Nasz ekspert: lek. med. Marcin Smorawski, specjalista chorób oczu, Klinika Okulistyczna Lexum

- Kto kwalifikuje się do laserowej korekcji wzroku?

Tę metodę można zastosować u niemal wszystkich dorosłych pacjentów (u dzieci nie wykonujemy laserowej korekcji wzroku ze względu na trwający rozwój). Aby poddać się zabiegowi, należy mieć ogólnie zdrowe oczy i stabilną wadę wzroku (od -10.0 do +6.0 dioptrii oraz astygmatyzm do 6.0). Nie ma górnej granicy wieku.

– Czy naświetlanie laserem jest bolesne?

Absolutnie nie. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym z podaniem kropli, dzięki czemu pacjent przez cały czas jest przytomny i ma kontakt z lekarzem. Może odczuwać lekki dyskomfort – ucisk na oku i przytrzymywanie powiek.

– Jak długo trwa zabieg?

Zazwyczaj około kilkunastu minut, z czego większość to przygotowanie pacjenta oraz sprzętu. Sam czas naświetlania oka laserem to kilkadziesiąt sekund.

Zobacz także:

– Co mówią pacjenci tuż po?

 „To już?” :-)

– A ich odczucia?

Poza silnymi emocjami zazwyczaj odczuwają lekkie pieczenie, szczypanie i łzawienie – wrażenie porównywalne z tym, jakby coś wpadło do oka. Wszystkie te objawy mijają w ciągu kilku godzin.

– Kiedy następuje poprawa wzroku?

Pacjenci odczuwają wyraźną różnicę od razu po zakończeniu operacji.

– Kiedy można wrócić do normalności: pracować przy komputerze, czytać książki, oglądać telewizję?

Do pracy można wrócić już po 1-2 dniach, jednak w ciągu pierwszych kilku dni dobrze ograniczyć pracę przy komputerze. Przez dwa tygodnie nie powinno się latać samolotem, a przez miesiąc unikać przebywania w zadymionych lub zakurzonych pomieszczeniach oraz zrezygnować z dużego wysiłku fizycznego i korzystania z basenu.

– A na jak długo musimy zapomnieć o malowaniu oczu?

Zwykle na mniej więcej dwa tygodnie, ale nie wyklucza to zwyczajowej pielęgnacji, pudrowania twarzy czy delikatnego podkreślenia naturalnego piękna.

– A jeśli nie wyobrażamy sobie wyjścia z domu bez make-upu, możemy przed zabiegiem wykonać np. makijaż permanentny, hennę rzęs lub ich przedłużenie?

 Makijaż permanentny można wykonać odpowiednio wcześniej. Nie zalecam bezpośrednio przez zabiegiem laserowym stosowania wokół oczu sztucznych barwników i innych substancji, których skład trudno byłoby zidentyfikować.

– Jaki jest koszt zabiegu?

Zależy od wielkości wady, od 1500 zł na jedno oko