Choleryk to osoba, która wścieka się z byle powodu i gotowa jest pokłócić się z każdym, kto, nawet niechcący wejdzie jej w drogę. Czy to prawda? Choć tego typu stereotyp nie jest do końca wyssany z palca, to jednak osobowość choleryka jest dużo bardziej złożona, a ludzie obdarzeni tym ognistym temperamentem, mają również wiele zalet.

Co to znaczy, że ktoś jest cholerykiem?

Choleryk to osoba obdarzona silnym charakterem i wybuchowym temperamentem. Szybko i z dużym zdecydowaniem reaguje na zewnętrzne bodźce, jest pełna energii, zdecydowana, z dużą łatwością podejmuje decyzje, ale też stosunkowo szybko się irytuje, a nawet wpada w gniew.

Choleryk, to też określenie na jeden z 4 typów osobowości i w tym kontekście jest to nieco bardziej złożony termin. Należy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że przeniknął on do codziennego języka i potocznie używa się go na określenie osoby impulsywnej i wybuchowej, a niekiedy nawet jako inwektywy w stosunku do człowieka niepanującego nad agresją.

Zobacz także: 

Jakie są 4 typy osobowości?

Choleryk jest jednym z 4 typów osobowości według podziału, który zgodnie z tradycją przypisuje się Hipokratesowi, a który nieco zmodyfikowany został przez innego Greka – lekarza Galena. Oprócz wspomnianego już choleryka wyróżnia się wśród nich:

  1. Melancholika (introwertyk, skupiony na swoim własnym wewnętrznym świecie, powściągliwy i zorganizowany).
  2. Flegmatyka (osoba spokojna i opanowana, lubiąca rutynę i działanie wedle schematów).
  3. Sangwinika (pełen optymizmy ekstrawertyk, osoba otwarta, towarzyska i pełna energii).

Ten pochodzący ze starożytności podział cieszy się popularnością po dziś dzień, należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że bazuje on na sporym uogólnieniu. Ponadto określenia typów osobowości, funkcjonują dziś raczej w języku potocznym i nie są oficjalnymi terminami uznawanymi przez specjalistów od ludzkiej psychiki. Współcześnie do próby zaklasyfikowania charakteru konkretnego człowieka, służy np. model pięcioczynnikowy (The Big Five) lub test na 16 typów osobowości.

Wyników takiego testu, nie należy jednak brać do siebie zbyt dosłownie. Odpowiedź, którą na ich podstawie uzyskujesz, może się również zmienić na przestrzeni życia, pod wpływem doświadczenia, jakiego z czasem nabierzesz. Co ciekawe, dość rzadko zdarzają się ludzie, którzy są w stu procentach jednym typem osobowości, o wiele częściej zaś występują mieszanki w różnych proporcjach, a to, który z posiadanych typów będzie akurat dominujący, zależy od wielu czynników środowiskowych.

Zobacz także:

Zobacz także: 

Cechy choleryka

Jak rozpoznać choleryka? Ponieważ większość z nich dość szybko rzuca się w oczy, nie powinno być to zadanie szczególnie trudne. Cholerycy to wyraziste osobowości, które zdecydowanie wyróżniają się z tłumu – czasem na plus, a czasem niestety na minus. Wymieniamy najbardziej charakterystyczne wady i zalety choleryka.

Pamiętaj też, że poniższe zestawienie jest dość ogólne i to, że ktoś identyfikuje się jako choleryk, nie oznacza od razu, że będzie reprezentował wszystkie te cechy. Jednocześnie też nie w każdej sytuacji musi zachować się zgodnie z poniższym opisem, dlatego pamiętaj, aby zawsze uwzględnić szerszy kontekst i nie oceniaj nikogo zbyt pochopnie.

Zalety choleryka

Ze względu na swoje liczne zalety cholerycy są często bardzo cenionymi pracownikami. Większość z nich z dużą łatwością osiąga też osobiste cele.

  • Choleryk jest pełen energii i pasji. Kiedy coś robi, angażuje się w to na sto procent;
  • Nie traci z oczu celu i z dużą skutecznością spełnia swoje marzenia;
  • Jest człowiekiem czynu i nie traci czasu na gadanie;
  • Potrafi podejmować trafne i pewne decyzje, nawet w obliczu stresowej sytuacji;
  • Jest asertywny, stanowczo określa swoje granice i nikomu nie pozwala ich przekroczyć;
  • Rozpiera go kreatywność i twórcza energia;
  • Jest ambitny i chętnie podejmuje wyzwania, których inni się obawiają;
  • Rzadko cierpi z powodu lęku czy stresu, wywołanego czarnowidztwem lub nadmiernym analizowaniem swoich myśli, słów czy czynów.

