Jak wygląda ugryzienie kleszcza?

Sezon na kleszcze już się rozpoczął, a ciepłe dni spowodowały, że kleszcze wybudziły się i atakują. W pierwszej kolejności na ugryzienie kleszczy są narażone zwierzęta. Jak wygląda ugryzienie kleszcza? Ukąszenie kleszcza jest bezbolesne, ponieważ kleszcze wgryzając się w skórę żywiciela uwalniają substancje znieczulające, przeciwkrzepliwe i przeciwzapalne. Ważne jest, żeby jak najszybciej zorientować się, że nosimy w skórze kleszcze i wyjąć go. Im dłużej kleszcz znajduje się na naszej skórze, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby lub infekcji. 

Jeśli po ukąszeniu kleszcza dostrzeżemy u siebie objawy takie, jak wysypka, gorączka, dreszcze i ból głowy, konieczna jest konsultacja lekarska i podjęcie leczenia.

Rumień po ugryzieniu kleszcza: jak rozpoznać?

Rumień po ugryzieniu kleszcza, to niewielkie zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukłucia. Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Jeśli po ugryzieniu kleszcza pojawi się rumień, konieczne jest sprawdzenie, czy jest to reakcja alergiczna, czy tzw. rumień wędrujący, który jest wywołany przez bakterię Borrelia i jest jednym z objawów zakażenia boreliozą. Rumień po ugryzieniu kleszcza najczęściej pojawia się w ciągu 7-14 dni po ukąszeniu. Znika samoistnie w ciągu miesiąca. 

Jak wygląda rumień po ugryzieniu kleszcza? Rumień przypomina tarczę strzelniczą: w środku znajduje się owalna lub okrągła plamka po ukąszeniu kleszcza, po której pojawia się blady okrąg. Rumień zamyka czerwona obręcz, która z każdym dniem "wędruje" coraz dalej i staje się coraz większa. Rumień wędrujący ma średnicę ok. 5 cm.

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jeśli zauważymy, że mamy w ciele kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć. Można to zrobić przy pomocy pęsety. Pęsetą należy uchwycić kleszcza jak najbliżej swojego ciała i zdecydowanym ruchem do góry wyciągnąć go. Pamiętajcie, żeby nie wykręcać kleszcza, ponieważ istnieje ryzyko urwania jego głowy i wtedy nie wyciągnie się kleszcza w całości. Kleszcza nie wolno również wyciskać, smarować tłuszczem, wyciągać paznokciami i przypalać.

Po wyciągnięciu kleszcza, miejsce po ukąszeniu należy zdezynfekować. Miejsce po ugryzieniu kleszcza należy obserwować, żeby mieć pewność, że nie pojawił się rumień po ugryzieniu kleszcza. Jeśli w miejscu po ugryzieniu kleszcza pojawi się rumień, to znaczy, że jest to objaw boreliozy. Jeśli chcecie mieć pewność, że kleszcz nie był nosicielem boreliozy, możecie oddać go do badania w laboratorium.

Po wyjęciu kleszcza najlepiej go spalić lub mocno czymś zmiażdżyć. 

Zobacz także:

Gdzie najczęściej atakują kleszcze?

Kleszcze najczęściej atakują na obrzeżach lasów, w wysokich trawach, pobocza ścieżek i miejsca pod drzewami. Kleszcze wspinają się na trawy i krzewy, na wysokość do 120-150 centymetrów. W Warszawie kleszcze można spotkać w Kampinoskim Parku Narodowym, w Lesie Młociny, Lasku Bielańskim, w stołecznym zoo czy w parkach, w tym w Łazienkach.

Warto pamiętać, że spacerując z dziećmi albo z psem, zawsze należy obejrzeć skórę po każdym takim spacerze, a ubrania uprać. Kleszcze najbardziej lubią miejsca na ciele o podwyższonej temperaturze: za uszami, pod kolanem, na szyi, w zgięciu łokcia.