Chłopczyca wspina się na drzewa, jeździ na deskorolce i drapie kolana. Kiedy dorośnie, wybierze typowo męski zawód - od dziecka była pewna siebie, głośna i stanowcza. Ile prawdy jest w tym stereotypie? Wyjaśniamy, kim jest typowa chłopczyca, po czym można ją rozpoznać i jakie charakterystyczne elementy jej stylu mogą zainspirować nawet najbardziej zagorzałą kokietkę.

Kim jest chłopczyca?

Chłopczyca to termin, którego używa się na określenie dziewczynki lub nastolatki, a czasami również dorosłej kobiety, która swoim wyglądem, zachowaniem czy sposobem bycia bardziej przypomina chłopaka lub mężczyznę. Słowo to nie jest ani jednoznacznie afirmatywne, ani obraźliwe, a jego wydźwięk zależy od kontekstu.

Zobacz także: 

Niekiedy rodzice, którzy widzą, że ich córka wygląda lub zachowuje się jak chłopiec, mogą być zaniepokojeni, dlatego warto podkreślić, że nie powinno stanowić to podstaw do obaw. Każda chłopczyca ma swój własny powód, dla którego zdecydowała się akurat na taki styl, a poszukiwanie różnych form autoekspresji wykraczających poza stereotypy własnej płci nie jest niepokojącym objawem.

Chłopczyca jest też słowem często utożsamianym z feminizmem lub środowiskiem LGBT. Panuje powszechne wyobrażenie, że męska kobieta, to fighterka, która radykalnymi metodami walczy o równouprawnienie i w tym celu rezygnuje z własnej kobiecości. Choć wyobrażenie to może być prawdziwe w niektórych wypadkach, nie powinno być automatycznie łączone z każdą chłopczycą.

Cechy chłopczycy

Chłopczyca zwykle wyróżnia się na tle swoich koleżanek, dlatego nie jest trudno ją rozpoznać.

 1. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech każdej chłopczycy jest jej wygląd. Preferuje ona raczej męski styl, o którym więcej dowiesz się w kolejnym akapicie.
 2. Kolejną istotną cechą są jej pasje i hobby. Chłopczyce często przejawiają największe zainteresowanie sportem, mechaniką, samochodami, grami komputerowymi itp. - czyli wszystkimi rozrywkami, które stereotypowo kojarzą się raczej z chłopcami.
 3. Dziewczynki są często wychowane na spokojniejsze, delikatniejsze i bardziej uległe osoby, ale chłopczyce zwykle starają się wyłamać. Ich niesforne zachowanie, duży indywidualizm, a często również niewyparzony język sprawiają, że swoim zachowaniem i sposobem bycia bardziej przypominają chłopców.
 4. Czasem może chodzić również o wiele subtelniejsze rzeczy, które trudniej jest wyłapać, np. sposób mówienia lub poruszania się.
 5. Dziewczyny, które nie wyrastają z bycia chłopczycą a inspiracja męskim stylem i męskimi normami zachowań zostaje z nimi również w dorosłym życiu, często wybierają zawody, które zwykle wykonują mężczyźni.
 6. Chłopczyce mogą przejawić również stereotypowo męskie cechy na poziomie rozwoju emocjonalnego. Mogą np. unikać rozmów o uczuciach, hamować momenty wzruszenia, czy odmawiać sobie prawa do płaczu lub słabości.
 7. Z tego samego powodu chłopczyce często są bardziej zdecydowane, mają większą tolerancję na ryzyko, potrafią skutecznie bronić swoich racji i wyróżniają się dużą odpornością na stres.

Zobacz także: 

Zobacz także:

Jak wygląda chłopczyca?

Chłopczycę łatwo jest rozpoznać po charakterystycznym stylu. Większość z nich inspiruje się męską modą, stawia na wygodę i praktyczność ubioru, zupełnie ignorując kwestie estetyki. Inne wręcz przeciwnie - z dużą starannością dobierają ubrania i dodatki, ale w taki sposób, aby efekt przywodził na myśl typowo męski styl.

Fryzura na chłopczycę

Długie włosy są zwykle utożsamiane z kobiecością - ten kulturowy wzorzec jest dalej bardzo popularny, choć w dzisiejszym świecie normą jest, że panie obcinają, a panowie zapuszczają włosy. Mimo to fryzura pozostaje jednym z najważniejszych elementów rozróżniających męskość i kobiecość. Nic więc dziwnego, że również w stylu chłopczycy odgrywa ona kluczową rolę.

