Materialistka to kobieta pusta, wyzuta z emocji, dla której liczą się tylko buty, torebki i samochody z salonu. Jak wiele prawdy jest w tym stwierdzeniu? Choć w taki sposób materializm najczęściej przedstawia nam popkultura, w prawdziwym świecie objawia się on niekiedy o wiele subtelniej.

Materialistka - kim jest?

Kto to materialista? Najczęściej określenia tego używa się w stosunku do osób, które nadmiernie koncentrują się na wartościach takich, jak pieniądze, gromadzenie bogactwa, drogie ubrania, eleganckie mieszkanie czy wystawny styl życia. Takie osoby starają się imponować wszystkim dookoła swoim bogactwem i często mogą mieć problem z dostrzeżeniem wartości w rzeczach, za które nie można wyznaczyć ceny.

Materialistka to w związku z tym kobieta, która ponad wszystko ceni sobie wygodę, bogactwo i dostatni styl życia. Lubi bywać w miejscach, które są akurat modne i ubierać się zgodnie z najnowszymi trendami. Często żyje wręcz na pokaz - jej media społecznościowe pełne są zdjęć ze wspaniałych przyjęć, drogich podróży do egzotycznych miejsc czy wykwintnych kolacji.

Zobacz także: 

Czy bycie materialistką to coś złego?

Materialistka to określenie, którego bardzo często używa się w negatywnych kontekście na opisanie osoby, której nie interesuje nic poza jej własną korzyścią i statusem materialnym. W niektórych przypadkach faktycznie jest to prawda, należy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że nie każdy, kto ma tę cechę, jest egoistą niezdolnym do głębszych uczuć.

Sam fakt bycia materialistą nie jest czymś, co musi skazywać człowieka na porażkę w naszych oczach. Faktycznie cecha ta sprawiać będzie, że racja może być szczególnie trudna, nie oznacza jednak, że jest niemożliwa. Wielu materialistów, mimo zafiksowania na punkcie dóbr doczesnych, jest zdolnych do tworzenia przyjacielskich i romantycznych relacji. Zdarza się jednak, że niektórzy materialiści gotowi są na wszystko, aby podnieść swój status, a stworzenie z nimi związku opartego na poczuciu bezpieczeństwa zdaje się niemal niemożliwe.

Jak rozpoznać materialistkę?

Rozpoznanie materialistki może być czasem niezwykle trudne, ponieważ ze względu na liczne różnice w poglądach, celach i aspiracjach, mogą one zachowywać się bardzo różnie. Wyjaśniamy, na czym warto się skupić, aby móc z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, czy mamy do czynienia z osobą skupioną wyłącznie na swojej własnej korzyści.

Zobacz także:

 1. Dążenie do tego, aby posiadać luksusowe, markowe rzeczy oraz potrzeba, by inni ludzie zdawali sobie sprawę z faktu, że są one kosztowne.
 2. Nadmierne zainteresowanie modą, obsesyjne śledzenie wszystkich mikrotrendów połączone z silną potrzebą bycia zawsze na czasie.
 3. Wydawanie ogromnych kwot na modne ubrania, sprzęt i gadżety. Materialiści często wydają więcej, niż zarabiają, przez co szczególnie narażeni są na popadnięcie w długi.
 4. Bagatelizowanie znaczenia niematerialnych wartości, jak przyjaźń, miłość, rodzina, pasje, czy rozwój osobisty.
 5. Bezustanne porównywanie się z innymi. Materialiści często próbują dorównać osobom, które mają więcej od nich, jednocześnie wywyższając się nad tymi, którzy mają mniej.
 6. Materialiści mimo otaczających ich drogich przedmiotów wciąż nie czują satysfakcji z tego, co posiadają. W ich przypadku prawdziwe jest powiedzenie, że apetyt rośnie w miarę jedzenia.
 7. Trudności z nawiązywaniem zdrowych, głębokich relacji z ludźmi, które nie byłyby podyktowane interesem.
 8. Materialistki często mogą mieć trudność z prowadzeniem rozmowy, której przedmiotem nie są one same, zakupy, podróże, lub drogie miejsce, które ostatnio odwiedziły.
 9. Określenia takie jak “cicha elegancja”, czy “minimalizm” raczej nie są im bliskie. Większość materialistek, będzie starała się, aby wszystkie logotypy na ich ubraniach, dodatkach i sprzęcie były doskonale widoczne.

