Kleszcze 2018: mamy plagę kleszczy

Według ekspertów w 2018 roku mamy plagę kleszczy i szacuje się, że około 30 procent kleszczy jest nosicielami groźnych chorób, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Sezon na kleszcze zaczyna się w marcu i trwa do listopada. Kleszcze najbardziej aktywne są na przełomie maja i czerwca oraz września i października. Kleszcze atakują w godzinach wczesnoporannych aż do południa oraz po południu od 16 do zmroku. 

Kleszcze najczęściej atakują na obrzeżach lasów, w wysokich trawach, pobocza ścieżek i miejsca pod drzewami. Kleszcze wspinają się na trawy i krzewy, na wysokość do 120-150 centymetrów. W Warszawie kleszcze można spotkać w Kampinoskim Parku Narodowym, w Lesie Młociny, Lasku Bielańskim, w stołecznym zoo czy w parkach, w tym w Łazienkach.

Kleszcze 2018: sposoby na kleszcze

Kleszcze są głuche, ślepe i nieme, natomiast mają dobry węch i to właśnie nim kierują się wybierając żywiciela. Kleszcze przyciąga zapach potu i podwyższona temperatura ciała. Kleszcz jako swojego żywiciela wybierze osobę spoconą niż taką, której temperatura ciała będzie obniżona. Jak zatem zminimalizoważ ryzyko ukąszenia przez kleszcza?

Eksperci podpowiadają, że spożywanie produktów bogatych w witaminę B obniża ryzyko ugryzienia przez kleszcza. Witamina B zmienia zapach naszego potu, na który reagują kleszcze. Witaminę B znajdziemy w orzechach, pestkach słonecznika, piwie, drożdżach, czy roślinach zbożowych. Również picie naparu z czystka podobno wpływa na zapach naszego ciała. Naukowcy odkryli, że olejek eteryczny czystka kreteńskiwgo hamuje rozwój krętków Borrelia burgdorferi, a więc bakterii wywołujących boreliozę.

Jeśli już ugryzł nas kleszcz i prawidłowo go usunęliśmy, należy przez kilka dni od ugryzienia obserwować, czy w miejscu po ugryzieniu nie pojawił się rumień. Rumień wędrujący, który jest wywołany przez bakterię Borrelia i jest jednym z objawów zakażenia borelioząRumień po ugryzieniu kleszcza najczęściej pojawia się w ciągu 7-14 dni po ukąszeniu. Znika samoistnie w ciągu miesiąca. 

Możemy również profilaktycznie wykonać badania z krwi w kierunku boreliozy, żeby mieć pewność, że kleszcz nie był nosicielem. 

 

Zobacz także: