Sangwinik to osoba, której trudno nie polubić. Wszędzie go pełno, a jego radość i optymizm są wprost zaraźliwe. Niestety ten typ temperamentu, jak każdy, ma również kilka poważnych wad. Wyjaśniamy jak sprawdzić, czy jesteś sangwinikiem i czego możesz się spodziewać, jeśli okaże się nim twój partner.

Sangwinik - cechy osobowości

Sangwinik - kto to taki i czym się charakteryzuje. Określenie to wywodzi się z teorii czterech temperamentów przedstawionej przez Hipokratesa, w ramach której podzielił on ludzkie charaktery na cztery typy, sangwinik zaś jest jednym z nich. Do jego cech charakterystycznych zalicza się dużą otwartość i wesołe usposobienie. Ekstrawersja i naturalny entuzjazm szybko zjednują mu przyjaciół. Sangwinicy są pełni energii, żywiołowi i nie są w stanie usiedzieć na miejscu. Nic dziwnego, że zwykle to właśnie oni są najpopularniejszymi osobami w grupie, które rozświetlają pokój samą swoją obecnością, podczas gdy inne typy temperamentu mogą jedynie przyglądać się im z zazdrością.

Pozytywne cechy sangwinika

Poznaj najważniejsze cechy sangwinika, które sprawiają, że potrafi szybko zjednać sobie innych ludzi. 

  1. Sangwinik to prawdziwy optymista, który zawsze widzi szklankę do połowy pełną. To nastawienie często z resztą udziela się ludziom w jego otoczeniu.
  2. Łatwo nawiązuje znajomości i zwykle nie musi zaprzątać sobie głowy przełamywaniem pierwszych lodów, bo w jego świecie, żadne lody nie istnieją.
  3. Nie ma problemu z publicznymi wystąpieniami, wręcz przeciwnie - uwielbia być w centrum uwagi, dlatego też chętnie i na forum opowiada o swoich poglądach czy uczuciach.
  4. To ekstrawertyk, który czerpie radość z kontaktu z innymi ludźmi.
  5. Kreatywność, żywy umysł i błyskotliwe poczucie humoru, to cechy za które sangwinik ceniony jest zarówno w pracy, jak i wśród swoich znajomych.
  6. Cechuje się wysokim zmotywowaniem do działania, nigdy nie brakuje mu energii i z radością podejmuje nowe wyzwania.

Zobacz także: 

Negatywne cechy sangwinika

Sangwinik posiada również cały zestaw cech, które są odbierane w sposób negatywny. Oto one: 

  1. Sangwinik, przez swoją chęć bycia w centrum uwagi może wydać się niekiedy głośny i nieznośny osobom o nieco spokojniejszym usposobieniu. Faktycznie czasem zdarza się, że dąży on do zdominowania towarzystwa.
  2. Chce być przyjacielem każdego, a to niestety może niekiedy sprawić, że będzie zachowywał się jak chorągiewka, przejmując zbyt wiele opinii i poglądów od swojego otoczenia.
  3. Ponieważ widzi świat przez różowe okulary, często może przeoczyć alarmujące sygnały, czerwone flagi i złe zamiary innych. Wynikająca z pozytywnego nastawienia ufność, może łatwo zamienić się w naiwność.
  4. Czasami zupełnie świadomie unikać będzie problemów, które mogłoby sprawić, że jego z natury dobry nastrój ulegnie pogorszeniu, to zaś skutkuje nieumiejętnością radzenia sobie z problemami i brakiem narzędzi do radzenia sobie ze stresem.
  5. Ponieważ wyraża duże zainteresowanie niemal wszystkim w równym stopniu, może mieć niekiedy spore problemy ze skupieniem się na tym, co naprawdę ważne.
  6. Często przedkłada ilość relacji nad ich jakość, dlatego, chcąc zyskać popularność, może skupić się na zawieraniu kolejnych, powierzchownych znajomości, zamiast na budowaniu i pogłębianiu relacji, które już nawiązał. Z tego powodu może zdarzyć się, że w obliczu kłopotów, zostanie z nimi sam, odkrywszy, że w istocie nie ma naprawdę bliskich przyjaciół.

Czy jestem sangwinikiem?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy jesteś sangwinikiem, proponujemy, abyś przeczytała poniższe stwierdzenia i odpowiedziała sobie na pytanie, w jakim stopniu Cię one opisują? Staraj się być ze sobą szczera, nawet jeśli odpowiedzi nie zawsze przypadną ci do gustu.