Zobacz także: 

Czy jestem materialistką? Rozwiąż nasz test

Jeśli po przeczytaniu powyższej charakterystyki zastanawiasz się, czy przypadkiem sama nie jesteś materialistką, rozwiąż nasz test, który pomoże ci odpowiedzieć sobie na to pytanie. Ważne jest jednak, abyś była ze sobą szczera, nawet jeśli odpowiedź nie zawsze ci się spodoba.

 1. Czy często łapiesz się na porównywaniu się z innymi ludźmi?
 2. Czy jesteś podatna na reklamy i łatwo zainspirować cię do kupienia czegoś nowego?
 3. Czy kupowanie nowych rzeczy jest rzeczą, która ekscytuje cię najbardziej?
 4. Kupowanie rzeczy, które są akurat modne, jest dla ciebie ważniejsze niż odkładanie pieniędzy na większe cele?
 5. Czy często zastanawiasz się nad tym, jakie wrażenie robią na innych ludziach twoje ubrania, dodatki, mieszkanie, czy styl życia?
 6. Cechuje cię duża impulsywność w zakupach, przez którą często wydajesz pieniądze na rzeczy, których później nie używasz?
 7. Czy zdarza ci się zadłużać, aby kupić coś, czego aktualnie pragniesz?
 8. Czy większość twoich myśli koncentruje się wokół przedmiotów?
 9. Czy bardzo ważny jest dla ciebie twój wizerunek w grupie znajomych i na social mediach?
 10. Czy zdarza się, że częste narzekanie na swój status materialny i ciągłe niezadowolenie, z tego, co już masz, przysłaniają ci radość z dobrych, codziennych spraw?
 11. Czy starasz się wyglądać na bogatszą, niż jesteś w rzeczywistości?
 12. Czy z dużą ochotą opowiadasz o tym, jak wysokie były ceny posiadanych przez ciebie przedmiotów?
 13. Czy nie miałabyś problemu z tym, aby związać się z kimś dla pieniędzy?
 14. Czy czujesz opór przed poświęcaniem swojego czasu na hobby, które w twojej ocenie, nie może powiększyć twoich dochodów?
 15. Czy jesteś skłonna utrzymywać kontakt z ludźmi, za którymi nie przepadasz, wyłącznie ze względu na ewentualne korzyści materialne?
 16. Czy rozmowy dotyczące niematerialnych kwestii, emocji, lub abstrakcyjnych pojęć wydają ci się mało interesujące?

Jeśli na większość z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, może to oznaczać, że faktycznie jesteś materialistką. Sam fakt, że tak jest, nie jest jeszcze niczym złym, może to być jednak sygnał dla ciebie, że powinnaś przemyśleć swoje zachowanie lub zastanowić się nad rzeczami, które naprawdę są dla ciebie ważne.

Zobacz także: 

Dlaczego jestem materialistką?

Materialistki nie biorą się znikąd. Ta cecha charakteru, tak samo, jak każda inna, ma swoją przyczynę, której czasem należy upatrywać w charakterze człowieka, a czasem, w warunkach środowiskowych, w jakich przyszło mu dorastać i funkcjonować.

