Nowe zalecenia rządu w sprawie koronawirusa w Polsce

Nowe zalecenia w sprawie rozprzestrzeniania się koronawirusa wprowadził dzisiaj rząd. Podczas konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnych zakazach, które musimy wprowadzić w życie. Jak poinformował Minister Zdrowia Łukasz Szumowski każdego dnia mamy kolejne przypadki zarażonych, a ich liczba stale rośnie, dlatego nowe zalecenia są niezbędne. Jak podkreśla premier sklepy spożywcze, drogerie i apteki nie zostaną zamknięte, jednak musimy stosować się do nowych zaleceń.

Jednym z istotnych zaleceń jest wprowadzenie specjalnych godzin dla seniorów. Oznacza to, że w godzinach 10-12, tylko osoby po 65. roku życia będą mogły zrobić zakupy. Oczywiście seniorzy będą również mogli je robić poza tymi godzinami, ale w czasie mogą mieć pewność, że są mniej narażeni na ryzyko zarażenia.

Rząd wprowadza również ograniczenia dostępu do parków, bulwarów, skwerów, plaż, deptaków. "Nie zachowaliśmy dyscypliny społecznej, jak powinniśmy" - podkreślał premier, tłumacząc takie decyzje. Do kolejnych zakazów należą:

  • zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich
  • zakaz wychodzenia młodych ludzi z domu bez opieki rodziców.

Zostaje wprowadzony obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku będą:

  • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
  • a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie. 

Zamknięte zostaną salony kosmetyczne, zakłady fryzjerskie, gabinety tatuażu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę. 

Rząd wprowadza zamknięcie w weekendy sklepów budowlanych. Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa. Od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą musieli robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach.

Zamknięte zostaną również hotele i miejsce noclegowe, z wyjątkiem miejsc gdzie przebywają osoby na kwarantannie i osób, które muszą z nich korzystać z racji tego, że przyjeżdżają do pracy do innego miasta czy są w delegacji.

Zobacz także:

Zawieszone zostaje również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

Dodatkowo zostaną wprowadzone kolejne obostrzenia w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach, a mianowicie limit 3 osób na jedną kasę, zaś w urzędach pocztowych - limit 2. osób na jedno okienko.  Podobnie sytuacja będzie wyglądała w przypadku bazarów i targowisk - będą mogły przebywać 3 osoby do jednego stoiska.

Dodatkowe wymogi będą obowiązywać w zakładach pracy. Stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra, a pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Rząd wprowadza również limit pasażerów w komunikacji miejskiej i rozszerza wymogi na przewoźników prywatnych (busy, minibusy). W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Przykładowo, jeśli w busie jest 20 miejsc, to do pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób.

Nowe zalecenia rządu w sprawie koronawirusa: od kiedy?

Nowe obostrzenia zostaną wprowadzone już 1 kwietnia i będą obowiązywały aż do odwołania.

Nowe zalecenia rządu: co nam grozi za niestosowanie się do zaleceń?

W przypadku, jeśli nie dostosujemy się do zaleceń, grozi nam grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych, a w szczególnych przypadkach kara pozbawienia wolności.