Introwertyk a ekstrawertyk - dzieli ich prawie wszystko, łączy praktycznie nic. Pierwszy z nich, gdyby mógł nie wychodziłby z mieszkania, co najwyżej na zakupy lub spacer z psem. Drugi traktuje własny dom jak bazę wypadową, do której wraca, tylko aby się umyć i przespać. Sprawdź, do którego z nich jest ci bliżej.

Introwertyk a ekstrawertyk

Introwertyk a ekstrawertyk często zestawiane są ze sobą jako dwie skrajności i nic dziwnego. Określenia te używane są na opisanie dwóch rodzajów ludzi, którzy różnią się temperamentem, otwartością na innych czy preferencjami dotyczącymi spędzania wolnego czasu. Aby w pełni zrozumieć dzielące je różnice, należy uświadomić sobie, że w gruncie rzeczy nie mówimy tu o sztywnym podziale na dwie grupy tylko o swego rodzaju spektrum. Na jednym jego końcu znajduje się introwertyzm, a na drugim ekstrawertyzm.

W gruncie rzeczy niewielki odsetek ludzi jest więc stuprocentowymi ekstra- lub introwertykami zaś zdecydowana większość z nas plasuje się w różnych miejscach tej skali. Co ciekawe, na to, gdzie się na niej znajdujemy, mogą wpłynąć różne czynniki, zarówno wewnętrzne, jak i środowiskowe. Dlatego np. nieśmiałe dziecko, może wyrosnąć na człowieka, który każdy weekend spędza w klubie, a głodna przygód, otoczona wianuszkiem znajomych dwudziestolatka, po kilku latach intensywnych szaleństw, będzie wolała zamknąć się w domu i spędzać czas w towarzystwie swojego kota.

Zobacz także: 

Cechy introwertyka

Introwertyk jest osobą, która oddaje swoją energię do otoczenia. Z tego powodu interakcje społeczne są dla niego często męczące, a im dłużej trwają lub im większa jest grupa ludzi, tym gorzej. Poniżej przedstawiamy listę kilku najważniejszych cech i zachowań, po których można rozpoznać introwertyka.

  • Preferuje małe grupy lub samotne aktywności.
  • Potrzebuje czasu dla siebie i ma refleksyjną naturę.
  • Podczas grupowych spotkań chętniej słucha, niż mówi.
  • Nie inicjuje rozmów z nieznajomymi, a zaczepiony, często szuka okazji, aby jak najszybciej zakończyć interakcje.
  • Unika dużych zgromadzeń i zbyt intensywnych interakcji społecznych.
  • Niechętnie pojawia się na głośnych, tłocznych wydarzeniach jak koncerty lub mecze.
  • Lubi głębokie rozmowy, najlepiej w gronie kilku najbliższych zaufanych przyjaciół.
  • Czuje się wypoczęty i zregenerowany po czasie spędzonym w samotności.
  • Potrafi skupić się na jednej rzeczy i zagłębić się w nią.
  • Preferuje pisanie lub komunikację pisemną jako formę wyrażania się.
  • W sytuacjach zawodowych unika dzwonienia i wideokonferencji.
  • Decyzje podejmuje zazwyczaj dopiero po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji.
  • Zwykle działa lepiej w spokojnych, cichych środowiskach.
  • Może sprawiać wrażenie, że w kontaktach z innymi ludźmi towarzyszy mu nieśmiałość, ale jego wycofanie wynika raczej z chęci uniknięcia interakcji w ogóle niż z bycia nią onieśmielonym.

Wymarzona praca dla introwertyka

Introwertyk będzie raczej preferował pracę zdalną lub hybrydową. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się też na samodzielnym stanowisku lub w spokojnej pracy biurowej niż w dynamicznym zespole. Oto kilka przykładów zawodów, w których introwertyk będzie czuł się jak ryba w wodzie.

