Samiec alfa - cechy tego typu mężczyzny obrosły legendą. Jedni oddaliby wszystko, aby nim być, inni, słysząc to określenie, jedynie uśmiechają się pod wąsem. Kim jest i czym charakteryzuje się facet, którego nazwać można “alfą” i czy faktycznie jest tak dobrym materiałem na partnera, jak mogłoby się to wydawać?

Kim jest samiec alfa?

Samiec alfa w języku potocznym oznacza mężczyznę, który jest naturalnym liderem. Inni faceci podziwiają go, a kobiety pragną go zdobyć. Emanuje pewnością siebie i zdecydowaniem. Często ma świetną pracę, która przynosi mu spory dochód, realizuje się na polu zawodowym, uprawia sport i roztacza wokół siebie energię, której trudno się oprzeć. Ludzie widzą w nim uosobienie siły - zarówno fizycznej, jak i mentalnej. To urodzony przywódca, u którego boku inni mogą czuć się bezpiecznie.

Zobacz także: 

Samo określenie “samiec alfa” pochodzi zaś z biologii i używane jest na określenie najsilniejszego osobnika płci męskiej, który zwykle przewodzi stadu. Zwrot ten przeniknął do języka razem z innymi popularnymi określeniami odnoszącymi do hierarchii stada, takimi jak “samiec beta” czy “samiec sigma”, które w analogiczny sposób używane są na określenie roli, jaką dany mężczyzna pełni w swojej grupie.

Bycie samcem alfa jest dla niektórych nadrzędnym celem, do którego mogą dążyć całymi latami. Są też tacy, którzy otwarcie krytykują tę koncepcję, podkreślając, że jest szkodliwa, spłaszcza relacje między ludźmi i utrwala w społeczeństwie toksyczny wzorzec męskości. Aby w pełni zrozumieć, skąd to całe zamieszanie, należy skupić się na dwóch aspektach: kim jest w potocznym rozumieniu wzorcowy alfa oraz co sprawia, że określenie to tak często używane jest ironicznie.

Cechy samca alfy

Wymieniamy najważniejsze cechy, jakie charakteryzują samców alfa. Pamiętaj jednak, że nie muszą one pokrywać się całkowicie z rzeczywistością - jest to raczej zbiór najpowszechniejszych stereotypów, które składają się na wizerunek typowego alfy.

  1. Pewność siebie jest pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, kiedy masz do czynienia z typowym alfą. Powinna być ona nie wymuszona, niewynikająca z faktu posiadania drogiego samochodu, czy z uwielbienia kobiet. Zdrowa, niezachwiana pewność siebie pochodzi z głębokiego przekonania o własnych kompetencjach.
  2. Z tego samego powodu, prawdziwy alfa odpuszcza sobie pokazy siły. Nie przechwala się, nie musi uciekać się do sztuczek, krzyków czy rozkazów, aby zapewnić sobie posłuch u innych. Pozostali w naturalny sposób pragną, aby to właśnie on nimi pokierował.
  3. W sytuacjach kryzysowych lub gdy potrzeby jest lider, alfa niemal automatycznie pojawia się u steru. Zwykle nie ma powodów, aby walczył o swoją pozycję, ponieważ pozostali naturalnie uznają jego dominację.
  4. Alfa jest mistrzem asertywności. Nigdy nie zgodzi się na nic, co mogłoby wpłynąć negatywnie na jego pozycję lub zagrozić jego interesom. Jeśli jest przy okazji mądrym liderem, równie skutecznie strzec będzie interesów grupy, za którą czuje się odpowiedzialny, np. swoich podwładnych w pracy lub własnej rodziny.
  5. Nie boi się wyzwań i ma dużą tolerancję na ryzyko. W obliczu kłopotów potrafi zachować zimną krew i znaleźć wyjście, które okaże się najkorzystniejsze dla niego samego i jego “stada”.
  6. W działaniach samca alfy nie ma miejsca na impulsywność, porywczość czy utratę kontroli. W pełni panuje on nad swoimi emocjami, a jeśli zdarza mu się okazać gniew, lub stanie się agresywny, zwykle jest to jego świadomą decyzją.
  7. Rasowego alfę może rozpoznać przede wszystkim po tym, jak charyzmatyczną jest osobą. Przyciąga innych ludzi do siebie, a oni z własnej woli decydują się uznać go za swojego zwierzchnika. Ta cecha zwykle działa na jego korzyść w życiu zawodowym oraz może przysporzyć mu ogromnej popularności wśród znajomych.

Jak zachowuje się samiec alfa?