  1. Niezależnie od okoliczności, jestem gotowa do działania i zawsze rozpiera mnie energia.
  2. Lubię poznawać nowe osoby.
  3. Rozmowa przychodzi mi łatwo, nawet jeśli niezbyt dobrze znam swoje towarzystwo.
  4. Zwykle jestem w centrum uwagi, a jeśli akurat tak się nie dzieje, to staram się do tego doprowadzić.
  5. Nie przepadam za samotnymi wieczorami w domu i w miarę możliwości staram się namówić znajomych na jakieś wyjście.
  6. Łatwo poddaje się emocjom i atmosferze chwili.
  7. Choć miewam momenty smutku, przez większość czasu jestem radosna i optymistyczna.
  8. Mam wiele zainteresowań i ledwo starcza mi czasu, aby pogodzić je wszystkie ze sobą.
  9. Czasem trudno mi skoncentrować się na jednym zadaniu.
  10. Jestem otwarta na nowe doświadczenia i uwielbiam próbować różnych rzeczy.
  11. W pracy najważniejszy jest dla mnie zgrany zespół, z którym dobrze się dogaduje.
  12. Lubię mieć kontakt z ludźmi, dlatego preferuję pracę stacjonarną, która dostarczy mi mnóstwa wrażeń.
  13. Chcę żyć życiem pełnym przygód i niespodzianek. Jestem spontaniczna i nie boję się wyzwań.
  14. Gdy podróżuję do nowych miejsc zwykle, staram się zawrzeć jak najwięcej ciekawych znajomości.
  15. Łatwo adaptuje się do nowych warunków i raczej nie przeszkadzają mi nagłe zmiany planów.

Jeśli zgodziłeś się z więcej niż połowa powyższych twierdzeń, może to oznaczać, że faktycznie masz naturę sangwinika. Pamiętaj jednak, że te pytania są dość ogólne i nie powinny być traktowane jako jednoznaczny opis twojej natury. Należy zdawać sobie również sprawę z tego, że twoje odpowiedzi na nie mogą różnić się zależnie od twojego aktualnego nastroju.

Zobacz także:

Zobacz także: 

Sangwinik - zawody

Jest wiele profesji, w których sangwinik będzie mógł wykorzystać swoją niespożytą energię i wrodzoną zdolność nawiązywania kontaktów. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które mogą przypaść do gustu ludziom posiadającym ten typ charakteru.

  1. Instruktor fitnessu, tańca, lub trener osobisty, czyli każdy zawód, który łączy w sobie możliwość ruchu i intensywny kontakt z grupą ludzi.
  2. Prowadzący szkoleń, kursów lub nauczyciel - sangwinicy lubią być w centrum uwagi i móc dzielić się z ludźmi swoimi pomysłami, kreatywnością i zapałem do nauki. Możliwość przekazania innym swojej wiedzy jest dla nich bardzo atrakcyjną formą zarobkowania.
  3. Z tego samego powodu sprawdzą się świetnie jako edukatorzy w instytucjach kultury lub osoby oprowadzające wycieczki po ciekawych muzeach, zamkach czy teatrach.
  4. Marketingowiec lub PR’owiec - dzięki swojej łatwości w nawiązywaniu relacji sangwinik będzie świetny w sprzedawaniu czy promowaniu produktów i usług oraz z łatwością nawiąże bliskie relacje z klientami.
  5. Animator rozrywek, np. na weselach, na jachtach lub podczas przyjęć to praca, która zaspokaja ich potrzebę dobrej zabawy i kontaktu z innymi ludźmi.
  6. Ciekawość świata, otwartość na ludzi oraz ciągła potrzeba bycia w centrum wydarzeń sprawiają, że sangwinicy są świetnymi dziennikarzami i reporterami.
  7. Dużo satysfakcji mogą odnaleźć też w branży beauty oraz innych branżach usługowych, które wymagają od specjalistów stworzenia przyjaznej atmosfery, która zachęci klientów do ponownego skorzystania z ich usług.
  8. Producent filmowy lub teatralny to zawód, który wymaga ogromnych pokładów energii i entuzjazmu, które pomogą przezwyciężyć liczne trudności. Sangwinicy mogą wykorzystać swój optymizm i entuzjazm, a także ogrom energii do podtrzymania dobrej atmosfery i doprowadzenia produkcji do końca.

Kto pasuje do sangwinika?

Związek z sangwinikiem może być ekscytującą przygodą lub wykańczającą jazdą bez trzymanki. Ponieważ są to osoby, które wciąż rozpiera energia, najczęściej wiążą się z ludźmi o podobnych charakterach. Czasem wybierają też jednak spokojniejsze osoby, które jednak dają im przestrzeń na to, aby się wyszaleć.