  1. Introwertycy często dobrze radzą sobie z analizą danych, co sprawia, że praca analityka biznesowego, naukowca lub statystyka może być dla nich satysfakcjonująca.
  2. Praca pisarska, redakcyjna lub korektorska może być atrakcyjna dla osób, które preferują pracę samodzielną i cenią sobie spokojne środowisko.
  3. Praca informatyka lub programisty, która wymaga skupienia i logicznego myślenia może być atrakcyjna dla introwertyków.
  4. Tworzenie projektów graficznych lub stron internetowych jest zajęciem kreatywnym i wymagającym spokoju, a przez to bardzo lubianym przez osoby o spokojniejszym temperamencie.
  5. Bibliotekarstwo, praca w archiwach lub przy konserwacji zabytków pozwala na samotną pracę z ciekawymi materiałami, co może być dla introwertyków komfortowe i satysfakcjonujące.

Zobacz także: 

Zobacz także:

Cechy ekstrawertyka

Ekstrawertyk jest osobą, która czerpie energię z otoczenia. Przebywanie w grupie innych ludzi daje mu siłę i sprawia, że rozkwita. Zwykle nie ma problemów z zawieraniem nowych znajomości, a w grupie często przejmuje inicjatywę. Oto lista najważniejszych cech, które charakteryzują większość ekstrawertyków.

  • Czerpie energię z interakcji z innymi ludźmi.
  • Nie lubi spędzać czasu w domu, o ile jest taka możliwość, wychodzi do znajomych lub na imprezy.
  • Łatwo nawiązuje kontakty i swobodnie rozmawia z różnymi osobami, nawet jeśli dopiero je poznał.
  • Często stara się być w centrum uwagi i być aktywnym uczestnikiem rozmów, w skrajnych wypadkach może nawet dążyć do tego, by zdominować innych w czasie interakcji.
  • Nudzi się, gdy jest sam, a jeśli jest zmuszony do dłuższej izolacji np. z powodu choroby, może nawet popaść w depresję.
  • Jest otwarty na nowe doświadczenia i chętnie podejmuje ryzyko.
  • Z dużą łatwością adaptuje się do nowych sytuacji.
  • Lubi wyrażać swoje myśli i emocje w sposób werbalny, najczęściej mówi więc dużo i głośno.
  • Decyzje podejmuje albo zupełnie spontanicznie, albo po skonsultowaniu problemu ze wszystkimi swoimi przyjaciółmi.
  • Im bardziej dynamiczne środowisko, tym więcej energii z niego czerpie.

Wymarzona praca dla ekstrawertyka

Ekstrawertycy cenią sobie kontakt z drugim człowiekiem i możliwość pracy w grupie. Najczęściej będą preferowali stacjonarny tryb pracy, który pozwoli im spotykać się z innymi ludźmi. Dzięki swojemu entuzjazmowi są bardzo skuteczni w zawodach opierających się na relacyjności.

Zobacz także: 

  1. Ekstrawertycy często dobrze radzą sobie w kontaktach z klientami, sprzedaży produktów oraz marketingu, PR’rze i promocji.
  2. Praca przy organizacji imprez, konferencji, czy eventów daje możliwość stałego kontaktu z ludźmi i funkcjonowania w dynamicznym środowisku, które pozytywnie nakręca ekstrawertyków.
  3. Ekstrawertycy sprawdzają się w działach HR. Mogą być dobrymi rekruterami, prowadzić ciekawe szkolenia, czy też z radością organizować wydarzenia firmowe.
  4. Dziennikarstwo, zwłaszcza terenowe lub praca w mediach społecznościowych, które wymagają stałego kontaktu z różnymi ludźmi i szybkiego reagowania na zmieniające się trendy to wymarzone środowisko pracy dla ekstrawertyka.
  5. Pomaganie innym w rozwijaniu kariery może być satysfakcjonującym zajęciem dla osób lubiących kontakt z ludźmi, dlatego doradztwo zawodowe lub coaching to obszary, w których ekstrawertycy mogą rozwinąć skrzydła.