Samiec alfa to termin, który stał się w ostatnich latach bardzo modny. Wielu mężczyzn, którym brak odpowiednich kompetencji, aspiruje do tego miana, wykoślawiając jego pierwotne znaczenie. Jak odróżnić prawdziwego samca alfę, czyli naturalnego lidera, od człowieka, który próbuje jedynie podporządkować sobie innych ludzi? Oto kilka rzeczy, na które powinnaś zwrócić uwagę.

Zobacz także:

  1. Jeśli facet sam o sobie mówi, że jest alfą, to prawdopodobnie nim nie jest. Prawdziwy przywódca, nie musi anonsować swojej dominacji, aby przekonać do niej innych i samego siebie. Ludzie w jego otoczeniu po prostu czują, że chcą za nim podążać.
  2. To samo dotyczy krzyków, awantur, gróźb, szantażu lub wymuszania poddaństwa przemocą fizyczną. Jeśli afla nie potrafi ze spokojem i opanowaniem przewodzić swojemu “stadu”, to najprawdopodobniej nie zasługuje na to miano.
  3. Dobry przywódca często traktuje interes grupy jako swój osobisty interes i martwi się o dobro całego zespołu i każdego z jego członków z osobna, a szacunek do drugiego człowieka jest dla niego nadrzędną wartością. Uważaj na tych, którzy aspirują do roli alfy jedynie po to, aby wykorzystać tę sytuację na swoją korzyść.
  4. Deklaracje i słowa, które nie idą w parze z zachowaniem, gestami i mową ciała, mogą świadczyć o tym, że ktoś nie czuje się naturalnie w swojej pozycji. Same zapewnienia o pewności siebie i gotowości do podjęcia działania nie wystarczą, jeśli cała postać emanuje zagubieniem i strachem.
  5. Samiec alfa nie boi się pobrudzić sobie rąk i nigdy nie odmawia pracy na rzecz wspólnoty, którą się opiekuje. Człowiek, który bezpodstawnie aspiruje do tego miana, może oczekiwać, że skoro jest na najwyższej pozycji, to inni będą mu usługiwać i załatwiać za niego wszystkie problemy.

Krytyka samców alfa

Samiec alfa, jako koncepcja behawioralna, ma tyle samo fanów, co przeciwników. Określenie to krytykuje się przede wszystkim za podtrzymywanie toksycznych wzorców męskości, które oddzielają mężczyzn od delikatniejszej strony ich natury. Jeśli ktoś chce być samcem alfa, nie może pozwolić sobie na okazywanie słabości, a w skrajnych wypadkach nawet na ekspresję uczuć takich jak miłość, czy radość. Kultywowanie wzorca zachowań, który opiera się na niezachwianej sile i odbiera mężczyznom możliwość posiadania słabości i popełniania błędów prowadzi do nierównowagi emocjonalnej i może skutkować licznymi problemami psychicznymi.

Zobacz także: 

Warto dodać też, że określenie “samiec alfa” zakłada pewną naturalność w predyspozycji do przewodzenia stadu. Kłóci się to zaś z popularnymi kursami, które mają nauczyć niepewnych siebie mężczyzn, poszukujących swojej drogi, jak zbudować swoją pozycję społeczną. Tego typu kursy sprowadzane są zwykle do nauki podrywu, a moralność proponowanych na nich metod, łatwo jest zakwestionować. Promują one przedmiotowe traktowanie kobiet oraz utożsamiają męskość i bycie alfą z dużą ilością partnerek seksualnych. Nazwanie samcem alfa przez osobę przeciwną ideom promowanych na takich spotkaniach może być ironiczne lub wręcz obraźliwe.

Jakie kobiety lubi samiec alfa?

Pamiętaj, że każdy samiec alfa jest przede wszystkim zwykłym człowiekiem, który jak każdy inny może mieć swoje osobiste preferencje. Wyróżnienie jednego typu kobiety, który z całą pewnością zawróci mu w głowie, może być bardzo trudne, ale przyjęło się uważać, że kobieta alfy przejawia kilka szczególnych cech, które ten typ mężczyzny uznaje za wyjątkowo atrakcyjne.

  1. Stanowi wyzwanie i nie daje się zdobyć zbyt łatwo.
  2. Emanuje pewnością siebie, jest stanowcza i asertywna. Zna swoją wartością i wymaga od innych respektowania jej granic.
  3. Uciekając się do kolejnej analogii ze świata zwierząt, kobieta alfa nie będzie tylko kolejnym członkiem stada, lecz partnerką, która przewodzi u boku swojego alfy.
  4. Ambicja i ciekawość świata, które idą w parze z inteligencją i oczytaniem to z pewnością jedne z najatrakcyjniejszych cech.
  5. Równie pociągające może być głębokie opanowanie i spokój wynikający z dojrzałości emocjonalnej, najlepiej podszyty nutką tajemniczości.

