Piosenki relaksacyjne pomogą ci nie tylko uspokoić myśli czy wyciszyć umysł – muzyka sprawi, że twoje ciało się odpręży i odnajdziesz potrzebny spokój. Aby znaleźć dźwięki, które najlepiej odpowiedzą na twoje potrzeby, warto zapoznać się z kilkoma różnymi rodzajami i gatunkami relaksacyjnej muzyki.

Piosenka relaksacyjna może składać się z instrumentalnych dźwięków, ale również odgłosów natury – to właśnie przyrodę najczęściej łączy się z relaksem i odprężeniem. Regularne słuchanie relaksacyjnej muzyki pomoże ci zapanować nad myślami, wyciszyć się i odpocząć. Świetnie sprawdzi się słuchana przed snem, ale nie tylko.

Niektórzy relaksacyjnej muzyki używają podczas medytacji, inni wolą rozpocząć z nią dzień w pracy. Zwłaszcza, że spokojny i odprężony organizm będzie miał więcej energii do działania – relaks pomoże wyeliminować napięcie, problemy z koncentracją i uważnością. Korzyści ze słuchania piosenek relaksacyjnych jest naprawdę mnóstwo – kluczem do sukcesu staje się odnalezienie muzyki relaksacyjnej, która najlepiej działa na twoje ciało i umysł.

Piosenki relaksacyjne – jak działają?

W jaki sposób piosenki relaksacyjnej działają? Co sprawia, że z każdym kolejnym dźwiękiem mięśnie stają się coraz mniej napięte? Nie jest tajemnicą, że muzyka potrafi wpływać na emocje czy wywoływać konkretne uczucia. Energiczne brzmienie świetnie sprawdzi się do ćwiczeń i napełni cię energią – natomiast spokojne dźwięki pomogą odnaleźć wewnętrzny spokój i uspokoić stargane myśli.

Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że słuchanie relaksacyjnych piosenek wywołuje konkretne reakcje organizmu:

 • tętno spowalnia,
 • ciśnienie krwi się obniża,
 • kortyzol (hormon stresu) zostaje zredukowany,
 • oddech staje się spokojniejszy i wolniejszy,
 • częstotliwość bicia serca dostosowuje się do rytmu muzyki.

Badania udowadniają, że w podobny sposób, co piosenki relaksacyjne, zadziałać może twoja ulubiona muzyka. Utwory, które dobrze znasz i kojarzą ci się z przyjemnymi wspomnieniami, mogą stać się najlepszą comfort music.

Muzykoterapia – piosenki relaksacyjne

Ze względu na to, jak dobrze piosenki relaksacyjne oddziałują na samopoczucie, wykorzystuje się je podczas muzykoterapii. Muzykoterapia zakłada, że za pomocą muzyki możliwe jest przywrócenie zdrowia i poprawa stanu organizmu.

Zobacz także:

Początki muzykoterapii sięgają do dawnych wierzeń – śpiew czy grę na instrumentach wykorzystywano, aby wzmocnić działanie rytuałów uzdrawiających. Współcześnie muzykoterapia opiera się także na założeniach psychologii i psychoterapii.

Co istotne, w muzykoterapii dużą rolę odgrywa tworzenie muzyki – śpiewanie i granie na instrumentach. Jednak, nie bez znaczenie pozostaje słuchanie utworów, które mogą wpłynąć na organizm w sposób odprężający. Piosenki relaksujące nie tylko pomogą się uspokoić, ale i (choć na krótką chwilę) spowolnić życiowe tempo, dotrzeć na oczyszczających przeżyć, dopuścić tłumione emocje.

Piosenki relaksacyjne dla dzieci

Piosenki relaksacyjne dla dzieci posiadają jeszcze więcej korzystnych właściwości. Nie tylko odprężają, ale również:

 • pomagają się uspokoić,
 • działają wyciszającą,
 • wzmacniają koncentrację,
 • poprawiają pamięć,
 • pomagają zapanować nad własnymi emocjami.

Właśnie dlatego używa się muzyki relaksacyjnej, aby uspokoić dzieci. Okazuje się, że to jedna z efektywniejszych technik stosowana nie tylko w sytuacjach stresowych, podczas których dzieci mają trudności z opanowaniem emocji, ale również i przed snem.

Piosenki relaksacyjne dla dzieci do snu najczęściej zawierają elementy muzyki klasycznej, dźwięki natury czy też… biały szum. Białym szumem nazywa się dźwięki o częstotliwości, która świetnie maskuje hałasy, co sprawia, że zasypianie jest dużo prostsze. Tym samym to nie bajki dla dzieci na dobranoc, a właśnie wyciszające dźwięki mogą okazać się remedium na problemy z usypianiem niespokojnych pociech.

Zobacz także: 

Piosenki relaksacyjne dla dorosłych

Relaksacyjne piosenki dla dorosłych znacznie się między sobą różnią. Trudno wskazać na uniwersalne utwory, które każdego bez wyjątku odprężą i zrelaksują. Są jednak takie rodzaje czy gatunki muzyki, których charakter, rytm i brzmienie działają wyciszająco na większość słuchaczy,

Muzyka klasyczna

Chociaż obecnie muzyka klasyczna nie cieszy się dużą popularnością, trudno nie docenić jej piękna, a także tego, w jak wyjątkowy sposób oddziałuje na twoje ciało i umysł. Od jakich utworów zacząć?

 • Sonata księżycowa – Ludwig van Beethovena
 • Nokturn op. 9 nr 2 – Fryderyk Chopin
 • Światło księżyca – Claude Debussy
 • Ara na strunie G – Jan Sebastian Bach

 To najpopularniejsze utwory, które świetnie sprawdzą się do relaksacji. Jeśli jednak wolisz bardziej nowoczesne brzmienie, sięgnij po współczesnych kompozytorów i kompozytorki.

