Etykieta każdego produktu spożywczego powinna zawierać informacje na temat jego składu. Problem w tym, że drobny druk nie zachęca do czytania, poza tym próżno szukać na opakowaniach informacji na temat oddziaływania poszczególnych składników na organizm, a nie każdy przecież jest lekarzem lub dietetykiem. W rezultacie większość z nas wybiera żywność kierując się wyłącznie jej walorami smakowymi. Ten błąd może nas słono kosztować. Chcesz się dowiedzieć, co tak naprawdę trafia na twój stół? Pomogą ci w tym aplikacje odszyfrowujące skład produktów. Tego typu programy, podobnie jak aplikacja do picia wody, dbają o to, byś zachowała zdrowie i dobrą formę.  

Aplikacja Zdrowe Zakupy

Zaczynamy od aplikacji Zdrowe Zakupy. To niezwykle praktyczne i łatwe w obsłudze narzędzie w jednej chwili odszyfruje skład twoich ulubionych produktów żywnościowych. Wystarczy tylko zeskanować widoczny na opakowaniu kod kreskowy i gotowe! Wyniki prezentowane są w niezwykle przystępnej formie - o szkodliwym działaniu poszczególnych składników poinformują cię łatwe do odszyfrowania ikony.

Zielona, szeroko uśmiechnięta buzia oznacza, że dany składnik wywiera pozytywny wpływ na organizm. Jaśniejsza i nieco mniej uśmiechnięta wskazuje na jego neutralność. Żółta i wyraźnie zniesmaczona podpowiada nam, że dany składnik może być podejrzany. Pomarańczowa buzia informuje nas o szkodliwości danego składnika. Gdy na ekranie smartfona zobaczymy czerwoną, wyraźnie niezadowoloną buzię, możemy mieć pewność, że ten produkt nie może być określany jako zdrowy.

To jeszcze nie wszystko, co potrafi ta sprytna aplikacja. Po podaniu wyników skanowania, program zaproponuje nam zdrowszą alternatywę dla danego produktu. W bazie znajduje się ponad 300000 artykułów, co daje względną pewność, że będziesz mogła poznać szczegóły całej zawartości koszyka zakupowego. Potwierdzają to opinie użytkowników, które jednoznacznie wskazują, że apka Zdrowe Zakupy naprawdę działa.  

Poznaj też Najlepsze aplikacje z przepisami - sprawdzą się w kuchni!

Zdrowa żywność aplikacja - Wiesz, Co Jesz

Nasza kolejna propozycja to aplikacja Wiesz, Co Jesz. To niezwykle rozbudowane narzędzie, którego funkcjonalność nie ogranicza się wyłącznie do rozszyfrowywania zawartości etykiet.

Pobierając bezpłatną aplikację w wersji na IOS lub Android zyskasz dostęp do bazy 3000 składników z eksperckimi opisami dietetyków, w tym wszystkich dodatków E! Możesz je wyszukiwać po nazwach, kategoriach czy wybierać z listy. Oprócz tego korzystasz z bazy około 300.000 produktów gotowych, dostępnych w większości sklepów w Polsce – możesz skanować ich etykiety (pakiet 100 skanów otrzymasz bezpłatnie) lub znajdować je po nazwie i natychmiast uzyskiwać informacje o składnikach, jakie w sobie zawierają i ich weryfikacji pod kątem dietetycznym.

Zobacz także:

W aplikacji znajdują się również artykuły o tematyce dietetycznej, zawierające porady i najnowsze odkrycia na temat żywności i jej działania.

Ale to nie wszystko. To, co zdrowe dla jednej osoby, może być szkodliwe dla drugiej w zależności od indywidualnych potrzeb i ograniczeń. Dlatego w aplikacji Wiesz Co Jesz możesz zdefiniować swoją wybraną dietę (1 dziennie dostępna jest w wersji bezpłatnej), dzięki czemu zweryfikujesz, czy dany produkt lub potrawa jest odpowiedni właśnie dla Ciebie. Tych profili dietetycznych znajdziesz aż 30, w tym m.in. bezglutenowy, antystresowy, przy chorobie Hashimoto, wegański, a kolejne są w przygotowaniu.

Decydując się na wersję premium, zyskujesz nielimitowaną ilość skanowań, dostęp do wszystkich diet oraz brak reklam.

Aplikacja Wiesz Co Jesz ma przejrzysty interfejs i intuicyjna nawigację. Przy jej pierwszym uruchomieniu będziesz mieć możliwość zapoznania się z graficznym tutorialem dla wszystkich funkcjonalności.