Zdobądź samca alfa

Pracuj nad samoakceptacją i pewnością siebie. Nie chodzi o to, że musisz wyglądać jak gwiazda filmowa i wyeliminować wszystkie swoje słabości. Wystarczy, że poznasz samą siebie, zaakceptujesz i pokochasz taką, jaka jesteś. Zmiana w twojej energii będzie wyczuwalna dla osób z twojego otoczenia.

  1. Poznaj siebie, swoją wartość, swoje emocje, swoje granice. Szanuj to, kim jesteś i wymagaj od innych szacunku. Aby rozwijać swoją samoświadomość, możesz, np. prowadzić dziennik, lub skorzystać z usług coacha czy psychoterapeuty, zależnie od twoich potrzeb.
  2. Znajdź czas na rozwój osobisty. Zacznij od zastanowienia się, co przez to rozumiesz. Czytanie książek, zgłębianie wiedzy w dziedzinie, która cię interesuje, osiągnięcie zawodowego sukcesu, ukończenie terapii, a może po prostu rozwijanie swojego hobby?
  3. Dbaj o to, co wewnątrz i o to, co na zewnątrz. Nie czuj presji na dopasowanie się do kanonu urody, który jest nieosiągalny dla wielu kobiet. Zamiast tego skup się na pielęgnowaniu swojego ciała i podkreślania tych aspektów, które lubisz w sobie najbardziej.
  4. Nie podążaj ślepo za trendami. Oczywiście nie ma nic złego w czerpaniu inspiracji z aktualnej mody, ale nie pozwól, by presja posiadania odebrała ci zdolność do osądu. Własny, unikatowy styl i indywidualizm z pewnością są bardziej atrakcyjne niż pogoń za nowinkami.
  5. Wszystkie powyższe punkty można by podsumować jednym stwierdzeniem: bądź sobą! Udawanie kogoś, kim nie jesteś, aby przyciągnąć do siebie wymarzonego mężczyznę, nigdy nie skończy się dobrze. Pozostań wierna sobie, a idealny partner prędzej czy później pojawi się na twojej drodze.

Zobacz także: 

Samiec alfa w kulturze

Samiec alfa jest nie tylko określeniem na charakterystyczny typ mężczyzny, to też bardzo nośny temat, który inspiruje pisarzy, czy twórców kina. W ich dziełach życie i świat wewnętrzny samców alfa ukazany zostaje w bardzo różny sposób. Niekiedy są oni podziwiani, innym razem stają w ogniu krytyki. Polecamy kilka dzieł, z którymi możesz się zapoznać, jeśli interesuje cię temat męskości.

  1. “Samiec alfa” - polska czarna komedia z 2022 roku w reżyserii Katarzyny Priwieziencew i Igora Priwieziencew. Film opowiada o problemach Bartka, który poszukuje wsparcia u psychoterapeuty. Niestety człowiek, który podawał się za specjalistę, okazuję się zwykłym oszustem.
  2. “Samiec alfa musi odejść. Dlaczego patriarchat szkodzi wszystkim” - książka autorstwa Liz Plank, w której zadaje zaczepne pytanie - co feminizm może zrobić dla mężczyzn? Reportaż obnaża mechanizmy społeczne, które utrwalają wzorzec toksycznej męskości w naszej kulturze.
  3. “Samce alfa” (oryginalny tytuł “Machos alfa”) - hiszpański serial komediowy stworzony przez Alberto Caballero i Laurę Caballero. 40-letni rozwiedziony Santi samotnie wychowuje córkę i próbuje zapanować nad swoim życiem.
  4. “Pokolenie ikea” - polski film z 2023 roku w reżyserii Dawida Grala na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa Piotra C. Główny bohater ma wszystko - status społeczny, świetną pracę i niemal każdą kobietę, jakiej zapragnie. Jego postać, budzić może zarówno podziw, jak i współczucie, czy irytację. W rękach widza leży znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy Czarny jest tak naprawdę szczęśliwy.
  5. “Podziemny krąg” (oryginalny tytuł “Fight club”) - książka autorstwa Chucka Palahniuka, na podstawie której powstał film o tym samym tytule z kultową rolą Brada Pitta. Opowiada o współczesnym świecie, który nie pozostawia mężczyznom miejsca na realizację własnych ambicji. Co stanie się, kiedy dadzą oni upust agresji trzymanej do tej pory w ryzach, jakie narzuciło na nich społeczeństwo?