Medytacja spokoju to zbiorcze określenie na wszystkie techniki relaksacyjne, których celem jest sprowadzenie na nas stanu podobnego do zen. Sprawdź, jakie są najskuteczniejsze sposoby na oczyszczenie swojego umysłu z niespokojnych, galopujących myśli i jak z pomocą medytacji zredukować stres oraz osiągnąć wymarzony spokój ducha.

Medytacja spokoju – co to

Medytacja spokoju jest rodzajem medytacji, który koncentruje się przede wszystkim na wyciszeniu myśli oraz wprowadzeniu się w stan głębokiego relaksu. Cel ten może zostać osiągnięty z pomocą różnych technik, a dobór konkretnych środków jest kwestią niezwykle indywidualną. Medytacja spokoju może być elementem naszej rutyny (jako, na przykład, medytacja na początek dnia), który praktykujemy “profilaktycznie”, aby nauczyć się radzić sobie ze stresem w przyszłości. Warto podkreślić jednak, że równie dobrze może to być praktyka stosowana doraźnie, np. medytacja oddechowa, po którą sięgamy w momencie, kiedy coś nas zestresuje, lub wytrąci z równowagi.

Dopasowanie odpowiedniego czasu, okoliczności i techniki, które będą najlepiej odpowiadać na nasze potrzeby, jest zadaniem, które każda z nas musi zrealizować indywidualnie. Aby móc wyciągnąć wnioski z przeszłych praktyk, polecamy prowadzić dziennik medytacyjny, w którym zapisywać będziesz swoje myśli i uczucia. Taka rutyna pomoże ci w rozstrzygnięciu, co sprawdza się najlepiej w twoim wypadku.

Zobacz również: 

Zalety medytacji spokoju

Przewlekły stres może być przyczyną wielu chorób, dolegliwości i powikłań, dlatego regularne rozładowywanie napięcia, na jakie naraża nas współczesny świat, jest kluczowe. Warto sięgnąć po praktyki takie, jak medytacja spokoju, które mogą pomóc ci:

 • obniżyć ciśnienie krwi;
 • poprawić pracę całego układy krwionośnego;
 • zwiększyć świadomość swoich stanów emocjonalnych;
 • wpłynąć pozytywnie na kontakt z ciałem;
 • zwiększyć odporność;
 • podnieść jakość snu;
 • zwiększyć umiejętność radzenia sobie ze stresem;
 • poprawić pamięć, koncentrację i kreatywność;
 • zwiększyć wydolność układu oddechowego;
 • pomóc w leczeniu dolegliwości psychicznych jak depresja, stany lękowe itp.

Czy medytacja jest bezpieczna?

Medytacja powszechnie uważana jest za bardzo bezpieczną technikę relaksacyjną, z której skorzystać mogą niemal wszyscy. W pewnych wypadkach może ona jednak przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Aby uniknąć potencjalnie niebezpiecznych konsekwencji niepoprawnego korzystania z medytacji, powinnaś pamiętać o kilku zasadach.

 1. Unikaj przetrenowania - nie medytuj zbyt długo ani za często.
 2. Dopasuj techniką medytacyjną do stopnia twojego zaawansowania.
 3. Jeśli cierpisz z powodu nieleczonych chorób psychicznych, medytacja może pogłębić negatywne skutki niektórych z nich, np. zaostrzyć stany lękowe.
 4. Medytacja może sprawić, że wrócą do ciebie wyparte traumy.

Jeśli obawiasz się potencjalnych negatywnych skutków, polecamy rozpocząć swoją przygodę z medytacją od rozmowy z psychiatrą, psychoterapeutą i doświadczonym nauczycielem medytacji, którzy przeprowadzą cię bezpiecznie przez naukę podstaw.

Zobacz także:

Jak oczyścić umysł – medytacja spokoju

Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących medytacji spokoju, jest jak skutecznie oczyścić swój umysł. Pojawiające się znikąd myśli, które rozpraszają nas w trakcie praktyki i nie pozwalają się zrelaksować, są zmorą wszystkich początkujących osób. Istnieją jednak skuteczne sposoby na to, aby rozwiązać ten problem.

 1. Skoncentruj się na oddechu za każdym razem, kiedy zauważysz, że twoje myśli odpłynęły w kierunku codziennych spraw.
 2. Wybierz jeden zmysł, do którego przywracać będziesz swoją uwagę, za każdym razem, gdy zaczniesz się rozpraszać. Na przykład, nasłuchuj co dzieje się za oknem, lub staraj się wyczuć dotyk ubrań na swojej skórze.
 3. Powtarzaj mantrę lub afirmacje i staraj się całą sobą skupić na ich brzmieniu, znaczeniu itd.
 4. Skanuj swoje ciało w poszukiwaniu ewentualnych napięć i koncentruj się na rozluźnianiu mięśni. Dzięki temu zwiększysz świadomość swojego, ciała przekierowując uwagę z myśli na odczucia.
 5. Zaakceptuj to, że myśli się pojawiają, jednak, zamiast skupiać się na nich, obserwuj je bez oceny i staraj się zachować dystans. Wyobraź sobie, że przepływają przez twoją głowę jak chmury po niebie.
 6. Bądź dla siebie cierpliwa i łagodna. Jeśli będziesz praktykować regularnie, oczyszczanie umysłu będzie przychodzić ci z coraz większą łatwością.

Sprawdź także: 

Medytacja spokoju krok po kroku

Medytacja spokoju może zostać przeprowadzona na wiele różnych sposobów i tylko od ciebie zależy, na który z nich się zdecydujesz. Poniżej przedstawiamy najbardziej ogólny schemat relaksującej medytacji, która pomoże ci oczyścić umysł z myśli i wprowadzić się w stan lekkości. Pamiętaj jednak, że możesz dodawać do niego również inne elementy jak wizualizacja, afirmowanie, mantry, specjalne techniki oddechowe itd.

 1. Znajdź wygodną pozycję, w której będziesz mogła się zrelaksować. Jeśli jesteś w ciąży lub z powodu chorób czy urazów twój organizm ma specyficzne potrzeby, upewnij się, że pozycja, którą wybrałaś, jest zdrowa i bezpieczna.
 2. Zamknij oczy lub skoncentruj wzrok na jednym punkcie przed sobą.
 3. Skup uwagę na swoim oddechu. Zależnie od tego, jak się czujesz, możesz starać się maksymalnie go wydłużyć i pogłębić, lub wręcz przeciwnie nie ingerować w niego pozostając jedynie przy obserwacji.
 4. Możesz pozostać na tym etapie aż do końca praktyki lub przejść do kolejnego kroku. Doskonałym sposobem na osiągnięcie spokoju, będzie skorzystanie ze wspomnianej już techniki zwanej skanowaniem ciała.
 5. Skoncentruj się na tym, aby w pełni poczuć palce swoich stóp. Staraj się rozluźnić całe napięcie, jakie mogło się w nich nagromadzić od czasu ostatniej praktyki. Kolejno przenoś uwagę w coraz wyższe partie swojego ciała.
 6. Szczególnie mocno skoncentruj się na mięśniach swojej twarzy, ponieważ to właśnie w niej gromadzi się w ciągu dnia najwięcej napięcia.
 7. Gdzie zeskanujesz już całe swoje ciało, spróbuj skupić się na uczuciu lekkości, jakie cię wypełnia. Poczuj wdzięczność za to, że dałaś sobie czas i przestrzeń na tę praktykę.
 8. Weź jeszcze kilka głębokich wdechów, powoli otwórz oczy, przyzwyczajając je do światła i zakończ medytację.