Między introwertykiem a ekstrawertykiem

Typy temperamentu można kategoryzować w ramach wielu różnych podziałów, a spektrum introwertyzmu i ekstrawertyzmu jest tylko jedną z tych propozycji. Omawiając je, należy jednak wspomnieć również o ambiwertyku, czyli osobie, która znajduje się dokładnie w połowie drogi.

Ambiwertyk jest osobą, która może czerpać energię zarówno z interakcji z innymi ludźmi, jak i z przebywania samemu, a jej preferencje są różne, zależnie od okoliczności. Cechuje się dużą elastycznością i zależnie od okoliczności może dostosować się do otoczenia. Oznacza to, że nie będzie po godzinie zabawy próbować wykręcić się z przyjęcia, ale też raczej się nie zdenerwuje, jeśli impreza zostanie odwołana.

Preferencje ambiwertyka mogą różnić się zależnie od tego, z kim planuje spędzać czas, jaki akurat ma nastrój i jak wyglądała ostatnio jego rutyna. Kluczem do sukcesu w przypadku tego typu charakteru jest umiejętność utrzymania równowagi. Ambiwertyk lubi mieć zaplanowane kilka wyjść w ciągu tygodnia, ale do pełni szczęścia potrzebuje również kilku spokojnych wieczorów z dobrym filmem lub książką.

Zobacz także: 

Ekstrawertyk a introwertyk - test

Jeśli nie jesteś pewna, czy jesteś introwertyczką, czy ekstrawertyczką, proponujemy rozważyć wykonanie poniższego testu. Podkreślić należy jednak, że w żadnym wypadku nie powinien on być traktowany jako oficjalna diagnoza psychologiczna. Odpowiadając na pytania, pamiętaj też, że twój wynik może różnić się zależnie od aktualnego nastroju.

Przeczytaj odpowiedzi na poniższe pytania. Wybierz tę, która najlepiej cię opisuje. Zapisuj je na kartce lub w telefonie.

1. Rozpoczynasz nową pracę. Jaki jest twój stosunek do nowych znajomych?

a) Próbuję jak najszybciej poznać jak najwięcej nowych osób i zaskarbić sobie ich sympatię.

b) Przedstawiam się, ale wolę najpierw poobserwować ich zachowanie i wyczuć ogólną atmosferę, zanim nawiąże z nimi głębsze relacje.

2. Jesteś na imprezie. Jak się zachowujesz?

a) Bawię się! W końcu to impreza.

b) Szukam towarzystwa jednej lub dwóch osób, które znam najlepiej, ale w głębi duszy nie mogę doczekać się, żeby wyjść.

3. Masz za sobą trudny tydzień. Co robisz, żeby się odstresować?

a) Spotykam się ze znajomymi. Pewnie pójdziemy na miasto.

b) Na cały weekend zaszywam się w domu z książką i laptopem.

4. Zostaniesz przydzielona do pracy w grupie. Jak reagujesz?

a) Im więcej osób, tym sprawniej pójdzie praca. Każdy z nas wniesie nowy punkt widzenia do tego projektu.

b) Jestem zmęczona na samą myśl o pracy grupowej, wolę robić wszystko sama.

5. Musisz podjąć ważną życiową decyzję. Co robisz?

a) Skonsultuję się ze wszystkimi moimi przyjaciółmi, mamą, siostrą, dentystą, sprzedawcą w sklepie…

b) Poświęcę wolny dzień na to, żeby w spokoju zastanowić się na nad najlepszym rozwiązaniem.

6. Jesteś na wakacjach. Jak spędzasz czas?

a) Szukam ciekawych imprez, które odbywają się akurat w okolicy i próbuje poznać miejscowych, z którymi mogłabym się bawić.

b) Trochę zwiedzam, trochę leże na plaży. Spędzam czas głównie sama lub z towarzyszem podróży.