Chłopczyca ma zwykle krótko obcięte włosy. Czasem może być to któraś z licznych odmian boba, czasem są to zaś typowo męskie fryzury z krótszymi, lub wystrzyżonymi bokami. Zdarza się oczywiście, że chłopczyce zapuszczają długie włosy, ale w takim wypadku zwykle pozwalają im żyć swoim życiem. Ograniczają się jedynie do podstawowej pielęgnacji i zwykle zupełnie rezygnują ze stylizacji, farbowania, kręcenia lub prostowania. Również fryzury pozostają bardzo proste - klasyczny kucyk, warkocz lub klamra. Większość kobiet ceniących sobie męski styl będzie myślała przede wszystkim o tym, aby upięcie było wygodne, a jego wykonanie szybkie i proste.

Zobacz także: 

Styl chłopczycy

Poniżej wymieniamy charakterystyczne cechy wyglądu chłopczycy. Być może poniższa lista stanie się dla ciebie źródłem inspiracji, dzięki któremu dostrzeżesz coś nowego i ciekawego męskiej modzie.

 1. Pierwszym elementem, który kojarzy się z typowo męskim stylem, są oczywiście spodnie. Chłopczyca zdecydowanie unika spódnic i sukienek - to właśnie spodnie są dla niej synonimem komfortu i wygody. Zrezygnuje też raczej z typowo kobiecych krojów, które zbyt mocno przylegają do ciała, a postawi na coś luźniejszego z dużą ilością pojemnych kieszeni.
 2. Jeśli chodzi o górę, to chłopczyca wybierze najczęściej T-shirt, koszulę o męskim kroju, bluzę, lub oversizową kurtkę. Również w tym wypadku unikać będzie obcisłych bluzek lub krojów, które odsłaniałyby za dużo ciała.
 3. Niezwykle ważny jest krój ubrań. W stylu chłopczycy często pozwala się na to, aby sylwetka zginęła pod obszernymi, luźnymi ubraniami. Duże góry łączone są z dużymi dołami. Ubrania często nawet nie tyle stylizowane są na prosty męski krój, ile wręcz pochodzą z męskiego działu.
 4. Nie ma określonej palety kolorystycznej, której trzymałaby się typowa chłopczyca, są za to pewne barwy, których będzie ona raczej unikać. Zaliczają się do nich głównie pastele, przede wszystkim róż, który jednoznacznie kojarzy się z typowo dziewczęcym stylem.
 5. Buty również odgrywają ważną rolę. Chłopczyca jak ognia unikać będzie wysokich obcasów. Zamiast nich wybierze trampki lub sneakersy. Te z nich, które lubią nadać swojej stylizacji bardziej gotycki lub rockowy charakter, chętnie sięgają też po glany lub ciężkie buty za kostkę.
 6. Dodatki nie są wcale wykluczone, ale ich przekrój jest zupełnie inny. Obecnie, gdy wielu mężczyzn nosi biżuterie, w sklepach znaleźć można wiele kolczyków, pierścionków, naszyjników i bransoletek w męskim stylu - nieco cięższych, o prostych formach, wyglądających na kłute ze srebra, pozbawionych kolorowych elementów, kryształów i cyrkonii. Właśnie po taką biżuterię chętnie sięgają chłopczyce.
 7. Ubrania na specjalną okazję obowiązują te same zasady. Zamiast sukienki i wysokich obcasów, wybierze garnitur i eleganckie półbuty na płaskim obcasie. Nawet jeśli chłopczyca zdecyduje się włożyć sukienkę lub spódnice, zwykle postawi na coś o prostym kroju i w neutralnym kolorze. Dla rozłożystych spódnic i bufiastych rękawów nie znajdzie się miejsce w jej szafie.
 8. Jeśli chodzi o makijaż, to większość chłopczyc raczej rezygnuje z niego na co dzień. Jeśli jednak zdecydują się o wykonać, zwykle sprowadza się on do lekkiego kremu koloryzującego o niewielkim kryciu i pociągnięciem rzęs maskarą. Czasem dochodzi do tego delikatne podkreślenie brwi i nawilżająca pomadka.