Muzyka ambient

Ambient czerpie z muzyki klasycznej, ale jednocześnie nie brak nowoczesnych wariacji i eksperymentów z dźwiękami elektronicznymi. Spokojne piosenki relaksacyjne pozwolą stworzyć niesamowitą atmosferę, a także – ze względu na to, że nie posiadają konkretnie określonego rytmu – mogą okazać się wyjątkowo wyciszające. Twój umysł nie będzie koncentrował się na dźwięku, pozwoli sobie na rozluźnienie i odpoczynek.

Piosenki relaksacyjne do snu

Piosenki relaksacyjne świetnie sprawdzą się podczas praktyki jogi, medytacji – pomogą złapać chwilę oddechu i ruszyć dalej do działania. Jednak, przede wszystkim mogą uspokoić twój umysł przed snem, co znacznie ułatwi zasypianie.

Zobacz także: 

Jak zasypiać z muzyką?

 • Znajdź taką playlistę piosenek relaksacyjnych, które naprawdę dobrze na ciebie działają. Daj szansę kilku różnym rodzajom i gatunkom. Jeśli nie możesz się przekonać do muzyki klasycznej, spróbuj dźwięków natury lub akustycznych, instrumentalnych wersji ulubionych utworów.
 • Unikaj słuchania na streamingach czy portalach, w których muzyka może zostać przerwana reklamami – to znacznie wybije cię z rytmu i przeszkodzi w odprężeniu.
 • Zrezygnuj z utworów, które wywołują mocne reakcje emocjonalne. Smutna piosenka o rozstaniu? Przejmujący utwór o stracie? Nie zrelaksujesz się, jeśli muzyka będzie przypominać ci o druzgoczących uczuciach.
 • Uważnie wybierz słuchawki, których używasz. W żadnym wypadku nie zasypiaj ze słuchawkami przewodowymi – to niebezpieczne!

Najbardziej relaksacyjna piosenka na świecie

Jakie techniki relaksacyjne na stres działają najlepiej? Która z piosenek jest najbardziej relaksacyjna? Chociaż wiele zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb, okazuje się, że odpowiedź na te pytania nie jest niemożliwa. Naukowcy z British Academy of Sound Therapy zbadali, które z piosenek działają najbardziej odprężająco i wytypowali kilka utworów:

 1. Marconi Union – Weightless
 2. Airstream – Electra
 3. DJ Shah – Mellomaniac (Chill Out Mix)
 4. Enya – Watermark
 5. Coldplay – Strawberry Swing
 6. Barcelona – Please Don’t Go
 7. All Saints – Pure Shores
 8. Adele – Someone Like You
 9. Mozart – Canzonetta Sull’aria
 10. Cafe Del Mar – We Can Fly

Według badań, najbardziej relaksującą piosenką na świecie jest „Weightless” Marconi Union. Wzięto pod uwagę to, w jaki sposób organizm reaguje na słyszane dźwięki – jak zmienia się rytm bicia serca czy ciśnienie krwi. Nie oznacza to jednak, że zaproponowane piosenki relaksacyjne na każdego zadziałają podobnie. Chociażby Someone Like You”Adele może nie tyle odprężyć, co wywołać smutek czy przygnębienie… Dlatego też warto posłuchać najróżniejszych relaksacyjnych utworów, żeby ułożyć playlistę najlepiej dopasowaną do indywidualnych potrzeb.

Oczywiście, przytoczony ranking relaksacyjnych piosenek nie jest jedynym. Przebadano ponad 2 tysiące Brytyjczyków i Brytyjek i poproszono ich o wskazanie muzyki, która działa najbardziej odprężająco. Według ich głosów najbardziej relaksujące są takie utwory:

 1. Louis Armstrong - What A Wonderful World
 2. The Beatles - Let It Be
 3. Elton John - Your Song
 4. Adele - Someone Like You
 5. Adele - Hello
 6. Coldplay - Fix You
 7. Aretha Franklin - I Say A Little Prayer
 8. Enya - Orinoco Flow
 9. Cat Stevens - Morning Has Broken
 10. U2 - Beautiful Day

Najpiękniejsza muzyka relaksacyjna – dźwięki natury

Dla wielu osób najpiękniejszą muzyką relaksacyjną nie są jednak skomplikowane partie na fortepianie czy spokojny wokal, a odgłosy padającego deszczu i szum wiatru. Udowadniają to chociażby coroczne podsumowania na Spotify – dźwięki natury nie tracą na popularności.

Zobacz także: 

Dlaczego słuchanie odgłosów deszczu może wzmocnić techniki relaksacyjne? Wskazuje się na to, że odgłosy, które wydaje przyroda – nie tylko padające krople, ale również dźwięki oceanu czy śpiew ptaków – zaliczane są do białego szumu. Płaska, równomierna częstotliwość dźwięków pomaga umysłowi w wyciszeniu się. Dlatego też, jeśli tylko to możliwe, warto przeprowadzać trening relaksacyjny na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody.

I w tym przypadku warto dać szansę kilku różnym rodzajom odgłosów – jeśli nie przypadł ci do gustu dźwięk padającego deszczu, spróbuj posłuchać trzaskającego ognia. Aby twoje ćwiczenia relaksacyjne faktycznie odniosły skutek, warto zadbać o odpowiednią atmosferę, a muzyka z pewnością może w tym pomóc. Ważne jednak, aby jej słuchanie nie tylko wyciszało i odprężało twój organizm, ale także sprawiało przyjemność.