 

Teraz policz swoje punkty. Za wszystkie odpowiedzi A przyznaj sobie jeden punkt, za odpowiedzi B dwa punkty. A oto wynik:

6 - 7 punktów - Jesteś raczej ekstrawertyczką;

8 - 10 punktów - Prawdopodobnie jesteś ambiwertyczką;

11 - 12 punktów - Jesteś raczej introwertyczką.

Zobacz także: 

Związek z introwertykiem

Jeśli rozpoznajesz cechy charakterystyczne dla introwertyków u swojego partnera, możesz zastanawiać się też, co powinnaś wiedzieć, aby wasz związek był szczęśliwy i pełen zrozumienia. O kilka rzeczy, o których dobrze jest pamiętać, tworząc bliską relację z introwertykiem.

  1. Introwertyk to domator. Prawdopodobnie uda ci się raz na jakiś czas wyciągnąć go na miasto, ale oboje będziecie spokojniejsi, jeśli na większe imprezy będziesz zabierać przyjaciółki.
  2. Introwertyk będzie skupiał się przede wszystkim na budowaniu głębokiej emocjonalnej więzi. Związek z nim może zapewnić ci ogromne poczucie bezpieczeństwa.
  3. Uczucia i emocje introwertyka są najczęściej przez niego głęboko przemyślane, nie oznacza to jednak, że będzie się nimi chętnie dzielił.
  4. Jednocześnie jednak, rozmowy na temat filozofii, życia, sztuki, czy polityki mogą być niezwykle satysfakcjonujące. Introwertyk nie będzie marnował śliny, o ile nie ma nic ciekawego do powiedzenia.
  5. Jeśli jeszcze nie mieszkacie razem, możesz spodziewać się, że introwertyk, nie będzie stroną, która pierwsza wyjdzie z taką propozycją - zbyt mocno ceni sobie samotność.
  6. Z tego samego powodu może czasem wydawać się oschły lub odległy w kontakt przez komunikatory. Nic bardziej mylnego, po prostu potrzebuje chwili na regenerację.

Związek z ekstrawertykiem

Poczucie humoru, czarująca osobowość i niespożyta energia - jeśli te cechy opisują twojego partnera, prawdopodobnie jesteś w związku z ekstrawertykiem. Z czym to się je i co powinnaś o nim wiedzieć, aby ta relacja mogła się udać? Wyjaśniamy poniżej.

  1. Codzienność ekstrawertyka to spontaniczne wyjścia, podróże i częste spotkania ze znajomymi. Jeśli nie masz siły, by za nim nadążyć, przynajmniej nie próbuj go zatrzymywać. Nie na każdą imprezę musicie iść razem.
  2. Mimo tego, że ekstrawertyk dzieli swój czas pomiędzy licznych znajomych, prawdopodobnie nigdy nie będziesz czuła się pominięta. Ukochana osoba, zawsze jest dla nich na pierwszym miejscu.
  3. Ekstrawertycy są mistrzami wielkich romantycznych gestów jak kolacje-niespodzianki lub spontaniczne, kilkudniowe wyjazdy.
  4. Niestety na co dzień również nie możesz być pewna, czego się po nich spodziewać. Jeśli w związku szukasz spokoju i rutyny, to tutaj go nie znajdziesz.
  5. Nigdy nie zabraknie wam tematów do rozmowy. Ekstrawertycy mogą mówić lub pisać z tobą przez cały dzień i zawsze znajdą coś ciekawego, o czym nie zdążyli ci jeszcze odpowiedzieć.
  6. Jeśli nie jesteś równie ekstrawertywna, co twój partner, dobrym pomysłem może być zaznaczenie swoich granic jasno i wyraźnie. Jeśli nie chcesz w każdy weekend gościć jego kolegów z pracy, musisz wyraźnie mu o tym powiedzieć.