7 rad dla Twoich oczu
To one dostarczają najwięcej informacji o otaczającym cię świecie. Dlatego dość łatwo się męczą. Wystarczy jednak poświęcić im każdego dnia kilka minut uwagi, a na długo zachowają zdrowie.
- Jolanta Dyjecińska dyjecinska.j@naj.pl, Naj
Obraz momentami traci ostrość. Masz wrażenie piasku pod powiekami. Czujesz pieczenie, ból – w ten sposób twoje oczy sygnalizują, że są przemęczone. Pomóż im, żeby uniknąć pogorszenia wzroku.
1. MRUGAJ POWIEKAMI
Ten odruch pobudza wydzielanie łez, które pełnią wiele ważnych funkcji. Nawilżają, dotleniają, odżywiają rogówkę i spojówki. Zmywają zanieczyszczenia. Chronią przed bakteriami. Poprawiają ostrość widzenia. Mrugasz co 1–2 sekundy. Kiedy pracujesz przy komputerze, czytasz, robisz to znacznie rzadziej. Postaraj się zatem pamiętać, żeby podczas pracy co jakiś czas mrugnąć kilka razy powiekami.
2. NAWILŻAJ OCZY
Gdy są suche, szczypią, bolą, bo powieki trą o rogówkę, uszkadzając jej powierzchnię. Możesz temu zapobiec, wietrząc często pokój, zimą układając mokre ręczniki na kaloryferach, aby zwiększyć wilgotność powietrza. Dużą ulgę przyniosą ci leki nawilżające oczy w postaci kropli lub żelu, zwane popularnie sztucznymi łzami. Dodatkowo łagodzą podrażnienie spojówek, wspomagają regenerację rogówki.
3. RÓB PRZERWY W PRACY
Wielogodzinne wpatrywanie się w monitor komputera osłabia ostrość widzenia. Zmniejsza bowiem zdolność oka do akomodacji. Zdarza się, że pod koniec dnia pracy obraz staje się nieostry, rozmywa się, bo ze zmęczenia wzrok może pogorszyć się na chwilę nawet o 0,5–1 dioptrii. Jeśli chcesz tego uniknąć, rób co 45–60 minut krótkie przerwy w pracy.
4. CZYTAJ NA SIEDZĄCO
W pozycji leżącej mięśnie poruszające gałkami ocznymi oraz wzrok szybko się męczą. Pamiętaj również o dobrym oświetleniu. Za mocne światło oślepia, za słabe, zmusza oczy do nadmiernego wysiłku.
5. NOŚ CIEMNE OKULARY
Promienie ultrafioletowe uszkadzają rogówkę i siatkówkę. Dlatego w słoneczne dni zakładaj przeciwsłoneczne okulary. Powinny mieć ciemne soczewki (ochrona przed blaskiem słońca) oraz fi ltry UV. Nie rozstawaj się z nimi nie tylko latem, ale i zimą, zwłaszcza gdy leży śnieg. Odbite od niego promienie słoneczne są silne i mogą spowodować zapalenie rogówki, a nawet uszkodzenie wzroku, jeśli nie ochronisz go okularami.
6. PATRZ, CO JESZ
Dla zdrowia oczu duże znaczenie mają cynk, selen, witaminy A, E, C, barwniki roślinne luteina i zeaksantyna. Spowalniają starzenie się oczu, chronią przed uszkodzeniem przez wolne rodniki i ultrafiolet. Dobrym źródłem cynku są żółty ser, kasza gryczana, jajka, wątróbka, selenu zaś – produkty pełnoziarniste i tuńczyk. W luteinę i zeakasantynę obfitują szpinak, a w witaminy – warzywa i owoce.
7. KONTROLUJ WZROK
Nawet jeśli dobrze widzisz, po 40. roku życia odwiedzaj okulistę raz w roku. Podczas badania może on wykryć pierwsze objawy choroby, które są dla ciebie niezauważalne. Szczególnie istotne jest to w przypadku zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. Choroby tej nie można wyleczyć, ale udaje się powstrzymać jej rozwój preparatami z apteki.