Wady choleryka

Cholerycy, jak wszyscy inni ludzie, mają też swoje wady, a w ich wypadku są one równie wyraziste, co cała ich osobowość. Niestety, ten typ charakteru ma tendencję do pakowania się w kłopoty.

  1. Choleryk często najpierw robi, potem myśli;
  2. Pokłada zbyt dużą wiarę w swojej własnej mocy sprawczej i czasami zmuszony jest mocno zderzyć się z rzeczywistością;
  3. Jest impulsywny, wybuchowy i szybko traci panowanie, kiedy sprawy nie idą po jego myśli;
  4. Lubi dominować i chce być traktowani jak autorytet. Poczucie, że nie ma posłuchu u innych ludzi może wywoływać w niego ogromną frustrację;
  5. Z tego samego powodu może mieć problemy z podporządkowaniem się hierarchii grupy, np. będzie bezustannie podważać zdanie swojego szefa;
  6. Szybko traci cierpliwość i nie trzeba wiele, aby wyprowadzić go z równowagi;
  7. Jest pamiętliwy i mściwy, a zdenerwowanie go, może sprawić, że urazę nosić będzie w sobie latami.

Jaka praca pasuje do choleryka?

Biorąc pod uwagę wymienione wyżej cechy charakteru, można przypuszczać, że cholerycy sprawdzą się najlepiej w zawodach z dużą ilością wyzwań, gdzie ciągle coś się dzieje. Oto kilka przykładów zawodów lub branż idealnych dla tego typu charakteru:

  • kierownik wyższego szczebla;
  • przedsiębiorca lub założyciel firmy, prowadzący własny biznes;
  • marketingowiec;
  • dziennikarz, pracownik mediów lub telewizji;
  • inwestor giełdowy;
  • trener sportowy;
  • pracownik służb mundurowych;
  • osoba z produkcji filmowej;
  • pracownik obszaru planowania i logistyki.

Zobacz także: 

Test na choleryka

Czy jestem cholerykiem – to pytanie zadaje sobie wiele osób, które mają czasami kłopot z utrzymaniem nerwów na wodzy. Jeśli chcesz przekonać się, czy faktycznie jest to twój typ charakteru, polecamy zacząć od zadania sobie poniższych pytań. Bądź ze sobą szczera i nie martw się, jeśli czasem prawdziwa odpowiedź, nie przypadnie ci do gustu.

  1. Czy w stresującej sytuacji zdarza ci się reagować złością lub agresją?
  2. Co czujesz, kiedy ktoś nie szanuje twojego autorytetu?
  3. Czy często masz problem z podporządkowaniem się lub wykonywaniem poleceń innych ludzi?
  4. Jak wygląda twój proces podejmowania decyzji?
  5. Doprowadzasz swoje sprawy do końca, niezależnie od ceny, jaką trzeba za to zapłacić?
  6. Czy masz poczucie, że musisz wszystko dokładnie przemyśleć, zanim przejdziesz do działania?
  7. Czym najczęściej kierujesz się, podejmując decyzję?
  8. Jakie rzeczy lub jakie osoby czy sytuacje najczęściej wyprowadzają cię z równowagi?
  9. Jaką rolę odgrywasz w grupie - czy jesteś bardziej typem lidera, czy unikasz przejmowania steru?
  10. Jakie są twoje mechanizmy radzenia sobie ze stresem i czy w ogóle jakieś posiadasz?
  11. Czy masz tendencję do mszczenia się lub bycia złośliwym dla osób, które zalazły ci za skórę?
  12. Czy potrafisz wyciągnąć rękę na zgodę?
  13. Czujesz dużą motywację do działania i jesteś pełna entuzjazmu, kiedy możesz z kimś konkurować?
  14. Nie umiesz usiedzieć w miejscu i rzadko kiedy bywasz w domu?
  15. Nie skupiasz się zbytnio na konsekwencjach swoich działań?

Jeśli na większość pytań odpowiedziałaś twierdząco lub masz poczucie, że twoje odpowiedzi są zbieżne z cechami opisanymi powyżej, może to oznaczać, że faktycznie masz w sobie wiele z choleryka. Pamiętaj jednak, że powyższy test stanowić powinien jedynie punkt wyjścia do rozważań na temat twojego charakteru i nie powinnaś traktować go jako psychologicznej diagnozy.

Jestem cholerykiem - co robić?

Bycie cholerykiem nie jest ani dobre, ani złe – to po prostu jeden z typów osobowości obdarzony specyficznym zestawem negatywnych i pozytywnych cech. Tego typu testy, mogą jednak pomóc nam przyjrzeć się naszym najsłabszym stronom i znaleźć obszary, nad którymi chcielibyśmy pracować w przyszłości.

