Polska Akademia Nauk ma powody do dumy. To tam powstał pierwszy polski test na koronawirusa. Jego autorami są  młodzi badacze, "którzy w ramach wolontariatu przez ostatnie 3 tygodnie pracowali w laboratorium dzień i noc", jak głosi oświadczenie na oficjalnym fejsbukowym profilu PAN.

"Test bazuje wyłącznie na polskich odczynnikach. Dzięki temu ma być tańszy od zagranicznych odpowiedników. Wniosek o rejestrację już został złożony. Start produkcji w radomskich zakładach Medicofarma jest kwestią dni dzięki dotacji przekazanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego".

Na razie nie wiadomo o projekcie więcej, niż to,co można znaleźć w oficjalnym serwisie informacyjnym Polskiej Akademii Nauk.

"O stworzeniu prototypu nasi badacze informowali już 20 marca. Teraz – dzięki finansowemu wsparciu od resortu nauki – będzie mogła ruszyć produkcja. Na początek ma powstać 100 tys. sztuk. Test był sprawdzany na pacjentach i próby wypadły pomyślnie. Na finiszu są formalności w Państwowym Zakładzie Higieny. Został też złożony wniosek o rejestrację. Produkcją zajmie się Medicofarma w swoich radomskich zakładach", widnieje na stronie.