  1. Sangwinik poszukuje partnera, który będzie wspierał go w jego dziwactwach, lub słomianym zapale. Nawet jeśli wiemy, że pomysł umrze za kilka dni, dobrze jest okazać nim zainteresowanie.
  2. Powinna to być osoba otwarta na ludzi i towarzyska, która będzie towarzyszyć mu przynajmniej na części imprez, w jakich zamierza wziąć udział.
  3. Ktoś, kto lubi sport i często spędza czas aktywnie, ma szansę zdobyć jego względu. Ten typ temperamentu musi ciągle być w ruchu.
  4. Choć sangwinik jest z natury pogodny, jego emocje mogą zmieniać się jak w kalejdoskopie, dlatego potrzebuje empatycznego partnera z anielską cierpliwością.
  5. To osoba kreatywna, która potrzebuje dużo twórczej swobody. Partner sangwinika powinien więc pogodzić się z tym, że ich mieszkanie wypełni własnoręcznie wykonana ceramika, ściany i meble odmalowywane będą na żywe kolory, a plamy farby prawdopodobnie nigdy nie zostaną starte z podłogi.
  6. Sangwinik jest spontaniczny i lubi przejmować inicjatywę, dlatego chętnie wiąże się z osobami, które nie mają nic przeciwko niespodziankom i zmianom planów.

Zobacz także: 

Czego nie lubi sangwinik?

Mimo swojego pogodnego usposobienia, sangwinicy bez problemu są w stanie wyliczyć rzeczy, których nie znoszą i które podcinają im skrzydła. Wymieniamy najważniejsze z nich.

  • Rutyna i monotonne życie.
  • Zbyt wąski krąg znajomych.
  • Zbyt częste spędzanie czasu w samotności.
  • Osoby o pesymistycznym usposobieniu.
  • Za duża ilość obowiązków, która nie zostawia im czasu na realizowanie swoich zainteresowań.
  • Powtarzalna, nudna praca, która ogranicza możliwość kontaktu z ludźmi.
  • Brak spontaniczności i sztywne plany, których nie można zmieniać.
  • Brak możliwości wyrażenia swojej twórczej energii i kreatywności.
  • Konflikty, nawet te, które nie dotyczą go bezpośrednio, ale generują negatywną atmosferę.
  • Struktury hierarchii, które ograniczają ich wolność, np. apodyktyczny szef.
  • Brak możliwości bycia aktywnym fizycznie, np. nadgodziny spędzone przy biurku.
  • Osoby nieśmiałe o skrytej naturze, które nie dają się wciągnąć w rozmowę.

Zobacz także: 

Co motywuje sangwinika?

Sangwinik może zostać zmotywowany na różne sposoby, a zwykle wystarczy już obietnica dobrej zabawy, aby poświęcił się danej rzeczy bez reszty. Oto kilka rzeczy, które jak mało co są w stanie zachęcić go do doprowadzenia swoich spraw do końca (a z tym faktycznie miewa niekiedy problem).

  1. Możliwość odkrycia nowych miejsc i zawarcia nowych znajomości - mogą to być zarówno podróże na drugi koniec świata, jak i kolacja w restauracji, w której jeszcze nigdy nie był.
  2. Przebywanie w licznym towarzystwie i obietnica miłego spędzenia czasu w grupie ciekawych ludzi.
  3. Jasno wytyczony cel, czy to zawodowy, czy osobisty, do którego może dążyć. Sangwinicy mogą mieć problem ze skupieniem, dlatego perspektywa sukcesu, bardzo pomaga im doprowadzać sprawy do końca.
  4. Możliwość uwolnienia swojej kreatywnej ekspresji i twórczej energii. Sangwinik lubi dawać upust wodzom fantazji i mało co motywuje go tak bardzo, jak świadomość, że będzie mógł się wykazać.
  5. Pozytywne relacje z innymi członkami zespołu lub możliwość poprawienia tych, które nie były zbyt życzliwe.
  6. Nauka nowych umiejętności lub rozwijanie swojego hobby. Ten typ temperamentu musi mieć czas na swoje zainteresowania, inaczej będzie sfrustrowany i naburmuszony.
  7. Podjęcie wysiłku fizycznego, który pomoże uwolnić endorfiny. Sangwinicy kochają być w ruchu, dlatego perspektywa kilku dodatkowych kilometrów spaceru lub możliwość udania się na zajęcia sportowe po pracy jest w ich mniemaniu nagrodą.