Jeśli chcesz wybierać świadomie, co jeść, a czego unikać, a także wspomagać swoich Bliskich w zdrowych wyborach dietetycznych, wypróbuj aplikację Wiesz Co Jesz, której najnowsza wersja dostępna jest w sklepach AppStore i Google Play.

Przeczytaj też: 15 najlepszych aplikacji do przerabiania zdjęć na telefonie

Zdrowe jedzenie aplikacja - Skaner kodów żywności: zdrowe zakupy

Kolejna pozycja na naszej liście to Skaner kodów żywności: zdrowe zakupy. Aplikacja wykorzystuje moduł rozpoznawania kodów kreskowych - wystarczy uruchomić tryb skanowania, by po chwili poznać dokładny skład danego artykułu. Alternatywnie można wprowadzić nazwę danego produktu ręcznie, wpisując odpowiednią frazę w pole wyszukiwania. 

Ta pozycja działa nieco inaczej niż poprzednie. Jest dedykowana przede wszystkim dla osób, które stawiają na dietę wegańską, wegetariańską lub bezglutenową. Z poziomu menu należy wybrać interesujący nas sposób odżywiania. Po zeskanowaniu kodu otrzymamy informację, czy dany produkt rzeczywiście odpowiada naszym preferencjom.

Warto podkreślić, że opisywany program jest całkowicie darmowy. Deweloper nie ogranicza też liczby wykonywanych skanów.  

Zobacz też: Genialne aplikacje do rozpoznawania roślin. Będziesz zaskoczona, jakie to proste!

Skaner żywności - FiFiFo: zdrowe zakupy, zdrowe jedzenie, wiem co jem

Kolejnym skanerem na naszej liście jest FiFiFo: zdrowe zakupy, zdrowe jedzenie, wiem co jem. Także w tym przypadku aplikacja stawia przede wszystkim na sprawdzanie zgodności danych produktów z preferencjami żywieniowymi użytkownika. Do wyboru mamy kilka diet: zdrową (dość szerokie pojęcie), wegetariańską, wegańską, bez laktozy, bez glutenu, odchudzającą i dostosowaną do potrzeb kobiet w ciąży. Aplikacja daje też możliwość zdefiniowania własnego programu żywieniowego. Wystarczy tylko zaznaczyć składniki, które są dla nas pożądane, które chcemy ograniczyć i które powinny być definitywnie wykluczone. 

Po zeskanowaniu kodu produktu, użytkownik otrzyma ocenę poszczególnych składników pod kątem zgodności z jego preferencjami. Aplikacja korzysta ze skali liczbowej - od 0 do 100. Dodatkowo stosowany jest też system graficzny - każda ocena pojawia się w kółku, zielonym, żółtym lub czerwonym.  

Zobacz również: Aplikacja do oglądania seriali za darmo? Mamy listę darmowych aplikacji, w których za darmo sprawdzisz co działo się w ostatnich odcinkach

Aplikacja zdrowe jedzenie - Skanerka

Kolejny program dla osób chcących kupować świadomie to Skanerka. Także tutaj zastosowanie znalazł prosty i intuicyjny system skanowania kodów kreskowych. Tym, co wyróżnia tę aplikację, jest niezwykle funkcjonalność. Skanerka służy przede wszystkim określaniu składu produktów żywnościowych i ich zgodności z określonymi dietami, ale nie tylko. Ta niezwykle pomocna aplikacja pomoże też w określeniu składu (i wpływu poszczególnych składników na zdrowie) kosmetyków, środków czystości i produktów dla dzieci

Za Skanerką przemawia też społeczność zgromadzona wokół aplikacji. Użytkownicy mogą wymieniać się swoimi spostrzeżeniami na temat produktów, poradami i zamieszczać swoje recenzje. Producenci mogą z kolei zamieszczać kupony rabatowe na swoje towary.  

Aplikacja do sprawdzania składu produktów - Veggie

Ostatnia pozycja na naszej liście - Veggie - jest dedykowana osobom preferującym dietę wegańską. Skanując kod kreskowy, użytkownicy w łatwy sposób mogą dowiedzieć się, czy dany produkt rzeczywiście jest odpowiedni dla wegan, poznać ocenę poszczególnych jego składników, sprawdzić ocenę artykułu i wyszukać propozycje alternatywne.

Aplikacja wskazuje także produkty bez cukru, glutenu i laktozy, zatem jest też odpowiednia dla użytkowników z alergiami pokarmowymi. 

Sprawdź także: Fit śniadanie: 10 pomysłów, jak zdrowo rozpocząć dzień