Pozytywne emocje są motorem, który napędza nas do działania, daje siłę i wynagradza nam podjęte trudy. Odczuwanie ich jest nie tylko przyjemne – ma ono również głęboki sens ewolucyjny i społeczny. Wyjaśniamy, co możesz zrobić, aby zacząć widzieć świat w nieco jaśniejszych barwach.

Jakie są pozytywne emocje?

Pozytywne emocje są bardzo szerokim pojęciem, które rozumieć można jako wszystkie stany wewnętrzne, które są dla nas przyjemne i do których odczuwania dążymy. Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, że każde emocje, również te znajdujące się po drugiej stronie skali nie są ani dobre, ani złe. Każde są dla nas ważnym źródłem informacji o nas samych i o naszych potrzebach.

Z tego powodu staraj się nie myśleć o pozytywnych emocjach, jako o tych, do których musisz za wszelką cenę dążyć, starając się odczuwać tylko miłe i przyjemne rzeczy. Pozwól sobie również na przeciwwagę, dopuszczając do siebie też negatywne emocje. Zaakceptuj to, co złe, aby nauczyć się rozpoznawać i cieszyć się tym, co miłe i wzmacniające.

Pozytywne emocje - lista

Poniżej przedstawiamy kilka pozytywnych emocji, które najczęściej towarzyszą nam na co dzień. Pamiętaj jednak, że nie jest to pełne ich spektrum, które może być bardzo różne w zależności od osoby. Potraktuj poniższy spis jako punkt wyjścia do osobistych rozważań, w których pomóc mogą ci takie narzędzia, jak mapa emocji w ciele lub koło emocji.

Radość

Radość to uczucie zadowolenia, szczęścia, spokoju i satysfakcji, która wyraża się poprzez uśmiech. To uczucie, które może być spowodowane osiągnięciem czegoś ważnego, dojściem do celu, sukcesem, lub poczuciem spełnienia w relacji z drugą osobą. Towarzyszy nam zarówno podczas wielkich, ważnych wydarzeń, jak i podczas czynności dnia codziennego, gdy przeżywamy momenty, które wywołują w nas uczucie zadowolenia.

Zobacz także: 

Entuzjazm

Entuzjazm jest stanem bardzo dużej radości. Wiąże się z podekscytowaniem, przypływem energii i chęci do działania. Jest to silnie gratyfikujące uczucie, które sprawia, że coraz chętniej angażujemy się w działanie, które je wywołuje. Czując entuzjazm, widzimy świat przez różowe okulary, jesteśmy chętne, aby się nim dzielić i motywować innych. Może on być zarówno aktualnym stanem emocjonalnym, który nam towarzyszy, jak i ogólną cechą charakteru. Najczęściej wywoływany jest, gdy zajmujemy się czymś, co sprawia nam satysfakcję, lub gdy spędzamy czas z osobą, którą bardzo kochamy lub która wyjątkowo pozytywnie nas nastraja.

Zobacz także:

Miłość

Miłość to bardzo silne i złożone uczucie o wielu obliczach, które manifestuje się za pomocą emocjonalnego przywiązania. Może odnosić się zarówno do członków rodziny, przyjaciół, jak i relacji romantycznych. Żywienie jej do ludzi w naszym życiu daje poczucie celu i zachęca do rozwijania relacji oraz budowania swojej własnej, silnej siatki społecznej.

Wdzięczność

Wdzięczność pojawia się, gdy cieszymy się z powodu dobrych rzeczy, które nas spotkały, gdy doceniamy to, co ktoś dla nas zrobiły, lub co same dla siebie zrobiłyśmy. Nie tyle jest ona emocją, ile ogólną postawą, która pozwala nam skupić się na docenianiu dobroci, wsparcia, darów czy okoliczności, w jakich się znajdujemy.

Dlaczego potrzebujemy pozytywnych emocji?

Pozytywne uczucia i emocje pełnią bardzo ważną funkcję adaptacyjną i już nasi najdawniejsi przodkowie korzystali z nich, aby móc przetrwać i poprawić jakość swojego życia. Oto kilka zadań, które mają one do spełnienia w naszych życiu wewnętrznym i społecznym.

  1. Odczuwanie pozytywnych emocji zachęca nas do częstszego powtarzania czynności, które je wywołały i które nam służą.
  2. Pomaga nam budować grupy i społeczności.
  3. Zachęca nas do pomagania słabszym członkom naszej grupy.
  4. Zwiększa naszą energię i motywację do działania.
  5. Korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne, zmniejszając stres i poprawiając ogólne samopoczucie.
  6. Pozytywne emocje zwiększają również naszą elastyczność i podnoszą kreatywność.
  7. Zwiększają odporność psychiczną na potrzeby stresogennych przyszłych sytuacji.

Zobacz także: 

Co wzbudza pozytywne emocje?

Wiedząc, dlaczego warto celebrować przeżywanie pozytywnych emocji, możemy zastanowić się nad tym, jak sprawić, aby jak najczęściej nam one towarzyszyły.

  1. Codzienne praktykowanie wdzięczności pomaga nam dostrzec pozytywne strony naszego życia, wywołując uczucie spokoju, błogości i poczucie bezpieczeństwa.
  2. Hormony szczęścia mogą zostać uwolnione również dzięki aktywności fizycznej. Nie musisz przesadnie się forsować, czasem wystarczy zwykły spacer – kluczem do sukcesu jest regularność.
  3. Satysfakcję i poczucie spełnienia może dać ci również pomaganie innym. Aby móc tego doświadczyć, możesz na przykład zapisać się na wolontariat, lub zaoferować pomoc osobie w twoim sąsiedztwie, która jej potrzebuje.
  4. Rozwijaj swoje pasje. Jeśli masz jakieś hobby, które zaniedbałaś, spróbuj do nie wrócić. Jeśli nie bądź otwarta na próbowanie nowych rzeczy i spróbuj znaleźć coś dla siebie.
  5. Uwolnij swoją kreatywność i stwórz sobie przestrzeń na to, aby móc być twórczą. Może chodzić nawet o prozaiczne rzeczy jak gotowanie – ważne, abyś regularnie dawała się ponieść wodzom fantazji.
  6. Jeśli jesteś z natury pesymistką, spróbuj nieco zmienić swoją optykę. Za każdym razem, gdy przyłapiesz się na czarnych myślach, zastanów się, czy sytuacja jest faktycznie aż tak zła i czy nie da się dostrzec w niej czegoś, co nieco podniesie cię na duchu.
  7. Staraj się spędzać czas na świeżym powietrzu oraz w otoczeniu natury. Może być to trudne do zrealizowania, jeśli mieszkasz w mieście, czasem jednak wystarczy spacer po parku, lub ozdobienie swojego mieszkania roślinami doniczkowymi.
  8. Dbaj o bliskie relacje z innymi ludźmi. Staraj się budować trwałe przyjaźnie oraz podtrzymuj te, które już nawiązałaś.
  9. Zadbaj o czas, podczas którego będziesz robić rzeczy wyłącznie dla zabawy, bez myślenia o swojej produktywności, czy zasadności tych działań.
  10. Odpoczywaj, wysypiaj się i jedz zdrowo. Te ogólne zasady są nie do przecenienia, jeśli chodzi o podniesienie komfortu życia i zwiększenie pozytywnych emocji.
  11. Zachowaj równowagę między życiem osobistym a pracą.