Najczęściej u lekarza pojawiamy się, kiedy wyczujemy guzek lub zgrubienie na którejś z piersi. Często jednak bagatelizujemy inne, mniej oczywiste objawy. Naukowcy z Londynu zbadali pacjentki, ustalając, z jakimi symptomami najczęściej pojawiamy się w gabinecie lekarskim, a o których trzeba mówić częściej i głośniej. Najlepiej w kampaniach społecznych. 

Kobiety, które mają objawy inne niż guzek dużo częściej zwlekają z pójściem na konsultację. To zwiększa ryzyko – wcześnie wykryty rak może być całkowicie wyleczalny.

Ważne, żeby kobiety zdały sobie sprawę, że guzek piersi nie jest jedynym symptomem choroby. Trzeba sprawdzać wszystko, co wydaje nam się podejrzane.”, mówi doktorantka Uniwersytetu w Londynie i współautorka brytyjskiego raportu dotyczącego diagnozy raka , Monica Koo.

Wzięto pod uwagę 2300 kobiet, u których zdiagnozowano chorobę między 2009 a 2010 rokiem. Zbadano, z iloma objawami pacjentki pojawiły się w gabinecie lekarskim. 83 procent skarżyło się na zgrubienie na piersi, 7 procent miało odbiegające od normy zmiany w brodawkach, 6 procent ból piersi, 2 procent zmiany skórne na piersi, a 1 procent owrzodzenie brodawki. Mniej niż 1 procent przyszło do lekarza z infekcją i zmianą konturu wokół sutka.

Bardzo niewielka część skarżyła się na objawy, które nie występowały w obrębie piersi – np. ból w mięśniach lub duszności.

Naukowcy podzieli pacjentki na cztery grupy: 76 procent kobiet miało tylko jeden objaw i był nim guzek, 11 procent miało więcej niż jedną zmianę w okolicach piersi, a 5 procent przyszło z symptomami, które nie miały nic wspólnego z piersiami.

Po jakim czasie pacjentki zgłosiły się z dolegliwościami do lekarza?

Badacze wyszli do liczby 90 dni, ponieważ trzy miesiące opóźnienia w postawieniu diagnozy porównuje się z pięcioma latami w tabeli wyleczalności. Tylko 7 procent kobiet czekało aż tyle – większość z nich miało inne niż guzek objawy choroby.

Zobacz także:

To badanie dowodzi, że kobiety bagatelizują objawy i zbyt późno pojawiają się w gabinecie lekarskim. Dzieje się tak zapewne dlatego, że nie mamy dostatecznej wiedzy na temat raka piersi. Nie występuje tylko pod postacią guzka czy zgrubienia. W przypadku tak poważnej choroby, kluczowa jest szybka diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Należy prowadzić kampanie, które wypunktują objawy raka, na tyle dobrze, żebyśmy mogli wcześnie go rozpoznawać.

OBJAWY RAKA PIERSI

 • Powiększenie rozmiaru piersi bądź zmniejszenie
 • Podskórny guzek, zgrubienie w okolicach piersi
 • Zmiana koloru piersi
 • Zaczerwienienie i ból brodawek
 • Wyciek z brodawki
 • Obecność guzka w dole pachowym
 • Wciągnięcie brodawki
 • Pomarszczenie skóry wokół brodawki
 • Owrzodzenia brodawki i zmiany wokół
 • Rozszerzone żyły na piersiach
 • Ból w mięśniach
 • Duszności

Pamiętajcie, że 80% zmian ma charakter łagodny, a wcześnie wykrytego raka można zwalczyć przy szybkiej diagnozie i odpowiednim leczeniu.

ZOBACZ TEŻ:

WALCZYMY Z RAKIEM PIERSI. KAMPANIA Z RÓŻOWĄ WSTĄŻKĄ

ŚWIETNA KAMPANIA PRZECIWKO RAKOWI PIERSI