  1. Pracuj nad pogłębieniem świadomości własnych emocji i zanim pozwolisz im przejąć nad sobą kontrolę, poświęć chwilę, aby po prostu je poczuć.
  2. Próbuj różnych technik relaksacyjnych jak joga, medytacja, pisanie intuicyjne, czy ćwiczenia oddechowe. Bądź otwarta na różne opcje i szukaj czegoś dla siebie.
  3. Znajdź sposób spędzania wolnego czasu, który pomoże ci rozładować stres i który będzie odpowiadał twoim potrzebom i preferencjom.
  4. Rozwijaj empatię i staraj się zawsze dostrzec punkt widzenia drugiego człowieka.
  5. Pracuj nad odpuszczeniem potrzeby kontroli. To może wydawać się bardzo trudne, warto jednak spróbować.
  6. Trenuj aktywne słuchanie.
  7. Zapoznaj się z zasadami konstruktywnej komunikacji i wdrażaj je w życie, zwłaszcza gdy będziesz chciała ustawić swoje granice lub zwrócić komuś uwagę.
  8. Staraj się, aby twoje plany były realistyczne i nie nakładaj na siebie zbyt dużej presji.
  9. Bądź elastyczna. Nie obawiaj się zmian planów, staraj się dostrzec możliwości w miejscach, gdzie wcześniej ich nie widziałaś i otwórz się na rozwiązania proponowane przez innych ludzi.
  10. Skorzystaj ze wsparcia terapeuty pracującego w nurcie poznawczo-behawioralnym, który pomoże ci przepracować powody, dla których możesz mieć problem z trzymaniem nerwów na wodzy, oraz pokaże ci, w jaki sposób możesz odzyskać panowanie nad sobą.

Leki dla choleryka nie istnieją, nie ma żadnego szybkiego sposobu, aby zmienić cechy, z których nie jesteśmy dumne i trzeba pogodzić się z tym, że jest to proces, który wymaga czasu i zaangażowania. Być może w tym momencie stoicyzm nie leży w twojej naturze, ale dzięki powyższym praktykom, będziesz mogła ćwiczyć swój charakter i nauczyć się panowania nad emocjami.

Zobacz także: 

Jak uspokoić choleryka?

Jak uspokoić partnera choleryka, członka rodziny, którego gwałtowność przekracza nasze granice, czy znajomego, który wścieka się z byle powodu? Najprostsza odpowiedź brzmi: nie musisz tego robić! Pamiętaj, że nie jesteś odpowiedzialna za to, w jaki sposób inni ludzie zarządzają swoimi uczuciami i nie masz obowiązku, przerabiać ich za nich.

Z drugiej jednak strony, jeśli zależy ci kimś lub chciałabyś, aby wasza relacja była dla ciebie zdrowa i bezpieczna, to naturalne będzie, że możesz chcieć takiej osobie pomóc się uspokoić. Oto kilka sposobów, na jakie możesz to zrobić, nie biorąc na siebie jednocześnie cudzych emocji.

  1. Upewnij się, że druga strona chce twojej pomocy. Jeśli osoba, której oferujesz swoje wsparcie, nie jest gotowa na to, aby je przyjąć, nie naciskaj i odpuść, nawet jeśli wiązać będzie się to dla ciebie z bólem lub rozczarowaniem.
  2. W obliczu stresującej sytuacji staraj się zachować spokój, aby twoje emocje dodatkowo nie podburzały choleryka.
  3. Wspólnie wykonajcie ćwiczenia relaksacyjne, np. weźcie kilka głębokich oddechów.
  4. Trenujcie otwartą i bezpieczną komunikację, w ramach której każda ze stron będzie czuła się na tyle bezpiecznie, aby móc swobodnie stawiać granice.
  5. Staraj się (o ile to możliwe) przedstawić konkretne argumenty i poprosić o uszanowanie twojego punktu widzenia.
  6. Wspólnie poszukajcie rozwiązania dla problemu, który stał się zarzewiem konfliktu.
  7. Jeśli to konieczne, dajcie sobie nawzajem czas na to, aby ochłonąć. Nie trzeba przechodzić do rozmowy bezpośrednio po sytuacji, która wywołała wasz lęk lub złość.
  8. Zachęć choleryka do regularnej aktywności fizycznej, która świetnie pomaga rozładować nadmiar zgromadzonej energii. Być może możecie znaleźć zajęcie, któremu będziecie chcieli oddawać się wspólnie.

Pamiętaj, że każdy z nas jest inny, dlatego powyższe metody powinny być dobrane do indywidualnych potrzeb i preferencji osoby, której starasz się pomóc.