 1. Presja społeczna na to, aby żyć na określonym poziomie, jest bardzo silna. Z tego powodu niektórzy mogą popadać w zły nastrój, jeśli w swojej ocenie odstają od stylu i poziomu życia, którzy widują np. w mediach społecznościowych.
 2. Reklamy, które często nie tyle nawet promują określone produkty, ile kreują potrzeby, jakich wcześniej, nie mieliśmy, są jednym z głównych powodów konsumpcjonizmu i nadmiernej koncentracji na dobrach materialnych.
 3. Bycie zagubionym w życiu i brak możliwości czerpania satysfakcji ze związków, pracy lub zainteresowań, sprawią, że ludzie chętniej sięgają po prostą przyjemność, jaką dają zakupy.
 4. Chęć dokonania awansu społecznego i dorobienie się majątku, którego brakowało nam, kiedy dorastaliśmy. Lęk przed biedą, zwłaszcza jeśli doświadczyliśmy jej w dzieciństwie, może sprawić, że jako dorośli ludzie będziemy koncentrować się przede wszystkim na zapewnieniu siebie samych i wszystkich dookoła o tym, jak świetnie się nam powodzi.
 5. Potrzeba imponowania innym ludziom posiadanymi przez nas dobrami może często wynikać z kompleksów i głębokiego przekonania, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy i ciekawi, póki nie udowodnimy tego za pomocą swoich osiągnięć.
 6. Czasem ludzie, którzy wychowani zostali przez materialistów, nie mają świadomości tego, jak ważne mogą być wartości duchowe. Z tego powodu powtarzają schemat wyniesiony z domu, bez świadomości, że rezygnują z czegoś, co mogłoby okazać się dla nich wspierające i budujące.

Zobacz także: 

Pozbądź się materializmu

Zwalczanie materializmu może być prawdziwym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli jest on głęboko zakorzenioną w tobie cechą charakteru. Na szczęście są sposoby, które mogą ci w tym pomóc. Przeczytaj je, starając się zachować otwartą głowę i zastanów się, czy któryś z nich szczególnie do ciebie przemawia.

 1. Zastanów się, dlaczego właściwe dobra materialne są dla ciebie aż tak ważne? Czy czujesz, że musisz coś komuś udowodnić, a może obawiasz się, że zostaniesz wykluczona z grupy? Spisz wszystkie swoje przemyślenie i pozwól sobie uwolnić się od tych obawach.
 2. Staraj się ograniczyć swoją ekspozycję na reklamy, które sprawiają, że wciąż pragniesz kupować nowe rzeczy. Ogranicz korzystanie z social mediów i wyłącz telewizor. Odobserwuj osoby, które zajmują się głównie promowaniem kolejnych przedmiotów.
 3. Praktykuj wdzięczność. Staraj się codziennie wypisać 5 niematerialnych rzeczy, za które jesteś wdzięczna. Jeśli będziesz regularnie powtarzać to ćwiczenie, nauczysz się dostrzegać większą wartość w rzeczach, które nie mają ceny.
 4. Spróbuj skupić się na tym, co czujesz, a nie na tym, co posiadasz. Zainwestuj swój czas w rozwijanie relacji z rodziną i przyjaciółmi. Może uda ci się nawiązać nowe relacje, które okażą się o wiele bardziej satysfakcjonujące niż jakiekolwiek zakupy.
 5. Rozwijaj swoją wiedzę na temat minimalizmu, wpływu konsumpcjonizmu na środowisko lub odpowiedzialności finansowej - być może pogłębienie wiedzy na któryś z tych tematów będzie dla ciebie dodatkową motywacją, żeby powstrzymać się od zakupów.
 6. Zastanów się, co jest w stanie sprawić, że chętnie ograniczysz wydatki. Pomocna może być zmiana chęci posiadania na zbieranie doświadczeń. Oznacza to, że np. jeśli czujesz potrzebę spełnienia zakupowej zachcianki, wybierz się do galerii handlowej, ale zamiast do sklepu, idź do kina.
 7. Pamiętaj, że materializm dotyczy nie tylko zakupów. Osoby, które się nim odznaczają, często ogólnie są bardzo rozrzutne. Aby z tym walczyć, wyznacz sobie finansowy cel i staraj się do niego dążyć. Może być to np. spłata długów konsumenckich lub odłożenie określonej kwoty. To pozwoli ci przenieść swoją uwagę na inny cel.
 8. Najważniejsze jest jednak ustanowienie sobie nowych priorytetów, które nie będą miały nic wspólnego z dobrami materialnymi. Może to być np. uzdrowienie swoich relacji z bliskimi, znalezienie wymarzonego partnera lub praca nad negatywnymi przekonaniami, które sprawiają ci ból.