Czy mogę...

1 ...farbować włosy?

Tak, ale... Jak dotąd nikt nie udowodnił, że farba do włosów ma zły wpływ na rozwój dziecka. Bo nikt takich badań po prostu nie przeprowadził. Choć więc uznaje się je za bezpieczne, zastanów się, czy nie lepiej ograniczyć kontakt z chemikaliami. Jeśli już bardzo ci zależy na farbowaniu włosów, zrób to w profesjonalnym, dobrze wentylowanym (!) salonie. Pamiętaj, że efekt może być nieco odmienny od oczekiwanego z powodu zmian hormonalnych towarzyszących ciąży.

2 ...jeść tatara?

Nie. Lepiej unikaj smakołyków z surowego mięsa - tatara czy krwistego befsztyka. W ten sposób możesz zarazić się niewidzialnymi gołym okiem żyjątkami wywołującymi toksoplazmozę. A takie "świeże" zakażenie w ciąży może być groźne dla dzidziusia w brzuszku. Z tego samego powodu nie pij mleka prosto od krowy oraz nie czyść kuwety kota.

3 ...myć okna?

W zaawansowanej ciąży należy unikać wykonywania czynności, które wymagają podnoszenia wysoko rąk przez dłuższy czas. Podnosząc ręce naciąga się bowiem "zawartość" brzucha (czyli m.in. naczynia krwionośne) i może dojść do krwawienia albo nawet porodu. Odpada więc mycie okien czy też wieszanie firanek! Poza tym zwykle wykonuje się takie czynności stojąc na krzesełku, drabinie albo parapecie okiennym, co wiąże się z dużym ryzykiem upadku (w ciąży ośrodek ciężkości jest w innym miejscu i trudniej kobiecie utrzymać równowagę).

4 ...leczyć zęby?

Tak. A nawet powinnaś. W zepsutych zębach gromadzą się przecież bakterie, które w niesprzyjających warunkach mogą "przewędrować" do innych miejsc w organizmie. Koniecznie pamiętaj jednak, aby powiedzieć dentyście, że jesteś w ciąży i żeby do znieczulenia miejscowego nie stosował adrenaliny.

5 ...pić kawę, herbatę?

Tak, ale... w rozsądnych ilościach. A to oznacza 1-2 filiżanki słabej kawy lub herbaty dziennie. Napoje te zawierają kofeinę, która przechodzi przez łożysko do dziecka i może spowodować, np. przyspieszenie pracy jego serduszka.

6 ...jeść sery pleśniowe?

Nie. Takie sery, podobnie jak dojrzewające (np. brie), mogą być źródłem bakterii - listerii. Niestety, zakażenie nimi może okazać się dla nienarodzonego dziecka fatalne w skutkach.

7 ...prowadzić auto?

Tak. Choć przepisy drogowe pozwalają ciężarnym na jazdę bez pasów, dopóki to możliwe, zapinaj je dla bezpieczeństwa. Wystarczy, że dolny pas przeprowadzisz pod brzuchem, jak najbliżej ud, a górny nad mostkiem. I w drogę!

Zobacz także:

8 ...polecieć samolotem?

Tak. Tylko niektóre linie lotnicze wymagają zaświadczenia od lekarza, że lot nie jest zagrożeniem dla dziecka i mamy. Im krótszy lot, tym lepiej. Na dłuższą podróż proponujemy, byś założyła pończochy uciskowe. Poproś też lekarza o leki usprawniające krążenie krwi. Ważne! Lepiej zrezygnuj z lotu, jeśli jesteś w ostatnim miesiącu ciąży lub jeśli masz za sobą zapalenie żył.

9 ...korzystać z komputera?

Tak. Emitowane przez komputer promieniowanie nie jest groźne dla maleństwa w brzuchu. Ale żeby uniknąć bólu kręgosłupa i obrzęków nóg, co 1-2 godziny zrób sobie przerwę na mały spacer (nawet w miejscu).

10 ...podskakiwać?

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma powodu by unikać skakania. Ale bez przesady. Wyczynowe skoki na skakance, intensywny, skoczny aerobik - odpadają. Gdy brzuszek jest już widoczny, lepiej unikać takiej formy aktywności, choćby ze względu na zmianę położenia środka ciężkości, a tym samym możliwą utratę równowagi i ryzyko urazu.