresowań i poznania nowych osób.
 4. Pozałatwiaj sprawy, które zawsze odkładasz na potem. Wizyta w banku, oddanie spódnicy do krawcowej lub odniesienie płaszcza do pralni, nie brzmią co prawda zbyt ekscytująco, ale skoro i tak nie masz lepszego pomysłu… Pamiętaj, że odhaczenie kilku obowiązków z listy zadań aktywuje w naszym mózgu wydzielanie hormonów szczęścia!
 5. Idź na zakupy, wypróbuj nową kawiarnię, zabierz siebie samą na lunch, lub wybierz się do sklepu, którego zawsze byłaś ciekawa i do którego nigdy nie było ci po drodze. Pamiętaj jednak, że jest to rozwiązanie, po które należy sięgać w ramach swojego budżetu.

Co można robić w domu?

Czasami jednak, jedyne, o czym marzymy to po prostu zostać w domu - nie ma w tym nic złego. Również w swoich czterech ścianach możesz rozprawić się z przytłaczającą nudą.

 1. Zrób sobie dzień spa i wykonaj wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, jakie są w twoim zasięgu. Nie zapomnij o stworzeniu miłej atmosfery, zapal świeczkę, zaparz sobie herbatę lub zamów ulubione jedzenie.
 2. Zrób listę filmów, które chciałbyś obejrzeć i aktualizuj ją na bieżąco, gdy np. ktoś z twoich znajomych wspomni o czymś, co mogłoby ci się spodobać. Dzięki temu zawsze będziesz miała gotowy zestaw propozycji na wypadek nudnego wieczoru.
 3. Możesz zrobić taką samą listę z książkami. Ciekawym sposobem na podtrzymanie swojego zainteresowania lekturą jest zaopatrzenie się w dwie pozycje - jedną beletrystyczną i jedną popularnonaukową, np. romans i reportaż. Dzięki temu zawsze będziesz miała wybór, czym chcesz się akurat zająć.
 4. Stawiaj przed sobą wyzwania kulinarne. Na przykład, zrób obiad tylko z tego, co masz już w domu, bez wychodzenia do sklepu, lub wybierz jeden składnik i zbuduj wokół niego resztę dania.
 5. Wypróbuj nowy makijaż. Dzięki temu nie tylko zajmiesz się czymś przyjemnym i kreatywnym, ale też stworzysz sobie bezpieczne środowisko testowe, minimalizując ryzyko, że kiedyś pomalujesz się w sposób, który ci nie pasuje na chwilę przed wyjściem, gdy nie będziesz miała już czasu, aby cokolwiek poprawić.
 6. Przeorganizuj swój pokój, posprzątaj szafkę, z której wysypują się rzeczy, umyj piekarnik… Brzmi nieciekawie, ale doprowadzenie do końca długo odwlekanych obowiązków, może mieć świetny wpływ na twoje samopoczucie.
 7. Spróbuj swoich szans w DIY lub rękodzielnictwie i poszukaj zajęcia dla siebie. Może okaże się, że lubisz szydełkować, tworzyć biżuterię, lub odkryjesz w sobie pasję do paper mache, lub decupache.

Zobacz także: 

 

Co można narysować z nudów? 

Rysowanie jest jednym z najlepszych sposób na nudę, który dodatkowo ma w sobie wiele z medytacji. Pamiętaj, że nie musisz być w czymś dobra, aby się tym cieszyć, a w byciu kreatywną chodzi o czynność, a nie o efekt. Jeśli chciałabyś spróbować swoich sił w plastyce, ale nie wiesz, od czego zacząć, poniżej znajdziesz kilka punktów wyjścia, z których możesz zaczerpnąć inspirację.

 1. Narysuj scenę z książki lub filmu, która wyjątkowo cię porusza.
 2. Narysuj rzeźbę, która wpadła ci w oko.
 3. Martwa natura to niezawodna klasyka – wybierz jeden obiekt w swoim mieszkaniu i spróbuj przenieść go na papier.
 4. Jeśli targają tobą silne emocje, postaraj się uchwycić je w formie wizualnej. Zastanów się, jaki mają kolor, kształt, fakturę. Tego typu praktyka może mieć głębokie działanie terapeutyczne.
 5. Nie rysuj niczego – po prostu nakładaj na siebie kolejne kształty i kolory i pozwól na to, by twoje ręce działały bez udziału umysłu.

Co można robić z przyjaciółka w domu?

Doskonałym sposobem na rozprawienie się z nudą jest też zaproszenie gości. Wszystkie wymienione wyżej czynności możesz wykonać wspólnie z przyjaciółką. Inne pomysły na kreatywne spędzenie czasu we dwie to:

 1. Wspólne gotowanie;
 2. Mini klub książki - z wyprzedzeniem umówcie się na przeczytanie konkretnej pozycji i raz na jakiś czas spotykajcie się, aby omówić wrażenia.
 3. Zwykła pogawędka przy kawie jest czasem najlepszym sposobem na zajęcie myśli.
 4. Czytanie horoskopów lub rozwiązywanie testów w internecie jest zajęciem, które jedni kochają, inni nienawidzą. Z pewnością może ono jednak dostarczyć mnóstwa śmiechu.
 5. Zagrajcie razem w karty, planszówki lub inną grę.